Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #471  
Παλιά 05-07-10, 13:20
Το avatar του χρήστη Xenon320i_08
Xenon320i_08 Ο χρήστης Xenon320i_08 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 18
Xenon320i_08 is on a distinguished road
Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το Σταύρο. το άφησα με αναμμένο φωτάκι μηχανής τη Πέμπτη 2/07/2010 και σημερα που πήρα τηλ στο συνεργείο μου ειπαν ότι θα αλλάξουν όλους (4) τους πολλαπλασιαστές και όλα τα μπεκ.
Μετά από τόσα που διάβασα σ'αυτό το thread δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος για το αποτέλεσμα......
Απάντηση με παράθεση
  #472  
Παλιά 05-07-10, 17:43
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Πρόκειται καθαρά για σαμποτάζ...
Ιαπωνικό εξάρτημα σε Γερμανική κατασκευή??
χμ.....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #473  
Παλιά 06-07-10, 14:25
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
μήπως δεν φταίει το εξάρτημα αλλά φταίει η φύσα ή το κάλώδιο???
λέω εγώ τώρα....
Απάντηση με παράθεση
  #474  
Παλιά 06-07-10, 16:03
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
μήπως δεν φταίει το εξάρτημα αλλά φταίει η φύσα ή το κάλώδιο???
λέω εγώ τώρα....
Έχει κανένας το πρόβλημα αυτό, και είναι εκτός εγγύησης, στην περιοχή της Θεσσαλονίκης??
Θα ήθελα πολύ να τον γνωρίσω απο κοντά...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #475  
Παλιά 06-07-10, 23:53
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Κατι ελεγε καποιο΅οτο του χτυπουσαν την μπεκιερα οταν του εεκανε κολπα
Απάντηση με παράθεση
  #476  
Παλιά 07-07-10, 00:05
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
νομιζω οτι αυτο το περασαμε στο ντουκου.Ειχε ερθει λεει αυτος με το τζιπ και του χτηπησε την μπεκιερα και το αυτοκινητο εφυγε.το ειχε πει λεει στους μηχανικουσ αλλα δεν δωσαν σημασια.Το γεγονος οτι ενα αυτοκινητο δεν μπορει να παρει μπρος και με ενα δυο χτυπηματα στην μπεκιερα ξεκιναει λεει κατι?
Απάντηση με παράθεση
  #477  
Παλιά 07-07-10, 00:34
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takisiliadis Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω οτι αυτο το περασαμε στο ντουκου.Ειχε ερθει λεει αυτος με το τζιπ και του χτηπησε την μπεκιερα και το αυτοκινητο εφυγε.το ειχε πει λεει στους μηχανικουσ αλλα δεν δωσαν σημασια.Το γεγονος οτι ενα αυτοκινητο δεν μπορει να παρει μπρος και με ενα δυο χτυπηματα στην μπεκιερα ξεκιναει λεει κατι?
???????????????????????????????????????????????
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #478  
Παλιά 07-07-10, 06:58
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
OK OK.Κατοχος ενος 316 ε90 του 2008 ειμαι με 35000χιλ χωρις κανενα προβλημα.Διαβασα σε ενα site οτι καποιος φιλος με ε90 μετα απο ρεταρησμα εφτασε στο σημειο να μην του περνει καν μπρος. Καλεσε λοιπον το BMW SERVICE και οταν ηρθε ο μηχανikoς του χτυπησε απλα την μπεκιερα μια δυο φορες και το αυτοκινητο αρχησε να δουλευει κανονικα.Του ειπε βεβαια οτι θα πρεπει να επισκευτει το επισημο service.
Νομιζω πως το πρωτο βημα στη λυση του προβληματος ειναι αν ειναι δυνατον να ξεκαθαρησουμε αν το ρεταρησμα οφειλεται σε δικοπη ροης καυσημου ή ρευματος στον κυλινδρο.
Απάντηση με παράθεση
  #479  
Παλιά 07-07-10, 07:47
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takisiliadis Εμφάνιση μηνυμάτων
OK OK.Κατοχος ενος 316 ε90 του 2008 ειμαι με 35000χιλ χωρις κανενα προβλημα.Διαβασα σε ενα site οτι καποιος φιλος με ε90 μετα απο ρεταρησμα εφτασε στο σημειο να μην του περνει καν μπρος. Καλεσε λοιπον το BMW SERVICE και οταν ηρθε ο μηχανikoς του χτυπησε απλα την μπεκιερα μια δυο φορες και το αυτοκινητο αρχησε να δουλευει κανονικα.Του ειπε βεβαια οτι θα πρεπει να επισκευτει το επισημο service.
Νομιζω πως το πρωτο βημα στη λυση του προβληματος ειναι αν ειναι δυνατον να ξεκαθαρησουμε αν το ρεταρησμα οφειλεται σε δικοπη ροης καυσημου ή ρευματος στον κυλινδρο.
προσέξτε το δείκτη στιγμιαίας κατανάλωσης την ώρα που ρετάρει για να δούμε αν δίνει καύσιμο ή υπάρχει διακοπή
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #480  
Παλιά 07-07-10, 09:00
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
προσέξτε το δείκτη στιγμιαίας κατανάλωσης την ώρα που ρετάρει για να δούμε αν δίνει καύσιμο ή υπάρχει διακοπή
φοβάμαι ότι δεν θα σε ικανοποιήσει η απάντηση.
έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές και συνήθως δεν υπάρχει αλλαγή στην κατανάλωση ενώ άλλες μετά από πιο σοβαρό κόμπιασμα η στιγμιαία κατανάλωση τσιμπάει κανα δύο λίτρα ανα 100 χλμ.
δεν αποκλείω όμως το σενάριο να είναι αποτέλεσμα διόρθωσης που κάνει ο εγκέφαλος και όχι πρωτογενές.
ξαναλέω όμως ότι δεν νομίζω να φταίει κάτι τέτοιο δίοτι με ξεφύσωτη τη φύσα του βάνος εξαγωγής ομαλοποιείται η λειτουργεία.
δεν ξέρω μήπως αυτό σχετίζεται με τον νοξ, δίοτι πιθανώς στην default θέση που μπαίνει το βάνος εξαγωγής όταν είναι ξεκούμπωτο οι συνθήκες φτωχού μίγματος της μηχανής πλεόν δεν ισχύουν ( παρατήρησα ότι αυξάνεται η κατανάλωση κατά 5-10%, και επίσης το αυτοκίνητο είναι πιο αδύναμο) και άρα η λειτουργεία του αισθητήρα νοξ παρακάμπτεται μερικώς δίοτι δεν παράγονται υψηλες θερμοκρασίες στον θάλαμο κάυσης και άρα λιγότερο no, και έτσι δεν γίνεται αντιληπτή η δυσλειτουργεία.
επίσης ξαναέψαχνα χτες ότι το συγκεκριμένο ανταλλακτικο χρησιμοποιείται με ίδιους κωδικούς στους 1 και 3άρες , και άλλος κωδικός σε 5αρες και 3άες πάνω από 325.
τί να πω.
δεν ξέρω αν η παραπάνω θεωρία στέκει, και παρακαλώ τους μηχανικούς του φόρουμ να με διορθώσουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.