Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 10-08-09, 15:39
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από patrinos Εμφάνιση μηνυμάτων
εσυ προφανως μιλας για την περιπτωση που κανεις αλλαγη στο κιτ που ηδη φορας ή δεν καταλαβα καλα???.......... δεν μπαινω για να τσακωθω αλλα για να μαθω και να πω 5 σωστα παραγματα απο εκει και περα δεν εχω κατι αλλο.

Μιλάω για την αλλαγή από Συμβατικές Λάμπες (Η1, Η7, κλπ) σε ΚΙΤ HID

Καλά κάνεις, την ίδια διάθεση έχω και γώ
(Πιστευω οτι) αυτά τα 2 πράγματα που σου λέω, είναι σωστά - γενικώς (αν δεν παραθέτω προσωπική άποψη), στο forum γραφω οταν έχω να πω κάτι για το οποίο είμαι 99% σίγουρος οτι πλησιάζει την αλήθεια...
__________________
X5 3.0d (2004)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asot : 10-08-09 στις 15:41
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 10-08-09, 15:50
xxxvagos Ο χρήστης xxxvagos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 327
xxxvagos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
1. η θερμοκρασια των λαμπων δεν φτανει να καψει η να παραμορφωσει τον ανακλαστηρα των φαναριων...ειναι δοξασια...οι λαμπες ξενον συνοδευονται απο φακο για το σωστο μοιρασμα της δεσμης του φωτος.
εχει δικιο ο στελιος νομιζω...δεν αρκει ο ελλειπτικος θολος του φαναριου

