Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 19-02-08, 23:28
Το avatar του χρήστη doros-hm-26
doros-hm-26 Ο χρήστης doros-hm-26 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Μηνύματα: 273
doros-hm-26 is on a distinguished road
Επιστρωση nicasil εχουν οι m52tu, οι οι απλοι m52 με το μονο βανος δεν εχουν.
Ο πιο σημαντικος λογος που παιζει ρολο στο αν θα εχει επιτυχια ο υπερκυβισμος ειναι τα χλμ του κινητηρα και στην συγκεκριμενη περιπτωση τα 200.000 μου φαινονται καπως πολλα οπως και να εχει ομως καλυτερη λυση ειναι η βελτιωση σε αντιπροσωπεια με τα γνησια μεταλλα και μπιελες απο 28αρι αλλιως τζαμπα θα δωσεις τα διπλασια λεφτα.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 19-02-08, 23:32
Το avatar του χρήστη doros-hm-26
doros-hm-26 Ο χρήστης doros-hm-26 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Μηνύματα: 273
doros-hm-26 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφήνω το ερώτημα για την καδένα και που θα τη βρω και ερωτώ: άντε κι έβαλες μια πλάκα αναμεσα...για να αυξήσεις τα κυβκά εκτός από μπιέλλες μπας και θες και κομματάκι μακρύτερη διαδρομή;άρα και στρόφαλο;
Δεν βαζεις πλακα για να αυξησεις κυβικα....
Αλλαζει ο στροφαλος με μακρυτερα εκκεντρα και μπαινουν πιο κοντες μπιελες ετσι ωστε το ανωτατο σημειο του πιστονιου να ειναι το ιδιο αλλα να κανει περισσοτερη διαδρομη.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 20-02-08, 00:41
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από doros-hm-26 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βαζεις πλακα για να αυξησεις κυβικα....
Αλλαζει ο στροφαλος με μακρυτερα εκκεντρα και μπαινουν πιο κοντες μπιελες ετσι ωστε το ανωτατο σημειο του πιστονιου να ειναι το ιδιο αλλα να κανει περισσοτερη διαδρομη.
Το παιδί μιλάει για τον Μ43 από 2100 σε 2300 οπότε λογικά θα έχει ήδη κοντές μπιέλες και θα βάζει ακόμα μεγαλύτερο στρόφαλο!!!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 20-02-08, 01:24
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παιδί μιλάει για τον Μ43 από 2100 σε 2300 οπότε λογικά θα έχει ήδη κοντές μπιέλες και θα βάζει ακόμα μεγαλύτερο στρόφαλο!!!!
Πολυ σωστα.......
Ισχυει για Μ43 και Μ42-44.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 20-02-08, 08:24
Το avatar του χρήστη gkaos
gkaos Ο χρήστης gkaos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-09-2006
Μηνύματα: 284
gkaos is on a distinguished road
[QUOTE=doros-hm-26;175465]Επιστρωση nicasil εχουν οι m52tu, οι οι απλοι m52 με το μονο βανος δεν εχουν.


Οχι ολα τα m52 μοτερ ειχαν nicasil εως τον 3/9θ.Aπο εκει και μετα ολα ειχαν alusil ,τα double vanos ειναι alusil.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 20-02-08, 23:53
Το avatar του χρήστη bmw5argolida
bmw5argolida Ο χρήστης bmw5argolida δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 147
bmw5argolida is on a distinguished road
Nτινο...δεν συμφωνω...
Με 3-4000 χιλιρικα....εχεις βαλει 28αρι μοτερ...με φουλ ρεκτιφιε....!!!
Εχω δει μερικα Μ52 2.0 σε 2.8...το ενα ηταν απο το Αργος...ειχε ερθει και πανω στην εκδρομη....η 5αρα με τις γαματες 19αρες....απλα αυτο δεν ειναι 200 αλογα...!!!!!!με την καμια..
__________________
Κοιταξε φιλε saiko δεν ειναι 2,8 αλλα 2,6 υπερκυβισμενο και μπορω να σου δειξω δυναμομετρηση μου αν ειναι η οχι 200 αλογα. Λες να μην ειμαι σιγουρος? Μην ξεχνας οτι με αυτου του ειδους τη μετατροπη που σχολιαζουμε μακροσκελως εχω κανει 220.000 χλμ χωρις κανενα μα κανενα μηχανικο προβλημα!!! Τελος αν και στην οικογενεια υπαρχει ενα Μ3 e46 εντουτοις το e39 ''μου'' εξακολουθει να με ''κερδιζει'' και μπορει να τρωει απο κανενα ελαφρυτερο καρυδοτσουφλο κανενα μικρο τσαγακι αλλα ακομα και τωρα συνεχιζει να κερνα παντα δυνατους θεωρητικα συνδυασμους η τουλαχιστον να το παλευει οσο της επιτρεπουν η ηλικια,το στυλ και το βαρος της και να με κανει ακομα υπερηφανο...

