Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 13-07-15, 19:55
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
γιαννη μακαρι να ξεμπλεξεις οσο πιο οικονομικα και τελειωτικα γινεται...
εγω προσωπικα θα εψαχνα για εξειδικευμενο αποκλειστικα σε "συγχρονους" εγκεφαλους ή σε εξειδικευμενο bmw που να διαθετει πολυ καλο ηλεκτρονικο. συγγνωμη που δεν μπορω να σε βοηθησω
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 14-07-15, 15:15
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
γιαννη μακαρι να ξεμπλεξεις οσο πιο οικονομικα και τελειωτικα γινεται...
εγω προσωπικα θα εψαχνα για εξειδικευμενο αποκλειστικα σε "συγχρονους" εγκεφαλους ή σε εξειδικευμενο bmw που να διαθετει πολυ καλο ηλεκτρονικο. συγγνωμη που δεν μπορω να σε βοηθησω
Eχω βρεθει σε αδιεξοδο. Το εψαξα χθες σε καποιους στην Αθηνα. Ο ενας μου ειπε ή αλλαξε τον με καινουριο στο Σπανο να χεις κι εγγυηση ή παρατα το οπως ειναι, κρατα το ετσι οπως ειναι ή σκοτωσε το. Ο αλλος δεν εβγαλε ακρη. Ο παράλλος με παρεπεμψε σε δυο πολυ καλους και γνωστους ηλεκτρονικους, οι οποιοι ειχαν ασχοληθει κι αυτοι αρχικα κι επισης δεν ειχαν βγαλει ακρη κι αυτοι ειχαν προτεινει αλλαγη.
Πελάγωμα δηλαδή...

Ασε οτι νομιζω θελει και συμπληρωση φρεον, σα να μην εχει καλη αποδοση το αιρ κοντισιον. Σα να ακουγα και τον ανεμιστηρα του βεντιλατερ να βουιζει, ισως ρουλεμαν;..

Αστα βραστα, με ξενερωνει καθε μερα...
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 14-07-15, 23:27
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
μαστορας που να σου λεει τι να κανεις το δικο σου αυτοκινητο δλδ κρατα το ή σκοτωσε το επειδη δεν ξερει τι του γινεται δεν ειναι μαστορας αλλα π@π@ρας και καραγκιοζης.
ετσι οπως τα γραφεις, και αφου οι 2 καλοι γνωστοι ηλεκτρονικοι το εψαξαν και προτειναν αλλαγη τοτε η αλλαγη ειναι μονοδρομος! βρες μεταχειρισμενο ειτε απο εδω εξειδικευμενο να σου δωσει και 1 ετος ή 6 μηνες εγγυηση ειτε απο εξωτερικο γερμανια-αγγλια και τον κωδικοποιεις εδω...
ετσι θα εκανα εγω φυσικα...εσυ να κανεις οτι βρισκεις πιο λογικο για εσενα και την τσεπη σου, φυσικα το να το πουλησεις ειναι 1 λυση αλλα κατ'εμε θα πρεπει να το πεις στον επομενο ιδιοκτητη.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 16-07-15, 02:42
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Aπο εξωτερικο το ξεχναω καθως μολις ειχα βρει εναν απο Γερμανια με μολις 100 ευρω, ξεκινησαν τα πανηγυρια με capital controls και κλειστες τραπεζες και σταματησαν καθε συναλλαγες μεσω paypal στο ebay, οποτε περιοριζομαι στα κλειστα συνορα της ΕλλΕηνικης Σοβιετιας.
Τις προαλλες ειδα μια αγγελια στο car για ενα τρακαρισμενο 116 του 06 και πηρα τηλεφωνο να του ζητησω τον εγκεφαλο και δεν το δινει ανταλλακτικα αλλα ολο οπως ειναι και σε τιμη αν θυμαμαι καλα ολο τ αμαξι περιπου 3500ευρω, δηλαδη ελεος! Τσαντιστηκα! Κι εγω σκεφτομαι να το δωσω ετσι τωρα στα 4, κι ο αλλος με τ αμαξι 'τουρτα' 3μιση χιλιαρικα, ημαρτον!
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 16-07-15, 04:41
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
μπορεις να ψαχνεις και απο ε90 εγγεφαλο που φορουσε την μηχανη σου απο οτι εριξα μια ματια ιδια ειναι

http://realoem.com/bmw/enUS/partxref?q=12147557810
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 16-07-15, 09:22
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
για εμένα δυστυχώς η αντικατάσταση του εγκεφάλου είναι μονόδρομος..
Μην ψάχνεις για επισκευή..
Στη θέση σου, θα έψαχνα για μεταχειρισμένο πλήρες μοτέρ, (πανω κατω χίλια κάνει)
θα χρησιμοποιούσα τον εγκέφαλο μετα απο την τυπική χακεριά, και θα κρατούσα το
υπόλοιπο στην αποθήκη ανταλλακτικών μου...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 16-07-15, 09:34
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ναι κοιταζω και απο 3αρα Ε90 σαφως, αλλα και το ολοκληρο μοτερ δεν ακουγεται κακη ιδεα, αν εξαιρεσει κανεις οτι αυτη την εποχη ειναι γενικα δυσκολα οικονομικα!
Θα δουμε, το ψαχνω παντως.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 16-07-15, 15:42
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
IMG_20150716_150331.jpg

