Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-07-11, 16:28
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Ηλεκτρικό βεντιλατέρ σε ψυγείο νερού

Καλησπέρα!

Θέλω να καταργήσω το μηχανικό βεντιλατέρ και να βάλω ένα ηλεκτρικό....
Αρχικά με "χαλάει" ο ήχος του μηχανικού που κάνει σαν jet έτοιμο να απογειωθεί και κατα 2ον δεν θέλω να επιβαρύνεται ο κινητήρας λόγο του ανεμιστήρα και του "απότομου κομπλαρίσματος" με τον υδράργυρο!

Λεω πως αν βάλω ένα κλιματισμού θα κάνει δουλειά όπως βάζουνε στα IS αλλά δεν ξέρω τι και πως ή αν θα έβαζα ένα universal spal αν θα έκανε δουλειά!

Αρχικά πως πρέπει να συνδεθεί? Πάνω στο κολλάρο που στέλνει τα νερά στο ψυγείο έχει μια βαλβίδα με 3 καλώδια, απο εκεί παίρνει την εντολή να ξεκινήσει? Ή το συνδέουμε με τον διακόπτη να δουλεύει μόνιμα?

Και επίσης θέλω να φέρω την θερμοκρασία σε χαμηλότερα επίπεδα γιατί απο τότε που το πήρα το αμάξι δουλεύει ένα κλίκ παραπάνω η θερμοκρασία....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris ///M : 26-12-11 στις 16:11
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-07-11, 17:03
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!

Θέλω να καταργήσω το μηχανικό βεντιλατέρ και να βάλω ένα ηλεκτρικό....
Αρχικά με "χαλάει" ο ήχος του μηχανικού που κάνει σαν jet έτοιμο να απογειωθεί και κατα 2ον δεν θέλω να επιβαρύνεται ο κινητήρας λόγο του ανεμιστήρα και του "απότομου κομπλαρίσματος" με τον υδράργυρο!

Λεω πως αν βάλω ένα κλιματισμού θα κάνει δουλειά όπως βάζουνε στα IS αλλά δεν ξέρω τι και πως ή αν θα έβαζα ένα universal spal αν θα έκανε δουλειά!

Αρχικά πως πρέπει να συνδεθεί? Πάνω στο κολλάρο που στέλνει τα νερά στο ψυγείο έχει μια βαλβίδα με 3 καλώδια, απο εκεί παίρνει την εντολή να ξεκινήσει? Ή το συνδέουμε με τον διακόπτη να δουλεύει μόνιμα?

Και επίσης θέλω να φέρω την θερμοκρασία σε χαμηλότερα επίπεδα γιατί απο τότε που το πήρα το αμάξι δουλεύει ένα κλίκ παραπάνω η θερμοκρασία....
Χμ.. γιατί δεν βάζεις φτερωτή με περισσότερα πτερύγια???
Γιατί θές να μπλέξεις??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-07-11, 17:29
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
απο Μ20 εννοείς που είναι πιο μεγάλη?

Όταν λες να μπλέξω? Γιατί να μπλέξω? Ο υδράργυρος είναι πάνω στην φτερωτή άλλωστε χωρίς να εμπλέκεται στο ηλεκτρικό κύκλωμα.... Απλά όταν ανέβει η θερμοκρασία σε συγκεκριμένη θέση κομπλάρει την φτερωτή....


Υ.γ. σαν να ακουω τον πατέρα μου.... χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-07-11, 17:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο Μ20 εννοείς που είναι πιο μεγάλη?

Όταν λες να μπλέξω? Γιατί να μπλέξω? Ο υδράργυρος είναι πάνω στην φτερωτή άλλωστε χωρίς να εμπλέκεται στο ηλεκτρικό κύκλωμα.... Απλά όταν ανέβει η θερμοκρασία σε συγκεκριμένη θέση κομπλάρει την φτερωτή....


Υ.γ. σαν να ακουω τον πατέρα μου.... χαχαχα
Αρα, πρέπει να κατασκευάσεις ηλεκτρικό κύκλωμα.. Ασφαλισμένο,
με αισθητήρα (που δεν υποστηρίζει τώρα το ψυγείο σου) και διπλό ρελέ για να έχεις
2 σκάλες.. Θές κανα 200 μέσα στο νερό...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-07-11, 17:41
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
1 σκάλα δουλεύει ρελαντί να το πούμε έτσι και 2 σκάλα δουλεύει μόλις φτάσει η θερμοκρασία στα θεμιτά επίπεδα....

Ξέρεις τι παρατήρησα? Έκανα ένα πείραμα πριν μια εβδομάδα, ξεβίδωσα την φτερωτή και δούλευε το μοτέρ για κανα τέταρτο χωρίς βεντιλατέρ και χωρίς να ανεβάσει θερμοκρασία πάνω απο την μέση!
Φυσικό θα μου πείς εφόσον δεν άνοιξε ο θερμοστάτης ακόμα να κυκλοφορήσει τα νερά....

