Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 05-07-10, 15:26
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Θα σου προτεινα τα Conti. Sport Contact 3 απο ολα τα λαστιχα που λες. Οσο για αυτο που λεει διαφορα των 2 με τα 3 εγω νομιζω πως σου λεει βλακειες πραγματικα. Επειδη ειχα ρωτησει κι εγω σε σωστο λαστιχά μου ειχε πει πως η διαφορα των 2 με τα 3 ειναι οτι τα 3 ειναι εξελιξη των δυο με καλυτερα σχεδιασμενο πελμα για καλυτερη συμπεριφορα σε βρεγμενο. Επισης παρ'το και λογικα ενα λαστιχο Sport Contact 2 με ενα Sport Contact 3 με ΑΚΡΙΒΩΣ τους ιδιους δεικτες ταχυτητας, φορτιου και διαστασεις πιο θα ζεσταθει πιο γρηγορα?.. Θεωρητικα και τα δυο το ιδιο... Τωρα αν ειναι αλλη γομα που ζεσταινεται πιο αργα δε το ξερω αν και δε το νομιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-07-10, 16:32
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη. Το SportContact 3 είναι η εξέλιξη του 2. To τι μακακίες κατεβάζει το κεφάλι ορισμένων λαστιχάδων, είναι αδιανόητο! Κοίτα με τι "επιχειρήματα" καίνε τον εγκέφαλό τους και αυτόν των πελατών τους! Ανάλυση τεχνολογικού επιπέδου Formula1...

Όσο για την σύγκριση μεταξύ Conti & Michelin, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Θα δοκιμάσω κι' εγώ για πρώτη φορά τα SC3 σε λίγους μήνες. Πάντως τον τελευταίο ενάμισυ χρόνο φοράω τα Michelin PS2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πιό πριν φορούσα τα Michelin Exalto και μπορώ να πω πως με είχαν αφήσει εξ' ίσου ικανοποιημένο. Τα Primacy ξέρω πως προτείνονται για πιό all-round χρήση και ως λάστιχο "μακρών αποστάσεων" γι' αυτό και τοποθετούνται ως OEM εξοπλισμός. Τα Exalto είναι η σπορτίφ εκδοχή τους στην ίδια κατηγορία, ενώ το PS2 θεωρείται ένα αμιγώς σπορ λάστιχο - χωρίς να σημαίνει πως δεν κάνει και για καθημερινή χρήση. Μπορεί απλώς να φθείρεται λίγο πιο γρήγορα και να είναι ελάχιστα πιο θορυβώδες. Είναι στην ίδια κατηγορία με το Conti SC.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-07-10, 18:25
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Ευχαριστώ παιδιά. Μάλλον θα προτιμήσω να δοκιμάσω το Sport3. Καλά το τι ακούς απο τους λαστιχάδες είναι άλλο πράγμα. Ο καθένας πετάει οτι του κατέβει στο μυαλό...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-07-10, 21:05
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Βαυαρέ "γείτονα" PanosB αυτό που θα σου έλεγα να προσέξειες ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ανεξαρτήτως μάρκας είναι ο δείκτης ταχύτητας των ελαστικών που πρόκειται να βάλεις... προσωπικά έβαλα pilot sport 2 (225/45/17) πριν 1.5 χρόνο με δείκτη ταχύτητας Υ και είμαι υπερβολικά δυσαρεστημένος από την επιλογή... ΔΕΝ μπορώ να ζεστάνω το συγκεκριμένο ελαστικό με το ci μου... ειδικά σε δρόμους όπως της περιοχής μας (π.χ. στο Δημόκριτο και το γνωστό s κοντά στο σπίτι σου κτλ...) νομίζεις ότι το 318 φέρνει λίγο από 325....Το ΑΒS βγαίνει συνέχεια και η μπέμπα έχει έντονη τάση για γλίστρημα... Μόνο Αττική Οδό και στην Εθνική μπορώ να πω ότι κάπως δουλεύει σωστά το ελαστικό... Για μένα βάλε ελαστικά με όσο το δυνατόν πιο μικρό δείκτη ταχύτητας για να μπορείς να το ζεστάνεις... (π.χ. V ή W)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-07-10, 21:12
