Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 08-06-11, 19:08
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Herth Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας κάνω και γω μια προσπάθεια να πω το σκεπτικό μου

Μπερδεύτηκα στο πρώτο ποστ γτ όταν έγραψες για το φρενάρισμα, το μυαλό μου πήγε σε συνθήκες επίπεδου δρόμου, με μόνη διαφορά από την περίπτωση που αφήνεις το γκάζι, την προσθήκη του φρένου.
Και για αυτό μου φάνηκε πως αλληλοσυγκρούονταν μεταξύ τους οι δύο προτάσεις. Τέσπα, σκέφτηκα τα παρακάτω εγώ.

Και στις δύο περιπτώσεις (επίπεδου δρόμου με ή χωρίς φρένο) ο κινητήρας είναι ρυμουλκούμενος. Οι στροφές και συνεπώς η ταχύτητα του αυτοκινήτου θα πρέπει να μειωθούν γρηγορότερα με ένα ελαφρύτερο βολάν αφού έχει μικρότερη αποθηκευμένη ενέργεια (λόγω μικρότερης μάζας) από ότι ένα βαρύτερο βολάν,είτε πατάς φρένο είτε όχι.
Οι τριβές κύλισης, λόγω αντίστασης αέρα και οι τριβές του κινητήρα είναι ίδιες και στις δύο περιπτώσεις.

Τώρα για την περίπτωση της κατηφόρας τα πράγματα νομίζω πως δεν διαφέρουν αρκετά. Έχεις βέβαια επιπλέον την δύναμη της βαρύτητας με φορά αντίθετη στις παραπάνω τριβές. Τη σκέψη μου μόνο με παράδειγμα μπορώ να την εξηγήσω. Είναι αρκετά μπακαλίστικο αλλά έχω σκαλώσει :p

Σε μια κατηφόρα κλίσης 4 μοιρών και πχ 4000 στροφές με το βαρύ βολάν, το αυτοκίνητο κινείται με σταθερή ταχύτητα, άρα μονίμως 4000 rpm (χωρίς φρένο). Συνεπώς με ένα ελαφρύτερο βολάν, που έχει μικρότερη αδράνεια, στην ίδια κλίση το αυτοκίνητο δεν θα πρεπε να βρεθεί κάτω από τις 4000rpm και συνεπώς να φρενάρει?Όλα τα υπόλοιπα δεδομένα μένουν πάνω κάτω τα ίδια νομίζω.
Με το συλλογισμό αυτό δλδ, ένα ελαφρύτερο βολάν σε κράταει με ταχύτητα σε κατηφόρα με μεγαλύτερη κλίση από ότι το μαμά βολάν.
θα σου απαντήσω και εγώ με παράδειγμα,είσαι σε μία κατηφόρα(έντονης κλίσης,δηλαδή το αυτοκίνητο να αυξάνει ταχύτητα) με δευτέρα και έχεις αφήσει εντελώς το γκάζι,οι στροφές τείνουν να αυξηθούν αφού το βάρος του αυτοκινήτου μέσω των τροχών πιέζει τη μηχανή να αυξήσει στροφές ενώ αυτή θέλει να κόψει στροφές αφού έχουμε αφήσει το γκάζι,ας επικεντρωθούμε στο βολάν τώρα,σε αυτή τη πίεση που ασκούν οι τροχοί πιό βολάν πιστεύεις ότι θα παραδωθεί πιό εύκολα και θα αρχίσει να περιστρέφεται πιό γρήγορα;το ελαφρύ ή το βαρύ;
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-06-11, 19:26
Το avatar του χρήστη Herth
Herth Ο χρήστης Herth δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Μηνύματα: 107
Herth will become famous soon enoughHerth will become famous soon enough
H αυθόρμητη μου απάντηση όπως το θέτεις είναι το ελαφρύ, λόγω της έντονης κλίσης :p. Βέβαια όταν θες να "φρενάρεις" με ταχύτητα μέσα, προτιμάς να είσαι ήδη σε όσο το δυνατόν υψηλότερες στροφές, γι αυτό άλλωστε και κατεβάζεις ταχύτητα. Αν είσαι με δευτέρα και 2500rpm το ελαφρύ ναι, θα σε επιταχύνει γρηγορότερα (θα σε πάρει η κατηφόρα). Αν ήσουν όμως με πρώτη? Στις 4500? Πιστεύω καταλαβαίνεις τη σκέψη μου.
Γενικά είναι αρκετά πολύπλοκο το θέμα καθώς εμπλέκονται και οι σχέσεις μετάδοσης κλπ.. Και εδώ που τα λέμε αν είναι τόσο έντονη πια η κλίση, δεν σε σώζουν ούτε 20κιλά παραπάνω στο βολάν χεχε
Φιλικά πάντα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-06-11, 11:54
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταλαβα admin.εαν ειναι να νομιζω αστο να παει στην ευχη.σιγα μην κατσω να κανω πειραματα.εγω θελω πραγματικη βελτιωση αλλιως μαμα και παλι μαμα.
Με το ελάφρωμα του βολάν το αυτοκίνητο θα ανεβάζει πιο γρήγορα οπότε θεωρείται βελτίωση.

Αλλά σίγουρα όχι με του Μ5 που είναι πιο βαρύ από το δικό σου.

