Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-04, 08:39
Το avatar του χρήστη aVog
aVog Ο χρήστης aVog δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Μηνύματα: 196
aVog is on a distinguished road
Exclamation Ήχος και Εικόνα

Το Ζ4 έχει σαν εξτρα ενα σύστημα ήχου με δυο Sub πίσο απο την πλάτη του καθήσματος οδηγου και συνοδηγου. Αυτο το συστηματακι εγώ δεν το έχω. Θα ήθελα λοιπόν να βελτιώσω λίγο τον ήχο που έχω στο αυτοκίνητο μου, πιστέυεται οτι πρέπει να πληρώσω το έξτρα απευθείας απο την αντιπροσωπία ή να κοιτάξω για μια λύση απο την αγορά ηχοασυστημάτων. Μου κάνει εντύπωση πως σε κάποια σιντι η ένταση του ήχου δεν άυξάνει αρκετά, μήπως υπάρχει κάτι σαν περιοριστής, ή απλά είναι χαμηλά γραμμένα; Και βέβαια άν γνωρίζεται κάποιον να μπορεί να σπάσει Τv για Ζ4 τότε αν τον γνωρίσουμε και εμεις?
__________________
The Sum of all the Senses
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-08-04, 08:58
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Η διαφορά έντασης στα Cd προέρχεται μάλλον από την εγγραφή τους, ειδικά αν έχουν γραφτεί από Cd Recorder. Πάντως τα software εγγραφής διαθέτουν επιλογή για εξισορρόπηση της έντασης.
Εγώ θα σου πρότεινα μια aftermarket λύση αντί της εργοστασιακής μια και μπορείς να προσαρμόσεις το ηχοσύστημα ακριβώς στις ανάγκες σου. Επιπλέον, τουλάχιστον στο Μ3, δεν ακούγονται τα καλύτερα λόγια για την μαμά αναβάθμιση σε Harman Kardon και το 80% καταλήγει σε λύση aftermarket είτε έχει την Harman Kardon επιλογή είτε όχι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-08-04, 08:59
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
hi

antoni kalimera ,lantzis,
ta sistimata pou bazoun stin antiprosopia to kalo exoun: oti den ksilonoun olo to auto kai xrisimopoioun ta ergostasiaka kalodia kai den kanoune patenta piso apo to cd gia na bgaloun pre-out kai exeis kai ekgiisi!!
kai pistevo oti ta koutia ton sub tha einai oraia ftiagmena alla den tha mporeis na pezeis se polu megales entaseis kai oute tromeri poiotita!!an baleis aftermarket logika tha bgaleis kai entasei kai poiotita alla :pou tha to ftiaksis?apo pou tha perasoun ta kalodia ?tha exoun oraio finirisma ta sub?kai eisai sigouros oti ta kalodia pou tha perasoun den tha enoxloun tipota allo? min ksexnas oti einai poliploko auto sta ilektrika tou kai an sou bgalei problima kai pas stin antiprosopia tha se dioksoun . i epilogi diki sou.
ego eftiaksa ekso alla eixa kai problimata(parasita kai kaki egkatastasi!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-08-04, 09:08
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Αντώνη θα ρίξω μια ματιά για original λύσεις...και θα τα φτιάξουμε μαζί!!!
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-08-04, 09:23
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aVog
Το Ζ4 έχει σαν εξτρα ενα σύστημα ήχου με δυο Sub πίσο απο την πλάτη του καθήσματος οδηγου και συνοδηγου. Αυτο το συστηματακι εγώ δεν το έχω. Θα ήθελα λοιπόν να βελτιώσω λίγο τον ήχο που έχω στο αυτοκίνητο μου, πιστέυεται οτι πρέπει να πληρώσω το έξτρα απευθείας απο την αντιπροσωπία ή να κοιτάξω για μια λύση απο την αγορά ηχοασυστημάτων. Μου κάνει εντύπωση πως σε κάποια σιντι η ένταση του ήχου δεν άυξάνει αρκετά, μήπως υπάρχει κάτι σαν περιοριστής, ή απλά είναι χαμηλά γραμμένα; Και βέβαια άν γνωρίζεται κάποιον να μπορεί να σπάσει Τv για Ζ4 τότε αν τον γνωρίσουμε και εμεις?
Αντώνη, μια και έχω το σύστημα με τα 2 sub μπορώ να σου πώ οτι η απόδοσή του (τουλάχιστον για τα δικά μου, χαμηλά standard) είναι καταπληκτική. Πάντως νομίζω πως δεν είναι μόνο τα sub η διαφορά. Έχω την εντύπωση οτι υπάρχουν και περισσότερα ηχεία (mpower θα μας πεις τις διαφορές)

