Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-03-10, 14:59
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Τί έχει η γιαγιά;;

Καλησπέρα! Η γιαγιά έχω την εντύπωση ότι κάτι έχει! Ο δείκτης της θερμοκρασίας ψιλοπαίζει! Δηλαδή σε κίνηση (πρώτη – δευτέρα-νεκρά και πάλι από την αρχή) ξεπερνάει την μέση και μόλις βρει δρόμο πηγαίνει στα νορμάλ! Τις τελευταίες μέρες όμως κατεβαίνει αρκετά. Όταν είχα ρωτήσει σε αντιπροσωπεία μου είχαν πει ότι το ψυγείο δεν ήταν το μαμά (μικρότερο) και για αυτό τον λόγο έπαιζε η θερμοκρασία! Έκτοτε έχω αλλάξει και ψυγείο με γνήσιο και θερμοστάτη! Επειδή από όσο ξέρω η θερμοκρασία πρέπει να είναι σταθερή και την τελευταία φορά που έπαιζε ο δείχτης (σε polo) έμεινα από θερμοστάτη λέτε να υπάρχει λόγος να ανησυχώ μέχρι να πάω να το δουν ή τα αυτοκίνητα αυτής της τεχνολογίας έτσι λειτουργούν; Να υπενθυμίσω ότι έχει 85000 χλμ και είναι Ε34.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-03-10, 16:18
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Ο δείκτης αυτός αν κάνει μόνο λίγο προς τα δεξιά από την μέση και μένει εκεί, ενώ εν κινήσει πάει στην μέση ή λίγο παρακάτω...

...είναι φυσιολογικό. Έχεις βάλει δευτέρας κλίμακας θερμοστάτη (υψηλότερης θερμοκρασίας) που βάζουν για τα κρύα κλίματα. Άστο όπως είναι (φυσικότατο) ή αν σε αγχώνει τόσο άλλαξέ τον με έναν μικρότερης κλίμακας (νομίζω 80άρι είναι ο μικρός εσένα).

Αν κάνει πολύ προς τα δεξιά όταν σταματάς, μάλλον αντλία νερού θες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-03-10, 16:51
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Σε κίνηση η θερμοκρασία φτάνει κοντά στα 3/4 και μόλις βρει δρόμο παίζει να φτάσει το 1/4! Αυτό δεν γίνεται πάντα! Την Παρασκευή για παράδειγμα όλη την ημέρα έπεσα 3 φορές σε μποτιλιάρισμα! Ο δείχτης έκανε κουλά μόνο την μία φορά! Τις άλλες, λίγο πάνω λίγο κάτω από την μέση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-10, 18:32
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Τα 3/4 είναι αρκετό και δεν είαι ευχάριστο.Το 1/4 επίσης δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά, ίσως ο θερμοστάτης μένει ανοιχτός.
Μήπως θέλεις καμιά εξαέρωση του συστήματος; Σίγουρα ένα καλό κοίταγμα σε όλο το σύστημα και στο όργανο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-10, 18:41
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
μετά από εξαέρωση και έλεγχο της στάθμης του ψυκτικού, είσαι ΟΚ? αυτά είναι κλασσικά συμπτώματα
1) πεσμένης στάθμης ψυκτικού
1) κολλημμένου θερμοστάτη, με έμφαση στο 1.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-10, 09:33
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Οκ. Κατάλαβα το προς τα πού πρέπει να κινηθώ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και θα επανέλθω με λεπτομέρειες από βδομάδα που θα το πάω για έλεγχο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-03-10, 14:22
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
τσεκαρε και την τρομπα σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-03-10, 15:34
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Βαυαρέ Alen 77 νομίζω ότι από τα συμπτώματα που αναφέρεις ότι πρόκειται για κλασικό πρόβλημα στο θερμοστάτη... διότι έχει κολλήσει και έχει μείνει ανοιχτός. Το νερό περνάει συνέχεια μέσα από το ψυγείο, με αποτέλεσμα να κρυώνει όταν κινείσαι και να υπερθερμενται όταν είσαι σταματημένος λόγω ακινησίας. Άλλαξε θερμοστάτη και η 'γιαγια' θα επανέλθει σε normal ρυθμούς....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-03-10, 01:16
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alen77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε κίνηση η θερμοκρασία φτάνει κοντά στα 3/4 και μόλις βρει δρόμο παίζει να φτάσει το 1/4! Αυτό δεν γίνεται πάντα! Την Παρασκευή για παράδειγμα όλη την ημέρα έπεσα 3 φορές σε μποτιλιάρισμα! Ο δείχτης έκανε κουλά μόνο την μία φορά! Τις άλλες, λίγο πάνω λίγο κάτω από την μέση.
Οπως τα γράφεις έχεις 2 βλάβες..
Θερμοστάτη ανοικτό, και πρώτη σκάλα βεντιλατέρ χαλασμένη..( ή κόπλερ χαλασμένο.. κόπλερ μάλλον έχει η γιαγιά, έτσι δεν είναι??)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 19-03-10 στις 01:19
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-03-10, 10:16
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Α) Κοπλέρ; Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό. Πάντως θερμοστάτη άλλαξα πριν κάνα χρόνο! Από βδομάδα θα μπει μέσα για λάδια κλπ και φυσικά για έλεγχο του θέματος. Έχω σκοπό να την κρατήσω άλλα τόσα χρόνια (όσο βέβαια μου την εμπιστεύεται ο ιδιοκτήτης) οπότε ότι χρειάζεται θα γίνει! Απλά να έχω μια ιδέα μην αρχίζω και πληρώνω κερατιάτικα.
Β) Αφού λοιπόν η αλλαγή κινητήρα δεν θα προχωρήσει για την ώρα, σκεφτόμουν να έβαζα ABS αν φυσικά είναι εφικτό χωρίς μαιμουδιες. Καλά φρένα έχει αλλά μερικές φορές με φοβίζει……..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.