Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > GPS και Car PC

GPS και Car PC Συζητήσεις γύρω από το θέμα του GPS και των Car PCs. Σχόλια, τεχνική υποστήριξη, εφαρμογές, λειτουργικά προγράμματα κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 29-03-12, 22:51
Το avatar του χρήστη REDNECK
REDNECK Ο χρήστης REDNECK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2005
Μηνύματα: 326
REDNECK will become famous soon enough
^Πες τα ρε φιλαρακι !!!
Θιχτηκαν τα συμφεροντα της πολυεθνικης τους ... μη χεσω την ελληνικη νοοτροπια μας μεσα ...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 30-03-12, 01:24
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
επικο θρεντ...ριχτε τους στα αφτια ρε. Να ριξουν ντην τιμη κ να μη μας δουλευουν. Το πολυ να εδινα με χαρα 300 ευρω να το παρω κ η τοποθετηση δωρο.... Παραπανω οτε σεντ. Σκεπτομαι πολυ σοβαρα την εγκατασταση του καρ πι σι....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 30-03-12, 02:35
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Επειδη απο συνήθεια, ως τεχνικος οταν κανω service στα μηχανήματα, παντα τραβάω φωτογραφίες, (βοηθα να μην χανεις και τον μπούσουλα) εαν βρω που τις εχω, να σας παραθεσω φωτο απο εσωτερικο γνησίου dynavin με κινεζο απο ebay. Σαν το παιχνιδι με τις διαφορες. Μονο που δεν θα βρειτε καμια.....Τουλαχιστο ουσιώδης, για οσουν γνωρίζουν απο θεωρητικά σχεδια..Ψαχνω να δω που τις εχω...

Υπ οψην περι εγγύησης το ebay δινει 24 μηνες. Φιλος και γνωστος εχει κανει χρηση της με επιτυχία. Δεν το εχω δει, μονο μου το ανεφερε, αρα το δημοσιεύω με καθε επιφύλαξη. Τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικά για αγορες εξωτερικού.

Απο Ελληνες αντιπροσώπους δυστυχώς γνωριζω καθως εκπροσωπούσα την λιανική αγορα για μια δεκατια και δύστυχος ξερω τα υπέρογκα margin που αυτοι κινούνται... ( οχι ολοι να μην παρεξηγηθώ ) Εν καιρώ κρισης νομιζω τα ηνία πρεπει να χαλαρώσουν λιγο.. Κανω λαθος??
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 30-03-12, 04:13
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Σημαντικό επίσης να συμπληρώσω μια και είδα ότι εμπλέκονται επαγγελματίες και έμποροι στην συζήτηση, σαφώς και δεν υπονοω κάτι για αυτούς.Ως επαγγελματίας και εγω (σε άλλο κλάδο πλέον) θα απευχομουν μια κεκτημένη και λάθος δυσφήμηση. Δεν γνωρίζω εάν ο κινέζος αντέγραψε το dynavin. Δύσκολο πάντως καθώς το pcb και τα ολοκληρωμένα ήταν τα ίδια στην ίδια τοπολογια, με παρομοια pcb s/n . Και αυτο δεν θεωρείται αντιγραφή αλλα αναπαραγωγή. Απο εκει προκυπτει το ιδιο εργοστασιο. χωρίς τον ύπαινιγμο για το θέμα αντιγραφής απλά τεχνικά αναγνωρίζω την ποιότητα κατασκευής του ως μέτρια σε επίπεδο drive transport και αρκετά φτωχό στο επίπεδο του υποτυποδους dsp ηχου. Το όλο σχεδιο του pcb δεν είναι κακο, αλλα μέτρια επιλογή των εξαρτηματων που το αποτελούν. 1000 ευρώ κόστος είναι αδικαιολόγητα.Εκει κάνω την ένσταση μου.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 30-03-12 στις 04:20
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 30-03-12, 07:37
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικόλας Ζερβουδάκης Εμφάνιση μηνυμάτων

Εχετε απόλυτο δίκαιο σε ο,τι γραφετε.

