Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-09, 11:16
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Wink Τι εστί γκάζι για τον καθένα μας!

Με αφορμή το ποστ του συνφορουμίτη μας Στάθη, θα ήθελα να συζητήσουμε
τι εστί γκάζι για τον καθένα μας!
Δεν βάζω περισσότερα μπλα μπλα, συζητώντας θα γίνουν και οι σχετικές
αναλύσεις, ιδέες...κλπ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-09, 11:46
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
xexexe ...απλό! να φεύγει ..και να φεύγει χωρίς τελειωμό.... να το νιώθεις στο στομάχι, κάτι από απογείωση... γνώριμο στοιχείο των Μ ...άλογα, πολλά άλογα, πάρα πολλά άλογα..... να ανοίγουν οι κάνουλες...

άστα θέλω άλλα τόσα για να λέω ότι έχω γκάζια ..όχι ότι έχω παράπονο, μια χαρά είμαι κι έτσι ...και οικονομικά χεχε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 09-10-09 στις 11:56
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-09, 11:50
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
Γκαζι ειναι ο χρονος που χρειαζεται ο κινητηρας μας να φτασει στο οριο περιστροφης του ανεξαρτητως σχεσης κιβωτιου.
Αυτος ο χρονος σε συναρτηση με την υπομονη του χρηστη μας δινει τον ορισμο του "Γκαζιου"......
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-09, 11:52
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Aπλα αυτο! χιχιχιχιχι
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg CSL 0-200.jpg (142,9 KB, 88 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-09, 11:53
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
xexexe ...απλό! να φεύγει ..και να φεύγει χωρίς τελειωμό.... κάτι από απογείωση... ...άλογα, πολλά άλογα, πάρα πολλά άλογα.....
χμμμμ….από τη στιγμή που πρώτο ποστ έκανες εσύ, θα πάμε καλά Νικόλα!!!

keep tuning …. "Norway" tuning
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-09, 12:01
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπλα αυτο! χιχιχιχιχι
συμφωνω ετσι οπως το θετεις αλλα μεχρι τα 100 πολυ μου φαινεται 6 δευτερα.....μετα απογειωνεται.....για το μ3 που εχεις.............δεν εκανες καλη εκκινηση???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-09, 12:06
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γκαζι ειναι ο χρονος που χρειαζεται ο κινητηρας μας να φτασει στο οριο περιστροφης του ανεξαρτητως σχεσης κιβωτιου.
Αυτος ο χρονος σε συναρτηση με την υπομονη του χρηστη μας δινει τον ορισμο του "Γκαζιου"......
Και για να ξεκαθαρίσουμε κάτι που πολλοί το μπερδεύουν, όταν πατάμε γκάζι δεν ανοίγουμε τη ροή του καυσίμου. Ανοίγουμε τη ροή του αέρα προς τους θαλάμους καύσης και με το κατάλληλο management του κινητήρα (ψεκασμός - νεότερα) ή απλά την υποπίεση (παλαιότερα), εισάγεται και το ανάλογο καύσιμο ...πω πω μου μύρισε βενζίνα τώρα χαχα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-09, 12:14
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Για μένα το παν είναι να νοιώθεις ότι πας γρήγορα.

πχ με το Ε30 πήγαινα με 140 και νόμιζα ότι πάω με 340, με άλλα τόσα πήγαινε και η αδρεναλίνη, ένιωθες ρε γμτ το κάθε γρανάζι να γυρνάει, με τον άσσο πας με 170 και νοιώθεις ότι πας με 70, κάτι που όταν τρέχω σε στροφιλίκια με ξενερώνει. Δλδ νοιώθεις ψιλοαποκομμένος από τα δρώμενα, είσαι πιο γρήγορος μεν αλλά πχ στην Καστανιά πρέπει να πιάσεις ταχύτητες αρκετά επικίνδυνες για το οδόστρωμα (με τον άσσο) για να πεις ότι το φχαριστήθηκες, δε ξέρω ίσως το μαθαίνω ακόμα.

Δλδ γκάζι για εμένα είναι η ταχύτητα που σε πωρώνει, άσχετα αν αντικειμενικά είναι μικρή.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-09, 13:13
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Γκαζι σημαινει να τα εχω ολα!Ροπη απο το 0,δυναμη συνεχεια και παντου.Δυναμη να σπιναρουν οι τροχοι με 5η σε ρεπριζ για προσπερασμα!Ποτε θα ειναι αρκετο;Ποτε,αυτο το ξερουμε ολοι.Το γκαζι ειναι σαν το μεγεθος του τραπεζικου λογαριασμου,ποτε δεν ειναι αρκετο.
Παντως θα ημουν ευχαριστημενος εαν ειχα αυτο που περιεγραψε ο αρχιμηχανικος της porsche οταν τον ρωτησαν ποτε θα πει οτι η 962C εχει αρκετη δυναμη(την "ανεβαζε" συνεχεια),"οταν θα μπορει να σπιναρει τους τροχους στο τελος της mulsanne (αναφεροταν στην ευθεια Ligne Droite des Hunaudières πριν την στροφη mulsanne)!!!!
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-09, 13:22
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Γκάζι = ισχύς του μοτέρ σε όλο το φάσμα των στροφών με συνάρτηση με την απόκριση.

Επίσης, γκάζι για μένα είναι τα ελαστικά, η ανάρτηση, το διαφορικό, ο έλεγχος της πίεσης υπερπλήρωσης σε κάθε σχέση. Και να έχω άπειρη δύναμη, δεν με νοιάζει αν δεν μπορώ να την περάσω στον δρόμο.

Γκάζι είναι επίσης να το σανιδώνεις και να κάνει τον ανάλογο θόρυβο η εξάτμηση, η εισαγωγή και οι τουρμπίνες αν υπάρχουν.



Γκάζι (μεταφορικά) είναι να μπαίνεις στο αυτοκίνητο σου και να χαίζeσαι απο την χαρά σου σαν να ήταν η πρώτη φορά.
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
γκάζι


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.