Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-10, 07:43
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Κολλημένο Διαφορικό

Ποια είναι τα υπέρ κ τα κατά του κόλλημενου διαφορικού δηλ 100% μπλοκε?
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-10, 08:55
Το avatar του χρήστη NIKOS Z3
NIKOS Z3 Ο χρήστης NIKOS Z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2008
Μηνύματα: 942
NIKOS Z3 will become famous soon enough
το οτι μπορεις να driftαρεις ειναι το μονο θετικο ολα τα υπολυπα ειναι κατα πιστευω ασε που ειναι πολυ επικηνδυνο απο οπου και να το ποιασεις το θεμα!!
__________________
www.myspace.com/pontikospaint
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-10, 10:27
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Κ με ελεύθερο μπορείς να κάνεις ντριφτ πιο αναλυτικά μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί είναι καλύτερα να ντριφταρεις με το κολλημενο που είναι το επικίνδυνο?
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-10, 12:38
apostdimo Ο χρήστης apostdimo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-05-2008
Μηνύματα: 56
apostdimo is on a distinguished road
Με κολλημένο διαφορικό, κατ'αρχήν, δεν στρίβεις, γι' αυτο και ειναι επικίνδυνο. Όταν στρίβει ενα όχημα, ο έξω τροχός, γυρνά με πιο πολλές στροφές απο τον εσωτερικό. Τι διαφορά αυτή των στροφών την παίρνει το διαφορικό, γι' αυτο και ονομάστικε ετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-10, 13:20
Το avatar του χρήστη kallitexni$
kallitexni$ Ο χρήστης kallitexni$ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-07-2010
Μηνύματα: 28
kallitexni$ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ με ελεύθερο μπορείς να κάνεις ντριφτ πιο αναλυτικά μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί είναι καλύτερα να ντριφταρεις με το κολλημενο που είναι το επικίνδυνο?
Πόσες φορές έχουμε σπάσει τα κεφάλια μας γι αυτό το θέμα....
Λοιπόν φίλε μου θα σου πω τη γνώμη μου από προσωπικές εμπειρίες και στιγμές στην πίστα.

Καταρχάς για την ερώτησή σου..είναι καλύτερα με το κολλημένο γιατί το ξεκόλλημα της ουράς είναι πιο εύκολο,η πάντα έχει διάρκεια και την κρατάς πιο εύκολα.

Το μειονέκτημα του κολλημένου είναι οτι αν στην είσοδο της στροφής δεν ξεκολλήσει το πίσω μέρος,το αμάξι υποστρέφει πολύ εύκολα. ΑΛΛΑ ,είναι πιο επικίνδυνο πιστεύω να σου διαφορίσει το ελεύθερο και να φας χαστούκι παρά να μην γυρίσει το αμάξι στην τοποθέτηση με το κολλημένο.

Εξάλλου όλοι όσοι κόλλησαν τα διαφορικά τους πρώτη φορά,απ τη στιγμή που έμαθαν να τοποθετούνται στη στροφή δεν είχαν κανένα πρόβλημα.Επίσης άλλοι και άλλοι κάνουν ταξίδια με κολλημένα..Δε μιλάω για σταρλετάκια φυσικά,αλλά για πιο βαριές καρότσες τύπου Ε36.

Οσο για το αν μπορείς να κάνεις drift* με ελεύθερο ,ίσως πούμε και ναι στην περίπτωση που πέσεις σε αμάξι που δε θα διαφορίζει πολύ και θα είναι και άνετο από θέμα δύναμης.

Τώρα όσο αφορά στο άλλο που λέει ο φίλος για τους χρόνους έχει δίκιο ,αλλά απ την άλλη υπάρχουν πολλά πισωκίνητα με κολλημένο που κάνουν χρόνους (άσφαλτο-χώμα).Βέβαια το κλασσικό πρόβλημα στο παρκάρισμα υπάρχει..

Επί τη ευκαιρία ,μιά που μαζεύτηκε το κατεβατό ας πούμε και αυτό.. Κάποιοι λένε οτι μπορεί και στην εθνική να σου φύγει το αμάξι με χιλιόμετρα με το κολλημένο..Ισως αν βγεις εθνική με ξεραμένα λάστιχα και σκάσεις πουθενά να γίνει και αυτό,με σωστά λάστιχα δε νομίζω..

