Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-10, 12:01
Το avatar του χρήστη thanasis2008
thanasis2008 Ο χρήστης thanasis2008 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-10-2008
Μηνύματα: 136
thanasis2008 is on a distinguished road
Σταμπες απο κουτσουλιες

Καλημερα σε ολους θα ηθελα την βοηθεια σας , το καλοκαιρι ειχα αφησει το αυτοκινητο κατω απο δεντρο στην αθηνα και τα περιστερια εκαναν την δουλεια τους πανω στον ουρανο , το επλυνα αλλα εμειναν σταμπες πανω στο χρωμα υπαρχει καποια αλοιφη να αντιμετωπιστει ή θελει βαψιμο αν ξερει καποιος ας βοηθησει , ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-10, 13:04
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Φίλε άνοιξες ένα θέμα που μας καίει όλους. Νομίζω οτι τα πιο πολλά αυτοκίνητα αν τα κοιτάξεις καλά κάπου έχουν στάμπες απο κουτσουλιές και απο ρετσίνι. Το αν αντιμετωπίζεται το πρόβλημα εξαρτάται απο το πόσο ζημιά έχει προλάβει να κάνει στο χρώμα. Υπάρχουν κάποιες γυαλιστικές αλοιφές απο όσο ξέρω στο εμπορίο αλλά μην περιμένεις θαύματα. Εγώ στο αυτοκίνητο μου που έχει τέτοιες στάμπες πρίν κανένα χρόνο το πήγα σε ειδικό, και μου έκανε κέρωμα και τοπικό γυάλισμα εκεί που είχε τέτοια σημάδια. Εκεί που οι στάμπες ήταν επιφανειακές υπήρξε κάποιο αποτέλεσμα. Όμως δηστυχώς αρκετές παρέμειναν. Αν έχει προχωρήσει τόσο βαθιά που έχει καταστρέψει το βερνίκι του χρώματος, τότε μάλλον μόνο με βάψιμο αντιμετωπίζεται. Αυτό μου είπε ο τύπος που μου έκανε το γυάλισμα αλλά και γνωστός φανοποιός μου. Φαντάσου οτι έχω κάποια σημεία που δεν πρόλαβα να καθαρίσω τη κουτσουλία και το χρώμα εκεί έχει γίνει σαγρε... Εκεί η μόνη λύση είναι βάψιμο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάς σε κάποιον απο αυτούς που κάνουν κέρώμα και γυάλισμα αυτοκινήτου, και να του δείξεις το πρόβλημα. Να του πείς να σου κάνει τοπικό γυάλισμα στα σημεία αυτά και ότι πετύχεις. Ίσως κάποιες στάμπες φύγουν. Κάνε και ένα κέρωμα, καλό κάνει. (Κέρωμα μπορείς να κάνεις και μόνος σου και όπως μου έχουν πεί καλό είναι να γίνεται ανά εξάμηνο, εκτός απο πολυ καινούρια αυτοκίνητα). Επίσης απέφυγε το ολικό γυάλισμα αν το χρώμα του αυτοκινήτου σου είναι σε καλή κατάσταση. Αυτό γιατί απο τι μου είπε ο τύπος το γυάλισμα τρώει λίγο απο το βερνίκι του αυτοκινητου, και συνήθως γίνεται σε αυτοκίνητα που το χρώμα έχει κόψει αρκετά. Άν είναι σε καλή κατάσταση τότε δεν υπάρχει λόγος. Άσε που το ολικό γυάλισμα στοιχίζει και αρκετά απο όσο ξέρω.
Επίσης όπως μου είπε, σημαντικό ρόλο παίζει το πώς καθαρίζουμε την κουτσουλιά απο το χρώμα, γιατί πολλοί στην προσπάθεια να καθαρίσουμε, κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά. Αν έχει ήδη ξεραθεί, τότε θέλει υπομονή. Αν προσπαθήσεις να την τρίψεις έτσι απλά με το βρεγμένο σφουγγάρι τότε τρώς το χρώμα απο μόνος σου. Κανονικά πρέπει να βρέξεις ένα σφουγγάρι, να το αφήσεις πάνω στη κουτσουλιά κανένα μισάωρο, ώστε να μουλιάσει και να μαλακώσει, και μετά να την βγάλεις.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-10, 14:44
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Αγόρασε 1 λίτρο πετρέλαιο, και βάλε πάνω στην κουτσουλια..
Τρίψτο με βαμβάκι, και πλύντο την επόμενη..
Εναλλακτικά, βάλε βαζελίνη και ασε για μια μερα..
Κατόπιν πλύνε..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-10, 15:27
Το avatar του χρήστη asteris777
asteris777 Ο χρήστης asteris777 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Μηνύματα: 126
asteris777 is on a distinguished road
για το ρετσινι υπαρχει κατι??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-10, 15:27
Το avatar του χρήστη Bimmer
Bimmer Ο χρήστης Bimmer δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2009
Μηνύματα: 57
Bimmer will become famous soon enough
Συμφωνώ με τα παραπάνω.
Είχα κι εγώ κουτσουλιές οι οποίες ξεράθηκαν για μια εβδομάδα, αλλά με λίγο polish σιγά-σιγά εξαφανίστηκαν όλα τα ίχνη.
Οτιδήποτε άλλο παράγωγο πετρελαίου (βαζελίνη, κεριά, βενζίνη κλπ.) χρησιμοποιήσεις θα κάνει δουλειά.
Ένα μαλακό και καθαρό πανί χρειάζεσαι (π.χ. microfibra) και όχι δυνατό τρίψιμο.
Η αλήθεια είναι ότι όλα τα παραπάνω χημικά περιέχουν διαλύτες που αφαιρούν σχεδόν τα πάντα από ξένα σώματα, αλλά παράλληλα τρώνε και κάποιο μέρος της επιφάνειας από το βερνίκι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-10, 15:48
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασε 1 λίτρο πετρέλαιο, και βάλε πάνω στην κουτσουλια..
Τρίψτο με βαμβάκι, και πλύντο την επόμενη..
Εναλλακτικά, βάλε βαζελίνη και ασε για μια μερα..
Κατόπιν πλύνε..
Με τίποτα δεν πρέπει να το αφήσεις τόσο πάνω! Η ζημιά που θα προκληθεί ενδέχεται να είναι μεγαλύτερη και από αυτή της κουτσουλιάς!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι, καταρχάς να πλύνεις το αυτοκίνητό σου κανα 2 φορές, μαλακώνοντας τις κουτσουλιές με αρκετό σαμπουάν αυτοκινήτου και αφαιρώντας τες, αφού έχουν μουσκέψει καλά, με πολύ απαλό τρίψιμο. Έτσι αποφεύγεις γρατζουνιές που προκαλούνται από την άτσαλη αφαίρεση της κουτσουλιάς.

