Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 04-11-12, 03:56
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dionysis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω και ελγω το ίδιο πρόβλημα ρώτησα για αλαγή αλλαά χειρολαβή πόρτας δεν δίνουν θέλει αλαγή όλο 400€ μόνο η μια πόρτα έλεος
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!

Ρωτα αλλου, δεν αλλαζεις μια ολοκληρη πορτα ή εστω ολο το πανελ της πορτας αν εχει χαλασει ενα τριμ.
Αυτος που στο ειπε ειναι ειτε αδαης ειτε επιτηδειος ειτε και τα δυο. Ρωτα αλλου. Ολα τα τριμ αλλαζονται, κοιτα και εδω:

http://www.realoem.com/bmw/index.do

Βαλε το μοντελο σου, ψαξε οτι ανταλλακτικο και κομματι του αυτοκινητου σου θες, τα εχει ολα αναλυτικοτατα και πολυ απλα. Αν δε βγαζεις ακρη και παλι πες να σε βοηθησουμε.

ΥΓ Για 'δωστον' το 'μαγκα' να μαθουμε κι οι υπολοιποι ποιος ειναι ο εξυπνακιας... Αν δε θες δημοσια, στειλε μου ενα πμ να τον εχω στα υποψιν...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-11-12, 09:54
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
συμφωνω εχουμε γεμισει κουτοπονηρακηδες και κορακια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-11-12, 12:36
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Βρείτε το ανταλλακτικό που θέλετε με part number και ζητήστε το από τον τομέα ανταλλακτικών.
Θα το πάρετε από εκεί που θα σας το δώσουν σκέτο...χωρίς σάλτσα
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-11-12, 12:55
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρείτε το ανταλλακτικό που θέλετε με part number και ζητήστε το από τον τομέα ανταλλακτικών.
Θα το πάρετε από εκεί που θα σας το δώσουν σκέτο...χωρίς σάλτσα
Σωστος!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-11-12, 03:49
wolfman Ο χρήστης wolfman δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2005
Μηνύματα: 94
wolfman is on a distinguished road
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να πάρεις ένα ανταλλακτικό που μετά από λίγο θα ξεφλουδίσει και πάλι! Η λύση που είχε προτείνει ο φίλος GAN E90 (post #5) είναι δοκιμασμένη από κάποιον στο φόρουμ;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-11-12, 14:36
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wolfman Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να πάρεις ένα ανταλλακτικό που μετά από λίγο θα ξεφλουδίσει και πάλι! Η λύση που είχε προτείνει ο φίλος GAN E90 (post #5) είναι δοκιμασμένη από κάποιον στο φόρουμ;
Και ομως...

Ειχα γραψει καποτε παλιοτερα για δικα μου αναλογα θεματα με φθαρμενα κομματια του εσωτερικου διακοσμου του αυτοκινητου. Αυτα ηταν τα εξης:

Τριμ στο λεβιε ταχυτητων, το ασημι τριγωνακι συν τη φουσκα του λεβιε που ηταν απο δερματίνη.
Διακοπτες παραθυρων και στις τεσσερις πορτες με μεγαλυτερες φθορες στου οδηγου, συνοδηγου και της πισω δεξια πορτας. Δηλαδη σε αυτα που χρησιμοποιουνταν πιο πολυ.
Αεραγωγοι και οι 4 στο ταμπλω με μεγαλυτερη φθορα οι δυο κεντρικοι (αυτους δεν τους εχω αλλαξει ακομα)
Τριμ στο ταμπλω, το ασημι μακροστενο
Τριμς στα χερουλια πορτας οδηγου και συνοδηγου
Καλυμα πινακα οργανων

Ισως και καποια ακομη που ξεχναω τωρα.

Αυτα ηταν επανω στο αυτοκινητο απ την κατασκευη του το 2004, τα αλλαξα περιπου μεταξυ 2008-10 οχι ολα μαζι.

Τα νεα ανταλλακτικα που πηρα, φαινονταν καθαρα οτι ηταν απο αλλο υλικο πιο ανθεκτικο. Μπορουσες να διακρινεις ξεκαθαρα μεχρι και διαφορετικη υφη στα αβαφα πλαστικα κομματια πχ. Ε, αυτα τα συγκεκριμενα απο τοτε ως τωρα δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα! Και η χρηση του αυτοκινητου παραμενει η ιδια, καθημερινη, σκληρη χρηση χωρις ιδιαιτερες περιποιησεις και ξεχωριστες φροντιδες.

Αυτο σημαινει οτι το εργοστασιο, τουλαχιστον σε αυτα τα κομματια, ειδε οτι η ποιοτητα των υλικων ηταν κακη και τη βελτιωσε. Οποτε για μενα, ναι αξιζει να τα δωσεις τα λεφτα, εστω και σιγα σιγα και να αντικαταστησεις με νεα, μαμα κομματια τα οποια ειναι σιγουρο οτι ειναι πιο ποιοτικα απο αυτα που ειχαν πρωτοτοποθετηθει απ το εργοστασιο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-11-12, 15:19
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ομως...

Ειχα γραψει καποτε παλιοτερα για δικα μου αναλογα θεματα με φθαρμενα κομματια του εσωτερικου διακοσμου του αυτοκινητου. Αυτα ηταν τα εξης:

Τριμ στο λεβιε ταχυτητων, το ασημι τριγωνακι συν τη φουσκα του λεβιε που ηταν απο δερματίνη.
Διακοπτες παραθυρων και στις τεσσερις πορτες με μεγαλυτερες φθορες στου οδηγου, συνοδηγου και της πισω δεξια πορτας. Δηλαδη σε αυτα που χρησιμοποιουνταν πιο πολυ.
Αεραγωγοι και οι 4 στο ταμπλω με μεγαλυτερη φθορα οι δυο κεντρικοι (αυτους δεν τους εχω αλλαξει ακομα)
Τριμ στο ταμπλω, το ασημι μακροστενο
Τριμς στα χερουλια πορτας οδηγου και συνοδηγου
Καλυμα πινακα οργανων

Ισως και καποια ακομη που ξεχναω τωρα.

