Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-15, 23:54
vouke13 Ο χρήστης vouke13 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-05-2015
Μηνύματα: 8
vouke13 is on a distinguished road
Exclamation τούρμπο ε36 316 συμβουλές

Γειά σας.ειμαι κάτοχος μιας e36 compact mpack μοντέλο 1999καινουργιος στο φόρουμ μιας και πρωτη φορά κάτοχος γερμανικου και bmw.σκεφτομαι μετατροπή σε lait turbo. Δεν ρωτάω αν αξίζει τα χρήματα διότι από αναβαθμίσεις φίλων έχω στα χέρια μου ηδη
Τουρμινα Toyota ct9 σε άριστη κατάσταση
Intercooler από Leon fr
Σκαστρα tial
Και επίσης κολλητό ο οποίος δεν είναι εξατμισας αλλά έχει κουρμπαδορο και κολλάει με αργκόν.
Το όχημα έχει 180.000χλμ οπότε εννοείται πως θα περαστουν καινούργια μέταλλα ελατηρια και σετ επισκευής καπάκι. Να συμπληρώσω ότι θα γίνουν όλα με προσωπική εργασία καθώς έχω κούνιαδο μηχανικό και γνωρίζω και εγώ αρκετά πράγματα.
Σκέφτομαι για να το δουλέψω 0.5-0.6 πίεση. Θέλω συμβουλές για τα εξής. Υπολογίζω γύρω στα 150 άλλογα οπότε αν θα περάσω μεγαλύτερη φλαντζα για να ρίξω συμπίεση η τη δικιά του, αν τα μαμά μπεκ θα καλύψουν με το πρόγραμμα η αν θα θέλει αλλά και αν ναι πια μπαίνουν, επειδή έχω διαβάσει διαφορά σε ξένα και ελληνικά φόρουμ αν ελευθερωνοντας πλήρως τη μαμά εξάτμιση θα είναι κομπλέ η να φτιάξω 55αρα η 60 άρα, και αν φτιάχνοντας πλακάκι για τη μαμά πολλαπλή δουλέψει σωστά;
Γνωρίζω ότι είναι παλιό το αμάξι απλά αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει η είχε παλαιότερα τέτοιο όχημα θα ήμουν ευχαριστημένος να με βοηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-15, 01:52
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Μην το κανεις.....Με το 1/3 των χρηματων που θα ξοδεψεις,βαζεις ενα Μ44 1.9 με 147hp και το δηλωνεις κιολας....
Υ.Γ.1 Ααα και θα'ναι και αξιοπιστο...Ενω η φτηνοδουλεια που θες να κανεις,δεν θα'ναι αξιοπιστη....
Υ.Γ.2 Το οτι εχεις μια μικρη τουρμπινα στα χερια σου και ενα ιντερκουλερ δεν σημαινει οτι εισαι ετοιμος να τουρμπισεις!
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stunt Mike : 09-10-15 στις 01:55
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-15, 07:18
vouke13 Ο χρήστης vouke13 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-05-2015
Μηνύματα: 8
vouke13 is on a distinguished road
Φίλε μου επειδή δε γνωρίζω και πολλά γιγια το συγκεκριμένο όχημα απλά σκέφτηκα τη μετατροπή επειδή ήμουν κάτοχος ήδη 4 οχημάτων με μετατροπή σε λαιτ τούρμπο την οποία είχα κάνει μαζί με το μηχανικό κούνιαδο μου και δεν είχα θέμα. Για την αλλαγή κινητήρα που μου λες εσύ τι θα χρειαστώ;μόνο μοτέρ η και όλα τα παρελκόμενα δλδ πλεξουδα εγκέφαλο σασμαν διαφορικό. Από στήσιμο πάντως το αμάξι είναι σε ικανοποιητικα πλαίσια γι αυτό σκέφτηκα να το ανεβάσω λίγο να τραβάει καλύτερα.

