Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 13-08-14, 21:53
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
[QUOTE=andreas e46;500594]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν δεν βάζεις νερό..

τι να προσθέτω γιατί και εμένα μου ζητάει λίγο νερό κάθε μήνα (δικαιολογείται με την χρήση κλιματιστικού τώρα το καλοκαίρι) ?
Απλώς συμπληρώνεις λίγο ή σου ανάβει το λαμπακι κάθε μήνα?
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 14-08-14, 12:30
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
[QUOTE=MarinosE46;500597]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas e46 Εμφάνιση μηνυμάτων

Απλώς συμπληρώνεις λίγο ή σου ανάβει το λαμπακι κάθε μήνα?
συμπληρώνω κάθε μήνα από λίγο, χθες όμως που δεν του είχα βάλει καθόλου για κανένα 2μηνο μου άναψε λαμπάκι είχα μαζί μου μόνο νερό και το γέμισα
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 15-08-14, 11:38
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
καλημέρα χρόνια πολλά.Μάλλον έχεις διαρροή.Αν πρεσσάρεις το κύκλωμα σε ένα συνεργείο θα δεις από που...Εμένα που είναι 15ετίας από το 2011 το κύκλωμα ψύξης το έχω πληρώσει χρυσό.Το 11 είχα διαρροή από θερμοστάτη και μια διακλάδωση στην κεφαλή(είναι πάνω από την πολλαπλή εξαγωγής στα Μ43.το 13 είχα κάτι πιτσιλιές στο μηχανοστάσιο,άλλαξα αντλία νερού.Και πριν ένα μήνα άλλαξα ψυγείο νερού,δοχείο διαστολής,τάπα και ένα κολάρο που φεύγει από την κεφαλή και πάει στο ψυγείο.
Μόνο ένας διακλαδωτήρας έχει μείνει παλιός στο αμάξι που βρίσκεται κάτω από την πολλαπλή εισαγωγής.Πλαστικά είναι τα περισσότερα και με τα χρόνια χαλάνε.
Προτίμησε γνήσια ανταλλακτικά αν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 15-08-14, 15:53
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα χρόνια πολλά.Μάλλον έχεις διαρροή.Αν πρεσσάρεις το κύκλωμα σε ένα συνεργείο θα δεις από που...Εμένα που είναι 15ετίας από το 2011 το κύκλωμα ψύξης το έχω πληρώσει χρυσό.Το 11 είχα διαρροή από θερμοστάτη και μια διακλάδωση στην κεφαλή(είναι πάνω από την πολλαπλή εξαγωγής στα Μ43.το 13 είχα κάτι πιτσιλιές στο μηχανοστάσιο,άλλαξα αντλία νερού.Και πριν ένα μήνα άλλαξα ψυγείο νερού,δοχείο διαστολής,τάπα και ένα κολάρο που φεύγει από την κεφαλή και πάει στο ψυγείο.
Μόνο ένας διακλαδωτήρας έχει μείνει παλιός στο αμάξι που βρίσκεται κάτω από την πολλαπλή εισαγωγής.Πλαστικά είναι τα περισσότερα και με τα χρόνια χαλάνε.
Προτίμησε γνήσια ανταλλακτικά αν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.
χρόνια πολλά και σε σένα, λογικά διαρροή πρέπει να είναι γιατί χθες το απόγευμα που το μετακίνησα λίγο για να μαζέψω το πάρκινγκ είχε στο κάτω μέρος κάτι σταγόνες στο ύψος του ψυγείου( με το που το αγόρασα πριν κανένα τρίμηνο είχα αλλάξει γιατί είχε μια μικρή διαρροή το κολάρο που πάει στο παγούρι καθώς και το καπάκι του παγουριού με γνήσια ), πάντως από τέλος του μήνα που ανοίγει το συνεργείο θα το πάω από εκεί ( μέχρι τότε με προσοχή)

Γενικά πάντως σωστό είναι να μην χάνει σταγόνα ακόμα και το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες και το κλιματιστικό ?
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 15-08-14, 20:12
Το avatar του χρήστη Tsatsas
Tsatsas Ο χρήστης Tsatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-08-2011
Μηνύματα: 125
Tsatsas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
χρόνια πολλά και σε σένα, λογικά διαρροή πρέπει να είναι γιατί χθες το απόγευμα που το μετακίνησα λίγο για να μαζέψω το πάρκινγκ είχε στο κάτω μέρος κάτι σταγόνες στο ύψος του ψυγείου( με το που το αγόρασα πριν κανένα τρίμηνο είχα αλλάξει γιατί είχε μια μικρή διαρροή το κολάρο που πάει στο παγούρι καθώς και το καπάκι του παγουριού με γνήσια ), πάντως από τέλος του μήνα που ανοίγει το συνεργείο θα το πάω από εκεί ( μέχρι τότε με προσοχή)