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαυαρέ "γείτονα" PanosB αυτό που θα σου έλεγα να προσέξειες ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ανεξαρτήτως μάρκας είναι ο δείκτης ταχύτητας των ελαστικών που πρόκειται να βάλεις... προσωπικά έβαλα pilot sport 2 (225/45/17) πριν 1.5 χρόνο με δείκτη ταχύτητας Υ και είμαι υπερβολικά δυσαρεστημένος από την επιλογή... ΔΕΝ μπορώ να ζεστάνω το συγκεκριμένο ελαστικό με το ci μου... ειδικά σε δρόμους όπως της περιοχής μας (π.χ. στο Δημόκριτο και το γνωστό s κοντά στο σπίτι σου κτλ...) νομίζεις ότι το 318 φέρνει λίγο από 325....Το ΑΒS βγαίνει συνέχεια και η μπέμπα έχει έντονη τάση για γλίστρημα... Μόνο Αττική Οδό και στην Εθνική μπορώ να πω ότι κάπως δουλεύει σωστά το ελαστικό... Για μένα βάλε ελαστικά με όσο το δυνατόν πιο μικρό δείκτη ταχύτητας για να μπορείς να το ζεστάνεις... (π.χ. V ή W)
+1 Δε χρειαζεται να μπαινουν υψηλοι δεικτες ταχυτητας χωρις λογο. Ετσι εποβαρυνεις την τσεπη σου και δεν εχεις και σωστα λαστιχα για το συγκεκριμενο αυτοκινητο. Εκτος κι αν εχεις κανα μυστικο κατω απ το καπω και το αυτοκινητο ειναι πραγματικα για υπερυψηλες ταχυτητες!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-07-10, 21:15
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαυαρέ "γείτονα" PanosB αυτό που θα σου έλεγα να προσέξειες ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ανεξαρτήτως μάρκας είναι ο δείκτης ταχύτητας των ελαστικών που πρόκειται να βάλεις... προσωπικά έβαλα pilot sport 2 (225/45/17) πριν 1.5 χρόνο με δείκτη ταχύτητας Υ και είμαι υπερβολικά δυσαρεστημένος από την επιλογή... ΔΕΝ μπορώ να ζεστάνω το συγκεκριμένο ελαστικό με το ci μου... ειδικά σε δρόμους όπως της περιοχής μας (π.χ. στο Δημόκριτο και το γνωστό s κοντά στο σπίτι σου κτλ...) νομίζεις ότι το 318 φέρνει λίγο από 325....Το ΑΒS βγαίνει συνέχεια και η μπέμπα έχει έντονη τάση για γλίστρημα... Μόνο Αττική Οδό και στην Εθνική μπορώ να πω ότι κάπως δουλεύει σωστά το ελαστικό... Για μένα βάλε ελαστικά με όσο το δυνατόν πιο μικρό δείκτη ταχύτητας για να μπορείς να το ζεστάνεις... (π.χ. V ή W)
αν όμως ένα αυτοκίνητο πάει 250 km/h και έχει λάστιχα με δείκτη ταχύτητας 210 δεν νομίζω να είναι και ότι καλύτερο...εγώ δεν θα το ρίσκαρα να μου σκάσει λάστιχο με 230-240 πάντως...γενικά μιλάω..χωρίς να αναφέρομαι στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-07-10, 21:47
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jim_pas Εμφάνιση μηνυμάτων
αν όμως ένα αυτοκίνητο πάει 250 km/h και έχει λάστιχα με δείκτη ταχύτητας 210 δεν νομίζω να είναι και ότι καλύτερο...εγώ δεν θα το ρίσκαρα να μου σκάσει λάστιχο με 230-240 πάντως...γενικά μιλάω..χωρίς να αναφέρομαι στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο...
