Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-03-11, 15:32
Lambros Ο χρήστης Lambros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 294
Lambros is on a distinguished road
Το Σαββατο θα κατεβω αυθημερον Ναυπλιο...Αρχιζω να στριβω τσιγαρα απο τωρα..Θα πεσει πολυ οικονομικη για να δω τι μπορω να κανω και εγω!σε 19άρη ομως
__________________
Member of RAA (Rulesss Approved Association)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-03-11, 15:44
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
αχα....τώρα εντάξει...Νά λοιπόν και ενα θετικό θρέντ για το Ε46... παρακαλώ να διαγραφεί το "προσωπική αποψη για την Ε46" ......γιατί τώρα πλέον έχουμε νέα δεδομένα...
ΥΓ...μπραβο παναγιώτη για την υπομονή σου!!!!!!!
για το κινητηρα συγκεκριμενα, ο παναγιωτης τον ειχε ψηφισει καλυτερο 4κυλινδρο bmw ,επομενως επιβεβαιωνεται η ψηφος του.
στην πολη εμενα εξακολουθει να καει 12αρια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-03-11, 16:09
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Mε Ν46Β20 πάντως κάτω από 6.5 λίτρα δε μπορώ να δω με τίποτα, ούτε κι αν με τραβάει η εξπρές σέρβις (ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί).

Βέβαια δεν έχω cruise control και σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο, ωστόσο προσπαθούσα να διατηρώ σταθερή ταχύτητα γύρω στα 110 χλμ.

3,8 είναι τρελή κατανάλωση!
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-03-11, 16:17
Το avatar του χρήστη OASIS
OASIS Ο χρήστης OASIS δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-03-2011
Μηνύματα: 32
OASIS is on a distinguished road
τι να πω! Μπράβο για την υπομονή σου έστω και για πείραμα.πάντως εγώ ούτε με το κορεάτη ατος πάω με 105 στην εθνική, όταν ανεβαινα Λάρισα μαζί του στο παρελθόν.με την πέμπα δεν με φαντάζομαι κάτω απο 140.Και πάλι μπράβο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-03-11, 20:55
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε Ν46Β20 πάντως κάτω από 6.5 λίτρα δε μπορώ να δω με τίποτα, ούτε κι αν με τραβάει η εξπρές σέρβις (ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί).

Βέβαια δεν έχω cruise control και σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο, ωστόσο προσπαθούσα να διατηρώ σταθερή ταχύτητα γύρω στα 110 χλμ.

3,8 είναι τρελή κατανάλωση!

Ο πιλότος είναι το υπέρτατο εργαλείο οικονομίας.

Συμφωνώ 1000% με τον stelmaniac.

Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει σε BMW, αλλά δε νομίζω να παίζει και τόσο ρόλο.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-03-11, 21:25
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
που και που κανουν και κατι σωστο οι αμερικλανοι....εκει εχουν πιλοτο ακομα και οι μοτοσυκλετες..!!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-03-11, 21:53
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πιλότος είναι το υπέρτατο εργαλείο οικονομίας.

Συμφωνώ 1000% με τον stelmaniac.

Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει σε BMW, αλλά δε νομίζω να παίζει και τόσο ρόλο.
Δεν αντιλέγω, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια στα οποία μπορεί να κινηθεί ο οδηγός.
Δε μπορεί φερειπείν μια 335 να καίει όσο ένα crz με ίδια οδήγηση.

Με αυτό θέλω να πω πως 3.8 κατανάλωση στο αυτοκίνητό μου Ο,ΤΙ και να κάνω δεν πρόκειται να δω για τόσα χιλιόμετρα.
Γι'αυτό θεωρώ αξιοθαύμαστο αυτό που πέτυχε ο rapid αλλά και το πόσο οικονομικός μπορούσε να είναι ο συγκεκριμένος δίλιτρος.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-03-11, 22:38
Το avatar του χρήστη panos90
panos90 Ο χρήστης panos90 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-12-2007
Μηνύματα: 212
panos90 is on a distinguished road
η χαμηλοτερη καταναλωση που εχω δει (valvetronic 143ps) ειναι 4.8 και πηγαινα με ~80 χιλιομετρα αττικη οδο με κατευθυνση αεροδρομιο (εβρεχε κιολας) χωρις πιλοτο (δεν εχω)

σε ταξιδι καταφερνω χαλαρα το 6.5 αν πηγαινω ~110 χιλιομετρα και χωρις ταρζανιες.