Φιλε που ενδιαφερεσαι για τη μετατροπη εχεις p.m ....

Φιλικα Βαγγελης
__________________
Θυληκά και μηχανές έχουν πίκρες και χαρές
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 21-02-08, 00:16
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Nαι...μονο που δεν λεω για το οχημα σου...!!!!!!!!!!!!
Το δικο σου δεν ξερω πως παει.....δεν το εχω δει κλπ......
Εγω λεω για το αλλο 5αρι που ηταν mpack...
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 21-02-08, 01:05
Το avatar του χρήστη bmw5argolida
bmw5argolida Ο χρήστης bmw5argolida δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 147
bmw5argolida is on a distinguished road
Aν προκειται για αλλο οκ,απλα απο τις αναφορες νομισα οτι επροκειτο για το δικο μου δεν ειχε προσδιοριστει ακριβως...
Υπαρχει αλλο με Μ-Pack υπερκυβισμενο στο forum?
__________________
Θυληκά και μηχανές έχουν πίκρες και χαρές
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 21-02-08, 01:13
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Ναι.......ειναι του ξαδερφου του Melodic........!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 19-05-08, 19:31
GYCE39... Ο χρήστης GYCE39... δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-04-2008
Μηνύματα: 41
GYCE39... is on a distinguished road
Χαιρετίζω την ανήσυχη παρέα του υπερκυβισμού .Είμαι νέος στο forum και παρακολούθησα το θέμα του υπερκυβισμού που ξεκίνησε ο cabriolakias (λίγο καθυστερημένα). Αλλά επειδή και εγώ έχω τις ίδιες ανησυχίες θελω να βάλω μερικά θέματα για την βελτίωση αυτή.
Έχω μια Ε39 Steprtronic με μοτέρ M52TU B20 έχει 50.000 km και θελω να δυναμώσω κυρίως ροπή (για λόγους ασφάλειας )και ισχύ .Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα ρεκτιφιέ και δε θελω μπλεξίματα με ΚΤΕΟ . Άρα καταλήγω σε υπερκυβισμό σε 2,6 L . (ΣΤΡΟΦΑΛΟ , ΜΠΙΕΛΕΣ , ΠΙΣΤΟΝΙΑ).
1. Τα πιστόνια που έχει η MAHLE (80mm) σε συνδυασμό με στρόφαλο από 2,8 και μπιέλες αυξάνουν την συμπίεση στο 12:1 ??? (Πρόβλημα με τις βενζίνες).
2. Η διαδρομή μέσα στον κύλινδρο αλλάζει (84mm) και σε συνδυασμό με τα καινούργια πιστόνια μήπως δημιουργούνται προβλήματα με τις ανοχές ? (καθότι σίγουρα υπάρχουν κάποιες φθορές στους κυλίνδρους)
3. Το καπάκι παραμένει το ίδιο και έχει μικρότερες βαλβίδες από αυτές που θα απαιτούσε ένα μοτέρ στα 2,6 L……
4. Το βολάν είναι ίδιο για στρόφαλο με διαδρομή 66 mm και 84 mm ?
5. Η χαρτογράφηση του εγκεφάλου για την μετατροπή αυτή ποίος ξέρει να την κάνει με αξιοπιστία ώστε να έχω την μέγιστη απόδοση ,οικονομία στα καύσιμα και ρύπους εντός ορίων…..
6. Για το Steprtronic απαιτείται αλλαγή στο πρόγραμμα ?
Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει στις απορίες αυτές. Το μοτέρ είναι σε άριστη κατάσταση ,δεν γνωρίζω τι θα πει καίει λάδια και δε θελω 2,6 L με παραπάνω δύναμη αλλά με άλλα προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.