Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 03-04-08, 13:22
Το avatar του χρήστη BmWakIaS
BmWakIaS Ο χρήστης BmWakIaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 183
BmWakIaS is on a distinguished road
Πήρα τηλ στην γερμανία τον άντρα της ξαδέρφης μου και του είπα να πάει να ρωτήσει στην bmw τη λάδι φοράει το 316 e46 μου . Με πήρε τηλ και μου είπε ότι πρέπει να σηκωθεί το αμάξι και να κοιταχτεί κάτω στο σασμάν μια βούλα που έχει με χρώμα κόκκινο η κίτρινο η πράσινο και ανάλογα το χρώμα που έχει αυτό το χρώμα λάδι πρέπει να μπει στο σασμάν!! όταν του ρώτησε κωδικό λαδιού αυτός του είπε δεν μπορώ να σου πω αν δεν δούμε τι χρώμα λάδι είναι αυτό που παίρνει και αφού δούμε τότε θα κοιτάξουμε στο pc τι κωδικό του λαδιού για το αμάξι που είπε!!! Eχει ακούσει κανεις από εσάς στο σασμάν από κάτω να έχει μια βούλα με το χρώμα λαδιού που παίρνει το σασμάν ??? εγώ πρώτη φορα το ακούω πάντως. Aλλα για να το λέει κάτι θα ξέρει !
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 03-04-08, 14:55
Το avatar του χρήστη rigas
rigas Ο χρήστης rigas δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 306
rigas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik_exa Εμφάνιση μηνυμάτων
φορας oem δικο πλατω και βολαν?
οχι νομιζω ειναι SACHS ενυσχιμενος.
__________________
Μυθος και μαγεια μια ζωη Μ3....!!!!

Τα 295 στροφαλο ειναι λιγα, ψαχνω για 400 ροδα......
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 03-04-08, 17:12
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik_exa Εμφάνιση μηνυμάτων
αγαπητε god το μονο λαθος που εκανα ειναι οτι αντι για dextron 4 εγραψα 5.Οσον αφορα το(atf redline d4 ειναι κορυφαια και προς ενημερωση ειναι η μοναδικη βαλβολινη που οι πραδιαγραφες τις ειναι τυπου dextron 5)..λεει τυπου dextron 4 και εξηγουμε αμεσως,δεν υπαρχει στο εμποριο σαν βαλβολινη ακομα αλλα η atf redline d4 καλυπτει τις προδιαγραφες του dextron 4(αυτες υπαρχουν)
Δεν υπαρχει φιλε μου Dexron 4. Προς ενημερωση μπορεις να διαβασεις το site της General motors η οποια εχει τα δικαιωματα του Dexron η οποιοδηποτε αλλο site η ακομα και τα αρχεια που ο ιδιος ποσταρεις. Απο το Dexron III πηγαμε στο Dexron VI (3 σε 6 αν εν περιπτωσει δεν μπορεις να διαβασεις λατινικους αριθμους).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik_exa Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για το 2 κομματι(εγω φοραω στο σασμαν 6αρι 1 μπουκαλι ολοκληρο απο redline 75w140NS οπου ΝS σημαινει οτι ειναι σαν του διαφορικου την αντιστοιχη μειον καποια προσθετα που χρειαζονται μονο στο διαφορικο και το υπολοιπο γεμισμα με ΜΤ90) επειδη φοραω κιτακι απο uuc ultra ceramettalic+flywheel ΣΥΣΤΗΝΕΙ αυτα ακριβως που προανεφερα.
NS σημαινει ακριβως οτι δεν εχει τα ειδικα προσθετα τριβης που χρειαζονται τα μπλοκε διαφορικα για να μπορουν τα συγχρονιζε του σασμαν να πιανουν ταχυτητες πιο γρηγορα. (και να τα κανεις λιαδα ακομα γρηγοροτερα). Επισης καμια εταιρια δεν συστηνει μιγματα καθως κανενας κατασκευαστης λιπαντικου δεν τα δεχεται ως λυση, αν το κανει μαλλον δεν αξιζει εμπιστοσυνης.


