Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-09-09, 15:18
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Πρόβλημα κρεμαργιερας...αλλά σε πιο σημείο της?

Υπαρχή ένα ενδεχόμενο πρόβλημα κρεμαργιερας σε Ε36 318ι Μ43 cabrio ως εξής:

Με μαμά ανάρτηση η κρεμαργιερα ήταν τέλεια και γενικά όλη η αίσθηση του μπροστινού συστήματος αρκετά ικανοποιητική.
Με αλλαγή αμορτισέρ σε Bilstein μαύρα+μαμα ελατήρια+ευθυγράμμιση που μάλλον δεν ήταν και πολύ σωστή,είχαμε σκληρότερη ανάρτηση και ατσάλι συμπεριφορά στις λακκούβες και μετά από 9 μήνες εμφάνιση του εξής σημπτώματος:

αναμμένη η μηχανή και σε λειτουργιά το υδραυλικό γυρίζοντας το τιμόνι ελαφρά αριστερά η δεξιά ,(άλλα πολύ λίγο γύρισμα στον πόντο που λέμε) ακούγετε και το αισθάνεσαι ένας γδούπος σαν να μαγκώνει κάτι σαν τα δόντια στο άξονα της κρεμαργιερας.
Το εύκολο συμπέρασμα ει ναι ότι Καβάλα το δόντι στην κρεμαργιεαρα ,ωστόσο με σβηστή την μηχανή γυρίζοντας το τιμόνι λίγο η περισσότερο αυτό δεν το κάνει.

Αντιμετώπιση μέχρι στιγμής:
1)προληπτική αλλαγή ιμιμπαρων-ακρομπαρων.
2)ευθυγράμμιση αυτή την φόρα σωστή
Αμέσως μετά την αλλαγή ιμιμπαρων-ακρομπαρων και πριν γίνει ευθυγράμμιση το πρόβλημα σταμάτησε να ακούγεται άλλα την επόμενη μέρα μέχρι να προλάβω να κάνω και την ευθυγράμμιση το πρόβλημα εμφανίστηκε πάλι μέχρι και τώρα.

ΥΓ παρατηρείτε παράλληλα το εξής στα φρεναρίσματα:
στο πρώτο φρενάρισμα νιώθεις μια μετατόπιση στην μια πλευρά του τροχού η ας πούμε μια μετατόπιση του μπροστινού συστήματος,δεν περιγράφεται εύκολα.
Αν αυτό δεν έχει να κάνει με σινιμπλοκ,δισκοπλακες,τακάκια,ABS klp τότε το αναφέρω μήπως είναι συνάρτηση και προέκταση του πιο πάνω προβλήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-09-09, 17:13
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχή ένα ενδεχόμενο πρόβλημα κρεμαργιερας σε Ε36 318ι Μ43 cabrio ως εξής:

αναμμένη η μηχανή και σε λειτουργιά το υδραυλικό γυρίζοντας το τιμόνι ελαφρά αριστερά η δεξιά ,(άλλα πολύ λίγο γύρισμα στον πόντο που λέμε) ακούγετε και το αισθάνεσαι ένας γδούπος σαν να μαγκώνει κάτι σαν τα δόντια στο άξονα της κρεμαργιερας.
Νομίζω πως αυτόν τον γδούπο τον κάνουν όλα τα Ε36 με υδραυλικό τιμόνι, αν όχι όλα. Το είχα παρατηρήσει κι εγώ όταν έκανα έλεγχο στο Ε36 που πήρα κι έκανε το ίδιο. Έχει ξανασυζητηθεί εδώ μέσα αυτό το θέμα, δεν στο λέω στην τύχη. Το συγκεκριμένο φαινόμενο να μην σε ανησυχεί πάντως, απλώς δεν το είχες παρατηρήσει πιο πριν όπως συμβαίνει και με πολλούς.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-09, 21:45
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως αυτόν τον γδούπο τον κάνουν όλα τα Ε36 με υδραυλικό τιμόνι, αν όχι όλα. Το είχα παρατηρήσει κι εγώ όταν έκανα έλεγχο στο Ε36 που πήρα κι έκανε το ίδιο. Έχει ξανασυζητηθεί εδώ μέσα αυτό το θέμα, δεν στο λέω στην τύχη. Το συγκεκριμένο φαινόμενο να μην σε ανησυχεί πάντως, απλώς δεν το είχες παρατηρήσει πιο πριν όπως συμβαίνει και με πολλούς.
Πολύ πιθανόν.
Μεσολάβησε όμως μεγάλο διάστημα από τότε που έχω το αμάξι μέχρι που άρχισε να γίνεται ορατός και να ακούγεται, οπότε αν υπήρχε για να μην το παρατηρήσω θα πρέπει να ήταν πολύ ανεπαίσθητος.
Τώρα όμως μεγάλωσε και έγινε πιο αισθητός.
Τουλάχιστον να ξέρουμε τι είναι και αν φτιάχνεται
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-09-09, 17:27
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
στο δικό μου Ε36 είχα μεγάλο γδούπο και σκαλί.
Βγήκε η κρεμαγιέρα στη Κέρκυρα, πήγε Αθήνα στη ZF για επισκευή και γύρισε μιά χαρά.

Το θέμα γενικά για τέτοια προβλήματα και επισκευές έχει ξανά συζητηθεί αρκετά όπως άκουσες. Κάνε ένα search και θα βρεις πληροφορίες.

