Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-12, 21:42
Το avatar του χρήστη Tsik.D.
Tsik.D. Ο χρήστης Tsik.D. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-05-2012
Μηνύματα: 99
Tsik.D. is on a distinguished road
Exclamation S.O.S. ηλιοροφη σε Ε36 !!!

καλησπερα παιδια ονομαζομαι δημητρης και ειμαι καινουργιος στο φορουμ και εχω συγκεκριμενα μια ερωτηση να κανω σχετικα με ενα Ε36 που ετοιμαζομαι να αγορασω. λοιπον.. εχει προφανως ενα θεματακι με την ηλιοροφη του και οταν ανοιγει προς τα πισω ανοιγει σε 2 δοσεις ( πατηματα του κουμπιου ) αλλα ανοιγει τελειως, και οταν δοκιμασα να το ανοιξω προς τα πανω που ανοιγει για καποια εκατοστα δεν ανοιγε καθολου. ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι κατι παιζει με τις ντιζες του και θελουν ρυθμηση και οτι κανεις ταπετσερης-ηλεκτρολογος δεν το αναλαμβανει για τυχον ζημια. πειτε μου ρε παιδια σας παρακαλω εαν ειναι σοβαρη αυτη η ζημια της ηλιοροφης και εαν ειναι λογος σοβαρος για να μην αγορασω το αμαξι που φενεται να ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση εως αυριο που θα παει στο συνεργειο για τσεκ απ... συγνωμη για την πολυλογια αλλα εχω ψιλοαγχωθει γιατι μου αρεσε πολυ το αμαξι εκ πρωτης οψεως... ευχαριστω προκαταβολικα !!!
__________________
Συμμετέχω, Συμμετέχεις, Συμμετέχει, Συμμετέχουμε, Συμμετέχετε, Αποφασίζουν...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-12, 23:15
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Φίλε μου αν είναι σοβαρή η ζημιά δεν το γνωρίζω...αλλά γιατί αγχώνεσαι τόσο αφού αύριο πάει για τσεκ απ; Υπάρχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα που πρέπει να προσέξεις από την ηλιοροφή (σασί, μοτέρ).

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά! Για πες κανά στοιχείο του 36αριού.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-12, 23:25
Το avatar του χρήστη Tsik.D.
Tsik.D. Ο χρήστης Tsik.D. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-05-2012
Μηνύματα: 99
Tsik.D. is on a distinguished road
αγχωνομαι πιο πολυ γιατι ειμαι λιγο ψειρας και θελω να ειναι ολα λειτουργικα σωστα και οσο και να πεις μια γνωμη απο το φορουμ μετραει παραπανω αφου τα εχετε φαει με το κουταλι. το 36αρι ειναι το κουπε 97' μοντελο 2000 κυβικα με 100.000χλμ ( ας γελασω ) και ειναι ολο λουκ μ3 και μεσα φοραει μ3 σαλονι φαραω με το μεγαλο obc και ηλιοροφη ( μαλλον ελλατωματικη ως φαινεται ). τελος το πρωι θα παω να το τεσταρω στο συνεργειο αλλα οπως και να'χει θα προτιμουσα να ηξερα τι παιζει για να κοιμηθω λιγο πιο ησυχος...
__________________
Συμμετέχω, Συμμετέχεις, Συμμετέχει, Συμμετέχουμε, Συμμετέχετε, Αποφασίζουν...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-12, 23:38
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Κοιμήσου ήσυχος και άσε την ηλιοροφή όπως σου είπα!

Να δεις καλά το αμάξι από σασί (τρακαρίσματα κλπ) και το μοτέρ σου. Αν το είχες πει νωρίτερα αρκετά παιδιά από εδώ μέσα θα σου λέγανε τι να προσέξεις πιο συγκεκριμένα για αυτό το μοτέρ.

Και να τσεκάρεις το serial number του στο realoem.