Σχετικά με το volume έχω προσέξει οτι αν γυρίσεις το κουμπί γρήγορα ανεβάζει με συγκεκριμένη ταχύτητα.. Δηλαδή σε 1" θα ανεβάσει Χ ανεξάρτητα με το πόσο γρήγορα γυρνάς το κουμπί. Για να παίξει δυνατά πρέπει να γυρίζεις το κουμπί αργά και σταθερά μέχρι να φτάσει στο volume που θέλεις. Πάντως στο δικό μου δεν κάθεσαι μέσα όταν είναι δυνατά το ηχοσύστημα .

Όποτε θέλεις κανονίζουμε καφεδάκι να το ακούσεις και να κρίνεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpikounis : 05-08-04 στις 09:30
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-08-04, 09:50
Το avatar του χρήστη lefteris
lefteris Ο χρήστης lefteris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-06-2004
Μηνύματα: 22
lefteris is on a distinguished road
Όπως σου είπαν και οι άλλοι θα πρέπει να εξετάσεις πόσο απαιτητικός είσαι για την ποιότητα του ήχου και πόσο θα "άντεχες" να βλέπεις να σου ξηλώνουν το αμάξι...
Το σίγουρο είναι ότι τα ηχοσυστήματα που προσφέρουν οι αντιπροσωπείες, για μένα δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Έχουν όμως το πλεονέκτημα ότι δεν επεμβαίνει τρίτος στο αμάξι. Με πολύ λιγότερα χρήματα όμως, αποκτάς πολύ καλύτερη ποιότητα.
Όσον αφορά στο θέμα της εγκατάστασης, πρέπει να βρεις κάποιον που αποδεδειγμένα κάνει καλή δουλειά. Το αποτέλεσμα αξίζει.
Πριν 4.5 χρόνια εγκατέστησα στην 318ci μου, Alpine tuner με equilizer, 12cd changer, 2 MTX ενισχυτές (2x75W), Macrom & Peerless tweeters και subwoofer για περίπου 800.000δρχ. Εγκατάσταση άψογη. Από τα καλύτερα χρήματα που έχω ξοδέψει.
Το δύσκολο ήταν να βρω και να εμπιστευτώ τον μάστορα που θα το στήσει.
Όποτε θέλεις κανονίζουμε να το ακούσεις.

Πάντως το θέμα της ποιότητας είναι πολύ "παρεξηγημένο".
Σκέψου να έχεις συνηθίσει να βλέπεις ταινίες σε μια τηλεόραση 21 ιντσών.
Σίγουρα θα σκέφτεσαι ότι υπάρχουν και τηλεοράσεις με καλύτερη ποιότητα, αλλά δεν σε πολύ απασχολεί...
Όταν κάποια στιγμή δεις μερικές ταινίες σε πχ. πλάσμα 42 ιντσών με 6κάναλο ήχο, μετά σου είναι πολύ δύσκολο να ξαναδείς ταινία στην 21άρα.
Εγώ πάντως δεν νοώ αμάξι χωρίς "καλό" ήχο! Είναι μέρος της απόλαυσης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-08-04, 10:02
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Λοιπόν aVog και λοιποί Ζ4άκηδες...
Τα ηχοσηστήματα για Ζ4 είναι 3 :p

1. STEREO SYSTEM
Εχει 1 Woofer και ένα Tweeter σε κάθε πόρτα, και ένα Mid-Range πίσω από καθε κάθισμα!

2. HI-FI SYSTEM
Εχει 1 Woofer ένα Mid-Range και ένα Tweeter σε κάθε πόρτα, και ένα Mid-Range και ένα Woofer πίσω από καθε κάθισμα! Εχει και ενισχυτή!