Αυτα ηταν επανω στο αυτοκινητο απ την κατασκευη του το 2004, τα αλλαξα περιπου μεταξυ 2008-10 οχι ολα μαζι.

Τα νεα ανταλλακτικα που πηρα, φαινονταν καθαρα οτι ηταν απο αλλο υλικο πιο ανθεκτικο. Μπορουσες να διακρινεις ξεκαθαρα μεχρι και διαφορετικη υφη στα αβαφα πλαστικα κομματια πχ. Ε, αυτα τα συγκεκριμενα απο τοτε ως τωρα δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα! Και η χρηση του αυτοκινητου παραμενει η ιδια, καθημερινη, σκληρη χρηση χωρις ιδιαιτερες περιποιησεις και ξεχωριστες φροντιδες.

Αυτο σημαινει οτι το εργοστασιο, τουλαχιστον σε αυτα τα κομματια, ειδε οτι η ποιοτητα των υλικων ηταν κακη και τη βελτιωσε. Οποτε για μενα, ναι αξιζει να τα δωσεις τα λεφτα, εστω και σιγα σιγα και να αντικαταστησεις με νεα, μαμα κομματια τα οποια ειναι σιγουρο οτι ειναι πιο ποιοτικα απο αυτα που ειχαν πρωτοτοποθετηθει απ το εργοστασιο.
Δεν νομίζω ότι στην Ε90 έχουν αλλάξει τα υλικά στα νεότερα μοντέλα.
Κι εκτός αυτού, η ποιότητα του μοντέλου είναι πολύ ανώτερη από του προφλ άσσου (και του φλ αλλά όχι τόσο πολύ).
Εγώ απ'το 2007 που έχω αγοράσει το αυτοκίνητο, είναι μέσα κυριολεκτικά άθικτο.
Μόνο κάτι ελάχιστα ξεφλουδίσματα υπάρχουν στο (ομολογουμένως ιδιαίτερα ευαίσθητο) υλικό του τιμονιού γύρω απ'τον αερόσακο.

Γενικά, με σωστή συντήρηση και λίγη προσοχή δεν παίει να γίνουν τόσο έντονες γρατζουνιές, ιδίως στο πίσω κεντρικό τούνελ.
Πιστεύω ότι αν αλλαχτεί και υπάρξει μια στοιχειώδης προσοχή, τέτοιες γρατζουνιές δεν θα ξαναγίνουν ακόμα και με ίδιας ποιότητας ανταλλακτικά.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-11-12, 09:45
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι στην Ε90 έχουν αλλάξει τα υλικά στα νεότερα μοντέλα.
Κι εκτός αυτού, η ποιότητα του μοντέλου είναι πολύ ανώτερη από του προφλ άσσου (και του φλ αλλά όχι τόσο πολύ).
Εγώ απ'το 2007 που έχω αγοράσει το αυτοκίνητο, είναι μέσα κυριολεκτικά άθικτο.
Μόνο κάτι ελάχιστα ξεφλουδίσματα υπάρχουν στο (ομολογουμένως ιδιαίτερα ευαίσθητο) υλικό του τιμονιού γύρω απ'τον αερόσακο.

Γενικά, με σωστή συντήρηση και λίγη προσοχή δεν παίει να γίνουν τόσο έντονες γρατζουνιές, ιδίως στο πίσω κεντρικό τούνελ.
Πιστεύω ότι αν αλλαχτεί και υπάρξει μια στοιχειώδης προσοχή, τέτοιες γρατζουνιές δεν θα ξαναγίνουν ακόμα και με ίδιας ποιότητας ανταλλακτικά.
To πολύ ανώτερη πως το προσδιορίζεις? Νομίζω, έχοντας μπεί σε διάφορα Ε90-92-87, ότι τα υλικά φαίνονται ολόιδια.
Τα f/l Ε87 πάντως κατηγορήθηκαν για πιο σκληρά υλικά (προφανώς πιο ανθεκτικά όμως).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-11-12, 11:02
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ποιότητα πλέον είναι επιεικώς τραγική.
Καλημέρα,η ποιότητα πέφτει αλλά η τιμή δυστυχώς ανεβαίνει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-11-12, 11:27
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Για να αποφευχθούν τα προβλήματα αυτά στα πλαστικά χρειάζεται καλή ενυδάτωση με κάποιο ειδικό γαλάκτωμα και κυρίως, να μην ακουμπώνται με αιχμηρά αντικείμενα, νύχια κλπ.
Τα φιλέτα στις πόρτες και του λεβιέ ταχυτήτων φθείρονται για πλάκα από τα νύχια(και αν πεις και κανένα ''πρόσεχε λίγο'' στην εκάστοτε γυναίκα σου,απαντάει ''σιγά μωρέ,πολύ παράξενος είσαι'').Κάποια στιγμή θα τα βγάλω και θα τα βάψω είτε κάρμπον,είτε ασημί σατινέ.Με τις χειρολαβές της πόρτας δεν εχω αντιμετωπίσει ακόμα θέμα παρά το ότι το αυτοκίνητο είναι ήδη 13 χρονών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 20-11-12 στις 15:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.