Επίσης έχω και το τουρμπακι από το λεον απλά πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα με τη μικρότερη για να δουλέψει πιο χαμηλα και να είναι πιο αξιόπιστο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 09-10-15 στις 08:28
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-15, 20:07
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Να τουρμπισεις ενα μ43 ειναι οντως απλό και γίνεται αξιόπιστα, μιας και το μαμά μοτέρ αντέχει σε Νορμάλ πλαισια. Μπεκ μπορείς να βάλεις απο πουντο gt ,το ιντερκουλερ απο fr είναι οκ, την τουρμπίνα που λες δεν την ξέρω. Πρόγραμμα μέχρι 0.5 μπορείς να κανεις στον εργοστασιακό εγκέφαλο, απο εκεί και πανω θες παράλληλο με μαπ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-15, 21:42
vouke13 Ο χρήστης vouke13 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-05-2015
Μηνύματα: 8
vouke13 is on a distinguished road
Ευχαριστω πολύ φίλε μου για το ενδιαφέρον. Η τουρμπινα είναι της Toyota και αν δεν κάνω λάθος την φοραγαν κάποια εργοστασιακα πετρέλαιο . σε glanza που τη φόραγε ο Φίλος μου είχε 175 hp στο 1 bar. εχω και από το fr απλά σκέφτηκα επειδή της Toyota είναι πιο μικρή θα δουλεύει πιο χαμηλα οπότε δε θα πηγαίνει πολύ ψηλά για να μην ζοριζω το μοτέρ.για φλαντζα τι κάνω περνάω τη δικιά του ή ρίχνω συμπίεση; και εξάτμιση; αλλού διάβασα ότι κρατάς τη μαμά διάμετρο και την ελευθερώνεις και αλλού για μεγαλύτερη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-15, 21:46
vouke13 Ο χρήστης vouke13 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-05-2015
Μηνύματα: 8
vouke13 is on a distinguished road
Είσαι σίγουρος για τα μπεκ γιατί μέχρι πέρσι είχα ένα πουντο gt και επειδή το είχα φτάσει 210 και είχα αλλάξει τα μπεκ με μεγαλύτερα τα μαμά μου έχουν μείνει στην αποθήκη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-15, 21:51
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vouke13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι σίγουρος για τα μπεκ γιατί μέχρι πέρσι είχα ένα πουντο gt και επειδή το είχα φτάσει 210 και είχα αλλάξει τα μπεκ με μεγαλύτερα τα μαμά μου έχουν μείνει στην αποθήκη.
ειχα βαλει στο δικο μου μ43 1,9 απλα πρεπει να αλλαξεις τα τσιμουχακια με παχυτερα και ειχα βαλει εξωτερικη κοντρα ροδελλα(για τα αλογα παντως ειναι ιδανικα).
για την τουρμπινα απο ντιζελ , σιγουρα δεν ειναι το ιδανικο.Οσο για την εξατμιση το σωστοτερο ειναι να την μεγαλωσεις σε διαμετρο 56+ μμ.
αν δουλεψεις μεχρι 0,6 μπορεις να αφησεις την δικη του φλαντζα, το μοτερ δουλευει με χαμηλη συμπιεση.
επισης να προσεξεις με τον ανταπτορα ή το λουκανικο στην εξαγωγη, αν παει πολυ χαμηλα δεν εχεις σωστη επιστροφη λαδιων και βγαζεις ντουμανια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paganis : 09-10-15 στις 21:57
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-15, 21:58
vouke13 Ο χρήστης vouke13 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-05-2015
Μηνύματα: 8
vouke13 is on a distinguished road
Οπότε και από μπεκ κομπλέ.σε ζαλιζω αλλά με φλαντζα και εξάτμιση τι κάνω γιατί εδώ http://custompinoyrides.com/2010/08/...o-by-speedlab/ λέει ότι δεν αλλάζεις.θα μου κοστίσει λίγα να την αλλάξω αλλά αν δεν χρειάζεται γιατί η ταλαιπωρία
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-15, 22:05
vouke13 Ο χρήστης vouke13 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-05-2015
Μηνύματα: 8
vouke13 is on a distinguished road
Για την εξάτμιση γιατί φλαντζα έτσι κι αλλιώς θα αλλάξω μιας και θα το ανοίξω για να του περάσω το σετακι επισκευής.απλα να βάλω πάλι τη δικιά του ή να ρίξω συμπίεση
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-15, 22:22
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
η εξατμιση σωστο ειναι να αλλαχτει , η φλαντζα μπορει ανετα να παραμεινει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.