Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-16, 20:08
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
316 Compact - 1999 πρόσβλημα κλειδαριά τιμονιού

Σε ένα 316 compact του 1999, παρότι το κλειδί λειτουργεί στις πόρτες στο τιμόνι δεν μπορεί να ανοίξει ή να κλείσει τη μηχανή. Ήρθε μάστορας σπίτι διότι δεν έκλεινε η μηχανή και το πήρε για επισκευή. Το βράδυ το επιστρέφει και πληρώνει η μητέρα μου 280 για την επισκευή. 80 εργασία & 200 ανταλλακτικά, χωρίς απόδειξη φυσικά. Την επόμενη μέρα, σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια. Για καλή μας τύχη δοκιμάζουμε το 2ο κλειδί και όλα καλά. Στο πρώτο κλειδί βλέπω είναι φαγωμένο αρκετά το μέταλλο. Η ερώτησή μου είναι τι μπορεί υποτίθεται να επισκεύασε ο μάστορας και στοίχισε τόσο. Κάποιο μεταχειρισμένο ανταλλακτικό άλλαξε είπε χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες στη μητέρα μου (72 ετών).
Για δώστε καμιά βοήθεια για να είναι προετοιμασμένη την Δευτέρα που θα πάει να του κάνει παράπονα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-16, 20:39
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ένα 316 compact του 1999, παρότι το κλειδί λειτουργεί στις πόρτες στο τιμόνι δεν μπορεί να ανοίξει ή να κλείσει τη μηχανή. Ήρθε μάστορας σπίτι διότι δεν έκλεινε η μηχανή και το πήρε για επισκευή. Το βράδυ το επιστρέφει και πληρώνει η μητέρα μου 280 για την επισκευή. 80 εργασία & 200 ανταλλακτικά, χωρίς απόδειξη φυσικά. Την επόμενη μέρα, σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια. Για καλή μας τύχη δοκιμάζουμε το 2ο κλειδί και όλα καλά. Στο πρώτο κλειδί βλέπω είναι φαγωμένο αρκετά το μέταλλο. Η ερώτησή μου είναι τι μπορεί υποτίθεται να επισκεύασε ο μάστορας και στοίχισε τόσο. Κάποιο μεταχειρισμένο ανταλλακτικό άλλαξε είπε χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες στη μητέρα μου (72 ετών).
Για δώστε καμιά βοήθεια για να είναι προετοιμασμένη την Δευτέρα που θα πάει να του κάνει παράπονα.
Κάτι δεν πήγε καλά στην επισκευή του μύλου της κλειδαριάς προφανώς...
Δεν είναι και εύκολο να φέρεις τα ελατήρια ξανά στη θέση τους...
Τη Δευτέρα απλά θα κάνει επανάληψη επισκευής, χωρίς χρέωση υποθέτω..
Οταν προσπαθείς επισκευή και δεν κάνεις αντικατάσταση, αυτά συμβαίνουν...
Πιθανολογώ οτι γνωρίζεις πως κανονικά χρειάζεσαι 1100 / 1200 ευρώ για την αντικατάσταση όλων των κλειδαριών και των κλειδιών, έτσι δεν είναι???
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-16, 00:22
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
κακως αν δεν υπαρχει ανταλακτικο μονο ο οφαλος κομενος και ραμενος απο το εργοστασιο
για τα ιδια υπαρχων κλειδια! Θελω να πυστευω οτι σου ξεφυγε και κανεις λαθος αλλιως ειναι
για κλαματα η bmw στην συγκεκρημενη περιπτωση.Απλα αίσχος.
Πισω στο 1995 χαλασε ο οφαλως της κλειδαριας στο μερσεντες 124 και στηλανε ανταλακτικο απο γερμανια κομμενο και ραμμένο για τα υπολοιπα κλειδια που ειχε το αμαξη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-16, 10:13
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
κακως αν δεν υπαρχει ανταλακτικο μονο ο οφαλος κομενος και ραμενος απο το εργοστασιο
για τα ιδια υπαρχων κλειδια! Θελω να πυστευω οτι σου ξεφυγε και κανεις λαθος αλλιως ειναι
για κλαματα η bmw στην συγκεκρημενη περιπτωση.Απλα αίσχος.
Πισω στο 1995 χαλασε ο οφαλως της κλειδαριας στο μερσεντες 124 και στηλανε ανταλακτικο απο γερμανια κομμενο και ραμμένο για τα υπολοιπα κλειδια που ειχε το αμαξη.