απλα αν τα ρυθμισεις καπως καλα βελτιωνεις το αποτελεσμα
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 10-08-09, 15:55
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
εγω θα μεινω και θα προσπαθησω να διευκρινισω 2 πραγαμτακια, ενα εναι ως προς την θερμοκρασια του λαμπτηρα του xenon και θα δωσω το πολυ απλο και πρακτικο παραδειγμα!!!!!γνωριζουμε για ποιο λογο οι εταιριες βαζουν συσκευες πλυσηματος φωτων ΜΟΝΟ στα αυτοκινητα με xenon ?????????οχι δεν ειναι για λογους πολυτελειας αλλα για τον λογο της θερμοκρασιας της λαμπας που οπως πολυ καλα αναφερθηκε ειναι πολυ μικροτερη απο τους κοινους λαμπτηρες!(xenon-35w απλες λαμπες αλλογονου -55w) με αποτελεσμα σε περιπτωση χιονιου το χιονι να κολλαει πανω στο φαναρι και να μην λιωνει οποτε υπρχει αυτη η συσκευη που ριχνει νερο γαι να το ξεπλενει!!!!!!!!!!!!! και οχι γαι να καθαριζει το φαναρι απο λασπες μυγακια κλπ άλλα (αυτο μας ελειπε 2 μπεκακια να καθαριζουν βρωμιες που δεν καθαριζουν μεγαλα πιεστικα μηχανηματα καλα καλα)!!!!!!!!
και το 2ο θεμα θα μεινω λιγο σε αυτο που ειπε ο φιλος stelmaniack για τα ξενον που τοποθετουσε η merch απο το Ε και πανω απο το 1997 οτι παρολο που δεν ειχε φαναρια με προτζεκτορες αν προσεξουμε καλα θα διαπιστωσουμε οτι το φαναρι στη σειρα avandgard 1δεν ηταν clear δλδ δεν εβλεπες μεσα και 2 ειχε ολο το φαναρι καθετες και οριζοντιες γραμμες(ριγες)εσωτερικα ωστε να περιοριζεται αυτη η διαθλαση του φωτος που παρατηρουμε στα απλα φαναρια των υπολοιπων αυτοκινητων!!!!και πραγματικα δεν θαμπωναν κανενα !!!!
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 10-08-09, 16:10
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα μεινω και θα προσπαθησω να διευκρινισω 2 πραγαμτακια, ενα εναι ως προς την θερμοκρασια του λαμπτηρα του xenon και θα δωσω το πολυ απλο και πρακτικο παραδειγμα!!!!!γνωριζουμε για ποιο λογο οι εταιριες βαζουν συσκευες πλυσηματος φωτων ΜΟΝΟ στα αυτοκινητα με xenon ?????????οχι δεν ειναι για λογους πολυτελειας αλλα για τον λογο της θερμοκρασιας της λαμπας που οπως πολυ καλα αναφερθηκε ειναι πολυ μικροτερη απο τους κοινους λαμπτηρες!(xenon-35w απλες λαμπες αλλογονου -55w) με αποτελεσμα σε περιπτωση χιονιου το χιονι να κολλαει πανω στο φαναρι και να μην λιωνει οποτε υπρχει αυτη η συσκευη που ριχνει νερο γαι να το ξεπλενει!!!!!!!!!!!!! και οχι γαι να καθαριζει το φαναρι απο λασπες μυγακια κλπ άλλα (αυτο μας ελειπε 2 μπεκακια να καθαριζουν βρωμιες που δεν καθαριζουν μεγαλα πιεστικα μηχανηματα καλα καλα)!!!!!!!!
και το 2ο θεμα θα μεινω λιγο σε αυτο που ειπε ο φιλος stelmaniack για τα ξενον που τοποθετουσε η merch απο το Ε και πανω απο το 1997 οτι παρολο που δεν ειχε φαναρια με προτζεκτορες αν προσεξουμε καλα θα διαπιστωσουμε οτι το φαναρι στη σειρα avandgard 1δεν ηταν clear δλδ δεν εβλεπες μεσα και 2 ειχε ολο το φαναρι καθετες και οριζοντιες γραμμες(ριγες)εσωτερικα ωστε να περιοριζεται αυτη η διαθλαση του φωτος που παρατηρουμε στα απλα φαναρια των υπολοιπων αυτοκινητων!!!!και πραγματικα δεν θαμπωναν κανενα !!!!
τα πλυστικα φανων υπαρχουν απο τη δεκαετια του '60(μικροι υαλοκαθαριστηρες) στα αυτοκινητα και κυριως στην αμερικη για το λογο οτι ετοποθετουντο σε μοντελα υψηλου κυβισμου και ακριβα...δηλαδη πολυ πριν την εισοδο των ξενον....
οσο για τα φαναρια των πρωτων κομπρεσσορ, ηταν απαραδεκτα και σε ποιοτητα και σε φωτεινοτητα(πλαστικα αισχιστου ειδους)...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelmaniac : 10-08-09 στις 16:14
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 10-08-09, 16:21
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
αλλο αυτο με τους υαλοκαθαριστηρες και γι αυτο διευκρινισα οτι πλεον υπαρχουν μονο ΜΠΕΚ στα φαναρια με ξενον!!!!!!!μονο ως προς την ποιοτητα μπορω να πω οτι εχεις δικιο για τα merch τα οποια δεν ηταν μονο στα ξενον αλλα σε ολα τα Ε ειδικα που θαμπωνανε και κιτρινιζανε απο ΕΞΩ ομως οχι εσωτερικα!!!!!!!απο θεμα παντως θαμπωματος λογο λαθος φωτισμου δεν υπηρχε!!!!!!

ΥΓ μαλιστα υπαρχουν φωτογραφιες ενος συμφορουμιτη μας νομιζω του sankunen αν θυμαμαι καλα που εχει τραβηξει στα χιονια οπου εκει μπορουμε να παρτηρησουμε αυτο το φαινομενο που το φαναρι γεμιζει με χιονια και στην ουσια δεν φεγγει πια!!!!!
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 10-08-09, 16:22
xxxvagos Ο χρήστης xxxvagos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 327
xxxvagos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα μεινω και θα προσπαθησω να διευκρινισω 2 πραγαμτακια, ενα εναι ως προς την θερμοκρασια του λαμπτηρα του xenon και θα δωσω το πολυ απλο και πρακτικο παραδειγμα!!!!!γνωριζουμε για ποιο λογο οι εταιριες βαζουν συσκευες πλυσηματος φωτων ΜΟΝΟ στα αυτοκινητα με xenon ?????????
εγω το θεωρω καθαρα και μονο μαρκετινγκ...αν και τα λες πολυ καλα ,εγω αυτο το καθαριστικο το χρησιμοποιω εδω πολλα χρονια με ενδειξη για τα πισω φαναρια και τα τζαμια..τωρα επειδη δημιουργηθηκαν καινουριες αναγκες για τον καταναλωτη το ονομασαν καθαριστικο για ξενον φαναρια...