Αν η στάμπα είναι πολύ έντονη τώρα, θα πάρεις χοντρή γυαλιστική αλοφή (πχ τη χρυσή 1Ζ) και θα περάσεις τοπικά τη στάμπα, τρίβοντας για αρκετή ώρα και με σχετική πίεση. Πέρασε 2-3 χέρια. Η κατάσταση θα βελτιωθεί αρκετά. Ότι έχει απομείνει βγαίνει μόνο με wetsanding (και όχι στάνταρ), κάτι όμως που πρέπει να το πας σε επαγγελματία να στο κάνει αφού χρειάζεται εμπειρία, αρκετές αλοιφές, αλοιφαδόρο κλπ.

Όσον αφορά στο ρετσίνι τώρα, η καλύτερα δοκιμασμένη λύση είναι καθαρό οινόπνευμα. Ρίχνουμε σ'ένα πανί αρκετό οινόπνευμα, με αυτό σκεπάζουμε το ρετσίνι και μόλις αρχίσει να μαλακώνει (μετά από κανά 10λεπτο για να είμαστε σίγουροι), με ένα άλλο πανί με οινόπνευμα αφαιρούμε το ρετσίνι με απαλό πάλι τρίψιμο. Έπειτα, πλένουμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ την περιοχή με σαμπουάν αυτοκινήτου διότι το οινόπνευμα και κυρίως η βενζίνη έχουν την τάση να ξεθωριάζουν το χρώμα.