Ο οικος DYNAVIN ειχε δώσει (καλοπροαίρετα) σε αυτούς τους 3 ΟΕΜ dealers το δικαίωμα να πουλούν το στοκ των παλαιότερης γενιάς συσκευών του (πλατφόρμα D90 & D95) εως να εξαντλησει τα αποθεματα του.
Αυτοί ομως, μαζεψαν και ανακάτεψαν ο,τι συσκευή βρέθηκε μπροστά τους και τωρα προσπαθούν να τις ξεπουλήσουν, με κάποιες ονομασίες που - πολύ σωστα ειπε ο φιλος παραπάνω - ισχύουν μονον για την Ελλάδα !!!

Νικόλας Ζερβουδάκης
Διευθύνων Συμβουλος
Απο ποιόν μαζέψανε και ανακάτεψαν οτι συσκευή βρέθηκε μπροστά τους?
Αφου θεωρητικά και πρακτικά ένας είναι ο κατασκευαστής (νομίζω το λύσαμε αυτό..)
Και εάν όπως λέτε αυτό ίσχυε μόνο για τις πλατφόρμες D90-D95 πως μπορούν
και προσφέρουν D99 και Android???
Ολα αυτά τα λέω, και εξακολουθώ να θεωρώ οτι κάθε απάντηση σας με θίγει,
καθότι είμαι κάτοχος D99 και ξέρω τι μου γίνεται...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 30-03-12, 09:17
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μετά τις ''φρικτές'' ατασθαλίες που έκαναν οι ''ΟΕΜ'' partners η dynavin.com και dynavin.de συνεχίζουν να έχουν ώς OEM partners τους 3 (στις χώρες) αντιπροσώπους της Vision στις σελίδες τους.

Γιατί η Vision που παίρνει τα παλιά μηχανήματα έχει και αυτή με android και τα 99 ή πως τα λένε?

Ο κύριος Ζερβουδάκης για μια ακόμα φορά συμπεριφέρεται περίεργα και μας μιλάει λες και έχει απέναντι του, αμόρφωτους ιθαγενείς του Αμαζονίου, στο φόρουμ το οποίο πήγε να ξεγελάσει πριν λίγα χρόνια.

Για τις τιμές δεν με απασχολεί. Ο κάθε επιχειρηματίας βάζει αυτή που πιστεύει ότι πρέπει να βάλει για να δουλεψει η επιχείρηση του και να βγάλει το κέρδος που πιστεύει ότι του αξίζει. Καλώς έχει. Είναι δύσκολα και για τις επιχειρήσεις σε σχέση με μια αποθήκη στο ebay.

Όμως. Το θέμα είναι άλλο. Σαν moderator έπρεπε κανονικά να έχω κάνει ban τον κύριο Ζερβουδάκη για το λόγο που έχει γίνει ban και ο πρώτος λογαριασμός (mclaren). Εξαπάτηση χρηστών με στόχο το εμπόριο.
Του δόθηκε η ευκαιρία ξανά και ξανά (και χτες δηλαδή που τον κατευθύναμε να απαντήσει επιτέλους σοβαρά).
Πάλι μας έβγαλε άσχετους-τρελούς κλπ...Κρίμα.

Εγώ πραγματικά σκεφτόμουν τότε να πάρω το μηχάνημα και προτιμώ από τον ΕΛΛΗΝΑ επιχειρηματία, αλλά με αυτή τη συμπεριφορά είναι να απορείς...δεν είμαι ηλίθιος, δεν είμαι από κάποια φυλή ιθαγενών στον Αμαζόνιο που δεν ξέρουν ούτε την ώρα....γιατί αυτή η συμπεριφορά?
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 30-03-12, 09:32
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Εγώ πάντως έκανα μια γρήγορη αναζήτηση στο ebay για να δώ που κινούνται οι χαμηλότερες τιμές για DYNAVIN E46.

Στο ebay.co.uk η φθηνότερη μονάδα είναι μια μεταχειρισμένη γενιάς D90 την οποία δίνουν στις 420 λίρες με τα μεταφορικά για Ελλάδα, δηλαδή 503 ευρώ (με σημερινή τιμή λίρας). Επίσης σου λέει "Selling as is, no refund or returns.". Το link για του λόγου το αληθές: http://www.ebay.co.uk/itm/Dynavin-BM...3ae77acf2#shId

Στο ebay.de βρήκα με 599€ καινούρια την D95 αλλά δε τη στέλνει Ελλάδα (δεν την έχει σα χώρα στα μεταφορικά). Το link επίσης: http://www.ebay.de/itm/Dynavin-fur-B...item19cef8fb42

Εάν έχετε πετύχει χαμηλότερη τιμή μονάδας κάπου στο ebay, βάλτε ένα link.

