Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-11, 15:33
ntinos Ο χρήστης ntinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Μηνύματα: 120
ntinos is on a distinguished road
Ε90 320si Περί καταλύτη.... (μπααα δε νομιζω....)

Εχω κανει 117.οοο χλμ (320si)

Εδω και περιπου 2-3 μηνες μου αναβει κιτρινη ενδειξη κινητηρα.

Καθε φορα που το πηγαινα για διαγνωση (περιπου 4 φορες μεχρι τωρα) δεν εδειχνε το διαγνωστικο ξεκαθαρα περι τινος προκειται.

Την προτελευταια φορα (πριν 2-3 εβδομαδες) μου ειπαν οτι θα το σβησουν μεν, αλλα μαλλον προκειται ειτε για καταλυτη, ειτε για αισθητηρες λ, και οτι εαν ξανα αναψει "θα πρεπει να παμε ψαχνοντας", δλδ αλλαγη καταλυτη, και αν ξανααναψει θα ειναι οι αισθητηρες λ.

Το θεμα ειναι οτι το πακετο καταλυτης παει στα 1450 περιπου ευρω.. Τελος παντων....


Την Περασμενη Πεμπτη ξανααναψε, την Παρασκευη το πηγα, εγινε ξανα "διαβασμα του εγκεφαλου", και μου ειπαν οτι κατα 90% ειναι καταλυτης, και το κοστος ειναι 1450(περιπου ευρω)

Στην δικη μου απορια, "και αν κατα 10% ειναι αισθητηρες λ, ή κατι αλλο"? η ανατηση ηταν οτι
- "κατα 90% ειναι καταλυτης"

Μεχρι εκεινη την στιγμη, και μαλλον μεχρι πριν λιγο, ειχα στο συγκεκριμενο σερβις απολυτη εμπιστοσυνη.

Σημερα ομως που μου ξαναανψε, τηλεφωνησα καπου αλλου (σε αλλο σερβις δλδ), ειπα το στορυ, και μου ειπαν πως αποκλειεται να ειναι καταλυτης, ειναι λιγα τα χιλιομετρα, και οτι το πιθανοτερο ειναι οτι προκειται για αισθητηρες λ.

Οταν ρωτησα (απο οτι μου ειχαν πει) οτι το διαγωνωστικο δεν δειχνει ξεκαθαρα αν προκειται περι καταλυτη ή αισθητηρες λ, με εκανε να αιστανθω οτι με δουλευανε (οι προηγουμενοι)

Το θεμα λοιπον ειναι ποσο "τιμιο" ειναι το σερβις, και δεν μιλαω μονο για τα χρηματα που δινουμε εκει, αλλα εαν δεν ειναι αξιοπιστο, πως μπορεις να εισαι σιγουρος οτι κινεισαι με ενα ασφαλες (τοσο για τους επιβαινοντες, οσο και ολους τους γυρω) αυτοκινητο ????

Αυριο θα σας πω τα νεοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-11, 16:44
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Δεν μπορώ να φανταστώ με ποιό τρόπο ελέγχουν απο τον εγκέφαλο
τον καταλύτη, και καταλήγουν σε ποσοστά επι βλάβης και όχι σε απόλυτο
αποτέλεσμα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-11, 19:57
Το avatar του χρήστη christos_m
christos_m Ο χρήστης christos_m δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-11-2010
Μηνύματα: 22
christos_m is on a distinguished road
Καλησπέρα...

Στο θέμα καταλύτη ή αισθητήρα λ δεν θα έπρεπε να είχες θέμα και με πολλά (αυξημένα) καυσαέρια..;

Ενας έλεγχος καυσαερίων θα έλυνε αυτήν την απορία.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-11, 20:58
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Βαλε aftermarket καταλυτη(για την παρτη σου) και αλλαξε αισθητηρα λ....Κανενα μηχανημα δεν μπορει να σου πει αν θες καταλυτη,παρα μονο μια μετρηση καυσαεριων.Οποτε εμπειρικα στο λεγανε κι αυτοι....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-11, 21:53
jp1978car Ο χρήστης jp1978car δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-05-2004
Μηνύματα: 40
jp1978car is on a distinguished road
Σε Ν45 Β16 μου παρουσίαζε το ίδιο θέμα και μου έλεγαν για καταλύτη αλλά ήταν ο πρώτος αισθητήρας λ , αγορά απο ebay (NTK είναι η μάρκα του οπως και ο γνήσιος) 80 ευρώ και έσβησα το κίτρινο λαμπάκι απλά βγάζοντας τον πόλο της μπαταρίας για ενα λεπτό
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-11, 00:55
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να φανταστώ με ποιό τρόπο ελέγχουν απο τον εγκέφαλο
τον καταλύτη, και καταλήγουν σε ποσοστά επι βλάβης και όχι σε απόλυτο
αποτέλεσμα..
Μάλλον βλέπουν βλάβη στους "πίσω" λ, που ανάβουν αν περάσουν πολλά καυσαέρια από τον καταλύτη. Αλλά το αξιοπερίεργο είναι ότι έχει λ monitors αυτό το αμάξι, θα έπρεπε να μπορούν άνετα να δουν αν δουλεύουν οι λ καλά.