Εφόσον το κάνω αυτό και λειτουργήσει πως θα ξέρω οτι το κύκλωμα λειτουργεί σωστά? Δηλαδή μην ξεκινήσω και δω μπροστά μου κανα λευκό σημαιάκι!
Επίσης και τι βεντιλατέρ να βρώ? Spal universal ανάλογα την διάμετρο του ψυγείου? Ή απο κλιματισμό?

Το λέω αυτό γιατί η φτερωτή πιάνει το ψυγείο απο πάνω αλλά η φτερωτή τερματίζει πιο κάτω απο το τέλος του ψυγείου...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-07-11, 18:01
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
1 σκάλα δουλεύει ρελαντί να το πούμε έτσι και 2 σκάλα δουλεύει μόλις φτάσει η θερμοκρασία στα θεμιτά επίπεδα....

Ξέρεις τι παρατήρησα? Έκανα ένα πείραμα πριν μια εβδομάδα, ξεβίδωσα την φτερωτή και δούλευε το μοτέρ για κανα τέταρτο χωρίς βεντιλατέρ και χωρίς να ανεβάσει θερμοκρασία πάνω απο την μέση!
Φυσικό θα μου πείς εφόσον δεν άνοιξε ο θερμοστάτης ακόμα να κυκλοφορήσει τα νερά....

Εφόσον το κάνω αυτό και λειτουργήσει πως θα ξέρω οτι το κύκλωμα λειτουργεί σωστά? Δηλαδή μην ξεκινήσω και δω μπροστά μου κανα λευκό σημαιάκι!
Επίσης και τι βεντιλατέρ να βρώ? Spal universal ανάλογα την διάμετρο του ψυγείου? Ή απο κλιματισμό?

Το λέω αυτό γιατί η φτερωτή πιάνει το ψυγείο απο πάνω αλλά η φτερωτή τερματίζει πιο κάτω απο το τέλος του ψυγείου...
Βάστα.. Τώρα έχεις παρασυρόμενη φτερωτή, που μόλις βάλεις το χέρι σταματάει..
Μόλις η θερμοκρασία κάνει πως περνάει το κέντρο, κομπλάρει το υδραργυρικό..
Μια σκάλα έχεις ουσιαστικά..
Αν θές να κάνεις δουλειά, χωρίς να μπλέξεις άσχημα, αγόρασε ένα βεντιλατέρ απο τη σειρά 3 και ψάξε πώς θα το προσαρμόσεις..
Αυτό έχει επάνω περασμένο όλο το ηλεκτρικό κύκλωμα, οπότε θα χρειαστεί να βάλεις μόνο έναν αισθητήρα στο πάνω κολάρο του ψυγείου σου και να τραβήξεις μια γραμμή ρεύματος...
Τα ρελέ, τον ελεγκτή θερμοκρασίας και όλη την πλακέτα, την έχει επάνω..
Κάπου στα 180 έχει κόστος, μαζί με το πλαστικό κάλυμμα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-07-11, 18:07
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Πολύ ωραία.... Ο αισθητήρας είναι το πιο απλό απο ότι βλέπω....

Κάτι άλλο να σε ρωτήσω φίλε μου, ο θερμοστάτης πχ όταν η βελόνα είναι κέντρο στους πόσους βαθμούς ανοίγει? 80? 85? 90? κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-07-11, 18:42
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
απο οτι ειδα εχεις Μ40 μοτερ, αν θυμαμαι καλα ο θερμοστατης του ειναι στους 88 βαθμους , εαν τον εχεις αλλαξει καποια στιγμη τοτε μαλον σου εβαλαν ποιο μεγαλο για αυτο τα βλεπεις τα νερα ενα κλικ ποιο πανω
για να δεις τι θερμοστατη φορας κανονικα μπες στο http://bmwfans.info/ βρες το αμαξι σου μπες στο section μοτερ και δες!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-07-11, 18:57
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Θα σε γελάσω φίλε δεν ξέρω αν είχε αλλαχθεί ο θερμοστάτης....

Για αυτό λεω πως λειτουργούσε εκεί απο τότε που το πήρα....


http://bmwfans.info/parts/catalog/11537511580/ 88 βαθμών είναι τελικά! Προφανώς τον αλλάξανε με άλλον που ανοίγει στους 90 για αυτό βλέπω λίγο παραπάνω....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-07-11, 19:04
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
αμ μπραβο! και κατι ακομα! δες στην δεξια πλευρα του ψυγειου σου αν εχεις "ταπα" στο πλαι , εαν εχεις τοτε την βγαζεις και εκει βαζεις την βαλβιδα για το βεντιλατερ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.