Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 13-02-10, 13:14
George s Ο χρήστης George s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-02-2010
Μηνύματα: 11
George s is on a distinguished road
480EUR Ta βρεικα sport condukat two και ελενχζα τιν βδομαδα παραγωγεις, ειναι 10 τος/ του2009
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 19-02-10, 17:34
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Σήμερα άλλαξα τα ελαστικά του άσσου μετά από πολύ σκέψη. Τελικά έβαλα συμβατικά λάστιχα παρότι υποστηριχτής μέχρι πρότινος των ρανφλατ για λόγους ασφάλειας. Αλλά προχτές καθώς γύριζα από Αθήνα στην Χαλκίδα μου ανάβει ειδοποίηση μετά ακριβώς από τα διόδια των αφιδνών. Δεν ανέπτυξα ταχύτητα και σταμάτησα σοτ βενζινάδικο στα μακντοναλντς να προσθέσω αέρα ακι να συνεχίσω μέχρι την Χαλκίδα.
Έλα μου ντε μου δεν έπαιρνε λίμπρα. Δεν κράταγε καθόλου. Παρατήρησα από την εσωτερική πλάγια πλευρά κάτι συρματάκια και βάζοντας το χέρι μου καταλάβαινα τον αέρα που έβγαινε από το λάστιχο.
Τελικά συνέχισα αφού δεν μπορούσα να κάνω τίποτα άλλο προς Χαλκίδα. Η ταχήτητά μοτ δεν ανέβηκε από τα 60 χλμ/ώρα( και όχι 80 που λένε οι προδιαγραφές) και η απόσταση που διένυσα ήταν 40 χλμ (και όχι 200 των προδιαγραφών). Τον λάστιχο έκανε έντονο θόρυβο αλλά κράταγε το αυτοκίνητο το οποίο εξακολουθούσε να είναι σταθερό.
Τελικά όμως στράβωσε η ζάντα. Πόσο θα στράβωνε αν πήγαινα 200 χλμ με 80χλμ/ώρα?
Έβαλα τελικά συμβατικά τα οποία εκτός του ότι είναι πιο οικονομικά τελικά είναι και πιο άνετα και δεν κοπανάει το αμάξι.
Σημειώνω ότι αγόρασα τα λάστιχα από μαγαζί της χαλκίδας. Τα λάστιχα είναι πιο φρέσκα και από το τυρί που έχω στο ψυγείο μου. 2η βδομάδα του 2010. Και συγκριτικά με το elastika online τα πήρα στην ίδια τιμή. Και τα περαστικά και η ζυγοστάθμιση δωρεάν.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 19-02-10, 19:56
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Για να καταλαβω, εκανες διαδρομη με σκασμενο συμβατικο λαστιχο;.. Ειναι φυσικο να σου στραβωσει η ζαντα και με 10 να πηγαινες αφου τα συμβατικα δεν ειναι σχεδιασμενα να κινουνται ουτε μετρο χωρις αερα. Δεν εχεις εφοδιαστει με κιτ επισκευης και κομπρεσερακι για την κακη την ωρα; Χρειαζεσαι ενα τετοιο τωρα με τα συμβατικα.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 19-02-10, 20:43
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλαβω, εκανες διαδρομη με σκασμενο συμβατικο λαστιχο;.. Ειναι φυσικο να σου στραβωσει η ζαντα και με 10 να πηγαινες αφου τα συμβατικα δεν ειναι σχεδιασμενα να κινουνται ουτε μετρο χωρις αερα. Δεν εχεις εφοδιαστει με κιτ επισκευης και κομπρεσερακι για την κακη την ωρα; Χρειαζεσαι ενα τετοιο τωρα με τα συμβατικα.
