Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-08-11, 01:43
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό λίγο κουφό μου ακούγεται ρε φιλε.
Τι σου είπαν οτι δεν αλάζει ποτέ?
Και στο 207 που έχω τα ίδια μου είπανε.
Και ενός φίλου μου με passat (το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο) πάλι τα ίδια.

Δεν παίζει λοιπόν να αλλάζει κάτι, άλλωστε και στο manual δεν αναφέρει τίποτα για φίλτρο βενζίνης, ούτε στα inspection.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-08-11, 08:12
Το avatar του χρήστη strof
strof Ο χρήστης strof δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2007
Μηνύματα: 309
strof will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στο 207 που έχω τα ίδια μου είπανε.
Και ενός φίλου μου με passat (το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο) πάλι τα ίδια.

Δεν παίζει λοιπόν να αλλάζει κάτι, άλλωστε και στο manual δεν αναφέρει τίποτα για φίλτρο βενζίνης, ούτε στα inspection.
Δεν αλλαζει στα σοβαρα κρατη που εχουν σοβαρες βενζινες, εδω ειναι καλο να το αλλαζουμε καθε 60-70.000 χλμ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-08-11, 09:22
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strof Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αλλαζει στα σοβαρα κρατη που εχουν σοβαρες βενζινες, εδω ειναι καλο να το αλλαζουμε καθε 60-70.000 χλμ.
χμμμμ ναι αυτό έχει μια λογική
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-08-11, 10:26
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στο 207 που έχω τα ίδια μου είπανε.
Και ενός φίλου μου με passat (το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο) πάλι τα ίδια.

Δεν παίζει λοιπόν να αλλάζει κάτι, άλλωστε και στο manual δεν αναφέρει τίποτα για φίλτρο βενζίνης, ούτε στα inspection.
ναι παιδια σε μερικα γαλικα οπως το πεζο 407 τα πρωτα μοντελα δεν ηχαν καν φιλτρο αλλα μονο μια σιτα μεσα στο ντεποζιτο που δεν την αλλαζες ποτε!
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-08-11, 10:31
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anemosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύριοι καλησπέρα!
Μήπως θα μπορούσε να μου πεί καποιος πότε αλλάζουμε το φίλτρο βενζίνης σε 320 με κινητήρα Ν46 και όντως αν κοστίζει με τα εργατικά πρίπου 250 ευρω?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
λοιπον,αν παμε με το βιβλιο σερβις της bmw νομιζω οτι λεει αλλαγη στα 100000χιλ αλλα οταν ρωτησα σε 2 αντιπροσωπιες μου ειπαν ο ενας 60000 κ 40000χιλ αντιστοιχα! εγω θεωρω οτι τα 60000 ειναι οκ! μπορει να ισχυει κ το 100000 γιατια αν προσεξει κανεις το φιλτρο ειναι υπερμεγεθης,δηλ σε σχεση με αλλα αυτοκινητα (που το αλλαζουν στα μεγαλα σερβις,δηλ 60000) ειναι τουλαχιστον το διπλασιο!
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-08-11, 12:17
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strof Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αλλαζει στα σοβαρα κρατη που εχουν σοβαρες βενζινες, εδω ειναι καλο να το αλλαζουμε καθε 60-70.000 χλμ.
Mα το θέμα δεν είναι αν είναι καλό να αλλάζει ή όχι, αλλά αν γίνεται να αλλαχτεί.
Εμένα μου είχαν πει ρητά πως δεν αλλάζει, όχι πως δεν υπάρχει λόγος να αλλαχτεί.
Από εκεί και πέρα δεν έχω ιδέα, αλλά ούτε στα manual δεν έχω δει κάτι για φίλτρο βενζίνης.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-08-11, 12:54
Το avatar του χρήστη strof
strof Ο χρήστης strof δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2007
Μηνύματα: 309
strof will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα το θέμα δεν είναι αν είναι καλό να αλλάζει ή όχι, αλλά αν γίνεται να αλλαχτεί.
Εμένα μου είχαν πει ρητά πως δεν αλλάζει, όχι πως δεν υπάρχει λόγος να αλλαχτεί.
Από εκεί και πέρα δεν έχω ιδέα, αλλά ούτε στα manual δεν έχω δει κάτι για φίλτρο βενζίνης.
Το νουμερο 2 ειναι το φιλτρο πετρελαιου στο δικο μου (Ε90 320D) και το άλλαξα προσφατα. Φανταζομαι πως και στα βενζινοκινητα θα υπαρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-08-11, 15:18
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Στα Ε90/Ε92 το κυρίως φίλτρο είναι ένα κομμάτι μαζί με τον ρυθμιστή πίεσης στο ντεπόζιτο, δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με τα απλά φίλτρα άνθρακος (τα γνωστά ως "μπόμπες") που μπαίνουν στα παλαιότερα αυτοκίνητα και δεν αλλάζεται ΠΟΤΕ παρά αν χαλάσει, όπου και θα δείξει το όχημα σχετική βλάβη από τον πίσω αισθητήρα πίεσης καυσίμου ή έστω συμπτώματα. Το δεύτερο φίλτρο (ναι, έχει δύο) είναι κλασσικό φίλτρο άνθρακα και κοστίζει μετά βίας 30-40€ στην αγορά και 15-20€ τοποθέτηση. Είναι το νούμερο 1 στην φωτογραφία:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E9...fuel_ventilat/
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-08-11, 16:05
Το avatar του χρήστη anemosgr
anemosgr Ο χρήστης anemosgr δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-12-2008
Μηνύματα: 65
anemosgr is on a distinguished road
Μου είπαν ότι το φίλτρο βρίσκεται κάτω απο το πίσω κάθισμα και θα πρεπει να προγραμματίσω οπώσδήποτε την αλλαγή του!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-08-11, 16:48
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anemosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου είπαν ότι το φίλτρο βρίσκεται κάτω απο το πίσω κάθισμα και θα πρεπει να προγραμματίσω οπώσδήποτε την αλλαγή του!
Και εγώ σου λέω όλα τα παραπάνω. Όποιον θέλεις ακούς...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.