Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > BMW Links

BMW Links Εδώ δημοσιεύουμε links (συνδέσμους) από ιστοσελίδες που αφορούν αποκλειστικά BMW!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1441  
Παλιά 03-01-18, 11:25
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να χωρισουμε, δημοσιο φορουμ ειναι, δημοσια συζηταμε (και πιθανως διαφωνουμε) για καποιο θεμα.

β) υπαρχει νομος ή πρεπει να το αποφασισει δικαστης? Εχω ρωτησει 3 φορες ηδη. Γιατι εγω ξερω οτι κατι τετοιο ειναι δικαστικη αποφαση. Ξαναλεω, η ασφαλιστικη μπορει να πραξει και να πει, αρχικως, οτι γουσταρει. Για να μην πληρωσει τελικα, πρεπει να αποφασισει ενα δικαστηριο ομως. Που παλι, ειπα, ναι το πιθανοτερο ειναι ενας δικαστης να πει οτι η ασφαλιστικη συμβαση ειναι ακυρη επειδη ενα βασικο στοιχειο του οχηματος (που παιζει ρολο και στο ασφαλιστρο) δεν ανταποκρινεται στη πραγματικοτητα, μπλα μπλα μπλα.

γ) προφανως θα αντιμετωπισει τα υπολοιπα, διοικητικου χαρακτηρα. Δεν θα αντιμετωπιστει χειροτερα ποινικα ομως, για τα του ατυχηματος, για θεματα χαρτουρας.

ΥΓ Αν το παραπανω οχημα, υποκυβισμενο μονο στα χαρτια, εχει κανονικη ασφαλεια για 3.2λτ? Τοτε?

Πραγμα που μια χαρα γινεται. Γιατι πχ στη δικια μου ασφαλεια που ανανεωνεται καθε χρονο αυτοματα και δεν μου ζητανε την αδεια. Αν εγω σημερα υποκυβισω μονο στα χαρτια απο 2λτ σε 1.8 για να γλυτωσω τελη+φορο πολυτελειας, αλλα η ασφαλεια συνεχισει να εκδιδεται για το οχημα κανονικοτατα οπως ειναι (και πληρωνεται το ασφαλιστρο για αυτα τα κυβικα), τοτε τι μπορει να ισχυριστει η ασφαλεια?

To ασφαλιστιριο συμβολαιο πολλες φορες ειναι μερικες σελιδες τις οποιες κλασσικα δεν διαβαζουμε ολες. Εχω την εντυπωση ομως οτι καπου εκει μεσα αναφερει οτι η ασφαλιση ισχυει υπο την προυποθεση οτι στο οχημα δεν εχει γινει καποια τροποποιηση η οποια ειναι εκτος προδιαγραφων που θετει ο κατασκευαστης. Τωρα εαν θεωρουμε οτι δεν ειναι τροποποιηση η αδεια να γραφει 1800 και το μοτερ να ειναι 3200 τοτε ισως ειμαστε λιγο αφελης.
Απάντηση με παράθεση
  #1442  
Παλιά 03-01-18, 12:15
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Το χειρότερο πρόβλημα με αυτό το αυτοκίνητο είναι ότι είναι παράνομο φορολογικά με δόλο.
Όταν σε πιάσουν θα σου πούν γνήσιο το αμαξάκι σου, αλλά κλέβεις την εφορία...
ΧΧΧΧΧ ευρώ επί 2 (για τα παλαιά τέλη και εισφορές) επί 10% το μήνα.....κάτσε να δούμε τώρα και τι τεκμήριο γλύτωνες να προσθέσουμε...(επί 10% το μηνα)

Και ως γνωστόν, και τον Αλ Καπόνε, για τους φόρους κατάφεραν να τον κλείσουν μέσα.

Πιο εύκολα θα σου συγχωρήσει το κράτος δηλωμένη μετατροπή του Μ3 με κινητήρα V10 8λιτρων από Viper...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #1443  
Παλιά 04-01-18, 00:24
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Το πρόβλημα με τον γραπτό λόγο είναι ότι αυτά που λέγονται σε μία κουβέντα εντελώς φιλικά, στον γραπτό λόγο μπορούν να παρεξηγηθούν... Οπότε ναι, εντελώς φιλικά θα πω την άποψη μου...

Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, σε τροχαίο με τραυματισμό, η πρώτη δουλειά που κάνει το ανακρικτικό είναι να πάρει τα στοιχεία της ασφάλειας. Μάλιστα όταν υπήρχαν τα παλιά καλά χαρτάκια έκοβε το μισό, το οποίο αποτελούσε και εγγυητική για τον παθόντα. Αυτό στο λέω εκ πείρας... Αυτό σημαίνει ότι από τη στιγμή που γίνεται ανάκριση είναι πολύ πιθανό να σχηματιστεί δικογραφία που συνήθως έχει δύο σκέλη. Το αστικό και το ποινικό. (Εγώ τη γλύτωσα, γιατί ο τραυματισμός δεν ήταν σημαντικός, ο τραυματίας δεν έκανε μήνυση και η αστυνομία με λυπήθηκε και δεν πήγε αυταπάγγελτα).