σου κανει αυτος? αν οχι στειλε μου τα δικα σου νουμερα ισως να μπορεσω να σε βοηθήσω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 16-07-15, 15:45
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Επανερχομαι σ ενα παλιοτερο θεμα, εως τωρα να σημειωθει οτι δεν εχω κανενα νεο για τον εγκεφαλο. Το πιο παλιο θεμα λοιπον ηταν ο κλιματισμος. Εδω κι αρκετο καιρο ακουγοταν ο συμπιεστης κλιμα να βουιζει, ειδικα αν ηταν φορτωμενος, οπως κανει ενα ηλεκτρικο μοτερ. Αρκετα θορυβωδης, τον ακουγα μεχρι μεσα στην καμπινα με κλειστα τζαμια.
Τελευταια που σφιξαν κι οι ζεστες διαπιστωσα πως το κλιμα δεν ειχε ικανοποιητικη αποδοση, δεν κατεβαζε θερμοκρασια γρηγορα στην καμπινα κι ο αερας που ερχοταν απ τις γριλιες, δε τον ελεγες και παγωμενο ακομα κι αν το ειχα στη λειτουργια για μεγιστη ψυξη.
Πηγα σημερα και μου τσεκαραν το φρεον, ενω επρεπε να ειχε μισο κιλο ολο το κυκλωμα, το μηχανημα εβγαλε οτι ειχε μεσα περιπου 135 γραμμαρια.
Συμπληρωθηκε λοιπον φρεον και ψυκτελαιο κι οταν το βαλαμε για δοκιμη με χαρα διαπιστωσα, εκτος οτι η καμπινα εγινε παγος πολυ γρηγορα, και με το μοτερ στο ρελαντι, τ αμαξι παρκαρισμενο, σταματησε κι ο θορυβος απ τον συμπιεστη!
Δε βουιζε πλεον, δε σφυριζε, ηταν εντελως αθορυβο!

Πριν παω στο συνεργειο ειχα μετρησει θερμοκρασια αερα στις γριλιες κι επαιζε 9-10 βαθμους, σημερα εδειξε 6 και κατεβαινε ραγδαια!
Οποτε ηθελε, χρειαζοταν οντως φρεον, αλλα και λαδι για τον συμπιεστη κι ετσι τωρα δουλευει αριστα!

Βεβαια το ειχα αφησει κι εγω το θεμα κλιμα, ειχα να ελεγξω ποσοτητα φρεον, πανω απο 4 χρονια σιγουρα!

Οποτε παει αυτο, μενει το θεμα εγκεφαλου που μας δυσκολευει η κακη κατασταση με κλειστες τραπεζες και πνιγμενη αγορα και δυσκολιες στις εισαγωγες απο εξωτερικο και διαδικτυακες αγορες, στην ευρεση ανταλλακτικου.
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 17-07-15, 10:24
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνημμένο Αρχείο 39963

σου κανει αυτος? αν οχι στειλε μου τα δικα σου νουμερα ισως να μπορεσω να σε βοηθήσω
Καλησπερα. Τωρα ειδα αυτο το ποστ. Χθες που εγραψα το ποστ για το φρεον και το κλιμα δε μου το ειχε εμφανισει για καποιο λογο.
Απ οτι ειδα τωρα στον καταλογο με τα ανταλλακτικα δεν ειναι εναλλακτοι οι δυο εγκεφαλοι μεταξυ τους κι ας κανει αυτος που ποσταρες για 3αρα με Ν45 μοτερ. Εχει κι αλλο 'τυπο' απ οτι ειδα, ειναι ΕΚ924 ενω ο δικος μου ΕΚΒ945.

Ο αρ. πλαισιου μου ειναι PT42630 και το part no. του εγκεφαλου ειναι DME ΕKB945 7545046 ή 7545047. Βεβαια ειδα οτι υπαρχουν πολλα διαφορετικα part nos. αναλογως με την ημερομηνια κατασκευης τους. Λογικα θα κανει εγκεφαλος απο σειρα 1 Ε87 116i κατασκευης απο 2004-2006, ή 3αρας Ε90 2005-2006.
Αν βρεις κατι θα σου ειμαι υποχρεος!

Ευχαριστω πολυ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 17-07-15 στις 10:34
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.