Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-10, 16:42
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Που ειναι το φρεον;

Καλησπερα σας.
Εχω ενα σημαντικο προβλημα με το a/c στο αμαξι(Ε34). Ειχα γνωση για το προβλημα οταν το αγορασα αλλα δεν υπολογισα τη σοβαροτητα της καταστασης. Το προβλημα ειναι οτι μπαινει φρεον το πρωι και το βραδυ δεν υπαρχει ουτε για δειγμα...Το a/c δουλευει κανονικα αλλα δεν το κραταει καθολου...Δεν ανησυχησα...Προχθες το αφησα στο ηλεκτρολογο να το δει με την ησυχια του και μετα απο 2 μερες ψαξιματος απεφανθη: Εχω τρυπημενη βαπορετα. Νο προμπλεμ, σκεφτηκα θα παρω μια αλλη. Σημερα παιρνω τηλεφωνο τον Παναγιωτιδη για ανταλλακτικο και ακουγοντας το προβλημα με κατακεραυνωνει: Φιλε δεν ειναι η βαπορετα, μπορει να ειναι το ψυγειο κτλ. κτλ.
Πριν παω το αμαξι σε ερκοντισονά που ειναι ειδικευμενος και δωσω τα μαλλια της κεφαλης μου, θα ηθελα να ακουσω αν καποιος ειχε καποιο αντιστοιχο προβλημα και πως το ελυσε. Υπ' οψιν, στο κομπρεσσερ εχει γινει μετατροπη απο τον προηγουμενο σε καινουριου τυπου φρεον(φυσικα δεν γνωριζω για την ποιοτητα αυτης της μετατροπης)...

Κρεμομαι απ' τα...πληκτρα σας...!!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-10, 16:53
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Μην αγχώνεσαι.. πας σε καλό μαστοράκο και σου γεμίζει φρέον μαζί με χρώμα. Την άλλη μέρα το πρωί κοιτάζει στη διαδρομή να δεί από που έχει πετάξει το χρώμα και ξέρεις που είναι η διαρροή. Εμένα ας πούμε ήταν ψυγείο..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-10, 18:59
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας.
Εχω ενα σημαντικο προβλημα με το a/c στο αμαξι(Ε34). Ειχα γνωση για το προβλημα οταν το αγορασα αλλα δεν υπολογισα τη σοβαροτητα της καταστασης. Το προβλημα ειναι οτι μπαινει φρεον το πρωι και το βραδυ δεν υπαρχει ουτε για δειγμα...Το a/c δουλευει κανονικα αλλα δεν το κραταει καθολου...Δεν ανησυχησα...Προχθες το αφησα στο ηλεκτρολογο να το δει με την ησυχια του και μετα απο 2 μερες ψαξιματος απεφανθη: Εχω τρυπημενη βαπορετα. Νο προμπλεμ, σκεφτηκα θα παρω μια αλλη. Σημερα παιρνω τηλεφωνο τον Παναγιωτιδη για ανταλλακτικο και ακουγοντας το προβλημα με κατακεραυνωνει: Φιλε δεν ειναι η βαπορετα, μπορει να ειναι το ψυγειο κτλ. κτλ.
Πριν παω το αμαξι σε ερκοντισονά που ειναι ειδικευμενος και δωσω τα μαλλια της κεφαλης μου, θα ηθελα να ακουσω αν καποιος ειχε καποιο αντιστοιχο προβλημα και πως το ελυσε. Υπ' οψιν, στο κομπρεσσερ εχει γινει μετατροπη απο τον προηγουμενο σε καινουριου τυπου φρεον(φυσικα δεν γνωριζω για την ποιοτητα αυτης της μετατροπης)...

Κρεμομαι απ' τα...πληκτρα σας...!!!
Η μετατροπή στον κομπρέσορα είναι απλά.... η αλλαγή του λαδιού του...

Όπως λέει ο Konc, κάνεις γέμισμα φρέο (το λέω αλήτικα, με προσέχεις έτσι; ) μαζί με φώσφορο και όπου είναι η διαρροή θα χρωματιστεί.