και στο λεω επειδη εμπορευομαι αξεσουαρ,λιπαντικα,καθαριστικα, κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 10-08-09, 21:54
Το avatar του χρήστη E36-Hartge
E36-Hartge Ο χρήστης E36-Hartge δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 521
E36-Hartge will become famous soon enough
Παιδιά εμένα το θέμα xenon ξεκίνησε απο τότε που αγόρασα το 36άρι μου.
Απο το πρώτο μου αυτοκίνητο (punto II) το Astra G και το Astra GTC όλα με συμβατικές λάμπες δεν είχα κανένα πρόβλημα και δεν είχα σκεφτεί ποτέ μα ποτέ για xenon μέχρι που ξεκίνησα ταξίδι νύχτα με το 36άρι και γύρισα πίσω.
Ίσως ακούγομαι υπερβολικός αλλα τα φώτα του ήταν απαράδεκτα ομως δεν τα συγκρίνω με τα παραπάνω λόγο χρονολογίας κατασκευής.
Δεν γνωρίζω για την εποχή του αν ήταν καλά η όχι.
Όλα είναι σχετικά και είναι και το πως μαθαίνουμε...
Ας ξεκινήσουμε απο τα πρώτα αυτοκίνητα (κάρα) με τα κεριά και σιγά σιγά να φτάσουμε στα xenon για να μην αναφέρω τα led.
Ίσως το μόνο λάθος είναι οτι μπορεί να βάλει xenon όποιος θέλει (μέσα κι'εγω) χωρίς έλεγχο και βέβαια να τα ρυθμίζει μόνος του.
Πάντως μπορώ να πω οτι μετά την τοποθέτηση xenon μπορώ να πω οτι βλέπω αρκετά καλά χωρίς να ενοχλώ και σε αυτό ίσως βοηθάει το φανάρι που είναι με τον προτζέκτορα.
__________________
Όλοι είμαστε ίσοι. Απλώς μερικοί είναι πιο ίσοι απο τους άλλους!
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 11-08-09, 00:16
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο απλά λοιπόν γιατί δε φαίνεται να κατάλαβες (φιλικά το λέω, ούτε ειρωνεία ούτε τίποτα).

Μια συσκεύη 35w θα εκλύσει θερμότητα 35W, και μια των 55 θα εκλύσει 55.

Όταν κατά 99% το υλικό το εξωτερικό του λαμπτήρα είναι τό ίδιο (και το πάχος είναι τρομερά αμελητέο) τότε ποια λάμπα νομίζεις ότι θα θερμανθεί περισσότερο; Μα φυσικά των 55W.

