Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-10, 07:36
geonazo Ο χρήστης geonazo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-01-2010
Μηνύματα: 54
geonazo is on a distinguished road
σινεμπλοκ

παιδια αλλαγη σινεμπλοκ ποτε θελουμε?αναλογα με τα χλμ παει?πρεπει να αλλαξουμε και το ψαλιδι μαζι η μονο σινεμπλοκ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-10, 07:54
geonazo Ο χρήστης geonazo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-01-2010
Μηνύματα: 54
geonazo is on a distinguished road
[QUOTE=geonazo;382104]παιδια αλλαγη σινεμπλοκ ποτε θελουμε?αναλογα με τα χλμ παει?πρεπει να αλλαξουμε και το ψαλιδι μαζι η μονο σινεμπλοκ?bmw e46 318ci
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-10, 11:01
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Αλλαγη θελεις οταν τα σινεμπλοκ κοπουν η γενικα χαλασουν.Δεν εχει σχεση με τα χιλιομετρα αλλα με την ηλικια και τον τροπο/τοπο οδηγησης περισσοτερο.
Τα ψαλιδια δεν χρειαζετε να αντικατασταθουν απλα βγαινουν,πρεσσαροντε τα σινεμπλοκ για να βγουν και μετα τοποθετουντε τα καινουργια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-10, 12:50
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγη θελεις οταν τα σινεμπλοκ κοπουν η γενικα χαλασουν.Δεν εχει σχεση με τα χιλιομετρα αλλα με την ηλικια και τον τροπο/τοπο οδηγησης περισσοτερο.
Τα ψαλιδια δεν χρειαζετε να αντικατασταθουν απλα βγαινουν,πρεσσαροντε τα σινεμπλοκ για να βγουν και μετα τοποθετουντε τα καινουργια.
Στα παλιά και καλά Ε28 ναι...
Στα καινούρια με τα αλουμινένια τμήματα, γίνεται?? Δε γίνεται..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-10, 13:02
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Ενας ευκολος τροπος να καταλαβεις αν θελει μπροστινα συνεμπλοκ το αμαξι,χωρις να το σηκωσεις καπου για να δεις,ειναι σε πορεια με 30-40 χλμ να πατησεις 2-3 φορες ακαριαια και για ενα κλικ καθε φορα τα φρενα.Αν ακουσεις ενα χτυπο απο μπροστα καθε φορα που το κανεις,τοτε θες αλλαγη οπως και δηποτε.Αν απλα εχουν μαλακωσει,αλλά οχι σε σημειο να χτυπανε με τον τροπο που σου εγραψα πριν,καθως και για τα υπολοιπα συνεμπλοκ πισω και διαφορικου πρεπει να σηκωσεις το αμαξι και να ελεγχθουν
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-10, 17:30
geonazo Ο χρήστης geonazo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-01-2010
Μηνύματα: 54
geonazo is on a distinguished road
τι διαμετρο εχουν τα σινεμπλοκ σε ε46 318ci cabrio. m packet.μηπως ξερει κανεισ.ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-10, 13:33
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Από το link
http://bmwfans.info/parts/catalog/31126777850/
βλέπεις ότι όλα τα Ε46 (από 316 έως 330) φοράνε τα ίδια σινεμπλόκ και δείχνει ότι η διάμτερος είναι 66mm... κατά 99% το m packet αλλά και τα απλά μοντέλα έχουν ακριβώς τα ίδια.... Αν αλλάξεις πάντως εγώ σου προτείνω Mayle και όχι Lemforder που φοράει από τη 'μάνα' του... Είχα βάλει Lemforder και μέσα σε 1.5 χρόνο μου τα έβγαλε πάλι off!!!!Πριν μερικές μέρες έβαλα Mayle μπας και κρατήσουν λίγο παραπάνω ως πιο ενισχυμένα... Βέβαια στην περίπτωσή μου επιβαρύνει την κατάσταση και τα κίτρινα bilstein που έχει η bimmer μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 30-05-10 στις 13:41
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-10, 13:51
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το link
http://bmwfans.info/parts/catalog/31126777850/
βλέπεις ότι όλα τα Ε46 (από 316 έως 330) φοράνε τα ίδια σινεμπλόκ και δείχνει ότι η διάμτερος είναι 66mm... κατά 99% το m packet αλλά και τα απλά μοντέλα έχουν ακριβώς τα ίδια.... Αν αλλάξεις πάντως εγώ σου προτείνω Mayle και όχι Lemforder που φοράει από τη 'μάνα' του... Είχα βάλει Lemforder και μέσα σε 1.5 χρόνο μου τα έβγαλε πάλι off!!!!Πριν μερικές μέρες έβαλα Mayle μπας και κρατήσουν λίγο παραπάνω ως πιο ενισχυμένα... Βέβαια στην περίπτωσή μου επιβαρύνει την κατάσταση και τα κίτρινα bilstein που έχει η bimmer μου....
Αρα δεν ξέρεις πόσο θα κρατήσουν τα Mayle που αντιπροτείνεις..
Εμένα πάντως το ιστορικό με τα σινεμπλόκ είναι 2 σέτ σε 213.000 χιλιόμετρα, διόλου
άσχημο αν υπολογίσεις το κόστος τους που είναι μόλις 98 ευρω..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-10, 14:17
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Δε διαφωνώ μαζί σου rapid_fast, απλά μου ξίνισε που σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα κόπηκαν πάλι τα 'μαμά' Lemforder και γι'αυτό πήγα να δοκιμάσω κάποια άλλα aftermarket.Γενικά, είμαι υπερ των ανταλλακτικών που δίνει ο κατασκευαστής.Τώρα γιατί εμένα μου κράτησαν τόσο λίγο,δεν ξέρω... μπορεί να ήμουν άτυχος και να έπεσα σε ελαττωματική παρτίδα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-10, 10:07
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε διαφωνώ μαζί σου rapid_fast, απλά μου ξίνισε που σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα κόπηκαν πάλι τα 'μαμά' Lemforder και γι'αυτό πήγα να δοκιμάσω κάποια άλλα aftermarket.Γενικά, είμαι υπερ των ανταλλακτικών που δίνει ο κατασκευαστής.Τώρα γιατί εμένα μου κράτησαν τόσο λίγο,δεν ξέρω... μπορεί να ήμουν άτυχος και να έπεσα σε ελαττωματική παρτίδα...
Τάσο,
Μήπως έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα και δεν το είδε ο μηχανικός σου??
Τα ψαλίδια σου είναι σίγουρα σωστά??
Μήπως κόβεις πολύ το τιμόνι σε επιτόπιους ελιγμούς το τερματίζεις και το ζορίζεις?
Μήπως ανεβοκατεβαίνεις πεζοδρόμια συχνά και με ταχύτητα??
(σίγουρα δεν είναι από τα αμορτισέρ πάντως..)
Ούφ!!!
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.