Από ότι κατάλαβα το περιστατικό έγινε με ρανφλατ και μετά το περιστατικό άλλαξε λάστιχα με συμβατικά.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 19-02-10, 22:42
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κι εγω καπως ετσι φανταζομαι πως εγινε αλλα ας μας το διευκρινισει καλυτερα ο φιλος. Παντως κι εμενα μ ειχε πιασει λαστιχο με τα rft που ειχα, ειχα πατησει ενα καρφι στο πισω δεξι λαστιχο, ενεργοποιηθηκε ο αισθητηρας, εκανα γυρω στα 15-20 χλμ μεχρι το πλησιεστερο βενζιναδικο, ταχυτητα εως 80χαω με φορτιο αλλο ενα ατομο και η ζαντα δεν επαθε τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 19-02-10, 22:47
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγω καπως ετσι φανταζομαι πως εγινε αλλα ας μας το διευκρινισει καλυτερα ο φιλος. Παντως κι εμενα μ ειχε πιασει λαστιχο με τα rft που ειχα, ειχα πατησει ενα καρφι στο πισω δεξι λαστιχο, ενεργοποιηθηκε ο αισθητηρας, εκανα γυρω στα 15-20 χλμ μεχρι το πλησιεστερο βενζιναδικο, ταχυτητα εως 80χαω με φορτιο αλλο ενα ατομο και η ζαντα δεν επαθε τιποτα.
Το θέμα δεν είναι να μη στραβώσει η ζάντα αλλά να μη χαθεί ο έλεγχος, και ευτυχώς από το δεύτερο δεν έχει αναφερθεί τίποτα (ή εγώ δεν έχω διαβάσει κάτι ανάλογο).
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 20-02-10, 11:28
nfot Ο χρήστης nfot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Μηνύματα: 180
nfot is on a distinguished road
Η δυνατοτητα των rf να συνεχιζουν χωρις αερα, βασιζεται την υπαρξη αθικτων πλαϊνων. Αυτα ειναι πολυ ενισχυμενα και γι'αυτο τα λαστιχα αυτα προσφερουν μειωμενη ανεση και εντονα χτυπηματα. Ο συνφορουμιτης παραπανω, "Παρατήρησα από την εσωτερική πλάγια πλευρά κάτι συρματάκια και βάζοντας το χέρι μου καταλάβαινα τον αέρα που έβγαινε από το λάστιχο.", ειχε καταστραμενο πλαϊνο, αρα το συγκεκριμενο λαστιχο ειχε χασει τις rf δυνατοτητες του, με τα αποτελεσματα που περιγραφει.
__________________
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 20-02-10, 13:10
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Σωστα, καπως ετσι φανταζομαι κι εγω πως εγινε στην περιπτωση του. Στη δικη μου δε μπορουσες οπτικα να πεις ποιο ηταν το σκασμενο γιατι απλα δεν εβλεπες παραμορφωση του πλαινου. Μονο οταν τσεκαρα τα λαστιχα ενα ενα στο βενζιναδικο ειδα πως δεν ειχε αερα το πισω δεξι, κατα τ αλλα, στεκοταν... στο υψος του (πλαινου του τοιχωματος!)
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 21-02-10, 20:28
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Για να διευκρινίσω. Το περιστατικό έγινε με ρανφλάτ.Το εσωτερικό πλαϊνό είχε καταστραφεί. Μην νομίζετε τίποτα το πολύ. Δυο τρία αγκαθάκια κατάλαβα με την αφή.
Το θετικό είναι ότι δεν κατάλαβα τίποτε κατα την οδήγηση παρά μόνο από την ένδειξη. Αυτό είναι βέβαια το βασικότερο για λόγους ασφάλειας. Αλλά:
Τα αρνητικά ήταν ότι στράβωσε η ζάντα. Και δεν είχα κάνει ούτε το ένα ούτε το ένα τέταρτο της απόστασης που λένε. Και με 50 έως 60 χλμ την ώρα. δηλαδή αν το πάθενα ας πούμς στην Κόρινθο και ερχόμουν χαλκίδα τί θα γινόταν η ζάντα? τετράγωνη?
Άλλο ένα αρνητικό ήταν ότι κυκλοφορώντας μέσα στην Χαλκίδα μέχρι να πάω να αλλάξω τα λάστιχο έγινα ρεζίλι και σε όλη την πόλη από τον θόρυβο ο οποίος ήταν αρκετά δυνατός. Δύο τρείς με σταματήσαν για να με ειδοποιήσουν ότι έσκασε το λάστιζο και σχεδόν όλοι γύριζαν και με κοίταζαν.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 21-02-10, 21:26
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
xaxaxaxaxaxa
ευτυχως που εχεις φημε και δεν φαινοσουν...!!!
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.