Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #541  
Παλιά 14-10-10, 04:08
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Πάντως, μόλις βρω λίγο χρόνο, θα γράψω μια αρκετά "επίσημη" επιστολή και θα την δώσω σε φίλη να την μεταφράσει στα γερμανικά και θα φύγει για BMW AG.

Δεν νομίζω πως θα γίνει τίποτε, αλλά υποθέτω πως αν την δουν στην γλώσσα τους, ΙΣΩΣ το πάρουν διαφορετικά... Από εκεί και μετά, μπορούμε να στείλουμε και μια ομαδική επιστολή με τα στοιχεία μας (VIN και μοντέλο πχ όπως και ονοματεπώνυμο-διεύθυνση) και τα προβλήματα που έχει βγάλει το αυτοκίνητο, για να δούμε πως θα το χειριστούν...

Σαφώς και αν δουν... λαό, μπορεί να μην ξεμπερδέψουν με μια τυπικούρα "πάτε στην BMW Hellas κι άμα βρείτε το δίκιο σας να μου κλ@σετε 3 μάντρες .... στρούντελ"...





Όσοι συμφωνείτε σε κάτι τέτοιο, στείλτε μου ένα πμ, ν' αρχίσουμε να το οργανώνουμε σιγά σιγά...
  #542  
Παλιά 14-10-10, 12:11
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
παιδιά το θέμα με μπεκ πολλαπαλασιαστές μπουζι κτλ είναι παραμύθα.
αυτό που αισθανόμαστε ως μπέρδεμα κόμπιασμα κτλ είναι αλλαγή του αβάνς. μικρή ή μεγάλη. απότομη ή σταδιακή και γίνεται αισθητή από εμάς.
με κάθε επιφύλαξη μεταφέρω πως η σημαντική πιθανότητα αποκατάστασης της βλάβης περνάει μέσα από τον χρονισμό των βαλβίδων (βάνος)
Αλλά όπως καταλαβαίνεται διερεύνηση ουσιαστική του πως δουλεύει το σύστημα δεν είναι έτσι απλή υπόθεση να την αναλάβει εργολαβικά για όλους μας...
  #543  
Παλιά 14-10-10, 12:38
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά το θέμα με μπεκ πολλαπαλασιαστές μπουζι κτλ είναι παραμύθα.
αυτό που αισθανόμαστε ως μπέρδεμα κόμπιασμα κτλ είναι αλλαγή του αβάνς. μικρή ή μεγάλη. απότομη ή σταδιακή και γίνεται αισθητή από εμάς.
με κάθε επιφύλαξη μεταφέρω πως η σημαντική πιθανότητα αποκατάστασης της βλάβης περνάει μέσα από τον χρονισμό των βαλβίδων (βάνος)
Αλλά όπως καταλαβαίνεται διερεύνηση ουσιαστική του πως δουλεύει το σύστημα δεν είναι έτσι απλή υπόθεση να την αναλάβει εργολαβικά για όλους μας...
Εχμ, κι αυτό που ...βλέπουμε με κίτρινο λαμπάκι αναμμένο να γράφει check engine, είναι κι αυτό το αβάνς;

Δεν νομίζω πως είναι μόνον αυτό , δυστυχώς...
  #544  
Παλιά 14-10-10, 13:37
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
παιδιά για κάποιο λόγο αλλάζει το αβάνς πολύ ή λίγο και δημιουργεί όλα τα μπερδέματα. τώρα αν φταίει το βάνος ή ο ίδιος ο εγκέφαλος που αλλάζει έτσι όπως να ναι το αβάνς είναι προς διερεύνηση.
αν ήταν να βάλω στοίχημα όμως θα μίλαγα για εγκέφαλο και όχι αστοχία του συστήματος βάνος.(που παίζει ρόλο στην ρύθμιση του αβανς)
  #545  
Παλιά 14-10-10, 13:52
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από highfidelity Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχμ, κι αυτό που ...βλέπουμε με κίτρινο λαμπάκι αναμμένο να γράφει check engine, είναι κι αυτό το αβάνς;

Δεν νομίζω πως είναι μόνον αυτό , δυστυχώς...
Απ όσο ξέρω, για να ανάψει οποιαδήποτε ένδειξη θα πρέπει οι τιμές που στέλνει ο εκάστοτε αισθητήρας στον εγκέφαλο να είναι εκτος ενός εύρους τιμών. Το εύρος αυτό των τιμών καθορίζεται από αυτόν που προγραμμάτισε τον εγκέφαλο.