Σε ότι αφορά το αστικό, θα αποζημιώσει η ασφάλεια με βάση το ποσό που θα εκδικάσει το δικαστήριο. Η απόφαση δεν αφορά την ασφαλιστική προφανώς, αλλά τον υπαίτιο. Αν ο υπαίτιος έχει λάθος στοιχεία οχήματος η ασφαλιστική δεν θα πληρώσει. Καμία δικαστική απόφαση δεν χρειάζεται για να μην πληρώσει ένα όχημα με πλαστά στοιχεία κυβισμού. Απλώς θα το αρνηθεί. Βεβαίως μπορεί να κάνει μήνυση στην ασφαλιστική και να ακολουθήσει τη νομική οδό, όμως δεν ξέρω ποιόν θα πείσει με μαιμουδιασμένα χαρτιά.

Μία επισήμανση που αφορά το ποινικό μέρος. Αν και πρόκειται για δύο ανεξάρτητα μέρη, το ένα ακολουθεί το άλλο (δεν έχει σημασία ποιό είναι πρώτο). Αυτό σημαίνει ότι σε κάποια φάση -πιθανά μετά από αναβολές, εφέσεις κλπ- το ένα θα δείξει τον δρόμο στο άλλο. Αν δηλαδή το ένα αποφασίσει ότι ο υπαίτιος φταίει, τότε το άλλο θα ακολουθήσει. Στο ποινικό μέρος λοιπόν, επειδή η δίκη διεξάγεται από ανθρώπινα όντα και όχι από μηχανές εξέτασης επιχειρημάτων, όταν ο δικαστής ακούσει -και θα ακούσει από τον μηνυτή ότι δεν πληρώθηκε, ή την αστυνομία ότι τα χαρτιά ήταν "μπερδεμένα" ή δει στον φάκελο -και θα δει- ότι δεν πλήρωσε η ασφαλιστική, τότε η μεταχείριση θα είναι στο πλαίσιο ότι πρέπει ο τραυματίας να αποζημιωθεί ηθικά -αφού υλικά δεν θα πάρει το πιθανότερο αυτά που πρέπει- στον μέγιστο βαθμό. Αυτό έγινε μπροστά μου σε ακροατήριο που ήμουν μάρτυρας σε άλλη δίκη και αφορούσε έφεση σε τροχαίο που κάγκουρας έστειλε στο νοσοκομείο μηχανάκι. Ο κάγουρας έφαγε τη μέγιστη ποινή με συνοπτικές διαδικασίες. Εσύ μετά κάνε μήνυση στον δικαστή που δεν εφάρμοσε τον νόμο όπως νόμιζες ότι έπρεπε (χωρίς παρεξήγηση...).

Και επίσης υπάρχει μία μικρή παρεξήγηση σε ότι αφορά τα δεδικασμένα. Ναι υπάρχει απόφαση που λέει ότι ο μεθυσμένος κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να αποζημιωθεί. Είναι λάθος να πιστεύει κανείς ότι κάθε μεθυσμένος που προκαλεί ατύχημα θα αποζημιωθεί ακόμα και κάτω από τις ίδιες συνθήκες. Κάθε δίκη είναι διαφορετική και ο δικαστής μπορεί χαλαρά να αποφασίσει διαφορετικά εμφανίζοντας διαφορετικό σκεπτικό... οπότε εσύ θα δικαιωθείς -αν δικαιωθείς- κάπου στον τέλος της διαδικασίας με ότι συνεπάγεται αυτό...

Τέλος επειδή ρωτήθηκα, κατά τη γνώμη μου:
Δεν είναι αξιόπιστο ένα όχημα με μπερδεμένα χαρτιά, όπως δεν είναι ένα σπίτι με μπερδεμένη άδεια... απλά...
Απάντηση με παράθεση
  #1444  
Παλιά 04-01-18, 01:26
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα με τον γραπτό λόγο είναι ότι αυτά που λέγονται σε μία κουβέντα εντελώς φιλικά, στον γραπτό λόγο μπορούν να παρεξηγηθούν... Οπότε ναι, εντελώς φιλικά θα πω την άποψη μου...

Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, σε τροχαίο με τραυματισμό, η πρώτη δουλειά που κάνει το ανακρικτικό είναι να πάρει τα στοιχεία της ασφάλειας. Μάλιστα όταν υπήρχαν τα παλιά καλά χαρτάκια έκοβε το μισό, το οποίο αποτελούσε και εγγυητική για τον παθόντα. Αυτό στο λέω εκ πείρας... Αυτό σημαίνει ότι από τη στιγμή που γίνεται ανάκριση είναι πολύ πιθανό να σχηματιστεί δικογραφία που συνήθως έχει δύο σκέλη. Το αστικό και το ποινικό. (Εγώ τη γλύτωσα, γιατί ο τραυματισμός δεν ήταν σημαντικός, ο τραυματίας δεν έκανε μήνυση και η αστυνομία με λυπήθηκε και δεν πήγε αυταπάγγελτα).

α) Σε ότι αφορά το αστικό, θα αποζημιώσει η ασφάλεια με βάση το ποσό που θα εκδικάσει το δικαστήριο. Η απόφαση δεν αφορά την ασφαλιστική προφανώς, αλλά τον υπαίτιο. [B]Αν ο υπαίτιος έχει λάθος στοιχεία οχήματος η ασφαλιστική δεν θα πληρώσει. Καμία δικαστική απόφαση δεν χρειάζεται για να μην πληρώσει ένα όχημα με πλαστά στοιχεία κυβισμού. Απλώς θα το αρνηθεί. Βεβαίως μπορεί να κάνει μήνυση στην ασφαλιστική και να ακολουθήσει τη νομική οδό, όμως δεν ξέρω ποιόν θα πείσει με μαιμουδιασμένα χαρτιά.

β) Μία επισήμανση που αφορά το ποινικό μέρος. Αν και πρόκειται για δύο ανεξάρτητα μέρη, το ένα ακολουθεί το άλλο (δεν έχει σημασία ποιό είναι πρώτο). Αυτό σημαίνει ότι σε κάποια φάση -πιθανά μετά από αναβολές, εφέσεις κλπ- το ένα θα δείξει τον δρόμο στο άλλο. Αν δηλαδή το ένα αποφασίσει ότι ο υπαίτιος φταίει, τότε το άλλο θα ακολουθήσει. Στο ποινικό μέρος λοιπόν, επειδή η δίκη διεξάγεται από ανθρώπινα όντα και όχι από μηχανές εξέτασης επιχειρημάτων, όταν ο δικαστής ακούσει -και θα ακούσει από τον μηνυτή ότι δεν πληρώθηκε, ή την αστυνομία ότι τα χαρτιά ήταν "μπερδεμένα" ή δει στον φάκελο -και θα δει- ότι δεν πλήρωσε η ασφαλιστική, τότε η μεταχείριση θα είναι στο πλαίσιο ότι πρέπει ο τραυματίας να αποζημιωθεί ηθικά -αφού υλικά δεν θα πάρει το πιθανότερο αυτά που πρέπει- στον μέγιστο βαθμό. Αυτό έγινε μπροστά μου σε ακροατήριο που ήμουν μάρτυρας σε άλλη δίκη και αφορούσε έφεση σε τροχαίο που κάγκουρας έστειλε στο νοσοκομείο μηχανάκι. Ο κάγουρας έφαγε τη μέγιστη ποινή με συνοπτικές διαδικασίες. Εσύ μετά κάνε μήνυση στον δικαστή που δεν εφάρμοσε τον νόμο όπως νόμιζες ότι έπρεπε (χωρίς παρεξήγηση...).

γ) Και επίσης υπάρχει μία μικρή παρεξήγηση σε ότι αφορά τα δεδικασμένα. Ναι υπάρχει απόφαση που λέει ότι ο μεθυσμένος κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να αποζημιωθεί. Είναι λάθος να πιστεύει κανείς ότι κάθε μεθυσμένος που προκαλεί ατύχημα θα αποζημιωθεί ακόμα και κάτω από τις ίδιες συνθήκες. Κάθε δίκη είναι διαφορετική και ο δικαστής μπορεί χαλαρά να αποφασίσει διαφορετικά εμφανίζοντας διαφορετικό σκεπτικό... οπότε εσύ θα δικαιωθείς -αν δικαιωθείς- κάπου στον τέλος της διαδικασίας με ότι συνεπάγεται αυτό...

Τέλος επειδή ρωτήθηκα, κατά τη γνώμη μου:
Δεν είναι αξιόπιστο ένα όχημα με μπερδεμένα χαρτιά, όπως δεν είναι ένα σπίτι με μπερδεμένη άδεια... απλά...
α) οχι βεβαια. η αστικη δικη σε ενα ατυχημα εχει παντα τρεις εναγομενους: τον οδηγο, τον ιδιοκτητη του οχηματος (αν βεβαια ειναι διαφορετικος) και την ασφαλιστικη εταιρια. Η ιδια δικη που αποφασιζει το ποσο της αποζημιωσης, φυσικα και υποχρεωνει την ασφαλιστικη να πληρωσει, εκτος αν βεβαια στην αυτη δικη η ασφαλιστικη πει "δεν πληρωνω γιατι μαιμου οχημα" και ο δικαστης το δεχτει. Οταν παραπανω εγραφα "η ασφαλιστικη μπορει να ισχυριστει οτι γουσταρει για να μη πληρωσει αλλα δικαστης πρεπει να το δεχτει", ηταν αυτονοητο οτι μιλαμε για αυτη τη μια αστικη δικη.