Η καλύτερη ίσως απάντηση που θα μπορούσα να δώσω στο φίλο που ρωτάει στο πρώτο ποστ..βρες ένα διαφορικό ,κόλλα το, βάλτο πάνω και φύγε για πίστα.Το τι λέει ο καθένας απ αυτά που του είπε κάποιος άλλος στο δικό σου το αμάξι δεν έχουν ουσία.Αν θες πες μας και για τι αμάξι το σκέφτεσαι πάντως!

( * Drift ο ένας drift ο άλλος,πατάς μια δευτέρα στο δρόμο και μπαίνεις στο στενό και έγινες drifter...μη τα ισοπεδώνουμε όλα παίδες άλλο το drift άλλο το powersliding,δεν λέω για κάποιον συγκεκριμμένα )
Φιλικά,Βασίλης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kallitexni$ : 28-08-10 στις 13:24
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-10, 14:01
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kallitexni$ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσες φορές έχουμε σπάσει τα κεφάλια μας γι αυτό το θέμα....
Λοιπόν φίλε μου θα σου πω τη γνώμη μου από προσωπικές εμπειρίες και στιγμές στην πίστα.

Καταρχάς για την ερώτησή σου..είναι καλύτερα με το κολλημένο γιατί το ξεκόλλημα της ουράς είναι πιο εύκολο,η πάντα έχει διάρκεια και την κρατάς πιο εύκολα.

Το μειονέκτημα του κολλημένου είναι οτι αν στην είσοδο της στροφής δεν ξεκολλήσει το πίσω μέρος,το αμάξι υποστρέφει πολύ εύκολα. ΑΛΛΑ ,είναι πιο επικίνδυνο πιστεύω να σου διαφορίσει το ελεύθερο και να φας χαστούκι παρά να μην γυρίσει το αμάξι στην τοποθέτηση με το κολλημένο.

Εξάλλου όλοι όσοι κόλλησαν τα διαφορικά τους πρώτη φορά,απ τη στιγμή που έμαθαν να τοποθετούνται στη στροφή δεν είχαν κανένα πρόβλημα.Επίσης άλλοι και άλλοι κάνουν ταξίδια με κολλημένα..Δε μιλάω για σταρλετάκια φυσικά,αλλά για πιο βαριές καρότσες τύπου Ε36.

Οσο για το αν μπορείς να κάνεις drift* με ελεύθερο ,ίσως πούμε και ναι στην περίπτωση που πέσεις σε αμάξι που δε θα διαφορίζει πολύ και θα είναι και άνετο από θέμα δύναμης.

Τώρα όσο αφορά στο άλλο που λέει ο φίλος για τους χρόνους έχει δίκιο ,αλλά απ την άλλη υπάρχουν πολλά πισωκίνητα με κολλημένο που κάνουν χρόνους (άσφαλτο-χώμα).Βέβαια το κλασσικό πρόβλημα στο παρκάρισμα υπάρχει..

Επί τη ευκαιρία ,μιά που μαζεύτηκε το κατεβατό ας πούμε και αυτό.. Κάποιοι λένε οτι μπορεί και στην εθνική να σου φύγει το αμάξι με χιλιόμετρα με το κολλημένο..Ισως αν βγεις εθνική με ξεραμένα λάστιχα και σκάσεις πουθενά να γίνει και αυτό,με σωστά λάστιχα δε νομίζω..

Η καλύτερη ίσως απάντηση που θα μπορούσα να δώσω στο φίλο που ρωτάει στο πρώτο ποστ..βρες ένα διαφορικό ,κόλλα το, βάλτο πάνω και φύγε για πίστα.Το τι λέει ο καθένας απ αυτά που του είπε κάποιος άλλος στο δικό σου το αμάξι δεν έχουν ουσία.Αν θες πες μας και για τι αμάξι το σκέφτεσαι πάντως!

