Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-18, 15:59
Hatman Ο χρήστης Hatman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-05-2018
Μηνύματα: 10
Hatman is on a distinguished road
[Ε36]Θορυβος απο το τιμονι (κολωνα, σταυρος η κρεμαγιερα???)

Παιδια σας χαιρετω και σας καλησπεριζω ολους στο forum μιας που αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ και μπαινω γρηγορα στο θεμα που με απασχολει εδω και μερικους μηνες ειναι η αληθεια.. Το τιμονι βγαζει εναν λεπτο αλλα σπαστικο θορυβο (τακ-τακ), οταν το στριβω αριστερα-δεξια και σχετικα γρηγορα, ειτε σε σταση ειτε σε κινηση ειτε με αναμμενη την μηχανη ειτε χωρις. Επισης ο ιδιος ηχος παρουσιαζεται και στον δρομο καθε φορα που τα λαστιχα πατανε σε πλακωστρωτο, χωματοδρομο και γενικα δρομο που προκαλει συχνες και συνεχεις ταλαντωσεις σε ολο το αμαξωμα.. Το εχω βαλει στο τζογομετρο και εχουν αλλαχτει ολα σχεδον απο κατω για να μην υπαρχει πουθενα τζογος. Χθες αλλαξα και την κρεμαγιερα γιατι ειχε και διαρροη εκτος απο κενα. Σημερα λυσαμε και το τιμονι για να αποκλεισουμε τον αεροσακο. Το γρασαραμε, τελικα αυτος ο θορυβος παραμενει και εχει καταντησει ενοχλητικος κατα την οδηγηση γιατι σχεδον σε καθε βολτα τον ακουω.. Ειδικα στις χαμηλες ταχυτητες (<30 χλμ/ω) ειναι πιο αισθητος, στα παραπανω χιλιομετρα λογικα το συστημα διευθυνσης δεν προλαβαινει να κανει απορροφηση και δουλευουν τα αμορτισερ πλεον οπου αυτα δοξα τον Θεο, ειναι ησυχα προς το παρον.. Επειδη γενικα με το αμαξι ειμαι λιγο ψυχαναγκαστικος αλλα ειδικα με το συστημα διευθυνσης ειμαι ακομα πιο ψειρας, αυτος ο θορυβος εμενα δεν μου φαινεται και τοσο φυσιολογικος και θα ηθελα να μου πειτε αρχικα αν σας εχει παρουσιαστει και στο δικο σας αμαξι και δευτερον αν αξιζει να λυσω και την κολωνα μαζι με τον σταυρο και να ψαξω για καινουριο.. Θα ποσταρω κι ενα βιντεακι κατω να ακουσετε τον ηχο που λεω.. Σας ευχαριστω προκαταβολικα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-18, 16:20
Hatman Ο χρήστης Hatman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-05-2018
Μηνύματα: 10
Hatman is on a distinguished road
Ο θορυβος ακουγεται στο παρακατω βιντεακι :

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-18, 17:36
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
μου αρέσει που το λύσατε...
Πίσω απο το στεφάνι, πάνω στο καρέ, έχει ένα πλαστικό για το ρεύμα επαφής της κόρνας..
Αυτά...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-18, 18:47
Hatman Ο χρήστης Hatman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-05-2018
Μηνύματα: 10
Hatman is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
μου αρέσει που το λύσατε...
Πίσω απο το στεφάνι, πάνω στο καρέ, έχει ένα πλαστικό για το ρεύμα επαφής της κόρνας..
Αυτά...
Οκ θα το δουμε φιλε να σαι καλα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-18, 19:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hatman Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ θα το δουμε φιλε να σαι καλα
τιποτα βρε... σιγά...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-18, 21:47
Hatman Ο χρήστης Hatman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-05-2018
Μηνύματα: 10
Hatman is on a distinguished road
τωρα που θυμηθηκα, το παλικαρι ειχε βγαλει το μπροστα μερος του τιμονιου (εκει που ειναι η κορνα δηλαδη με το καλυμμα του αεροσακου) και την σερπατινα του αεροσακου απο το πισω μερος και το βιδωσε πανω στην κολωνα και συνεχιζε να κανει τον ιδιο θορυβο.. Αυτο που ειπες το πλαστικο που ειναι? Γιατι οταν βιδωσαμε παλι το τιμονι πανω ηταν αδειο στην ουσια.. Δεν ειχε ουτε κορνα ουτε αεροσακο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-18, 22:09
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Εκεί που δείχνει το κόκκινο βέλος...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: png steering.png (62,3 KB, 26 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-18, 22:23
Hatman Ο χρήστης Hatman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-05-2018
Μηνύματα: 10
Hatman is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί που δείχνει το κόκκινο βέλος...
Αυτο φιλε μου το βγαλαμε μαζι με το μπροστα καλυμμα και παλι το εκανε.. Αρα η κολωνα η σταυρος θα ναι, σωστα..?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-18, 20:16
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hatman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο φιλε μου το βγαλαμε μαζι με το μπροστα καλυμμα και παλι το εκανε.. Αρα η κολωνα η σταυρος θα ναι, σωστα..?
θα το ξανακάνετε, δεν θα βάλετε πάνω το τιμόνι.. θα στρέψετε τον άξονα απο το καρέ,
και θα δείτε αν έρχεται ο ήχος απο ψηλά ή απο κάτω..
Αν έρχεται απο κάτω, έχεις κενά και στο τιμόνι..
Τα μαζευεις απο τη βίδα που έχει η κρεμαγιέρα στο κάτω μέρος
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.