β) ναι. Οκ, αυτο το καταλαβαινω.

γ) ποτε δεν ειπα "παντα". Αλλα ειπα οτι υπαρχει αποφαση του Αρειου Παγου καθως και οδηγιες προς τους δικαστες απο εισαγγελεα του αρειου παγου οτι κατι τετοιο (η μεθη πχ) πρεπει να εχει να κανει ευθεως με τις αιτιες ή/και τα αποτελεσματα (πχ "δεν απεφυγε γιατι ηταν λιωμα") του τρακαρισματος.

Αυτο που γραφεις "κάθε μεθυσμένος που προκαλεί ατύχημα θα αποζημιωθεί" ειναι παντελως ασχετο με το παραδειγμα μου γιατι σαφεστατα δεν μιλαω για καποιον που προκαλεσε ατυχημα. Το - υπαρκτο - παραδειγμα μου ειναι μεθυσμενος οδηγος που ηταν σταματημενος σε φαναρι, και πηγε και εσκασε πανω του αυτοκινητο που εφυγε απο το απεναντι ρευμα απο τη στροφη. Και η ασφαλιστικη του "τετακε" επιχειρηματολογουσε οτι "επειδη ηταν μεθυσμενος, δεν επρεπε να ειναι εκει στο δρομο, αρα δεν πληρωνουμε".
Απάντηση με παράθεση
  #1445  
Παλιά 04-01-18, 13:58
Το avatar του χρήστη BladeGT
BladeGT Ο χρήστης BladeGT δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Μηνύματα: 198
BladeGT is on a distinguished road
Αυτο που υπαρχουν ακομα ατομα με τοσα κομπλεξ λογικο Αλλα στον ιδιο χωρο με την ιδια αγαπη να καθεστε να γινεστε κριτες κ να βγαζετε ολη τη χολη σας για αλλους με ξεπερναει.
Λεει ο κυριος FAnatic αυτος ο γυφτος.. ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ... Σοβαρα τωρα?
Εσυ εισαι απο αυτους που ονειρευονται Μ3 και δεν εχουν η απο αυτους που τα χουν μπολικα κ σε πειραζει να εχουν και αλλοι?

Ξερεις τα οικονομικα του καθενος;
Δηλαδη εσενα τι σε πειραζει εαν εγω κλεβω το τελειως αδικο σημα που στα 5 χρονια με τοσα χρηματα που θα χω γλυτωσει ειναι κατι λιγοτερο απο τη συντηρηση που θελει το αμαξι αυτο. Κ να μου το κλεψουν θα πω χεστηκα!
Να σημειωσω οτι δεν εχω εγω αυτο το αμαξι αλλα γνωστος μου καθως ομως κι εγω εχω αντιστοιχο Μ3...
Εαν εμενα δεν με συμφερει να το εχω ετσι η οχι η αν με καλυπτει η ασφαλεια στο τελος κ γενικα αν μου κλεψουν κ δεν με καλυπτουν κ γενικα το τι χρημα χανω ειναι δικη μου υποθεση.
Το αν κλεβω το κρατος ειναι παλι δικη μου υποθεση. Γιατι καλως η κακως το κρατος κλεβει εμας ... Γιατι αν ειχα τοσα χρηματα ναι θα το δηλωνα.

Και για να παμε λιγο στα νουμερα ετσι να μιλαμε με αποδειξεις Σημειωνω σε προγραμμα μεχρι κ την τελευταια βιδα απο εξοδα σε αυτο το αμαξι, 2 χρονια κατοχος ακριβως με εξοδα σε καθε σπιθαμη χωρις τσιγκουνια ουτε στο παραμικρο ευρω οντας ψυχαναγκαστικος με το αμαξι μου δειτε λιγο τι κοστιζει λοιπον σε 25 μηνες κατοχης ενα Μ3 μαζευοντας οτι μπορω .
Τα εξοδα αφορουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ . Δεν εχω σημειωσει μονο τα σηματα κυκλοφοριας και το πλυσιμο στα βενζιναδικα.
Ασφαλειες - παρκινγκ - βιδες μεχρι κ για 2 ευρω εξοδα τα σημειωνω.
Εχω κι αλλα οχηματα οποτε το εχω καθαρα για παιχνιδι κ εχω κανει 14.000 χλμ




Για μετρα λιγο κ βγαλε λογαριασμο τι χρηματα και τι εισοδημα θες να εχεις για να εισαι ενας ανθρωπος με ενα παλιο αμαξι 15ετιας+- ...
Και βαλε εξτρα τι χρειαζεται να δηλωνεις πραγματικα για να το χεις... Κ αν αυτοι που το χουν δηλωμενο μπορουν κ το πληρωνουν τι αλλο στερουνται...Ειναι δικαιο δλδ αυτο σαν φορολογηση?