Επίσης, για όλα αυτά υπάρχουν και ειδικά καθαριστικά, ορισμένα από τα οποία κάνουν πολύ καλή δουλειά, κυρίως για τις κουτσουλιές. Επειδή όμως κι αυτά είναι πολύ ισχυρά, χρειάζεται μετά καλό πλύσιμο.

Γι'αυτό, πολύ προσοχή παιδιά με ρετσίνια και κουτσουλιές, αφού και τα δυο αν δεν καταπολεμηθούν άμεσα μπορεί να προκαλέσουν ανεπανόρθωτες ζημιές στο χρώμα του αυτοκινήτου.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-10, 19:48
Το avatar του χρήστη bmw318i
bmw318i Ο χρήστης bmw318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Μηνύματα: 150
bmw318i will become famous soon enoughbmw318i will become famous soon enough
Παιδιά επειδή είμαι και γω παθών και μέχρι να μάθω πως πρέπει να χειρίζομαι τις κουτσουλιές στην μπέμπα μου απόκτησα μερικά σημάδια που δεν φεύγουν με τα συνήθη μέσα (θαμπάδες στο βερνίκι) θα ήθελα να μου προτείνει αν ξέρει κάποιος φίλος κανένα καλό τεχνίτη για περιποίηση χρώματος (γυάλισμα, αλοιφές κλπ). Σε περίπτωση που κάποιος φίλος γνωρίζει και είναι ικανοποιημένος από τη δουλειά που κάνει ας μου στείλει πμ. Αθήνα είμαι Νότια προάστια.
__________________
Η γυναίκα θέλει πολλά από έναν άνδρα, ενώ ο άνδρας θέλει μόνο ένα, αλλά από πολλές γυναίκες... ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-10, 21:47
Το avatar του χρήστη kapetanios
kapetanios Ο χρήστης kapetanios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2009
Μηνύματα: 111
kapetanios is on a distinguished road
παιδια για ρετσινι η ακολουθη μαρκα http://www.1z-usa.com/einszett_leather_conditioner.html ειναι πρασινου χρωματος αποκλειστικα καθαριστικο ρετσινιου δεντρων κοστιζει περιπου στα 8 ευρω απλα ψεκαζεις το αφηνεις κανα πενταλεπτο και σκουπιζεις με πανακι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-10, 11:26
Το avatar του χρήστη thanasis2008
thanasis2008 Ο χρήστης thanasis2008 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-10-2008
Μηνύματα: 136
thanasis2008 is on a distinguished road
Καλημερα και σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια , θα ξεκινησω με τις αλοιφες και τις ενεργειες που εχετε κανει και εσεις στα δικα σας αυτοκινητα και ελπιζω να μην χρειαστει βαψιμο το αυτοκινητο διοτι το χρωμα και γενικα το αυτοκινητο προσπαθω και το εχω κρατησει σε καλη κατασταση και δεν θελω να το βαψω για τις γνωστες διχρωμιες που ειναι και λογικο να γινουν απο τον καθε φανοποιο οσο καλος και να ειναι.Ευχαριστω και παλι για την πολυτιμη βοηθεια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-10, 20:25
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Αν δεν τα καταφερεις με τις αλοιφες κ τα αλλα μεσα που θα χρησιμοποιησεις (προσεχε μην δημιουργησεις θαμπαδες στη γυρω περιοχη ) ,εγω πιστευω πως με ενα επαγγελματικο γυαλισμα
,κερωμα το προβλημα σου θα εξαφανιστει μιας κ οι κουτσουλιες τρωνε το βερνικι ...αρα με τον επαγγελματικο αλοιφαδορο νομιζω πως θα χαθουν οι σταμπες κ δεν θα νχρειαστει να πας για βαψιμο.Ασε που δεν αξιζει κιολας να βαφεις κομματια για τετοιο λογο...γνωμη μου βεβαια.Καλη επιτυχια...!
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.