Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-12-10, 15:46
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο, συμφωνώ, αλλά στα μοτέρ 1.2-1.4 turbo δεν έχεις την λειτουργία του 1.8-2.0 λιτρων μοτέρ ατμοσφαιρικού.

Τεσπα...είναι αργά πια...το downsizing επικράτησε (ήρθαν ξανά και φορολογικές επιβαρύνσεις στον κυβισμό οπότε... )
Θα διαφωνήσω στο 1o, το TSI 140 που έχω δει και οδηγήσει σε Golf 1.4 λειτουργούσε υποδειγματικά. (βέβαια αυτό δεν είναι απλά turbo, έχει και compressor)

Στο 2ο δυστυχώς έτσι είναι. Θα θέλαμε όλοι να έχουμε Ν52Β30, κι εγώ μαζί, κι ας μην βελτιώνεται. Θέλω όμως να δίνω 800 κάθε Χριστούγεννα; Όχι σε καμία περίπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-12-10, 16:18
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
νίκο το απλό tsi νομίζω βγάζει 140 αλόγα. και έχει μόνο τούρμπο...το gt είναι αυτό που έχει και κομπρεσορα και φτάνει στα 170(τα πρώτα gt) και στα 160( τα πιό μετά μοντελα)...συγχορήστε με άν κάνω λάυος!!!!!!!!
πάντως θα προτιμούσα να έχω ένα μ43 1900κ.εκ turbo και να είχα καμια 200 αλογάκια παρά ένα VAG....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-12-10, 16:20
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
νίκο το απλό tsi νομίζω βγάζει 140 αλόγα. και έχει μόνο τούρμπο...το gt είναι αυτό που έχει και κομπρεσορα και φτάνει στα 170(τα πρώτα gt) και στα 160( τα πιό μετά μοντελα)...συγχορήστε με άν κάνω λάυος!!!!!!!!
πάντως θα προτιμούσα να έχω ένα μ43 1900κ.εκ turbo και να είχα καμια 200 αλογάκια παρά ένα VAG....
Θάνο, το 1.4 με τα 122 ειναι μόνο turbo.. το 140 ειναι turbo-compressor.
Εγώ θα προτιμούσα στο compact μας να υπήρχε ένα μοτέρ από Cooper S
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-12-10, 16:25
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Αχ,αυτη η ροπη του τουρμπο!!!Για να εχεις κατι αναλογο απο ατμ. πρεπει να εχεις σχεδον τα διπλα κυβικα.
Και εγω υπερ της υπερσυμπιεσης!
Ατιμη κριση,παει ο DASC!!!!
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-12-10, 16:30
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο, το 1.4 με τα 122 ειναι μόνο turbo.. το 140 ειναι turbo-compressor.
Εγώ θα προτιμούσα στο compact μας να υπήρχε ένα μοτέρ από Cooper S
ευχαριστώ για την πληροφορία νίκο...παρεμπιπτόντως εγώ έχω κουπέ!!!!! αλλα δέ με χάλαγε το S μοτεράκι του μίνι...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-12-10, 17:34
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
δυστυχώς αυτό που όλοι κοιτάνε την σήμερον ημέρα(και εγώ το ίδιο)είναι το πώς θα δίνω λιγότερα χρήματα,πλέον η υπερτροφοδότηση,τα λίγα κυβικά για όσες αυτοκινητοβιομηχανίες θέλουν να επιβιώσουν είναι μονόδρομος.

Υ.Γ εγώ προσωπικά θα προτιμούσα και τα δύο μαζί,και πολλά κυβικά,και τούρμπο,power is never enough...
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-12-10, 17:43
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
δ
Υ.Γ εγώ προσωπικά θα προτιμούσα και τα δύο μαζί,και πολλά κυβικά,και τούρμπο,power is never enough...
Η δυναμη ειναι σαν τον τραπεζικο λογαριασμο,ποτε δεν ειναι αρκετη!!
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-12-10, 17:44
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Όσες εταιρίες ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ έχουν ΣΟΒΑΡΟ BUDGET και δυνατότητα να εξελίξουν ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΟΤΕΡ στα κορυφέα μοντέλα τους που ουσιαστικά είναι τα λεγόμενα "super cars"

ΟΛΕΣ

ΜΑ ΟΛΕΣ

τοποθετούν ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΜΟΤΕΡ

η Φεράρι και η Lambo σε ΟΛΑ τα μοντέλα

η Πορσε στο μοναδικό super car που έχει φτιάξει το carrera GT καθώς και στο GT3RS

η ΑUDI επίσης στο μοναδικό "super car" που έχει φτιάξει το R8 V10 (το v8 ΔΕΝ είναι super car άσχετα που είναι ατμ)

οι Αμερικλάνοι στo Ζ06 που είναι επίσης το ΜΟΝΑΔΙΚΟ supercar που έφτιαξαν ... μετά βέβαια το χάλασαν πάλι το παραμύθι φτιάχνοντας το zr1

η Mercedes στο ΠΡΩΤΟ supercar που έφτιαξε ΜΟΝΗ ΤΗΣ το SLS

η Aston σε όλα τα μοντέλα

η BMW στο επίσης μοναδικό supercar που έχει φτιάξει (μας βοήθησαν και κάτι Άγγλοι ) το F1

η Χόντα στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ γιαπωνέζικο super car το NSX

...