3. TOP HI-FI SYSTEM (DSP)
Εχει 1 Woofer ένα Mid-Range και ένα Tweeter σε κάθε πόρτα, και ένα Mid-Range και ένα Woofer πίσω από καθε κάθισμα! Εχει και ενισχυτή!

Αξίζει να σημειωθεί οτι κανένα ηχείο, ενισχυτής ή καλωδίωση δεν είναι ίδιο μεταξύ των τριών αυτών συστημάτων!!!
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MPOWER : 05-08-04 στις 10:19
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-08-04, 10:35
Το avatar του χρήστη aVog
aVog Ο χρήστης aVog δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Μηνύματα: 196
aVog is on a distinguished road
Ξεκινάω απο αυτο: Ελλειψα γιατι πήγα για αλλαγή λαδιών στο Χ5 και τωρα που γύρισα ειλικρινά εντυποσιάστικα, ποσταρα στις 9:39 και στις 11:02 υπάρχουν 6 ποστ σχετικά με το θέμα και όλα απολύτος τεκμηριομένα. Παιδια δεν πιστέυω οτι υπάρχει φορουμ που λειτουργεί έτσι.
Συνεχίζω: Πιστέυω πως η διαφορά στην λειτουργία της ΄'εντασης είναι πιο πολύ θέμα εγκραφής, απλά άφηνα ένα ενδεχόμενο να είναι κάτι άλλο. Η αλήθεια είναι οτι με ενδιαφέρει κατι που να είναι ικανοποιητικό αρκετά στο αυτί και δυνατό. Δηλαδή ζυγίζοντας ποιότητα φινίρισμα και σωστή δουλειά στην εγκατάσταση και απο την άλλη εξαιρετικό σύστημα όπως αυτό που έβαλε ο φίλος ο Λευτέρης βαραίνω πιο πολύ προς το πρώτο. Θα ήθελα να ξανακούσω του mpikouni το σύστημα το οποίο φαντάζομαι είναι το TOP HI-FI SYSTEM και μετά θα αποφασίσω. Αν η τιμή είνια λογική και οχι εξωπραγματική θα πάω σε λύση αντιπροσωπίας.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον και πάλι.
__________________
The Sum of all the Senses
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-08-04, 10:41
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Μια πρόχειρη εκτίμηση κόστους (με τιμές Γερμανίας) μας δείχνει οτι το κόστος των ανταλλακτικών για μία τέτοια μετατροπή δεν είναι απαγορευτικό με εξαίρεση ίσως το DSP του οποίου ο ενισχυτής κάνει περίπου 800€
Καλωδίωση περίπου 230€ (για όλα τα συστήματα) για εσάς που έχετε και NAVI+TV
Κάθε ηχείο εμπρός περίπου 35€ (μετράτε ηχεία)
Κάθε ηχείο πίσω περίπου 30€ για το HI-FI και για το TOP HI-FI woofer 120€
Ενισχυτής HI-FI περίπου 270€

Σημ. Το εμπρός Woofer του TOP HI-FI είναι ίδιο με το Woofer του HI-FI το και το πίσω Woofer του HI-FI
Τα εμπρός Tweeter και Woofer (οχι Mid-Range) των HI-FI και TOP HI-FI ίναι κοινά
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-08-04, 10:44
Το avatar του χρήστη Z3 Fat Bastard
Z3 Fat Bastard Ο χρήστης Z3 Fat Bastard δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 161
Z3 Fat Bastard is on a distinguished road
??????

Ρε mpower, κανε μας τη χαρη και δουλεψε λιγο.....

Και αν εχεις απαντηση για τα παντα ρωτω αυτο:
Ποιο ειναι το νοημα της ζωης ?
__________________
HELLO , My name is NicK, I am unemployed and I live with my parents ......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.