Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ας γνωριστούμε

Ας γνωριστούμε Πες μου τι οδηγείς να σου πω ποιός είσαι!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #331  
Παλιά 13-09-16, 03:33
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Δεν ειχα και αν επαιρνα ποτε μονο με leasing θα ηταν για να μην το πληρωνω. Οποιον γνωστο εχω με αλφα απλα κλαιει.

Παντως με ανακατασκευη εχει καλες πιθανοτητες να φτιαξει.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #332  
Παλιά 13-09-16, 15:40
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Έχω περιέργεια πάντως όταν το φτιάξεις να μας γράψεις τι προβλήματα είχε.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #333  
Παλιά 13-09-16, 19:37
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
εγω παντως πιστευω οτι ειανι πιο πιθανο να το πλυνει/γυαλισει και να το βαλει για πουλημα.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #334  
Παλιά 14-09-16, 19:43
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειχα και αν επαιρνα ποτε μονο με leasing θα ηταν για να μην το πληρωνω. Οποιον γνωστο εχω με αλφα απλα κλαιει.

Παντως με ανακατασκευη εχει καλες πιθανοτητες να φτιαξει.
Eπειδή εγώ είχα,ούτε έκλαιγα,ούτε λάδια έκαιγα...Και θα ξαναέπαιρνα πολύ ευχαρίστως alfa romeo.
Eίδαμε και τα bmw που πληρώνεις ένα κάρο λεφτά πόσο αξιόπιστα είναι...Θέμα χρήσης και συντήρησης είναι όλα...
ΠΧ τις τελευταίες μέρες παρατηρώ πως 7 στα 10 corolla 112 που βλέπω στο δρόμο όταν πατάνε φρένο ακούγεται το γνώριμο μεταλλικό σύρσιμο που είναι σημάδι ότι το αυτοκίνητο φρενάρει με τα σίδερα.Αν κάποια στιγμή λιώσει εντελώς το μέταλλο που έχει πάνω του την πάστα και έρθει σε επαφή το έμβολο της δαγκάνας με τον δίσκο και βγουν οι δαγκάνες off θα φταίει το αυτοκίνητο ή ο κάτοχος που θα έχει και το θράσος να κατηγορήσει το αυτοκίνητο παρά την παντελή έλλειψη συντήρησης??
Απάντηση με παράθεση
  #335  
Παλιά 14-09-16, 22:23
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειχα και αν επαιρνα ποτε μονο με leasing θα ηταν για να μην το πληρωνω. Οποιον γνωστο εχω με αλφα απλα κλαιει.

Παντως με ανακατασκευη εχει καλες πιθανοτητες να φτιαξει.
Πρώτα από όλα ποιός σου είπε ότι το service στο leasing είναι τσάμπα? Το πληρώνεις και με το παραπάνω στο μίσθωμα του οχήματος. Επίσης στην 3-4ετία του leasing κανένα αυτοκίνητο δεν βγάζει ζητήματα πέρα από τα κλασσικά αναλώσιμα.

Στην εταιρία, έχουμε μεταξύ άλλων 3 stilo ιδιόκτητα -φαντάζομαι χωρίς να ξέρω, ότι οι κινητήρες 1.4 @ 1.2 μάλλον είναι κοινοί με τις αντίστοιχες alfa εκείνης της περιόδου- και έχουν κάνει πάνω από 250Κ χιλιόμετρα χωρίς κιχ, χωρίς επισκευή μηχανής και χωρίς να καίνε λάδια (τουλάχιστο λιγότερο από το δικό μου)... Οπότε το ποιός κλαίει και το ποιός γελάει είναι πολύ σχετικό... Αν θέλεις μπορείς να κάνεις ένα γρήγορο ψάξιμο για τα προβλήματα των άσσων (υπάρχει σχετικό thread) ή για το τι ζητάει η BMW για να φτιάξει ένα μοντέρνο 320d με σπασμένο κινητήρα από καδένα...