Γενικά πάντως σωστό είναι να μην χάνει σταγόνα ακόμα και το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες και το κλιματιστικό ?
επειδη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα . εχω να σου πω οτι εχανε το παγουρι και η διακλαδωση μαστου στην πισω πλευρα του κινητηρα
το νουμερο 5 σε αυτο
http://www.realoem.com/bmw/showparts...41&hg=17&fg=05

και το (τριχαλο) νουμερο εδω
http://www.realoem.com/bmw/showparts...65&hg=11&fg=35
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 15-08-14, 21:46
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
χρόνια πολλά και σε σένα, λογικά διαρροή πρέπει να είναι γιατί χθες το απόγευμα που το μετακίνησα λίγο για να μαζέψω το πάρκινγκ είχε στο κάτω μέρος κάτι σταγόνες στο ύψος του ψυγείου( με το που το αγόρασα πριν κανένα τρίμηνο είχα αλλάξει γιατί είχε μια μικρή διαρροή το κολάρο που πάει στο παγούρι καθώς και το καπάκι του παγουριού με γνήσια ), πάντως από τέλος του μήνα που ανοίγει το συνεργείο θα το πάω από εκεί ( μέχρι τότε με προσοχή)

Γενικά πάντως σωστό είναι να μην χάνει σταγόνα ακόμα και το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες και το κλιματιστικό ?
ναι,δε συμπλήρωνα καθόλου από αλλαγή σε αλλαγή ψυκτικού.Παλιό αμάξι είναι,κάτι τέτοια να τα περιμένεις.Δοχείο και διακλαδώσεις πάσχουν.Το δεύτερο που αλλάζω είναι αυτό.Η διακλάδωση που σου γράφει ο tsatsas είναι η πρώτη που χαλάει.Η δύσκολη είναι το ''τρίχαλο'' που αναφέρει που είναι κάτω από την πολλαπλή και έχει δουλειά για να βγει.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 16-08-14, 17:54
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
οκ ευχαριστώ πολύ παιδία για το ενδιαφέρον σας, θα το κοιτάξω τέλος του μήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 17-08-14, 13:07
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
να ρωτήσω και κάτι που ξέχασα εκτός από το ψυκτικό της BMW μπορώ να χρησιμοποιώ και τα άλλα ψυκτικά (παραφλού) του εμπορίου που πουλιούνται στα είδη αυτοκινήτων ?
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 14-02-15, 17:35
Το avatar του χρήστη E46SedanSiver
E46SedanSiver Ο χρήστης E46SedanSiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Μηνύματα: 28
E46SedanSiver is on a distinguished road
πρόβλημα με ψυγείο

Καλησπέρα σας.

Είμαι κάτοχος μιας e46 316 m43 και εδώ και 2 χρόνια αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ψυγείο και συγκεκριμένα χάνω συνέχεια υγρά παραφλού με αποτέλεσμα να συμπληρώνω κάθε εβδομάδα δλδ περίπου στο ένα λίτρο άνα 300χλμ. Στην αρχή τα σημάδια ήταν εμφανή αφού έβλεπα κηλίδες κάτω απο το αμάξι αλλά όταν άλλαξα σε πρώτη φάση ψυγείο,θερμοστάτη και δοχείο ναι μεν δεν είχα τόση απουσία υγρών αλλά συνέχισε να χάνει με σταθερό ρυθμό και το φλοτέρ του ψυγείου όποτε το ανοίγω έχει πέσει στο minimum.

Συγκεκριμένα από 17/10/13 έχω αλλάξει θερμοστάτη.
Στις 6/11/13 ψυγείο, δοχείο και στις 30/7/14 των διακλαδωτήρα νερού πίσω καπακίου (δεν ξέρω αν είναι ο μοναδικός ή έχει και άλλον).

Το πρόβλημα δυστυχώς παραμένει και ευτυχώς δεν έχει τύχει να κάνω κανένα μεγάλο ταξίδι. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι μπορεί ακόμα να φταίει και θέλει αλλαγή ή αν υπάρχει κάτι που μπορώ σε πρώτη φάση να κάνω μόνος μου. Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E46SedanSiver : 14-02-15 στις 17:40
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 14-02-15, 17:50
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
1 λίτρο στα 300χλμ είναι μεγάλη διαρροή. Έχεις κάνει έλεγχο πίεσης του ψυγείου; Κρατάει πίεση ή πέφτει;
Εάν τη χάνει ίσως είναι εύκολο να εντοπίσετε στο συνεργείο από που, αφού εκείνη τη στιγμή θα χάνει νερά με σχετικά γρήγορο ρυθμό.

Θέμα με φλάντζα υποθέτω δεν έχεις, αφού το πρόβλημα υπάρχει εδώ και 2 χρόνια.
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 14-02-15 στις 17:52
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.