( * Drift ο ένας drift ο άλλος,πατάς μια δευτέρα στο δρόμο και μπαίνεις στο στενό και έγινες drifter...μη τα ισοπεδώνουμε όλα παίδες άλλο το drift άλλο το powersliding,δεν λέω για κάποιον συγκεκριμμένα )
Φιλικά,Βασίλης.
Το αμάξι είναι μετατροπή απο 316 σε ις με διαφορικό 3.64 βήμα του 316 άμα δε κάνω λάθος το θέλω για μικτη χρήση πίστα βολτα κ επέδει είμαι σε νησί έχουμε πιο πολύ δρόμους με ανηφορες κατηφόρες κ πολλά πέταλα κ στροφες ελάχιστες ευθείες το πολύ θα το παω μέχρι 140χιλμ/ώρα που δεν είναι κ ανάγκη.τώρα στ παρκάρισμα τι γίνετε δε θα μπορέσω να το παρκαρω με το κολλημενο?
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-10, 17:02
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αμάξι είναι μετατροπή απο 316 σε ις με διαφορικό 3.64 βήμα του 316 άμα δε κάνω λάθος το θέλω για μικτη χρήση πίστα βολτα κ επέδει είμαι σε νησί έχουμε πιο πολύ δρόμους με ανηφορες κατηφόρες κ πολλά πέταλα κ στροφες ελάχιστες ευθείες το πολύ θα το παω μέχρι 140χιλμ/ώρα που δεν είναι κ ανάγκη.τώρα στ παρκάρισμα τι γίνετε δε θα μπορέσω να το παρκαρω με το κολλημενο?
εγώ με τη σειρά μου θα σου πώ κάτι άλλο και βγάλε μόνος σου τα συμπεράσματα,στο DTM έχουν ποσοστό εμπλοκής 80-85% και εσύ θέλεις να το κάνεις 100% και να κυκλοφορείς στο δρόμο,το 90% των μπλοκέ που βγαίνουν για χρήση δρόμου είναι max35% εμπλοκή,εάν πάς να κάνεις επι τόπου με ένα κολλημένο διαφορικό το πίσω μέρος του αυτοκινήτου θα αρχίσει να χοροπηδάει για να μήν αναφέρουμε τις ζημιές που παρουσιάζονται στους σταυρούς του κεντρικού και στα σινεμπλόκ της γέφυρας,άλλο η πίστα και άλλο ο δρόμος
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-10, 17:06
Το avatar του χρήστη kallitexni$
kallitexni$ Ο χρήστης kallitexni$ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-07-2010
Μηνύματα: 28
kallitexni$ is on a distinguished road
Αν είσαι με τέρμα στριμμένο τιμόνι δεξια και πας να βάλεις τον κώλο μέσα κάνοντας πίσω ,αντί να περιστραφεί αριστερόστροφα το αμάξι πάει πιο πολύ ευθεία πίσω!! Αλλά σε τι βαθμό γίνεται αυτό δεν γνωρίζω ακριβώς και αν είναι τόσο σπαστικό όσο ακούγεται.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-10, 17:07
Το avatar του χρήστη kallitexni$
kallitexni$ Ο χρήστης kallitexni$ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-07-2010
Μηνύματα: 28
kallitexni$ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ με τη σειρά μου θα σου πώ κάτι άλλο και βγάλε μόνος σου τα συμπεράσματα,στο DTM έχουν ποσοστό εμπλοκής 80-85% και εσύ θέλεις να το κάνεις 100% και να κυκλοφορείς στο δρόμο,το 90% των μπλοκέ που βγαίνουν για χρήση δρόμου είναι max35% εμπλοκή,εάν πάς να κάνεις επι τόπου με ένα κολλημένο διαφορικό το πίσω μέρος του αυτοκινήτου θα αρχίσει να χοροπηδάει για να μήν αναφέρουμε τις ζημιές που παρουσιάζονται στους σταυρούς του κεντρικού και στα σινεμπλόκ της γέφυρας,άλλο η πίστα και άλλο ο δρόμος
Επίσης σωστά όπως λέει και ο mike υπάρχουν πολλοί κραδασμοί και περαιτέρω φθορές στα της μετάδοσης..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-10, 17:16
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kallitexni$ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είσαι με τέρμα στριμμένο τιμόνι δεξια και πας να βάλεις τον κώλο μέσα κάνοντας πίσω ,αντί να περιστραφεί αριστερόστροφα το αμάξι πάει πιο πολύ ευθεία πίσω!! Αλλά σε τι βαθμό γίνεται αυτό δεν γνωρίζω ακριβώς και αν είναι τόσο σπαστικό όσο ακούγεται.
λογικό είναι αυτό που λές αφού και οι δύο τροχοί παίρνουν ακριβώς τις ίδιες στροφές σε ένα κολλημένο διαφορικό,ο μόνος τρόπος να στρίψει ένα αμάξι είναι γλυστρίσει ή να αρχίσει να χοροπηδάει,για μένα το κολλημένο διαφορικό είναι μια λύση εάν δεν υπάρχει διαφορικό μπλοκέ έτοιμο ή δεν υπάρχουν χρήματα για να το αγοράσει κανείς,αλλα πάντα για χρήση σε πίστα,εάν ένα αμάξι γλυστράει με χαρακτιριστική άνεση σε καλή άσφαλτο και ας είναι και ψόφιο τι θα γίνει σε ένα επαρχιακό δρόμο με γλίτσα;
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.