Και συγγνώμη αλλά όταν σε έναν κινητήρα έχεις αλλάξει 4 φορές παγούρι νερού τότε αυτό δεν λέγεται "θέμα συντήρησης", αλλά θέμα επιλογής OEM εργοστασίων, για να μην πιάσουμε το πρόβλημα του πλαισίου που είναι ωρολογιακή βόμβα σε κάθε Ε46 που κυκλοφορεί... και αυτά δεν είναι ζητήματα της πλάκας, όπως η γλίστρα του παραθύρου που χαλάει στη πρώτη βροχή στα Ε46, όπως το trim που διαλύεται σε Ε90 3ετίας, ή το χερούλι της πόρτας στο Ε60/525 του πατέρα μου, που του έμεινε στο χέρι στη 2ετία... και άλλα πολλά τέτοια για τα οποία ο μέσος ιδιοκτήτης κάνει τουμπεκί και τα πληρώνει γιατί την πονάει τη bimmer του. Και για να είμαστε και ειλικρινείς το σχέδιο της 159 (για παράδειγμα) είναι απλά κορυφαίο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 14-09-16 στις 22:33
Απάντηση με παράθεση
  #336  
Παλιά 15-09-16, 13:53
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
δεν ειπα οτι τα Bmw ειναι πιο αξιοπιστα, αλλα τουλαχιστον ειναι πισωκινητα και αρκετα πιο διασκεδαστικα (οχι τα 1600αρια βεβαια με 120 αλογα).

Τα φιατ ειναι που θα πεσεις. Τα τελευταια καπως τα εχουν βελτιωσει. Ελπιζω και τα αλφα, αλλα ναι, δηλωνω προκατειλημμένος με οσα εχω δει και εχω ακουσει. Ειανι λιγο λαχειο, οχι τα μεταχειρισμενα μονο, ακομα και τα καινουρια. Στου κολητου μου το fiat stilo 2004 πολυκαιριστηκε το φιλτροκουτι και θρυματιζοταν οταν το ακουμπουσες. Το φιλτροκουτι!! Οταν το γεμιζει βενζινη μεχρι την ταπα μυριζει μεσα βενζινη και δε μπορουν να βρουν απο που ερχεται η μυρωδια. Τι σωληνακια αλλαξε, τι τρομπα βενζινης... Η τρομπα υδραυλικου τριζει και χανει υγρα. Ιδιο προβλημα και η αδρερφη του με fiat pundo 2006. Πισω εχει θεμα με το κοπανημα και αναγκαστηκε στα 60.000χλμ να αλλαξει σινεμπλοκ, αλλα επειδη εχουν κανει κακο σχεδιασμο με τον πσιω αξονα του κοστισε κανα 200αρι. Περσυ αλλαξε και φλεξ στην εξατμιση.... Τσακωμενοι με την ποιοτητα ειναι οι ανθρωποι. Σε φιλου 2λιτρο 156 δεν εσβησε ποτε το λαμπακι του κινητηρα.