Φρόντισε το μηχανοστάσιο να είναι καθαρό.

Επίσης ΠΡΕΠΕΙ και τα τσιμουχάκια (ΟΛΑ τα τσιμουχάκια) να είναι πράσινα και όχι τα παλιά τα μαύρα, όπως επίσης ΠΡΕΠΕΙ να είχε αλλάξει (ο μετατροπατζής με το παλιό - νέο φρέο) και την βαλβίδα στραγγαλισμού, που είναι (αν δεν κάνω λάθος) πριν την εβαπορέτα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-10, 19:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Αν ήταν απο την εβαπορέτα, θα είχες μαστουρώσει!!!
Σου μύρισε καθόλου στο δρόμο??
Με το ρυθμό που χάνεις ψυκτικό, χάνεις και pag oil..
Νομίζω πρέπει να βγάζει μάτι σε ποιά σωλήνωση/ψυγειο/oring/κομπρεσσέρ (κλπ,κλπ)
έχεις απώλεια..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-10, 21:15
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Υποτιθεται οτι η διαδικασια με το φωσφορο εχει γινει ρε παιδια και το αποτελεσμα εδειξε την εβαπορετα,οπως υποστηριζει ο ηλεκτρολογος. Ο παλιατζης ομως το διεψευσε, γι' αυτο προβληματιζομαι. Επισης μου ειπε πως κατι μυριζε ασχημα(εγω δεν το εβαλα ποτε το a/c αφου ηξερα οτι δεν εχει φρεον)...Τελικα θα το παω στην diavia να εχω το κεφαλι μου ησυχο..Να δουμε ποσο θα παει το μαλλι....
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-10, 21:50
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Εφόσον είδε τον φώσφορο στην βαπορέτα, από εκεί σίγουρα βγαίνει λοιπόν. Είτε είναι και οτιδήποτε άλλο είτε όχι, δεν συμφωνείς ότι η προφανής πρώτη διαρροή πρέπει να φτιαχτεί? Καλό θα ήταν να το δεις και εσύ με τα μάτια σου βέβαια, αλλά τι διάβολο, δεν μπορεί να μην το είδε και να το είπε έτσι..

Το τι πιστεύει ο ανταλλακτικατζής απο το τηλέφωνο είναι άλλο θέμα. Δεν αντιλαμβάνομαι πως από το τηλέφωνο και ακούγοντας το πρόβλημα έχει άποψη για το που βρίσκεται η διαρροή και μάλιστα απορρίπτει αυτό που διαπίστωσε άλλος. Μήπως δεν είχε βαπορέτα να σου δώσει και είπε να τζιράρει με κανά ψυγειάκι?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-12-10, 22:06
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Μπορει να εχεις και δικιο. Θα το παω ομως και σε καποιον αλλο να παρω αλλη μια γνωμη, για το φοβο των ιουδαιων που λενε...Υποσυνειδητα το μονο που φοβαμαι ειναι μην πληρωσω για την επισκευη και αλλαξουν αλλα αντι αλλων, αυτο το μπλεξιμο φοβαμαι....
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-12-10, 22:47
e46.. Ο χρήστης e46.. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 27-06-2010
Μηνύματα: 68
e46.. is on a distinguished road
γεια σου φιλε τον παναγιωτιδη μην τον εμπιστευεσε (απατη) μου εβγαλε το δικο μου ολο βαμενο τι να πω...... εμπιστευσου μαστορα και καν του εξιγηση αν δεν το βρει πληρωνει αν το βρει πληρωνεις
__________________
wild beautifull
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-12-10, 14:48
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Καπου εχεις απωλεια και δεν την βλεπει ο Μηχανικος...Πηγαινε σε ενα εξιδικευμενο ψυκτικο να στο δει.
Και κατι αλλο...πολλες φορες η βαλβιδα που κανουμε πληρωση με φρεον{βαζει ο ψυκτικος ανταπτορα}εχει απωλεια...το κοιταξε εκει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.