Πιστεψε με λοιπον δε βγαινει η φαση Κ προσωπικα θα προτιμουσα να γλυτωσω καποια λεφτα στα Χ χρονια κατοχης και αν αυριο μεθαυριο που ουτως η αλλως θα χασω λεφτα απο επισκευες-παλαιωση κλπ συμβει κατι να εχω χασει λιγοτερα καθως κ να πουληθει ευκολοτερα. Ακομα κ να μου το κλεψουν στα 10 χρονια κατοχης χαρισμα τους θα ειναι με τοσα που θα χω γλυτωσει.

Θα στο πω λιγο πιο ανθρωπινα ομως παληκαρα μ που το παιζεις εξυπνος κ ξεστομιζεις κ κραζεις κοσμο δεξια αριστερα.
Προτιμω να ειμαι γυφτος κ να φερομαι στο κρατος οπως αρμοζει παρα να μαι οντως γυφτος με Μ3 κ να ζω σε γκαρσονιερα του '70...
Αυτη τη στιγμη ζω ακομη στο πατρικο μου ετων 31 γιατι 2 χρονια πεταω μεχρι κ τη τελευταια δραχμη στο αμαξι κ αλλα τοσα (πολλα "τοσα") στη μηχανη. Επομενο βημα λοιπον ειναι να παω να πιασω ενα σπιτι. Οσο ειμαι λοιπον υπο την στεγη την πληρωμενη κ την βολεμενη μπορω και τα κανω αυτα με ανεσω κ θα μπορουσα να πληρωνω και ολοκληρο το σημα απο ενα τετοιο αμαξι. Εαν ομως μεινω μονος κ κανω κ ενα παιδι πως θα τα συντηρω ολα μαζι? Γιατι το σημα 1000+ ευρω το χρονο μιλαμε για 2 ενοικια σπιτιου ισως και 3-4 για αλλους
Απάντηση με παράθεση
  #1446  
Παλιά 04-01-18, 14:21
Το avatar του χρήστη BladeGT
BladeGT Ο χρήστης BladeGT δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Μηνύματα: 198
BladeGT is on a distinguished road
Συμπληρωματικα λοιπον να γραψω γιατι συγχιστηκα στο πρωτο ποστ

οτι απλα αντι να πειτε οτι ειναι λαθος απο την αποψη οτι δεν καλυπτει η ασφαλεια κ το τι κινδυνους εχει ολο αυτο προς 3ους κλπ καθεστε κ λετε γυφτο καποιον επειδη θελει να εχει κατι που αντικειμενικα μπορει να εχει αλλα το αδικο φορολογικο συστημα λεει οχι....

Κ ολα αυτα τα εξοδα που εγραψα πιο πανω εννοειται οπως καποιος αλλος εγραψε φοβασαι να κυκλοφορησεις. κι εγω πρωτοχρονια φοβηθηκα να το βγαλω εξω μην υπαρξει ατυχημα, δεν περναω καν απο τα γνωστα μερη για να παω προς τον προορισμο μου μηπως με πιασουν κ γενικα δεν χαιρομαι το αμαξι οπως θα αρμοζε με τοσες στερησεις που εχω για να το εχω στη κατοχη μου.
Γι αυτο εχω και 14.000 χλμ μονο.
Θελω να παω εξωτερικο ταξιδι και φοβαμαι κ παει λεγοντας.
Προσωπικα μιλωντας ειμαι σε σκεψη λοιπον να το δηλωσω για να το χαρω. Τωρα πια που σχεδον το εχω κανει καινουργιο υστερα απο 2 χρονια με τα μαζεματα που χρειαζεται για να ειναι ενα σωστο λειτουργικα αμαξι και να μου δωσει την απολαυση που θελω.
Ο μονος φοβος ειναι οτι αυριο μεθαυριο θα εχω παραπανω υποχρεωσεις και θα φτασω στη κατασταση να το σκοτωσω μαζι με ολους τους κοπους μου γιατι το κρατος ΜΠΙΙΙΙΙΙΠ-ται.....

ΟΠοτε οχι φιλε μου δεν δεχομαι καποιος να με αποκαλει εμενα κ αλλους παρομοιους γυφτο γι αυτο το λογο.

