Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-12-09, 21:05
Το avatar του χρήστη yannisv
yannisv Ο χρήστης yannisv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 400
yannisv will become famous soon enough
Είναι παραπάνω από ένα τα προβλήματα μάλλον...ή κάτι σχετικό με αυτό που λες καιει και τους πολλαπλασιαστές γιατί μου κλάταρε ο ένας την περασμένη βδομάδα και το πρόβλημα λύθηκε (ρεταρισματάκια υπάρχουν ακόμη). Επίσης ακούω ότι μετά τον πολλαπλασιαστή αλλάζουν και μπεκ (περιπτώσεις που ανάβει λαμπάκι μηχανής και το αυτοκίνητο πάει με 3 κυλίνδρους και με τον πολλαπλασιαστή δε λύνεται το πρόβλημα).
Κρίνω την αιτιολογία ότι φταίνε τα ελληνικά καύσιμα ως μη επαρκή...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-12-09, 22:08
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
φίλε μου μην ξάχνεις για πολλά προβλήματα μαζί. ένα είναι το πρόβλημα και δεν εντοπίζεται εύκολα. όσο αφορά το safe mode ή limp mode, μπαίνει το αυτοκίνητο όταν κάποια από τις μετρήσεις είναι εκτός προδιαγεγραμμένων ορίων ή όταν η επικοινωνία μεταξύ πεταλούδας και εγκεφάλου διαταραχτεί.
επειδή όμως τα προβληματάκια αυτά είναι στιγμιαία κατά βάση, αν σβήσεις τη μηχανή και την ξαναβάλεις μπρός όλα θα αποκατασταθούν( συνήθως έτσι περιγράφουν και άλλοι συμφορουμίτες- εγώ ακόμη δεν έχω τέτοια περίπτωση)
Αν πράγματι φταίει το ποτενσιόμετρο της πεταλούδας ( σε κάποιο σημείο δεν πατάει καλά πχ) δεν θα το δείξει εύκολα ως βλάβη.
Παρατήρησε επίσης, πως αν πέσεις σε καμία λακούβα είναι πιο πιθανό να νοιώσεις τα μπεδεματάκια. θέλω να πω πως και τα τραντάγματα διευκολύνουν την εμφάνιση του προβλήματος.
όσο αφορά τον επαναπρογραμμάτισμο εγω δηλώνω πολύ ικανοποιημένος. το αυτοκίνητο το νοιώθεις σαφέστατα πιο ζωηρό και στις χαμηλές στροφές.
ps. έχω ήδη παραγγείλει πεταλούδα( μαζί με το μοτέρ ηλεκτρονικού της ελέγχου- σετάκι είναι άλλωστε) για δοκιμαστική αλλαγή. ίσως μέχρι την τετάρτη να έχω νέα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-12-09, 09:25
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Πάντως επαναπρογραματισμό δεν σου κάνουν αν δεν έχεις ιστορικό...
πχ να σου ανάβουν λαμπακια κινητήρα συχνά.

εμένα μου έχει ανάψει 2 φορές, μια στα 2.500 ΚΜ και μια στα 10.000. με σβήσιμο και ξανα μπρος ήτανε μια χαρά.

αυτό που παρατηρώ εγώ σε μένα είναι σχετικά μεγάλη κατανάλωση και απροθυμία απο ρελαντί μέχρι 2.000

μου το έβαλαν στο διαγνωστικό και έναναν μετρήσεις σε μέιγματα καυσίμου για 2 ώρες! τελικά είδαν οτι όλες οι μετρήσεις έιναι εντός των προβλεπόμενων και δδεν προχώρησαν σε update.

ημερομηνία κατασκευής είναι 05/2008
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-12-09, 16:27
Το avatar του χρήστη nikolaspan
nikolaspan Ο χρήστης nikolaspan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-04-2009
Μηνύματα: 112
nikolaspan is on a distinguished road
Παιδια αλλαξα και τους αλλους 2 πολλαπλασιαστές και πια δεν ρεταρει μεχρι τις 2000rpm. Οι πολλαπλασιαστές που έβγαλαν έιχαν καποιες ασπρίλες στον σημείο κοντά στο μπουζί που οπώς μου είχαν πει και απο το mobile care εχθες αλλα και σήμερα απο το συνεργειο ειναι χαρακτηριστικό της κακής διαχείρισης του ρευματος. Προληπτικά αλλαξα και 4 μπουζί τα οποία ήταν μαυρα κοντά στις ακίδες πραγμα που σημαίνει ατελή καυση. Επίσης μεγάλη κατανάλωση εχω παρατηρήσει και εγώ. Δηλαδή καπου στα 12,5lt/100km μέσα στην αθήνα!!!
__________________
Όποιος γυρίζει... μυρίζει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-12-09, 15:11
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παιδιά δεν μου βγαίνει από το μυαλό ότι το κάψιμο των πολλαπλασιαστών είναι σύμπτωμα και όχι η αιτία.
όσο αφορά την αιτιολογία περί βενζινών ( για το κάψιμο πολλαπλασιαστών) την θεωρώ τουλάχιστον αστεία.
Κακή διαχέιριση ρεύματος ναι, μάλλον γίνεται και για αυτό καίγονται οι πολλαπλασιαστές αλλά για να μην ανιχνεύεται η βλάβη και να ανάβει το λαμπάκι όταν πλέον έχει κάεί ο πολλαπλασιαστής σημαίνει ότι ή ο εγκέφαλος έχει πρόβλημα και στέλνει ρεύμα άλλα αντί άλλων, ή ότι κάποιος από τους αισθητήρες που του στέλνουν (πληροφορία με βάση την οποία ο ίδιος πρέπει να διαχειριστεί-δώσει παλμό στους πολλάπλασιαστές) κάνει το λάθος. Για να κάνει λάθος όμως ένας αισθητήρας και να μην ανιχνεύεται στα διαγνωστικά, υποθέτω πως οι (τιμές) που στέλνει πρέπει να είναι εντός συγκεκριμένων ορίων αλλά με λάθος πχ συχνότητα. για αυτό το λόγο σκέφτομαι ποτενσιόμετρα ελατωματικά που μία πατάνε καλα΄και δίνουν κάποιο σήμα και αμέσως μετά επειδή πχ έπεσες σε λακούβα, η πάτησε ο αισθητήρας πάνω σε ελλατωμνατικό σημείο του τρανζίστορ( πχ βρώμικο- ραγισμένο κτλ) στέλνει σχεδόν την ίδια στιγμή και άλλο σήμα διαφορετικό και όχι σχετικό με το προηγούμενο όποτε και ο εγκέφαλος ανταποκρίνεται στα ( περίεργα ) αυτά σήματα και κάνει ( κακή διαχέιριση ρεύματος).
Δεν ξέρω αν αυτές οι σκέψεις στέκουν αλλά προς τα εκεί ψάχνω εγώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.