Βέβαια το ότι σου βγάζουν την βλάβη σε ποσοστά δεν το χώνεψα και ούτε πρόκειται να το χωνέψω ποτέ στην ζωή μου. Δηλαδή να το πάμε μαντεύοντας και αφού αλλάξουμε 4-5 πράγματα με αξία 5000€, κάποια στιγμή θα το πετύχουμε. Ή ξέρεις τι είναι, ή άστο ήσυχο καλύτερα. Εμένα μία φορά μου το έκαναν αυτό (αυτό φταίει, το αλλάζουμε - α δεν ήταν αυτό τελικά, αυτό φταίει - κτλ) και άλλαξαν 3 πράγματα για να το βρουν τι έφταιγε, στο τέλος σκοτωθήκαμε γιατί του πλήρωσα μόνο το τελευταίο. Σιγά που επειδή δεν ξέρει αυτός να βγάλει σωστή διάγνωση μη μου αλλάξουν ολόκληρο το αυτοκίνητο και τους το πληρώσω κιόλας.

ΥΓ. Ο καταλύτης σου έχει τιμή καταλόγου 510€, όχι 1450€. 700€ με το ΦΠΑ τον βρήκα σε 2 Γερμανικά μαγαζιά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 23-02-11 στις 01:01
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-02-11, 01:58
M3 GT ATHENS Ο χρήστης M3 GT ATHENS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-12-2010
Μηνύματα: 25
M3 GT ATHENS will become famous soon enough
1. Έχεις παίξει καθόλου με τον εγκέφαλο? π.χ. πρόγραμμα ή κάποιο ηλεκτρονικό βοήθημα το οποίο να επηρεάζει τις μετρήσεις του ΜΑΦ?

2. Εάν όχι τότε: Α) .....όπως σωστά αναφέρει και ένας φίλος εδώ οι πίσω λ είναι υπεύθυνοι οι οποίοι μπορεί να διαβάζουν λάθος θερμοκρασία καυσαερίων αλλά δεν χρήζουν αλλαγής...θα σου εξηγήσω παρακάτω

Β).....οι δύο μπροστά λ αποκλείονται διότι ένας γνώστης μηχανικός θα μπορούσε εύκολα να τους απομονώσει και να τους διαβάσει στο διαγνωστικό ...εννοώ τιμές ....με φορτίο ή χωρίς κ.λ.π. οπότε και θα σου τό έλεγε ...φαντάζομαι..!

Γ)....οι καταλύτες είναι το ποιό πιθανό... και για να τους τσεκάρεις μπορείς να πράξεις ώς εξής θα σου πω....(διότι ακόμη και τα καυσαέρια να διαβάσεις δεν θα βγάλεις άκρη εάν δεν είναι εντελώς εκτός της κανονικής τους λειτουργίας)...άρα...θα βάλεις μπροστά το αμάξι σου ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΡΥΟ θα ζεστάνεις κανονικά το αμάξι στον δρόμο ρολλάροντας σε ευθεία ή ελαφριά κατηφόρα με σταθερή ταχύτητα με 4η και με 5η ταχύτητα στροφάροντας απαλά μεταξύ 2,000 και 3,200 στροφών... κράτα το και σταθερά για πάνω απο 10-15 δεύτερα.....και εάν το λαμπάκι δεν ανάψει τότε είσαι ΟΚ! δηλ δεν έχεις ζημιά σε καταλύτη. Τώρα εάν το λαμπάκι ανάψει σίγουρα έχεις θέμα καταλύτη αλλά αποκλείεται να είναι και οι δύο πιό πιθανόν να είναι ο 4-6cyl. (ΠΙΘΑΝΩΣ ΛΕΩ) θα έπρεπε ήδη να ξέρεις ποιά σειρά σου δημιουργεί το πρόβλημα εφόσον το έχεις τοποθετήσει σέ διαγνωστικό.....σχεδόν ποτέ και οι δύο μαζί πάντα φεύγει πρώτος ό φέρων τις μεγαλύτερες διακυμάνσεις σε θερμοκρασία!

Δ) Τελευταίως θα τσεκάρεις τα επί μέρους δηλ. εάν ο κινητήρας σου δέχεται περίσσιο αέρα πρίν και κοντά στον μετρητή ΜΑΦ ή λίγο μετά πρός την εισαγωγή ...όπως ένα σκισμένο κολάρο...ή κάτι που έχει φύγει ελαφρώς απο την θέση του λόγω βιαστικής τοποθέτησης..κλπ.
Αυτά έχουν ώς συνέπεια να μετράει ο ΜΑΦ λάθος για πάνω απο 10 δεύτερα και να δέχονται οι μπροστινοί λ ..λαθος σήμα μπερδεύοντας έτσι τους πίσω και...λαμπάκι ....ON..(λόγω μεγάλης διακύμανσης του σήματος)

ΑΡΑ: πρώτα διαγνωστικό με σωστό χρήστη για να απομονώσεις την σειρά των κυλίνδρων που σου δημιουργούν το πρόβλημα μετά τσεκάρεις για τυχόν περίσια είσοδο αέρα γύρω απο τον ΜΑΦ... και μετά το ΤΕΣΤ που σου προανέφερα.