Γυφτους να πεις αυτους που μας κυβερνουν και μας κλεβουν μες τη μαπα κ που εχουν τοσα χρηματα κ θα κλεψουν ακομα κ τα 500 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #1447  
Παλιά 04-01-18, 15:24
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
@kacey: ναι, φυσικά και θα πρέπει να αποφασίσει ο δικαστής. Η ασφάλεια με το παραμικρό θα πει δεν πληρώνω (εδώ το λέει και όταν δεν υπάρχει προφανής λόγος). Αλλά ειλικρινά τώρα πιστεύει κανείς πως δικαστής θα αναγκάσει ποτέ ασφαλιστική να πληρώσει όταν το αυτοκίνητο είναι μαϊμουδεμένο? Μην σου πω θα ήταν και παράνομο. Το συμβόλαιο είναι 100% άκυρο με ευθύνη του ιδιοκτήτη ακόμα και αν αναφέρεται στο σωστό αμάξι αλλά έχει αλλάξει η άδεια, δεν χρειάζεται καν να παρθεί απόφαση γι' αυτό.

Περί "γυφτιάς" τώρα: όταν κάποιος δεν έχει την αντίληψη να καταλάβει πως παίρνοντας την απόφαση να παρανομήσει δεν τιμωρεί μόνο το κακό το κράτος αλλά επηρεάζει και άλλους ανθρώπους, θα συμφωνήσω πως το γύφτος δεν αρμόζει.
Απάντηση με παράθεση
  #1448  
Παλιά 04-01-18, 16:05
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BladeGT Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπληρωματικα λοιπον να γραψω γιατι συγχιστηκα στο πρωτο ποστ

οτι απλα αντι να πειτε οτι ειναι λαθος απο την αποψη οτι δεν καλυπτει η ασφαλεια κ το τι κινδυνους εχει ολο αυτο προς 3ους κλπ καθεστε κ λετε γυφτο καποιον επειδη θελει να εχει κατι που αντικειμενικα μπορει να εχει αλλα το αδικο φορολογικο συστημα λεει οχι....

Κ ολα αυτα τα εξοδα που εγραψα πιο πανω εννοειται οπως καποιος αλλος εγραψε φοβασαι να κυκλοφορησεις. κι εγω πρωτοχρονια φοβηθηκα να το βγαλω εξω μην υπαρξει ατυχημα, δεν περναω καν απο τα γνωστα μερη για να παω προς τον προορισμο μου μηπως με πιασουν κ γενικα δεν χαιρομαι το αμαξι οπως θα αρμοζε με τοσες στερησεις που εχω για να το εχω στη κατοχη μου.
Γι αυτο εχω και 14.000 χλμ μονο.
Θελω να παω εξωτερικο ταξιδι και φοβαμαι κ παει λεγοντας.
Προσωπικα μιλωντας ειμαι σε σκεψη λοιπον να το δηλωσω για να το χαρω. Τωρα πια που σχεδον το εχω κανει καινουργιο υστερα απο 2 χρονια με τα μαζεματα που χρειαζεται για να ειναι ενα σωστο λειτουργικα αμαξι και να μου δωσει την απολαυση που θελω.
Ο μονος φοβος ειναι οτι αυριο μεθαυριο θα εχω παραπανω υποχρεωσεις και θα φτασω στη κατασταση να το σκοτωσω μαζι με ολους τους κοπους μου γιατι το κρατος ΜΠΙΙΙΙΙΙΠ-ται.....

ΟΠοτε οχι φιλε μου δεν δεχομαι καποιος να με αποκαλει εμενα κ αλλους παρομοιους γυφτο γι αυτο το λογο.

Γυφτους να πεις αυτους που μας κυβερνουν και μας κλεβουν μες τη μαπα κ που εχουν τοσα χρηματα κ θα κλεψουν ακομα κ τα 500 ευρω.
Δεν χρειαζεται να πω πολλα. Εχεις δειξει αρκετα απο τα γραφομενα σου. Και εαν θες παιρνω πισω το χαρακτηρισμο γυφτος εαν αυτο σε ενοχλησε τοσο και ζηταω και συγνωμη στον φιλο σου, αλλα ολοκληρα τα δυο σου ποστ ειναι η επιτομη του τι παει λαθος σε αυτη την χωρα χρονια τωρα.

Εχεις δωσει 13.000 για να φτιαξεις το αμαξι σου αλλα σε ενοχλει να δωσεις 1000 ευρω το χρονο τελη...γιατι ειναι κλεφτες...οκ, τους εκανες την μουρη κρεας. Αν ησουν Αγγλια που δεν εχουν τελη κυκλοφοριας ακριβα αλλα σε γ@μ@νε οι ασφαλιστικες, αναρωτιεμαι, δεν θα ασφαλιζες το αμαξι????