Αν για κάποιο λόγο το vanos ή οποιοδήποτε άλλο σύστημα ελέγχου κινητήρα στέλνει σήματα "περίεργα" στον εγκέφαλο, αυτός λογικά θα ανάψει το check engine.
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
  #546  
Παλιά 14-10-10, 14:17
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ όσο ξέρω, για να ανάψει οποιαδήποτε ένδειξη θα πρέπει οι τιμές που στέλνει ο εκάστοτε αισθητήρας στον εγκέφαλο να είναι εκτος ενός εύρους τιμών. Το εύρος αυτό των τιμών καθορίζεται από αυτόν που προγραμμάτισε τον εγκέφαλο.

Αν για κάποιο λόγο το vanos ή οποιοδήποτε άλλο σύστημα ελέγχου κινητήρα στέλνει σήματα "περίεργα" στον εγκέφαλο, αυτός λογικά θα ανάψει το check engine.
ακριβώς, όπως επίσης ακόμη και αν ο ίδιος ο εγκέφαλος κάνει του κεφαλιού του, οπότε βραχυκυκλώνει το όλο σύστημα και βγάζει εκ των υστέρων σφάλμα κάποιου αισθητήρα.
δεν είναι τυχαίο ότι καινούρια αυτοκίνητα βγάζουν τόσα πολλά σφάλματα, σε μπεκ νοξ λ, κτλ.
είναι δυνατόν?
επίσης ο εγκέφάλος όπως έχω ξαναγράψει είναι εγωιστής. δεν παραδέχεται εύκολα τα λάθη του...
  #547  
Παλιά 15-10-10, 00:21
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
παιδες αυτο για την ομαδικη επιστολη το εχω αναφερει και προγενεστερα! θα ειναι πιο επισημο και πιο συγκεντρωτικο. Θελω να κανω και εγω με τη σειρα μου αυτο που ανεφερε ο φιλος παραπανω μια επιστολη μεταφραση στα γερμανικα και γερμανια και εννοειται χωρις καμια κοινοποιηση προς εταιρους! αλλα το ομαδικο ειναι πιστευω καλυτερα πιο πολλα τα ατομα παραθεση προβληματων ισως και κοινων ετσι ωστε να μην μπορουνε να βρουνε οποιαδηποτε δικαιολογια. παντως ειμαι ανοιχτος σε προτασεις οποιος θελει μπορει να μου στειλει πριβε να συννενοηθουμε! Βασιλης
  #548  
Παλιά 15-10-10, 01:48
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
με λύπη να ενημερώσω πως και στο εξωτερικό δεν την παλέυουν ακόμη. στο άγνωστο παλεύουν ακόμη... ίσως η συμπεριφορά να είναι λιγο διαφορετική..δεν ξέρω. λύση δεν έχουν δώσει ακόμη.
για αυτό και επιμένω να κοινοποιήσουμε στο φόρουμ τις τιμές καυσαερίων διότι εκεί κάτι έχουμε στα χέρια μας. ΠΡΟΣΟΧΗ! αφήστε το αυτοκίνητο να δουλέψει, διότι οι ρύποι ξεκινούν από κανονικά επίπεδα 10ppm στο ρελαντί και σε 2-3 λεπτά φτάνουν στο δικό μου τουλάχιστον τα 200. έγκλημα. αν κάποιος σταματήσει την μέτρηση νωρίς, βγαίνουν τα νούμερα κανονικά.
είναι προφανές ότι φεύγει άκαυστη και δεν θα περάσουμε κτεο σε 4 χρόνια εκτος και αν βρεθέι λύση μέχρι τότε...
Στη συμπεριφορά αναφερόμουν που είναι από λίγο έως πολύ (συνήθως) διαφορετική, γιατί εκεί σέβονται τον καταναλωτή και υπάρχουν και σοβαρά καταναλωτικά ινστιτούτα που με τη βοήθεια του πολίτη κυνηγούν τέτοια θέματα όσο δεν πάει, αναγκάζοντας τις εταιρείες σε μεγάλες αποζημιώσεις κοκ.
Αλλά εδώ δεν γίνονται άλλα κι άλλα, η bmw θα αποτελέσει εξαίρεση?

Όσο για το πρόβλημα, προφανώς και δεν υπάρχει λύση, αλλιώς θα είχε μεταφερθεί (έστω και με μικρή καθυστέρηση) και στη χώρα μας.
Αλλά πόσοι νομίζεις ασχολούνται με τις 4κύλινδρες bmw στο εξωτερικό και στην προκείμενη περίπτωση με τις ed?? Ελάχιστοι, αφού οι περισσότεροι που αγοράζουν bmw έχουν δυνατότητα να πάνε σε 6κύλινδρα μοντέλα.
Άρα, είναι τόσο μικρό το κοινό που απευθύνονται οι 4κύλινδροι που απ'ό,τι φαίνεται, η ίδια η εταιρεία το έχει γραμμένο στα παλιά της τα παππούτσια. Κάτι βέβαια που είναι τεράστιο σφάλμα, αφού σε χώρες όπως η δικιά μας τα μοντέλα αυτά είναι η συντριπτική πλειοψηφία. Αλλά δεν πειράζει, τα λάθη πληρώνονται και η δυσαρέσκεια του πελάτη στο μέλλον θα γυρίσει μπούμερανγκ και για την ίδια την εταιρεία.