Το ίδιο ισχύει και με τις λάμπες πυράκτωσης στο σπίτι με τις οικονομικές (όχι οικολογικές), παράγουν τον ίδιο φωτισμό (σε ένταση) αλλά οι πυρακτώσεως ΑΠΛΑ ζεματάνε, κάτι που οι οικονομικές (και όχι οικολογικές) θα φτάσουν το πολύ 55 - 60 βαθμούς.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από patrinos Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη οι λαμπες οι κανονικες ειναι ιδιας ποιοτητας και κατασκευασμενες απο το ιδιο υλικο με τις xenon?? οκ δεν εχω κατι να πω.δεν ηξερα κατι τετοιο.ζητω συγγνωμη κι ολας.μαλλον το οτι οταν βαζεις xenon σε πλαστικο φαναρι τοτε αυτο αρχιζει να θαμπωνει ακριβως κατα τον ιδιο τροπο που θα θαμπωνε αν αναπτυσοταν μεγαλη θερμοκρασια μεσα στο φαναρι τοτε πρεπει να οφειλεται σε εναν εξωγενη παραγοντα που δεν εχει να κανει με την θερμοκρασια τις λαμπας αλλα με την θερμοκρασια κατι αλλου.ας πουμε το νερο στο ψυγειο... αυτο που δεν μου δεινεις να καταλαβω με τον μη ειρωνικο σου τροπο ειναι γιατι τα φαναρια ζαρωνουν κατα αυτο τον τροπο(προφανως εχεις δει φαναρι που εχει καει απο xenon γιατι εγω δει ουκ ολιγα και οταν ρωτησα μου εδωσαν ακριβως σαν απαντηση οτι εχω παραθεσει στα ποστ μου)μονο οταν τοποθετηθουν τα εκαστοτε xenon και δεν παθαινουν καμια βλαβη κατα την περιοδο που λειτουργουν με συμβατικες λαμπες και οχι με xenon...
1)είπα κατά 99% ίδιο υλικό, δλδ ίδια σύσταση δλδ ίδια θερμοχωρητικότητα, αλλά και διαφορετική να έχουν το πάχος του υλικού είναι τόσο ελάχιστο οπότε μπορείς να ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ότι είναι από το ίδιο βασικό υλικό (γυαλί). Οπότε ΑΝ έχεις την ίδια ΘΕΡΜΙΚΗ ακτινοβολία οι λάμπες θα έχουν κατά 99% ίδια θερμοκρασία.

ΔΕΝ έχεις όμως την ίδια θερμική ακτινοβολία. Και αυτό γιατί οι λαμπτήρες πυράκτωσης περίπου το 90% της ενέργειας που τους δίνεται την μετατρέπουν σε ΘΕΡΜΙΚΗ, άρα ανεβάζουν μια θερμοκρασία Χ βαθμών. Οι λαμπτήρες αερίου Ζήνον ΔΕΝ έχουν τις ίδιες απώλειες σε ΘΕΡΜΙΚΗ ενέργεια (άρα έχουν μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης, ως προς την φωτεινότητα, δλδ μετατρέπουν ηλεκτρική ενέργεια σε φωτεινή ενέργεια και μάλιστα στο ορατό φάσμα κατά μεγαλύτερο ποσοστό από ότι οι αντίστοιχης κατανάλωσης λάμπες πυρακτώσεως, κατά συνέπεια παράγουν ΛΙΓΟΤΕΡΗ θερμότητα ΑΡΑ και λιγότερη ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ. 1+1=2.Βάλε και το γεγονός ότι οι λαμπτήρες αλογόνου στα Ι.Χ. καταναλώνουν 55W ενώ το 90% των ξένον κιτ καταναλώνουν 35W, οπότε οι θερμότητα που παράγεται από ένα λαμπτήρα ζήνον είναι αρκετές φορές λιγότερη από αυτή του αλογόνου.

2)το θάμπωμα δεν οφείλεται ΜΟΝΟ στη θερμότητα, ΑΛΛΑκαι στην ιώδη και υπέρ ιώδη ακτινοβολία και αμφιβάλλω (βασικά είμαι σίγουρος αλλά βαριέμαι να ψάχνω για να βρω λινκ να το δεις) αν το ποσό της ακτινοβολίας αυτής είναι ικανό να προκαλέσει θάμπωμα του οποιοδήποτε φαναριού.-

Εσύ είπες ότι ζαρώνουν τα φανάρια που έχουν αφτερμάρκετ ξένον, όχι εγώ, άρα εσύ πρέπει αν θες να είσαι συνεπής να το αποδείξεις, όπως εγώ σου απέδειξα με επαγωγικό μαθηματικό τρόπο ότι αυτό που ισχυρίζεσαι ΔΕΝ γίνεται, ή ΑΝ γίνεται ΔΕΝ οφείλεται στη θερμότητα που εκλύεται από τα κιτ ξένον.