Οσο επι του προσωπικου. Δεν εχω Μ3 ουτε το φυσαω ή ζω με τσεπη αλλου. Εχω ενα Ζ4 2.5 και δινω 840 το χρονο εδω και χρονια. Μ3 Ε46 ψαχνω να παρω. Γνησιο. Με την αδεια να γραφει 3200 και να πληρωνω τελη 1050. Οχι γιατι μου περισευουν αλλα γιατι εαν δεν μπορουσα να δωσω 1050 το χρονο σε τελη και οτι αλλο χρειαζεται δεν θα κοιτουσα να παρω Μ3. Θα αγοραζα οτι καλυτερο μπορω αναλογο με την κατασταση μου. Υπαρχουν πολλα αλλα καλα αυτοκινητα. Oποτε ολα αυτα που εγραψες περι κομπλεξ καταλαβαινεις οτι ειναι ακυρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 04-01-18 στις 16:16
Απάντηση με παράθεση
  #1449  
Παλιά 04-01-18, 16:31
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
@kacey: ναι, φυσικά και θα πρέπει να αποφασίσει ο δικαστής. Η ασφάλεια με το παραμικρό θα πει δεν πληρώνω (εδώ το λέει και όταν δεν υπάρχει προφανής λόγος). Αλλά ειλικρινά τώρα πιστεύει κανείς πως δικαστής θα αναγκάσει ποτέ ασφαλιστική να πληρώσει όταν το αυτοκίνητο είναι μαϊμουδεμένο? Μην σου πω θα ήταν και παράνομο. Το συμβόλαιο είναι 100% άκυρο με ευθύνη του ιδιοκτήτη ακόμα και αν αναφέρεται στο σωστό αμάξι αλλά έχει αλλάξει η άδεια, δεν χρειάζεται καν να παρθεί απόφαση γι' αυτό.
Στο αρχικο, προφανως λεμε τα ιδια. Στο bold, πρεπει να καταλαβετε κατι απλο (που το εχω πει 10 φορες ως τωρα):

αν δεν υπαρχει νομος που να λεει οτι το ταδε γινεται αυτοματα*, τοτε κανεις δεν μπορει να λεει οτι μια συμβαση "ειναι ακυρη", και ποσο μαλλον "να μην χρειαζεται καν αποφαση για αυτο". Για να βγει μια συμβαση ακυρη, πρεπει αυτος που τη θεωρει ακυρη να κινηθει νομικα εναντιον της συμβασης, και δικαστηριο να αποφασισει ετσι. Δηλαδη θα πρεπει σε δικη (πιθανως στην ιδια αστικη δικη θυματος vs οδηγου/ιδιοκτητη και ασφαλιστικης, οπου η ασφαλιστικη θα στραφει εναντιον του μαιμουδιαρη πελατης της και θα συνεκδικαστουν, ταυτοχρονα) να πει "κ. προεδρε, σας ζηταμε να βγαλετε την ασφαλιστικη συμβαση ακυρη για τους ταδε λογους, οπου αν γινει αυτο τοτε εμεις δεν πληρωνουμε και ο μαιμουδιαρης ειναι ανασφαλιστος".

*στη περιπτωση μεθυσμενου θυτη, υπαρχει νομος του κρατους που λεει οτι η ασφαλιστικη του πληρωνει αυτοματα και χωρις μα μου σου του το θυμα, και μετα δικαιουται, αν θελει και αν το κυνηγησει, να στραφει νομικα (εκ νεου, με αγωγη της, σε νεα δικη) εναντιον του πελατη της ωστε να τα παρει πισω (και με τοκο).

Ουτε καν εδω δεν ισχυει το "δεν πληρωνω γιατι εγω αποφασιζω οτι η συμβαση μας ειναι ακυρη".
Απάντηση με παράθεση
  #1450  
Παλιά 04-01-18, 16:47
Το avatar του χρήστη BladeGT
BladeGT Ο χρήστης BladeGT δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Μηνύματα: 198
BladeGT is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζεται να πω πολλα. Εχεις δειξει αρκετα απο τα γραφομενα σου. Και εαν θες παιρνω πισω το χαρακτηρισμο γυφτος εαν αυτο σε ενοχλησε τοσο και ζηταω και συγνωμη στον φιλο σου, αλλα ολοκληρα τα δυο σου ποστ ειναι η επιτομη του τι παει λαθος σε αυτη την χωρα χρονια τωρα.

Εχεις δωσει 13.000 για να φτιαξεις το αμαξι σου αλλα σε ενοχλει να δωσεις 1000 ευρω το χρονο τελη...γιατι ειναι κλεφτες...οκ, τους εκανες την μουρη κρεας. Αν ησουν Αγγλια που δεν εχουν τελη κυκλοφοριας ακριβα αλλα σε γ@μ@νε οι ασφαλιστικες, αναρωτιεμαι, δεν θα ασφαλιζες το αμαξι????