Σιγουρα ετσι ειναι! Πρεπει να μπαινει ο αναλογος δεικτης ταχυτητας αναλογα με τις ικανοτητες του αυτοκινητου, ποτε λιγοτερο αλλα ουτε (υπερβολικα) περισσοτερο!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-07-10, 23:49
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Επειδή πρόσφατα με <απασχολείσαι> και μου δημιούργησε έως κια προβλήματα μέσα σε ένα μήνα 2 λανθασμένες επιλογές ελαστικών και κύριος λανθασμένες όχι ως προς την διάσταση ,άλλα ως προς τον δείκτη ταχύτητας και την σκληρότητα-μαλακότητα των λινών στο προφίλ ,θα σου πρότεινα με μεγάλη σιγουριά να συμβουλευτής το μηχανολογικό σχέδιο της BMW για το Ε92 ως προς τις προτάσεις της και μελέτες της σχετικά με την επιλογή ελαστικού στο αμάξι της.
Η λίστα με τα λάστιχα που έχει προτείνει είμαι σίγουρος ότι δεν είναι τυχαία άλλα δοκιμασμένη και πιστεύω οτι είναι μια έτοιμη πηγή ασφαλών πληροφοριών για το πάτημα του αμαξωματοστης και το περπάτημα του,επιταχύνσεις κλπ είτε είναι βρεγμένος ο δρόμος είτε όχι.
Έτσι λοιπόν ίσως πρέπει να ασχοληθείς και με τα μπροστινά λάστιχα τα Primancy αν στο σχέδιο τα προτεινει ο κατασκευαστής για το αμάξι σου.
http://bmwfans.info/parts/catalog/E9.../summer_tyres/

Πχ : Σε Ε36 Cabrio 4cul μπήκε τετράδα Βrijeston turanza EΡ300 91H 15' και το αμάξι σερνόταν με 32 ατμόσφαιρες και έκαναν μάγουλο.To Brijeston ήταν μια χάρα λάστιχα,ασύμμετρο ran flat κλπ άλλα αυτό το Βrijeston ήταν ένα μοντέλο πού δεν το προτείνει ο κατασκευαστής για το cabrio E36 σε δείκτη Η ,ενώ προτείνει σε brijeston το ίδιο μοντέλο σε 91V
Αντικαταστήθηκε λοιπόν με Michelen Energy Saver πάλι 91H δείκτη και παρόλο που λέμε ότι το Μichelen είναι πιο μαλακό λάστιχο και λογικά θα έκανε μεγαλύτερο μάγουλο το αμάξι είναι σαν να απογειώθηκε στο περπατημα του και οπτικά το μάγουλο εξαφανίστηκε

Τυχαίο και αυτό? δεν νομίζω!

Παρατήρηση:
Στην συκγκριμενη λίστα δεν νομίζω ότι εξερητε κάποιο από τα γνωστά λάστιχα χωρίς να έχει συγκεκριμένο λόγο ο κατασκευαστής.
Δηλαδή μπορεί να είδε ότι το primancy είναι καλό άλλα τα άλλα περπατάνε καλύτερα στο αμάξι του.
Μπορεί όμως και να το αποκλείει ως ακατάλληλο.
Εγώ με την δόκιμη στο δικο μου αμαξι πιστηκα ότι ο αποκλεισμός του συγκεκριμένου μοντέλου brijeston από την λίστα του κατασκευστη ΔΕΝ ήταν καθόλου τυχαίος,άλλα μελετημένος.
__________________
FOLDING TOP......... CART1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 06-07-10 στις 00:01
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-07-10, 22:22
GAN E90 Ο χρήστης GAN E90 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 56
GAN E90 is on a distinguished road
γεια σας και από εμενα εγώ φοράω τα dunlop sp sport01 και είμαι πολύ ευχαριστημένος είναι άνετα σαν συμβατικά και όσο τα έχω τσεκάρει σε κρατήματα είναι πολύ καλά
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-07-10, 22:46
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Καλή αυτή η πληροφορία! Δεν έχω φορέσει ποτέ μου Dunlop και μ' έχει πιάσει μια διαβολεμένη περιέργεια για το λάστιχο αυτό.
Για πες μας φίλε λίγα λόγια παραπάνω... Τα δυνατά του σημεία, αν υστερεί κάπου... Τι οδήγηση κάνεις συνήθως; Πιστεύεις πως το έχεις οδηγήσει κάποιες φορές στο όριο - και πως συμπεριφέρθηκε; (το λάστιχο εννοώ...)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.