Γενικά η μηχανική βελτίωση στα BMW έχει δύο δρόμους για να αξίζει τα χρήματα σε σχέση με τα άλογα που θα πάρεις

1) υπερσυμπίεση

2) μετατροπή σε Μ
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-06-11, 19:41
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
http://www.uucmotorwerks.com/flywheel/LFWLE36SH.htm
μπορεις να μου εξηγησεις admin γιατι η uuc εμπλεκει μεσα το κιτ συμπλεκτη του μ5 σε συνδιασμο με ελαφρυτερο βολαν σαν βελτιωση στα ε36 εξακυλδρα,μ3,ζ3 κ.λ.π. τι το ιδιαιτερο εχει?και αν μπορεις να μου εξηγησεις γενικα με 2 πινελιες τι αναφερει το λινκ για να το καταλαβω καλυτερα γιατι εχω μπερδευτει.
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-06-11, 19:44
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.uucmotorwerks.com/flywheel/LFWLE36SH.htm
μπορεις να μου εξηγησεις admin γιατι η uuc εμπλεκει μεσα το κιτ συμπλεκτη του μ5 σε συνδιασμο με ελαφρυτερο βολαν σαν βελτιωση στα ε36 εξακυλδρα,μ3,ζ3 κ.λ.π. τι το ιδιαιτερο εχει?και αν μπορεις να μου εξηγησεις γενικα με 2 πινελιες τι αναφερει το λινκ για να το καταλαβω καλυτερα γιατι εχω μπερδευτει.
The total weight of the M5 clutch disk and pressure plate combo is greater than that of a stock E36 M3 clutch, so we have reduced the Stage2 flywheel weight to achieve an overall rotating mass that is essentially identical to a typical 11.5lb lightweight flywheel that utilizes the M3 clutch.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-06-11, 20:38
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
ενταξει κατανιητο αυτο εχουν κανει μετατροπη σε πιο ελαφρυτερο βολαν.το βολαν του μ5 που εμπλεκεται?γιατι εχουν σαν βαση αυτο ?τι το ιδαιτερο εχει?
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-06-11, 20:53
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει κατανιητο αυτο εχουν κανει μετατροπη σε πιο ελαφρυτερο βολαν.το βολαν του μ5 που εμπλεκεται?γιατι εχουν σαν βαση αυτο ?τι το ιδαιτερο εχει?
Greater clamping force than standard 3-series clutch.
Incorporates a sprung-hub design to minimize gear rattle, includes heavy-duty steel pressure plate.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-06-11, 22:06
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
παιδες ειχατε δικιο.η ο ηλεκτρολογος τα ειχε κοπανησει η εγω εχω λαλησει.
σημερα που τον ξαναρωτησα που παρελαβα το αμαξι μου ειπε οτι απο μ3 μου ειπε οχι μ5.του μ3 μου ειπε οτι ειναι ελφρυτερο απο το δικο μου.υστερα απο αυζητηση με τον μηχανικο μου ειπε οτι ενα προγραμμα ελαφρυ (καθοτι ηδη φορεσα εισαγωγη μ50 με ανταπτορα) και μεταγενεστερα μια εξατμιση μ3 και μπεκ απο μ3 3λιτρο αξιζουν παραπανω σαν βελτιωσεις απο το βολαν.οποτε το ξεχναμε για τωρα το βολαν και βλεπουμε.( παλι μαματο tread ανοιξα παλι χαχαχαχα).
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-06-11, 23:36
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
και μεταγενεστερα μια εξατμιση μ3 και μπεκ απο μ3 3λιτρο αξιζουν παραπανω σαν βελτιωσεις απο το βολαν.οποτε το ξεχναμε για τωρα το βολαν και βλεπουμε.( παλι μαματο tread ανοιξα παλι χαχαχαχα).
Oλοκληρη εξατμιση απο Μ3 θα σου αδειασει τ'αμαξι χαμηλα.Το'χω δοκιμασει ηδη...η καλυτερη λυση ειναι οι καταλυτες απο Μ3 και χειροποιητη ολη η υπολοιπη με αδειασμα των μεσαιων καζανιων.Τα μπεκ του 328 ειναι μεγαλυτερα απ'του Μ3 286 και πολυ κοντα με του 321hp σε παροχη οποτε ακυρο κι αυτο.Τα μπεκ του Μ5 Ε39 ειναι μονο μεγαλυτερα απ'αυτα που εχεις και ειναι ολοιδια με αυτα που φοραγε εργοστασιακα το Punto GT!!!
Υ.Γ. Μην ακους μονο τον μηχανικο σου,οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται κι απλως σου λενε οτι ακουνε κι αυτοι απο την πιατσα λογω της καθημερινης αναγκαστικης τριβης τους με το αντικειμενο...''χαλασμενο τηλεφωνο'' δλδ....ψαξου,ρωτα,βρες δοκιμασμενες λυσεις που εχουν δουλεψει σε αλλα αυτοκινητα....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-06-11, 06:03
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
καλημερα μιχαλη.το ξερω γιαυτο ψαχνομαι γενικα και πριν κανω κατι ρωταω 500 φορες πριν το κανω για να βγαζω δικο μου πορισμα.καλα για την εξατμιση δεν ειπε ολοκληρη ουτε εγω εννουσα αυτο.λαθος διατυπωση.μου ειπε καποια τμηματα.το ποια οταν μου πει θα σου πω.οσο για τα μπεκ θα τον ξαναρωτησω και θα τα πουμε παλι.γιαυτο σου λεω παντα παιρνω 10 αποψεις πριν κανω κατι και οταν λεει παπαριες τα ακουει.παντως σε γενικα πλαισια δεν εχω παραρπονο απο αυτον.τα λεμε παλι φιλε.
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.