αυτα φυσικα προυποθετουν μηδενισμο του μετρητη με το που μπεις αυτοκινητοδρομο και 95αρα βενζινη..
δεν εχω βαλει ποτε μου 100αρα σε αμαξι... (πεταμενα λεφτα)

ποια πιεση θεωρειτε καλυτερη (οικονομικοτερη) για λαστιχα 17" 45 225 ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos90 : 24-03-11 στις 22:40
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-03-11, 22:56
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
η χαμηλοτερη καταναλωση που εχω δει (valvetronic 143ps) ειναι 4.8 και πηγαινα με ~80 χιλιομετρα αττικη οδο με κατευθυνση αεροδρομιο (εβρεχε κιολας) χωρις πιλοτο (δεν εχω)

σε ταξιδι καταφερνω χαλαρα το 6.5 αν πηγαινω ~110 χιλιομετρα και χωρις ταρζανιες.

αυτα φυσικα προυποθετουν μηδενισμο του μετρητη με το που μπεις αυτοκινητοδρομο και 95αρα βενζινη..
δεν εχω βαλει ποτε μου 100αρα σε αμαξι... (πεταμενα λεφτα)

ποια πιεση θεωρειτε καλυτερη (οικονομικοτερη) για λαστιχα 17" 45 225 ?
Καταρχήν παιδιά για να δείξει σωστά-σωστά το τριπ κομπιούτερ πρέπει ναναι γεμάτο το ρεζερβουάρ κ μετά να το μηδενίσουμε!Το πιο σωστό είναι να κάνουμε μια διαδρομή ξεκινώντας με γεμάτο τεπόζιτο κ αφού διανύσουμε τα όποια χλμ να ξαναφουλάρουμε όχι μεχρι τέρμα αλλα μέχρι να πρωτοσκάσει η μάνικα κ να δούμε πόσα λίτρα γεμίσαμε.Μετά ανάγουμε τη μέτρηση στα 100 χλμ!
Η τρομερά μικρες καταναλώσεις που αναφέρουμε(όπως κ η πλειοψηφία 6κύλινδρων bmw και όχι μόνο) είναι....πλασματική τις περισσότερες φορές!Ο κόσμος βλέπει τι του δείχνει στιγμιαία με 100 σε ευθεία κ ίσα ίσα ακουμπώντας το γκάζι κ νομίζει αυτή είναι η κατανάλωση...κ το παινευεται κιόλας.Εδώ κάτοχοι m3 λένε ότι μια μέση κατανάλωση τους είναι 11-12 λίτρα!!!!!!!!!!!!!
Παιδιά εκτός ότι η κατανάλωση ειναι δυσκολο να μετρηθεί μιας κ αλλαζουν οι συνθήκες οδήγησης,κίνησης κτλ.......δεν μπορούμε να κινούμαστε μόνο σε περιφερειακό με 100χλμ/ωρα, να φοβομαστε να επιταχυνουμε σε προσπεραση μη καψουμε βενζίνη, ναμαστε πίσω απο φορτηγα για να μη μας χτυπα ο αερας κ ετσι λόγω αντιστασης να καιμε λιγοτερο κτλ κτλ...
το πρωι προειπα οτι με corolla 1300 με λαστιχα 175-65-14 με βαρος 980 κιλά+2ατομα+αποσκευες με ταχυτητα 110-130 έκαψα σε 680χλμ διαδρομη 35 λίτρα βενζινη...μη βγαζουμε κ συμπερασματα οτι κ τα διλιτρα καινε λιγοτερο!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-03-11, 03:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Νομίζω,
το δείγμα των 900+ χιλιομέτρων σερί, είναι αρκετά καλό για συμπεράσματα, ειδικά
όταν πηγαινοέρχεσαι την ίδια διαδρομή..
Οταν επαναλάβω με περισσότερα χιλιόμετρα μέσης ωριαίας ταχύτητας θα ενημερώσω εκ νέου...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.