Γράψε πάντως τι έκανες τελικά
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-09-09, 00:09
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
στο δικό μου Ε36 είχα μεγάλο γδούπο και σκαλί.
Βγήκε η κρεμαγιέρα στη Κέρκυρα, πήγε Αθήνα στη ZF για επισκευή και γύρισε μιά χαρά.

Το θέμα γενικά για τέτοια προβλήματα και επισκευές έχει ξανά συζητηθεί αρκετά όπως άκουσες. Κάνε ένα search και θα βρεις πληροφορίες.

Γράψε πάντως τι έκανες τελικά
Όντος έχει ξανασυζητηθεί το θέμα της ελαττωματικής κρεμαργιερας και μάλιστα διάβαζα ενα θέμα(δεν θυμάμαι τίτλο) άπειρων σελίδων όπου ενα παιδί είχε κάνει 100αλλαγες στο μπροστινό σύστημα και 15 ευθυγράμμισης σε 6-8 μήνες.
Τελικά κατέληξε στην κρεμαργιερα.
Επίσης νομίζω οτι σου είχε κοστίσει κάνα 300αρι η επισκευή στην ΖF?

Τις φοβάμαι παντός από όλες τις πλευρές τις επισκευές στην κρεμαργιερα και πολύ περισσότερο εδώ Ελλάδα.Έχω ακούσει δύστυχος για πολλά ντελαπαρισματα στην κυριολεξία από κρεμαργιερρα.Άλλα πρέπει να φτιαχτεί τι να κάνεις.και την γνήσια να αγοράσεις από την BMW το λέει ότι για τα Ε36 είναι ανακατασκευής στο εργοστάσιο.

Δεν έχω κατάληξη αν είναι αποκλείστηκα πρόβλημα κρεμαργιερα και σε αυτό το σημείο δεν έχω εμπειρία για να το κρίνω μονός μου οπότε περιμένω και άλλη βοήθεια εκτός από τον μηχανικό που έχω ρωτήσει.
Σίγουρα θα δημοσιευτεί ότι νεότερο έχω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-09-09, 07:36
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης νομίζω οτι σου είχε κοστίσει κάνα 300αρι η επισκευή στην ΖF?
σε ευρώ κάνα 300-400άρι το πολύ με τα μεταφορικά. Βεβαια είναι καιρός, είχαμε δραχμούλα τότε και όλα ήταν πιο φθηνά.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bimmer-corfu : 07-09-09 στις 07:39
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-09, 22:41
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Καμία αλλη γνώμη για το θέμα ?
Δεν την γλιτώνουμε την αλλαγή δηλαδή? και τι να πάρουμε?
Ανακατασκευής BMW 1200e?
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-10, 21:30
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Σχετικά με αυτό το παλιό θέμα που είχα ξεκινήσει και είχα αρκετά αναρωτηθεί για την κρεμαγιεραςστο Ε36 μου, δεν είχα βρει ουδεμίαν λύση η έστω εξηγήσει τι μπορεί να φταίει και τι μπορεί να είναι υπαίτιο στα προαναφερθέντα συμπτώματα που είχα.
Και λέω οτι είχα γιατί τώρα δεν τα έχω, χωρίς βέβαια να έχω αλλάξει κρεμαγιερα ούτε να κάνω ανακατασκευή

Μέτα την επίλυση του προβλήματος αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν αν φταίει μια κρεμαγιερα για εντόνους γδούπος να μπορεί αυτή η κρεμαγιερα να σε οδήγηση σε μια στροφή η σε μεγάλες ταχύτητες χωρίς να καβαλήσει δόντι και να φύγεις
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-10, 21:38
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
παιδιά εγώ πριν 3 χρόνια είχα δώσει 180 ευρώ στην zf για επισκεύη κρεμαριέρας,απο ότι είχα συζητήσει μαζί τους η τιμή πάει ανάλογα με τη ζημιά που έχει.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-10, 03:37
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με αυτό το παλιό θέμα που είχα ξεκινήσει και είχα αρκετά αναρωτηθεί για την κρεμαγιεραςστο Ε36 μου, δεν είχα βρει ουδεμίαν λύση η έστω εξηγήσει τι μπορεί να φταίει και τι μπορεί να είναι υπαίτιο στα προαναφερθέντα συμπτώματα που είχα.
Και λέω οτι είχα γιατί τώρα δεν τα έχω, χωρίς βέβαια να έχω αλλάξει κρεμαγιερα ούτε να κάνω ανακατασκευή

Μέτα την επίλυση του προβλήματος αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν αν φταίει μια κρεμαγιερα για εντόνους γδούπος να μπορεί αυτή η κρεμαγιερα να σε οδήγηση σε μια στροφή η σε μεγάλες ταχύτητες χωρίς να καβαλήσει δόντι και να φύγεις
Κυριάκο,
έχει μεγάλη απόσταση ο γδούπος απο το πηδάω γρανάζι..
Ο γδούπος είναι από τη φθορά των γραναζιών, και τα μεγαλύτερα κενά ανάμεσα στα γρανάζια..
Δε σημαίνει οτι θα πηδήξει γρανάζι..
Αλλά και να πηδούσε, (που δεν πρόκειται) θα αλλάξει μισή μοίρα η γωνία του τροχού..
Τρίχες.. ίσα που θα το καταλάβεις..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.