Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-05-10, 22:32
silverM Ο χρήστης silverM δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 4
silverM is on a distinguished road
Αλλαγή αμορτισερ σε Ε46 M-pack

Καλησπέρα,
Εχω μια 318Ci/E46 M-pack. Πρόκειται να αντικαταστήσω τα αμορτισέρ που ήδη φορά, λόγω φθοράς. Σε αντιπρόσωπο που ρώτησα τα εργοστασικά για M-pack κοστίζουν περίπου 750€, χωρίς ΦΠΑ και τοποθέτηση.
Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάποια καλή λυση για αντικατάσταση των αμορτισερ με άλλα aftermarket π.χ. Bilstein, θα με ενδιέφερε η γνώμη του.
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-10, 06:09
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Τα M pack συνηθως ειναι sachs.. τα οποια ειναι τα μαυρα και μπορεις να τα βρεις κοντα στα 250-280 ευρω (χωρις τοποθετηση).. Αν βρεις και τα Super Touring ειναι ακριβως τα ιδια με τα απλα..
Μετα σε κατι πιο σκληρο βαζεις Bilstein μαυρα ή σε ακομα λιγο πιο σκληρα Bilstein Sport (κιτρινα)..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-10, 14:11
Το avatar του χρήστη gant
gant Ο χρήστης gant δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 300
gant is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα M pack συνηθως ειναι sachs.. τα οποια ειναι τα μαυρα και μπορεις να τα βρεις κοντα στα 250-280 ευρω (χωρις τοποθετηση).. Αν βρεις και τα Super Touring ειναι ακριβως τα ιδια με τα απλα..
Μετα σε κατι πιο σκληρο βαζεις Bilstein μαυρα ή σε ακομα λιγο πιο σκληρα Bilstein Sport (κιτρινα)..
Ζαχαρία σε κάτι σκηρότερο σε bilstein τα κίτρινα sprint B8 είναι μονόδρομος, αν μιλάμε για mpack ανάρτηση
http://www1.carparts-cat.com/webkat....3018020&ROOT=1
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-10, 10:36
silverM Ο χρήστης silverM δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 4
silverM is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Είχα υπόψιν μου τα κίτρινα Bilstein B8. Δεν γνώριζα για τα Sachs.
Θα το τσεκάρω και θα ενημερώσω το forum.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-10, 11:10
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
SilverM ψάξ'το πολύ για τα αμορτισέρ και ειδικά για τα bilstein (κίτρινα) γιατί και εγώ τα έβαλα πριν 3 χρόνια στη bimmer μου (318ci E46) και το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο... Ειδικά αν έχεις 17'' ή 18'' ζάντες υπάρχει ένα θέμα με την άνεση....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-10, 13:24
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
SilverM ψάξ'το πολύ για τα αμορτισέρ και ειδικά για τα bilstein (κίτρινα) γιατί και εγώ τα έβαλα πριν 3 χρόνια στη bimmer μου (318ci E46) και το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο... Ειδικά αν έχεις 17'' ή 18'' ζάντες υπάρχει ένα θέμα με την άνεση....
Δε συμφωνώ ότι δεν είναι άνετο το αυτοκίνητο.
Σίγουρα "δένει" αρκετά αλλά δεν το λες και "κούτσουρο". Προσωπικά πιστεύω ότι τα κίτρινα Bilstein είναι η μέση λύση από πλευράς κρατημάτων-κλίσεων-άνεσης. Ωστόσο καλό θα ήταν ο φίλος που θέλει να αλλάξεί αμορτισέρ να δει από κοντά ένα αυτοκίνητο με αυτά τα αμορτισέρ για να είναι 100% σίγουρος. Οι περισσότεροι ίσως σε αυτό το φόρουμ αυτά τα αμορτισέρ φορούν, οποτε μια δοκιμή-βόλτα σε κάποια μελλοντική συνάτηση θα ήταν καλή καλή ιδέα.
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-10, 13:50
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Φίλτατε stefo συμφωνώ μαζί σου, άλλωστε bilstein κίτρινα έχω και γω. Απλά το χειμώνα, λόγω κρύου, που το λάδι μέσα στη μπουκάλα αργεί να ζεσταθεί, γίνονται αρκετά αισθητές (στο δικό μου bimmer) οι παρατεταμένες λακούβες των φοβερών δρόμων μας.... Πολύ σωστή η πρότασή σου να πάει βόλτα-δοκιμή με κάποιον που τα έχει σε αντίστοιχη μπέμπα, ώστε να είναι σίγουρος για το τελικό αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-10, 15:18
silverM Ο χρήστης silverM δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 4
silverM is on a distinguished road
Φίλε Taso ευχαριστώ για τη συμβουλή. 17" ζάντα φοράει η δικιά μου, και όντως ακόμα και με αυτά τα αμορτισέρ που φορά τώρα, υπάρχει ένα θέμα με την άνεση. Δεν είναι βέβαια "κούτσουρο" (σε αυτό σίγουρα παίζουν ρόλο και τί ελατήρια φοράς, και η δικιά μου είναι πολύ χαμηλωμένη), αλλά τα νιώθεις τα κοπανήματα...Αν κάποιος φίλος προθυμοποιηθεί για κάποια βόλτα, ευχαρίστως να πάμε, να ανταλλάξουμε και άμεσα απόψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-05-10, 17:18
tasos_e46 Ο χρήστης tasos_e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 09-05-2010
Μηνύματα: 4
tasos_e46 is on a distinguished road
βαλε KW V2 και θα με θυμιθεις
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-10, 15:03
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα M pack συνηθως ειναι sachs.. τα οποια ειναι τα μαυρα και μπορεις να τα βρεις κοντα στα 250-280 ευρω (χωρις τοποθετηση).. Αν βρεις και τα Super Touring ειναι ακριβως τα ιδια με τα απλα..
Μετα σε κατι πιο σκληρο βαζεις Bilstein μαυρα ή σε ακομα λιγο πιο σκληρα Bilstein Sport (κιτρινα)..
φιλε Ζαχο για ριξε ιδεα κ για εμενα, γιατι σκεφτομαι να τα αλλαξω.
φοραω 17ρες με ρουν φλατ λαστιχα.
δεν θελω πολυ κουτσουρο, αλλά παναθεμα με οταν βρισκω στροφες με πιανει το σουμαχερικο μου κ μπαινω δυνατα...
μαυρα Sachs?
ριξε γνωμη... σε εμπιστευομαι.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.