Και πολλα αλλα ομορφα. Τουλαχιστον τα bmw σου πουλανε λιγο πολυτελεια. Δεν ειπα οτι ειανι αξιοπιστα τα bmw. Τουλαχιστον οχι οσο θα επρεπε βασει του τι πληρωνεις. Ακομα χειροτερα ομως τα ιταλικα. Μπαινω στα αντιστοιχα φορουμ και βλεπω.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #337  
Παλιά 17-09-16, 14:53
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Δεν θα διαφωνίσω γενικά, αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι υπάρχει χειρότερη ζημιά από το κόψιμο του πλαισίου που απλά την καταπίνεις ή πετάς το αυτοκίνητο...
Απάντηση με παράθεση
  #338  
Παλιά 19-09-16, 10:52
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Και συγγνώμη αλλά όταν σε έναν κινητήρα έχεις αλλάξει 4 φορές παγούρι νερού τότε αυτό δεν λέγεται "θέμα συντήρησης", αλλά θέμα επιλογής OEM εργοστασίων, για να μην πιάσουμε το πρόβλημα του πλαισίου που είναι ωρολογιακή βόμβα σε κάθε Ε46 που κυκλοφορεί... και αυτά δεν είναι ζητήματα της πλάκας, όπως η γλίστρα του παραθύρου που χαλάει στη πρώτη βροχή στα Ε46, όπως το trim που διαλύεται σε Ε90 3ετίας, ή το χερούλι της πόρτας στο Ε60/525 του πατέρα μου, που του έμεινε στο χέρι στη 2ετία... και άλλα πολλά τέτοια για τα οποία ο μέσος ιδιοκτήτης κάνει τουμπεκί και τα πληρώνει γιατί την πονάει τη bimmer του. Και για να είμαστε και ειλικρινείς το σχέδιο της 159 (για παράδειγμα) είναι απλά κορυφαίο...
Τα πλαίσια του Ε46 απο τον Αύγουστο του 2003 μέχρι και το τέλος παραγωγής είναι
διορθωμένα απο το εργοστάσιο απο όσα έχω μελετήσει..
Γενικώς σε αυτά που λές για τις βλάβες στα σύγχρονα BMW είναι επιεικώς συντηρητικά..
Απο την άλλη, για να παίρνω και εγώ κουράγιο, προχτές ακριβώς πίσω μου στον περιφερειακό πέρασε νταλίκα στο απέναντι ρεύμα, έπεσε επάνω σε τριάρι BMW και σκοτώθηκε το άτομο στο φορτηγό..
Μερικά πράγματα δεν πληρώνονται...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #339  
Παλιά 19-09-16, 13:34
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πλαίσια του Ε46 απο τον Αύγουστο του 2003 μέχρι και το τέλος παραγωγής είναι
διορθωμένα απο το εργοστάσιο απο όσα έχω μελετήσει..
Γενικώς σε αυτά που λές για τις βλάβες στα σύγχρονα BMW είναι επιεικώς συντηρητικά..
Απο την άλλη, για να παίρνω και εγώ κουράγιο, προχτές ακριβώς πίσω μου στον περιφερειακό πέρασε νταλίκα στο απέναντι ρεύμα, έπεσε επάνω σε τριάρι BMW και σκοτώθηκε το άτομο στο φορτηγό..
Μερικά πράγματα δεν πληρώνονται...
Σωστά, τα πλαίσια είναι διορθωμένα από το 2003 έως το 2004/2005 που άλλαξε το μοντέλο. Για το μεγαλύτερο μέρος τού κύκλου του, παράγονταν με προβληματικά σχεδιασμένο πλαίσιομ για το οποίο φυσικά ούτε ανάκληση έγινε ούτε ενημέρωση. Ήταν όμως τέτοιο το πρόβλημα που έβγαλε kit επισκευής... και μιλάμε για όλα τα μοντέλα, ακόμα και αυτά με τα 120 άλογα... Τα λοιπά προβλήματα που αναφέρω είναι μερικά από τα ελάχιστα που συνέβησαν σε εμένα και την οικογένεια μου μετά από 3 γενιές BMW, σειρών 3 & 5, συνήθως αγορασμένων/leasing ως καινούριων και από super θετικά κολλημένους ως fan της μάρκας!

Προφανώς ο συνδυασμός ενεργητικής (κυρίως στα μεγαλύτερα, αλλά όχι μόνο μοντέλα) και παθητικής ασφάλειας είναι τεράστιο συν στη μάρκα... Αυτός είναι ο λόγος που τις εποχές που ζούμε προτιμώ να βάζω τα παιδιά μου στη γριούλα του '99 παρά σε ένα νεότερο -ακόμα και καινούριο- μικρό...
Απάντηση με παράθεση
  #340  
Παλιά 23-09-16, 16:01
ian21 Ο χρήστης ian21 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 26-08-2016
Μηνύματα: 2
ian21 is on a distinguished road
Χαιρετώ την παρέα,

λέγομαι Γιάννης, μένω Αθήνα και εδώ και 5 μήνες είμαι κάτοχος ενός X3 e83 (μοντ.2008) βενζίνη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.