Και όλα αυτά τα λέω ως κάτοχος αυτοκινήτου που ο κινητήρας του δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό (κι ας καταριόμουν όταν αγόρασα την Ε90 με τα 150 άλογα, μιας και μετά από λίγους μήνες βγήκε ο e.d. αφού τελικά αισθάνομαι πολύ τυχερός που δεν πήρα το ρίσκο να έχω τα προβλήματα του τελευταίου), αλλά δε μπορώ να ακούω στις μέρες μας να υπάρχουν προβλήματα σε κινητήρες που η ίδια η εταιρεία αδυνατεί να λύσει!
Αυτά δε δικαιολογούνται ούτε στη dacia, όχι στη bmw που έχει και τα πιο ακριβά ατμ 1600-2000άρια της αγοράς!!
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
  #549  
Παλιά 15-10-10, 01:57
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη συμπεριφορά αναφερόμουν που είναι από λίγο έως πολύ (συνήθως) διαφορετική, γιατί εκεί σέβονται τον καταναλωτή και υπάρχουν και σοβαρά καταναλωτικά ινστιτούτα που με τη βοήθεια του πολίτη κυνηγούν τέτοια θέματα όσο δεν πάει, αναγκάζοντας τις εταιρείες σε μεγάλες αποζημιώσεις κοκ.
Αλλά εδώ δεν γίνονται άλλα κι άλλα, η bmw θα αποτελέσει εξαίρεση?

Όσο για το πρόβλημα, προφανώς και δεν υπάρχει λύση, αλλιώς θα είχε μεταφερθεί (έστω και με μικρή καθυστέρηση) και στη χώρα μας.
Αλλά πόσοι νομίζεις ασχολούνται με τις 4κύλινδρες bmw στο εξωτερικό και στην προκείμενη περίπτωση με τις ed?? Ελάχιστοι, αφού οι περισσότεροι που αγοράζουν bmw έχουν δυνατότητα να πάνε σε 6κύλινδρα μοντέλα.
Άρα, είναι τόσο μικρό το κοινό που απευθύνονται οι 4κύλινδροι που απ'ό,τι φαίνεται, η ίδια η εταιρεία το έχει γραμμένο στα παλιά της τα παππούτσια. Κάτι βέβαια που είναι τεράστιο σφάλμα, αφού σε χώρες όπως η δικιά μας τα μοντέλα αυτά είναι η συντριπτική πλειοψηφία. Αλλά δεν πειράζει, τα λάθη πληρώνονται και η δυσαρέσκεια του πελάτη στο μέλλον θα γυρίσει μπούμερανγκ και για την ίδια την εταιρεία.

Και όλα αυτά τα λέω ως κάτοχος αυτοκινήτου που ο κινητήρας του δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό (κι ας καταριόμουν όταν αγόρασα την Ε90 με τα 150 άλογα, μιας και μετά από λίγους μήνες βγήκε ο e.d. αφού τελικά αισθάνομαι πολύ τυχερός που δεν πήρα το ρίσκο να έχω τα προβλήματα του τελευταίου), αλλά δε μπορώ να ακούω στις μέρες μας να υπάρχουν προβλήματα σε κινητήρες που η ίδια η εταιρεία αδυνατεί να λύσει!
Αυτά δε δικαιολογούνται ούτε στη dacia, όχι στη bmw που έχει και τα πιο ακριβά ατμ 1600-2000άρια της αγοράς!!
νομιζω κανεις λαθος...ξερεις τι πωλησεις κανουν τα μικρα....με αυτα κρατιεται η εταιρια...αν δεν την ενοιαζαν δεν θα εβγαζε τωρα παλι μικρα και μικροτερα ακομα οπως το μπε εμ βε σιτι η οπως στο διαολο θα το πει...απο εκει ζει...τι νομιζεις απο τα μ3...και δεν ειναι μονο ελλαδα ....επειδη πηγαινω ιταλια και εκει ολα μικρα θα ειναι η ντιζελ...
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
  #550  
Παλιά 15-10-10, 12:24
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Την bmw πραγματικά την νοιάζουν όλες οι σειρές... Όσο για την ομαδική επιστολή είμαι μέσα αν κανονιστεί κάτι..
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.