Οσο επι του προσωπικου. Δεν εχω Μ3 ουτε το φυσαω ή ζω με τσεπη αλλου. Εχω ενα Ζ4 2.5 και δινω 840 το χρονο εδω και χρονια. Μ3 Ε46 ψαχνω να παρω, Γνησιο. Με την αδεια να γραφει 3200 και να πληρωνω τελη 1050. Οχι γιατι μου περισευουν αλλα γιατι εαν δεν μπορουσα να δωσω 1050 το χρονο σε τελη και οτι αλλο χρειαζεται δεν θα κοιτουσα να παρω Μ3. Θα αγοραζα οτι καλυτερο μπορω αναλογο με την κατασταση μου. Υπαρχουν πολλα αλλα καλα αυτοκινητα. Oποτε ολα αυτα που εγραψες περι κομπλεξ καταλαβαινεις οτι ειναι ακυρα...
Εννοειται θα πληρωνα! κι εγω γνησιο θα ηθελα να αγορασω κ μαλιστα να μην εχουν πειραξει ουτε βιδα. Και εγω να το χαρω ανετα εξω θελω δεν σκοπευω μια ζωη να το χω αδηλωτο διοτι το ειπα κ το παραδεχθηκα οτι δεν το χαιρομαι. ΔΕν ειναι μονο τα 1000 ευρω που λες διοτι συμφωνα με το υπολοιπο θα χρεωθω συν καποιο ποσο στην εφορια σαν προστιμο μαζι με το τεκμηριο διαβιωσης κλπ κλπ σιγουρα θα μου βγαλουν κατι να δωσω.
Δεν ειμαι υπερ του μια ζωη αδηλωτο, εγραψα πως θελω να το δηλωσω!
Το προβλημα μου ειναι ο τροπος που μιλας λοιπον και θαβεις κοσμο χωρις να γνωριζεις.
Ο σκοπος που δεν το δηλωσα προσωπικα μιλωντας για τον εαυτο μου παντα εως τωρα ειναι διοτι με αυτα τα 1000 το μηνα εγω 2 χρονια εφτιαχνα το αμαξι. Η μονη διαφορα ειναι οτι απο το να εχω παραδωσει πινακιδες εως την ημερα που θα το ετοιμασω εκοψα και 5 βολτες.
τα 2000 που γλυτωσα στα 2 χρονια που λες ειναι τα 1800 που εδωσα σημερα κι ολας για αναρτηση - ελαστικα και επιδιορθωση ζαντων. Διοτι καλως η κακως το εχω στη κατοχη μου Μ3 δεν ειναι αντε το πηραμε και καιει λιγο παραπανω βενζινη και κατι εγινε.
Αν θες να κανεις κατι καντο σωστα λεω εγω και θα μου πεις ναι ρε μεγαλε να μη το χες αδηλωτο ..αφου το πηρες 15.000 ας περιμενες να χεις 25.000 για να πληρωσεις κ ολα τα απαιτουμενα. Οκ δεν θα πω οτι εχεις αδικο αλλα σου ξαναλεω σε μια αδικη χωρα πορευομαι κ γω οπως πιστευω. Με κλεβει με 1002 τροπους κ καπως θα πρεπει να χαρω κι εγω τους καρπους της δουλειας μου. Δεν ζητησα lamborghini veneno! Ουτε να περιμενω με 3 χρονια οικονομιες για ενα απλο Μ3 15ετιας.
Εγω απλα το πηρα το εβαλα στην ακρη εκοψα 5 βολτες κ ολο αυτο το καιρο προσπαθω να το κανω σωστο κ επειτα να το δηλωσω.

Λαθος παει η ιδια η χωρα οχι αναγκαστικα οι πολιτες της.
Βγαζω τοσα που αλλοι συντηρουν 2 οικογενειες στο σημερα αλλα εχω πει οτι σαν κανω οικογενεια εχω φυγει σε καποια χωρα με πιο δικαιο συστημα. Για εμενα αυτη η χωρα και 10.000 το μηνα να βγαζεις κ εφοπλιστης να εισαι παιδια και υγεια δεν μου προσφερει οσους φορους κ να πληρωσω οσο Κ*λο και να τους στησω.
Εαν δηλωσεις το τι περνεις εδω και ενα Μ3 σου ζητανε 2 μηνιατικα σε φορους.


Για εμενα γυφτοι ειναι αυτοι που το αγοραζουν κ στο παιζουν μερα νυχτα λεζαντα κ δεν εχουν λεφτα να αλλαξουν μια λαμπα που καηκε. Χρεωνονται ως το λαιμο απλα για να λενε Μ3. Που εχουν Iphone X plus χωρις καρτα μεσα κ παει λεγοντας. Αλλα κι αυτο αδικο θα το θεωρησω απο μερους μου κ δεν καθομαι να το φωναζω. δεν με ενοχλουν δεν τους ενοχλω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.