Oι λεγόμενοι "ΜΙΚΡΟΙ" κατασκευαστές supercars που ΔΕΝ έχουν τη δυνατότητα να εξελίξουν δικά τους μοτέρ ... επιλέγουν και τους 2 δρόμους

π.χ. η Zonda χρησιμοποιεί f/i μοτερ της merc (αν και είμαι βέβαιος ότι αν μπορούσε θα προτιμούσε το ατμ v8 του sls) , η Koenigsgegg επίσης πήρε ένα volvo και το έκανε f/i ενώ άλλες εταιρίες όπως η Αscari επιλέγουν αποκλειστικά n/a

Aυτό για μένα λέει πολλά ... ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ προτιμάς ατμοσφαιρικό μοτέρ (οι τεχνικοί λόγοι είναι πολλοί και έχουν αναλυθεί 100 χιλιάδες φορές) ... ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ με παραπλήσιες επιδόσεις επιλέγεις την υπερτροφοδότηση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 28-12-10 στις 17:46
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-12-10, 17:50
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Για να μην παρεξηγηθώ ... προφανώς και θεωρώ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να επιλέξει κάποιος το 1.6 ή 1.8 ή ίσως ακόμα και το 2.0 μοτέρ της BMW σήμερα ... τη στιγμή που με τα μισά λεφτά μπορεί να αποκτήσει f/i μοτέρ με πολύ καλύτερες επιδόσεις ... αλλά αυτό είναι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-12-10, 17:52
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσες εταιρίες ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ έχουν ΣΟΒΑΡΟ BUDGET και δυνατότητα να εξελίξουν ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΟΤΕΡ στα κορυφέα μοντέλα τους που ουσιαστικά είναι τα λεγόμενα "super cars"

ΟΛΕΣ

ΜΑ ΟΛΕΣ

τοποθετούν ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΜΟΤΕΡ

η Φεράρι και η Lambo σε ΟΛΑ τα μοντέλα

η Πορσε στο μοναδικό super car που έχει φτιάξει το carrera GT καθώς και στο GT3RS

η ΑUDI επίσης στο μοναδικό "super car" που έχει φτιάξει το R8 V10 (το v8 ΔΕΝ είναι super car άσχετα που είναι ατμ)

οι Αμερικλάνοι στo Ζ06 που είναι επίσης το ΜΟΝΑΔΙΚΟ supercar που έφτιαξαν ... μετά βέβαια το χάλασαν πάλι το παραμύθι φτιάχνοντας το zr1

η Mercedes στο ΠΡΩΤΟ supercar που έφτιαξε ΜΟΝΗ ΤΗΣ το SLS

η Aston σε όλα τα μοντέλα

η BMW στο επίσης μοναδικό supercar που έχει φτιάξει (μας βοήθησαν και κάτι Άγγλοι ) το F1

η Χόντα στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ γιαπωνέζικο super car το NSX

...

Oι λεγόμενοι "ΜΙΚΡΟΙ" κατασκευαστές supercars που ΔΕΝ έχουν τη δυνατότητα να εξελίξουν δικά τους μοτέρ ... επιλέγουν και τους 2 δρόμους

π.χ. η Zonda χρησιμοποιεί f/i μοτερ της merc (αν και είμαι βέβαιος ότι αν μπορούσε θα προτιμούσε το ατμ v8 του sls) , η Koenigsgegg επίσης πήρε ένα volvo και το έκανε f/i ενώ άλλες εταιρίες όπως η Αscari επιλέγουν αποκλειστικά n/a

Aυτό για μένα λέει πολλά ... ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ προτιμάς ατμοσφαιρικό μοτέρ (οι τεχνικοί λόγοι είναι πολλοί και έχουν αναλυθεί 100 χιλιάδες φορές) ... ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ με παραπλήσιες επιδόσεις επιλέγεις την υπερτροφοδότηση
Bαγγέλη κοροιδευόμαστε; Πιο πάνω γράφω ότι δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα να πάρουμε V8 και V10 και έρχεσαι και φέρνεις για παράδειγμα τα supercar (βασικά hypercar κάποια απο αυτά) για να αποδείξεις ότι η ατμόσφαιρα είναι καλύτερη; Άσε που η κουβέντα περιστρέφεται κυρίως γύρω από τα πολύ μικρά μοτέρ και όχι έτσι γενικά.

Όσον αφορά το ZR1... μόνο παραμύθι δεν είναι... αφού ο τρόπος που επέλεξαν είναι καλύτερος από όλους τους υπόλοιπους. Και απο την ατμόσφαιρα και από το turbo. Τον κομπρέσορα εννοώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.