Καλό βράδυ και καλή τύχη!
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-12, 23:54
Το avatar του χρήστη Tsik.D.
Tsik.D. Ο χρήστης Tsik.D. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-05-2012
Μηνύματα: 99
Tsik.D. is on a distinguished road
θα το κοιταξω για ολα αυτα ενοειται αν και λεει οτι το αυτοκινητο ειναι καθαρο απο σασι. δεν καταλαβα για πιο λογο να κοιταξω το serial number στο realoem και τι πρεπει να κοιταξω εκει ακριβως?? τι πληροφοριες θα παρω απο εκει ?? παντως το ξερω οτι τα παιδια θα βοηθουσαν παρα πολυ αλλα εγινε απο την μια μερα στην αλλη η συνενοηση και δεν προλαβα να ποσταρω, οποτε ας ελπισω να παρω κατι που θα βγει καλο. παντως ο κινητηρας ειναι ο Μ50Β20 απ'οσο ξερω. ευχαριστω πολυ παντως για οποια βοηθεια !!!
__________________
Συμμετέχω, Συμμετέχεις, Συμμετέχει, Συμμετέχουμε, Συμμετέχετε, Αποφασίζουν...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-12, 00:15
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Στο μπροστά αριστερό θόλο, υπάρχει ο σειριακός αριθμός του πλαισίου. Αν τον βάλεις εδώ http://realoem.com/bmw/select.do, θα σου βγάλει μοντέλο, χρονολογία κ μήνα παραγωγής καθώς κ κινητήρα, να δεις αν συμφωνούν με αυτά που σου λέει. Βασικά πες στο συνεργείο να το κάνουν.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-12, 06:40
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsik.D. Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια ονομαζομαι δημητρης και ειμαι καινουργιος στο φορουμ και εχω συγκεκριμενα μια ερωτηση να κανω σχετικα με ενα Ε36 που ετοιμαζομαι να αγορασω. λοιπον.. εχει προφανως ενα θεματακι με την ηλιοροφη του και οταν ανοιγει προς τα πισω ανοιγει σε 2 δοσεις ( πατηματα του κουμπιου ) αλλα ανοιγει τελειως, και οταν δοκιμασα να το ανοιξω προς τα πανω που ανοιγει για καποια εκατοστα δεν ανοιγε καθολου. ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι κατι παιζει με τις ντιζες του και θελουν ρυθμηση και οτι κανεις ταπετσερης-ηλεκτρολογος δεν το αναλαμβανει για τυχον ζημια. πειτε μου ρε παιδια σας παρακαλω εαν ειναι σοβαρη αυτη η ζημια της ηλιοροφης και εαν ειναι λογος σοβαρος για να μην αγορασω το αμαξι που φενεται να ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση εως αυριο που θα παει στο συνεργειο για τσεκ απ... συγνωμη για την πολυλογια αλλα εχω ψιλοαγχωθει γιατι μου αρεσε πολυ το αμαξι εκ πρωτης οψεως... ευχαριστω προκαταβολικα !!!
αμα τα υπολοιπα ειναι οκ προχωρα αφοβα εφοσον το τσεκαρεις....
εαν εχεις ηλεκτρολογο τσακαλι θα στη φτιαξει την ηλιοροφη.....εδω εμενα μου εκανε τα πισω παραθυρα ηλεκτρικα απο χειροκινητα που ηταν χωρις να εχει καν προδιαγραφες απο το εργοστασιο....το πολυ πολυ πες του να σου κοψει 100ε απο το συνολο....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-12, 14:06
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsik.D. Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια ονομαζομαι δημητρης και ειμαι καινουργιος στο φορουμ και εχω συγκεκριμενα μια ερωτηση να κανω σχετικα με ενα Ε36 που ετοιμαζομαι να αγορασω. λοιπον.. εχει προφανως ενα θεματακι με την ηλιοροφη του και οταν ανοιγει προς τα πισω ανοιγει σε 2 δοσεις ( πατηματα του κουμπιου ) αλλα ανοιγει τελειως, και οταν δοκιμασα να το ανοιξω προς τα πανω που ανοιγει για καποια εκατοστα δεν ανοιγε καθολου. ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι κατι παιζει με τις ντιζες του και θελουν ρυθμηση και οτι κανεις ταπετσερης-ηλεκτρολογος δεν το αναλαμβανει για τυχον ζημια. πειτε μου ρε παιδια σας παρακαλω εαν ειναι σοβαρη αυτη η ζημια της ηλιοροφης και εαν ειναι λογος σοβαρος για να μην αγορασω το αμαξι που φενεται να ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση εως αυριο που θα παει στο συνεργειο για τσεκ απ... συγνωμη για την πολυλογια αλλα εχω ψιλοαγχωθει γιατι μου αρεσε πολυ το αμαξι εκ πρωτης οψεως... ευχαριστω προκαταβολικα !!!
Αν ειναι οι ντιζες θελουν ρυθμιση,λαμαρινα θελει που να νιωθει, ευκολο ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-12, 21:55
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Το θεμα της ηλιοροφης ειναι <πονηρό θέμα >για τα αμάξια τέτοιου τύπου και πιστεύω οτι ειναι εξίσου σημαντικό οσο και το σασι γιατι αυτο το πράμα το εχεις πανω απο το κεφαλή σου συνέχεια,οποτε κάποια στυγμή θα σε απασχολήσει θέλοντας και μη.
Δεν λεω οτι θα επηρεάσει την ασφάλεια του οδηγού αλλα τα νευρα του σίγουρα.

Ηλεκτρολόγοι δεν ασχολούνται θα το χαλάσουν χειρότερα......λαμαριναδες ισως ναι αλλα πολλοι λιγοι να ξέρουν.
Κύριος ειναι θεμα αυτών που ασχολούνται με εξολοκλήρου canrio οροφές
Οι ζημία λοιπόν δεν ξέρεις που θα σε βγάλει αλλα το 500αρικακη είναι μέσα στο νερό αν θέλουν αλλαγή οι γλιστρες η μοτερ κλπ
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-12, 00:00
Το avatar του χρήστη Tsik.D.
Tsik.D. Ο χρήστης Tsik.D. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-05-2012
Μηνύματα: 99
Tsik.D. is on a distinguished road
οκ παιδια.... ευτυχως που το αμαξι ηταν χαρος ζωντανος και δεν το πηρα μετα απο δυνατο ελεγχο του μηχανικου μου. παντως σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και για τα φωτα σας. παντως συνεχιζω ακαθεκτα το ψαξιμο για μια μπεμπουλα 36αρα is ....
__________________
Συμμετέχω, Συμμετέχεις, Συμμετέχει, Συμμετέχουμε, Συμμετέχετε, Αποφασίζουν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ηλιοροφη


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.