Η συγκεκριμένη μονάδα απ'όσο θυμάμαι είχε αρχική ακριβή τιμή καταλόγου από το εργοστάσιο παραγωγής. Ίσως τη θεωρούν premium οι Κινέζοι για BMW, γιατί αντίστοιχες μονάδες που έχω δει για Ford Focus, Mondeo κλπ δεν έχουν τόσο υψηλές τιμές.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι άσχετα αν εμείς πιστεύουμε ότι η τιμή του Κινέζικου θα έπρεπε να είναι το πολύ 300€ επειδή είναι Κινέζικο -αν και όλα τα branded προϊόντα πλέον στην Κίνα κατασκευάζονται- ο Κινέζος προφανώς χτίζει κι αυτός ένα brand name και τιμολογεί ανάλογα.

Για εμένα το πιό σωστό είναι να μην τσουβαλιάζουμε τα Κινέζικα λόγω χώρας παραγωγής, αλλά να βλέπουμε τη συνολική ποιότητα του προϊόντος και κατα πόσο αξίζει τα λεφτά του σε σχέση με τα χαρακτηριστικά που προσφέρει, την εγγύηση, και την αξιοπιστία του. Έχουν βελτιωθεί πολύ οι Κινέζοι τα τελευταία χρόνια και είναι κρίμα να χρησιμοποιούμε την έκφραση "τόσα και πολύ του είναι γιατί είναι Κινέζικο", ειδικά στην Ελλάδα που πλέον δεν παράγουμε τίποτα.

Τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη (όχι δηλαδή ώς επαγγελματία -επειδή γνωριζόμαστε γι'αυτό το αναφέρω) για τα συγκεκριμένα προϊόντα. Τώρα για τα έξτρα κόστη που έχουν οι μεταπράτες εν Ελλάδι τα έχουμε πει παλαιότερα στο άλλο θρέντ.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 30-03-12, 13:41
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Χαίρε βάθος αμέτρητον...........

Όταν φώναζα τόσα χρόνια οτι τα χρυσοπληρώνει ο κόσμος και πολύ κακό για το τίποτα κάτι ήξερα....
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 30-03-12, 16:40
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρε βάθος αμέτρητον...........

Όταν φώναζα τόσα χρόνια οτι τα χρυσοπληρώνει ο κόσμος και πολύ κακό για το τίποτα κάτι ήξερα....
Ενα καλό Alpine, έχει το κόστος του Dynavin και κάνει λιγότερα..
Χρυσοπληρώνω δε νομίζω οτι υπάρχει στην προκειμένη..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 30-03-12, 17:12
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανει λιγοτερα αλλα αυτο που καλειται να κανει το κανει πολυ καλα, δηλαδη να παιξει σωστι και ποιοτικο ηχο. Εμενα το pioneer p 88rs εκανε 580 ευρω πριν 4 χρονια και δεν παιρνει καν usb. Το DSP του ομως κανει θαυματα.
Μια Alpine 9812RB ελαφρώς μεταχειρισμένη με 150-200Ε το έχει το Pioneer για πρωινό όμως και σε ποιότητα και σε δύναμη, εκεί που "υστερεί" η Alpine είναι στο SUB Out γιατί δεν έχει την δύναμη που έχει το Pioneer, αλλά αν το εξετάσουμε καλύτερα το Alpine έχει περισσότερο γλυκό ήχο στο μπάσο και όχι ξερή ωμή δύναμη που έχει το Pioneer.

Και η Pioneer τα τελευταία χρόνια το έχει ξεφτυλίσει, δηλαδή μην πέσεις σε λακούβα, έκαψες προενίσχυση, μόλις πιάσουν οι ζέστες κολλάνε τα cd και δεν βγαίνουν..... Λεπτομέρειες θα μου πείς αλλά είναι τραγελαφικά πράγματα....

Θες να σου συγκρίνω και το JVC KD721 που έχω εδώ και μια 7ετία? 24μπιτο με USB και IPOD Ready..... Μόνο που δεν έχει ρυθμίσεις πολλές και αρέσκεται στα μπάσο/πρίμα/loudness.... Κατα τα άλλα ένα Pioneer της τελευταίας γενιάς ούτε που το γαργαλάει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.