Σε συνοικιακό συνεργείο πήγαμε, όχι σε BMW. Από τη στιγμή που το πρώτο κλειδί είναι φαγωμένο και δεν δουλεύει ενώ το δεύτερο λειτουργεί κανονικά, πιστεύω ότι δεν έγινε κάποια επισκευή.
Αυτό που ρωτάω και θέλω τη γνώμη σας, επειδή ο μάστορας είπε ότι κάτι άλλαξε με μεταχειρισμένο ανταλλακτικό, τι επισκευή μπορεί να γίνει σε μία κλειδαριά με 200 ευρώ. Αν άλλαζε η κλειδαριά δεν θα άλλαζε και το κλειδί; Με το ίδιο κλειδί τι μπορεί σαν ανταλλακτικό να αλλάξει σε μία κλειδαριά;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-16, 21:02
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Πιστεύω οτι καταλαβενεις οτι κανεις απο εδω μεσα δεν μπορει να σου πει με σιγουρια τι
ακριβως σου εκανε ο μαστορας ο συνοικιακος οπως λες.
Καλυτερα να πας να των ρωτησεις που πηγανε τα 200 ευρω και την αλλη φορα να ρωτας πριν καποια επυσκευη τι θα σου κανουν και πόσο θα παει το μαλι. Ετσι ειναι το σωστο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-16, 21:51
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
ok
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-03-16, 11:11
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
κακως αν δεν υπαρχει ανταλακτικο μονο ο οφαλος κομενος και ραμενος απο το εργοστασιο
για τα ιδια υπαρχων κλειδια! Θελω να πυστευω οτι σου ξεφυγε και κανεις λαθος αλλιως ειναι
για κλαματα η bmw στην συγκεκρημενη περιπτωση.Απλα αίσχος.
Πισω στο 1995 χαλασε ο οφαλως της κλειδαριας στο μερσεντες 124 και στηλανε ανταλακτικο απο γερμανια κομμενο και ραμμένο για τα υπολοιπα κλειδια που ειχε το αμαξη.
Ναι υπάρχει ο μύλος..
170ε, ρώτησα το πρωί..
Και έρχεται ραμμένος στο κλειδί σου, αν δώσεις άδεια κυκλοφορίας..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-16, 01:26
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Επειδή πριν από ένα περίπου χρόνο αντιμετώπισα τα ίδια, οι λύσεις είναι δύο.... Η μία είναι κλειδαράς, που ανοίγει προσεκτικά την κλειδαριά και την ξαναμοντάρει έχοντας αλλάξει ότι αλλάζεται. Το κόστος είναι συνήθως μικρό (εμένα μου είχε πάρει ένα 50ρικο) -δεν ξέρω γιατί στο φύλλο πήρε 200€- αλλά έχει ένα πρόβλημα... πρόκειται για ανακατασκευή με ότι αυτό συνεπάγεται στη διάρκεια ζωής της. Στα θετικά ότι μένεις χωρίς όχημα για μία άντε δύο ημέρες. Εγώ το είχα αφήσει στο συνεργείο, από όπου ήρθε ο κλειδαράς πήρε την κλειδαριά και την έφερε την επόμενη ημέρα. Εγώ πλήρωσα το συνεργείο, οπότε αν βρεις τον κλειδαρά μπορεί να πετύχεις και λιγάκι καλύτερη τιμή.

Προφανώς η δεύτερη λύση είναι αυτό που περιγράφει ο MZ3 και ο rapid. Το κόστος ήταν τόσο όσο λέει ο Rapid, αλλά το πρόβλημα είναι ότι χρειάζεται αρκετός χρόνος, οπότε μένεις χωρίς αυτοκίνητο... Εγώ στο E46 μου -που πλέον κλείνει τα 17- επέλεξα τη λύση της ανακατασκευής, όχι για το κόστος, αλλά για τον χρόνο... Βασικά η πρόταση μου ήταν δέστε αν φτιάχνεται και αν όχι πάμε για αλλαγή. Περιέργως δεν με δάγκωσαν και επέλεξαν την ανακατασκευή -μπορεί να κέρδισαν περισσότερο-. Όμως πλέον είμαι πολύ πολύ προσεκτικός με το κλειδί, και από αυτή την άποψη ίσως να ήταν καλύτερα με την καινούρια κλειδαριά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 08-03-16 στις 01:28
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.