Και στην τελική δε με πιστεύεις ή δεν καταλαβαίνεις αυτά που λέω (μπορεί να φταίει και ο τρόπος μου), οκ, πάσο. Κάνε το άλλο για να δεις αν έχω δίκιο ή όχι.

Άναψε ένα φανάρι με συμβατική λάμπα για 5λεπτά.

Άναψε και ένα φανάρι (κατά προτίμηση το άλλο φανάρι από το ΙΔΙΟ αυτοκίνητο) που έχει κιτ ξένον και πιάσε τα να δεις ποιο είναι πιο ζεστό και ποιο είναι πιο κρύο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
1. η θερμοκρασια των λαμπων δεν φτανει να καψει η να παραμορφωσει τον ανακλαστηρα των φαναριων...ειναι δοξασια...οι λαμπες ξενον συνοδευονται απο φακο για το σωστο μοιρασμα της δεσμης του φωτος.
2.το σοφο ειναι οταν βελτιωνουμε το φως στο αυτοκινητο μας, να μας βοηθα να βλεπουμε και οχι να μας βλεπουν, γι αυτο δεν πρεπει να βαζουμε σε φωτα ριφλεκτορ(παλαιου τυπου),ξενον...
3.αλλα ας οψεται(απ αυτην ξεκινησαν ολα) η ''απεναντι'' βιομηχανια(και το καταγγελω) που ηταν η μοναδικη στα χρονικα που τοποθετησε εργοστασιακα ξενον σε ριφλεκτορ,πισω στα 1997 και τυφλωνε τον κοσμο...

λευτερη εσεις οι ποντιοι δεν απαντατε στα π.μ...???
Απαντάμε όταν το θυμηθούμε!Ή αν μας το θυμήσουν επανειλημένα!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από patrinos Εμφάνιση μηνυμάτων
εσυ προφανως μιλας για την περιπτωση που κανεις αλλαγη στο κιτ που ηδη φορας ή δεν καταλαβα καλα???ειδα λαμπες 35 για Η4 και 50W για το κιτ το supervision... τελος παντων το αφηνω γιατι ναι εχεις δικιο μπορει να κανω και λαθος.. δεν ειμαι γνωστης του θεματος και αυτα τα οποια ειπα παραπανω ειναι πραγματα που εχω ακουσει απο παθοντες και τους μαστορους τους οποτε δεν με αφορα το θεμα.εμενα τα xenon μου ειναι μια χαρα και μου κοστισαν 120 με τοποθετηση.δεν συνεχιζω την κουβεντα γιατι ηδη παρεκτραπικα με τον φιλο πριν αν ειναι θερμοκρασια υψηλοτερη η οχι τις συμβατικης λαμπας και δεν εχω σκοπο να τσακωθω με κανεναν εδω. δεν μπαινω για να τσακωθω αλλα για να μαθω και να πω 5 σωστα παραγματα απο εκει και περα δεν εχω κατι αλλο.
Μα δεν τσακώθηκα ούτε σήκωσα ένταση.

Ίσα ίσα που σου είπα ότι θα σου εξηγήσω πιο απλά για να το καταλάβεις.

Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι υπονοώ ότι είσαι χαζός ή οτιδήποτε άλλο, απλά ΠΟΛΥ απλά μπορεί να μην κατάλαβες αυτό που έγραφα ως απάντηση σε εσένα, και σκέφτηκα ένα τρόπο να το πω αλλιώς. Το ξεκαθάρισα τουλάχιστον ότι δεν ειρωνεύομαι, ούτε υπονόησα ότι το κάνεις εσύ.