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να το αφήσεις με το πρόβλημα εφόσον το μόνο που σου δημιουργεί είναι μια σταθερή τιμή για τους λ με την οποία είναι προγραμματισμένος ο εγκέφαλος απο το εργοστάσιο για να λειτουργεί ο κινητήρας με ασφάλεια δηλ ελαφρώς πιό πλούσιο και πολύ ελαφρώς μικρότερη απόδοση(σε περίπτωση που δεν θα είσαι διατεθημένος να προβείς σε αλλαγή του.. ενός εκ των δύο.. καταλυτών)!

P.S. άλλαξε και βενζινάδικο για λίγο ....ποτέ δέν ξέρεις...είναι και ευαίσθητα τα ρημάδια..!

Καλή τύχη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη M3 GT ATHENS : 23-02-11 στις 02:03
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-02-11, 09:30
ntinos Ο χρήστης ntinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Μηνύματα: 120
ntinos is on a distinguished road
Καλημερα και ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Πηγα σημερα σε αλλο συνεργειο, και αφου του ειπα το story, τους εκανε εντυπωση οτι δεν γραφει συγκεκριμενα το διαγνωστικο...

Το συνεδεσαν στο δικο τους, και μετα απο λιγο η ενδειξη ηταν η εξης:

"Καταλυτικος μετατροπεας νο2"

Μου εδειξαν σε μια διαφανεια ποιος ηταν (σαν το παρακατω σχεδιαγραμμα)
http://www.realoem.com/bmw/showparts...62&hg=18&fg=10
(ειναι αυτο το κυλινδρικο απο την πισω πλευρα)

Μου ειπαν οτι εχει 2, το προβλημα ειναι στον εναν, αλλα δυστυχως το ανταλακτικο παει πακετο.
Κοστος 1091 ευρω + εργασια.

Σαν Plan b, και προκειμενου να γλυτωσω καποια χρηματα, μου ειπαν οτι θα ανοιξουν τον χαλασμενο, και θα κοιταξουν την πιθανοτητα να αλλαξουν μονο τα "εντοσθια" του. Κοστος σε αυτη την περιπτωση τα μισα χρηματα (γυρω στα 600 μαζι με εργασια)

Στην ερωτηση μου αν προκειται περι ορθοδοξης λυσης ή πατεντας, μου ειπαν το δευτερο, αλλα το εχουν ξανακανει, και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Αυτα ειναι τα νεοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-02-11, 10:04
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου ειπαν οτι εχει 2, το προβλημα ειναι στον εναν, αλλα δυστυχως το ανταλακτικο παει πακετο.
Κοστος 1091 ευρω + εργασια.

Σαν Plan b, και προκειμενου να γλυτωσω καποια χρηματα, μου ειπαν οτι θα ανοιξουν τον χαλασμενο, και θα κοιταξουν την πιθανοτητα να αλλαξουν μονο τα "εντοσθια" του. Κοστος σε αυτη την περιπτωση τα μισα χρηματα (γυρω στα 600 μαζι με εργασια)

Στην ερωτηση μου αν προκειται περι ορθοδοξης λυσης ή πατεντας, μου ειπαν το δευτερο, αλλα το εχουν ξανακανει, και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Αυτα ειναι τα νεοτερα.
Σαφώς πάει πακέτο. Μα:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E9...with_catalyst/

511.66€ τιμή καταλόγου.

http://eshop.original-teile.de/index...am=18407552947

750€ τιμή λιανικής (χωρίς ψάξιμο).

Και επειδή το έχασα λίγο...350€ ΕΡΓΑΣΙΑ για να αλλάξουν έναν καταλύτη; Κατέβασμα η μηχανή σου θέλει;
Α...και ποτέ, ΠΟΤΕ, δεν ανοίγουμε καταλύτες. Για 150-200 λόγους.

Δεν ρωτάς και κανέναν νορμάλ εξατμισά, έτσι για την αλλαγή;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-11, 11:37
ntinos Ο χρήστης ntinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Μηνύματα: 120
ntinos is on a distinguished road
Ευχαριστω για τα λικνς.

Εδω παντως ρωτησα σε τρεις διαφορετικες "μεριες", και μου ειπαν 845 + φπα

Μπορεις να μου πεις 2-3 που δεν πρεπει να ανοιγουμε καταλυτες ?
(δεν εννοω για αυτον που θα τον ανοιξει, αλλα για αυτον που θα τον εχει μετα στο αμαξι του)


Σε εναν εξατμισα που ρωτησα, μου ειπε να προτιμησω την original λυση...
(εαν εχεις καποιον γνωστη υπ'οψιν σου, αν θες στελε μου πμ)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.