Συζήτηση κάνουμε και προσπαθούμε να βρούμε ποιο πράγμα στέκει και ποιο ΔΕΝ στέκει, όχι με βάση δοξασίες και εμπειρίες άλλων αλλά με αποδείξεις. Γιατί και εμένα πχ (και ξαναλέω ότι δεν ειρωνεύομαι) μπορεί αύριο να έρθει ένα με ζαβλακωμένο φακό και να μου πει ότι το έπαθα από τα ξένον. Οκ το έπαθες από τα ξένον ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το έπαθες από τη θερμοκρασία του λαμπτήρα.

Ξαναλέω ότι δεν σε ειρωνεύομαι, δε συνηθίζω να ασχολούμε με άτομα που αξίζουν την ειρωνεία μου.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 11-08-09, 16:27
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Φίλοι μου δεν είμαι ειδικός, αλλά θα αναφέρω την «μικρή» εμπειρία μου από XENON-Kit σε Ε46 εδώ και 6 μήνες.
1. Καταρχήν τα φανάρια μου ήταν ήδη κιτρινισμένα με συμβατικούς λαμπτήρες. Υποθέτω λοιπόν ότι και αυτοί μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στα φανάρια και το αποτέλεσμα εξαρτάται πιθανώς και από την χρήση. Εγώ έκανα πολλά ταξίδια βράδυ και με βροχή – δεν ξέρω αν σχετίζεται αυτό.
2. στην αντιπροσωπεία μου έχουν πει ότι τα πλυστικά στα αυθεντικά είναι για να μην μαζεύουν βρωμιά τα κρύσταλλα και τυφλώνουν προκαλώντας μη-επιθυμητή διάθλαση.
3. εγώ αφότου τα έβαλα πήγα στην αντιπροσωπεία και έκανα την σχετική ρύθμιση και έκτοτε δεν τυφλώνουν αν και έχω τα κοινά φανάρια του σεντάν μοντέλο 2000. είμαι σίγουρος για αυτό γιατί τα τσέκαρα κάνοντας ταξίδι παρέα με δεύτερο αμάξι και επίσης ουδέποτε μου έχουν κάνει σινιάλο.
4. η ορατότητα την νύχτα σε σκοτεινούς δρόμους έχει σαφώς βελτιωθεί – μέσα στην πόλη υπό φωτισμό δεν υπάρχει ουσιαστικό όφελος
5. στον δρόμο καθημερινά μας τυφλώνουν πολλά μη-ΞΕΝΟΝ φώτα, οπότε μην «πυροβολούμε» μόνο τα ΞΕΝΟΝ –κάθε αρρύθμιστο φανάρι είναι επικίνδυνο και εννοείται περισσότερο αν είναι XENON
6. δυστυχώς πρόσφατα μου κάηκε ο ένας μετασχηματιστής( τα είχα πάρει μεταχειρισμένα από μέλος του club και δεν ξέρω πόσο χρόνο άντεξε συνολικά). Ψάχνοντας ανταλλακτικό διαπίστωσα ότι τα απλά κινέζικα (σαν και αυτά που είχα) ΔΕΝ μου βγάζουν ένδειξη καμένου, ενώ κάποια πολύ ακριβότερα που δοκίμασα δεν ήταν συμβατά!!!
Τέλος , εκεί που αντικατέστησα τον μετασχηματιστή μου έδωσε μια αλοιφή με την οποία ξεκιτρίνισαν αρκετά τα φανάρια μου μετά από κάποια τριψίματα με αυτήν. Αν κάποιος ενδιαφέρεται θα του στείλω το όνομά της με π.μ.
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 11-08-09, 17:24
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
2. στην αντιπροσωπεία μου έχουν πει ότι τα πλυστικά στα αυθεντικά είναι για να μην μαζεύουν βρωμιά τα κρύσταλλα και τυφλώνουν προκαλώντας μη-επιθυμητή διάθλαση.

Σε όσα ΙΧ έχουν ΧΕΝΟΝ είναι υποχρεωτικά και τα πλυστικά γι αυτό το λόγο! Επίσης σε βρώμικα φανάρια...καλύτερα θα δείς με τις απλές λάμπες παρά με ΧΕΝΟΝ. (δοκιμασμένο).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.