Για τα αρχεια που ποσταρες, το πρωτο ειναι τυπωμενο πριν ΧΡΟΝΙΑ (τελος δεκαετιας '90 αν δεν κανω λαθος) που περιμεναν την IV και δεν υπηρξε ποτε, και το 2ρο αναφερεται συγκεκριμενα για οσους φορεσαν δισκο UUC που εχουν προβληματα θορυβου με τον συμπλεκτη τους γιατι προφανως κατι δεν ειναι και τοσο σωστο εκει κατω. Οχι για ολους. Με λιγα λογια επειδη εβαλαν εσενα να φτιαξεις ενα μιγμα που σε κανει να μην ακους το προβλημα (γιατι το προβλημα υπαρχει, απλως δεν ακουγεται) δεν παει να πει οτι θα πρεπει να βαλουν ολοι μια βαλβολινη 20 φορες χοντροτερη και να παρουν τα σασμαν στο χερι. Το ATF λαδι εχει ιξωδες κατω απο 10 φορες μικροτερο απο αυτο που πηγες και εβαλες, σε καθε θερμοκρασια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik_exa Εμφάνιση μηνυμάτων
η ΜΤ90 ειναι 75w90 αρα το ιξωδες ειναι ιδιο με την 75w140 NS

για ενημερωση σου παραθετω και τα παρακατω αρχεια
Αυτο το παραγραφω εντελως θεωρωντας πως εισαι κουρασμενος καθως ποσταρεις και αργα...

Η 75W90 εχει 75cP ιξωδες στους -18C και 90cst στους 100C. H 75w140 εχει 75cP ιξωδες στους -18C και 140cst ιξωδες στους 100C. Και συνεπως εχουν εντελως διαφορετικο ιξωδες σε οποιαδηποτε θερμοκρασια πλην των -18C, οποτε αυτοακυρωσες τον εαυτο σου. Επισης εγω δεν μιλησα για ιξωδες καθως υπαρχουν λιπαντικα διαφορετικων βαθμων που αναμιγνυονται, μιλησα για διαφορα βασης. Η MT90 εχει ημιεστερικη βαση και τα NS λιπαντικα εχουν κυριως σιλικονοειδη, δεν αναμιγνυωνται σωστα μεταξυ τους αυτα τα δυο. Οποτε προφανως δεν καταλαβες τι ειπα, και αν θεωρησω πως εγραψες στα σοβαρα αυτο που διαβασα παραπανω δεν ξερεις καν τι σημαινουν τα νουμερα που διαβαζεις.


Φιλικα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 03-04-08 στις 17:18
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 03-04-08, 17:13
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BmWakIaS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα τηλ στην γερμανία τον άντρα της ξαδέρφης μου και του είπα να πάει να ρωτήσει στην bmw τη λάδι φοράει το 316 e46 μου . Με πήρε τηλ και μου είπε ότι πρέπει να σηκωθεί το αμάξι και να κοιταχτεί κάτω στο σασμάν μια βούλα που έχει με χρώμα κόκκινο η κίτρινο η πράσινο και ανάλογα το χρώμα που έχει αυτό το χρώμα λάδι πρέπει να μπει στο σασμάν!! όταν του ρώτησε κωδικό λαδιού αυτός του είπε δεν μπορώ να σου πω αν δεν δούμε τι χρώμα λάδι είναι αυτό που παίρνει και αφού δούμε τότε θα κοιτάξουμε στο pc τι κωδικό του λαδιού για το αμάξι που είπε!!! Eχει ακούσει κανεις από εσάς στο σασμάν από κάτω να έχει μια βούλα με το χρώμα λαδιού που παίρνει το σασμάν ??? εγώ πρώτη φορα το ακούω πάντως. Aλλα για να το λέει κάτι θα ξέρει !


Ναι, μια σφραγιδουλα ειναι που λεει το σασμαν τι λαδια παιρνει. Το δικο σου πρασινα η κοκκινα παιρνει κατα 99% αλλα δεν ειμαι σιγουρος, ας μιλησει καποιος με Ε46 καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 03-04-08, 17:25
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
God αυτες λες?

http://bmwfans.info/original/images/134319_z.img
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 03-04-08, 19:33
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν φαινεται καλα σε αυτη την φωτογραφια ομως...ετσι περιπου ειναι τα ταμπελακια, ειναι μικρα και εγχρωμα και ειναι συνηθως διπλα στην ταπα πληρωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 03-04-08, 19:34
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Εχεις δικιο, δεν φαινεται η θεση τους, αλλα αν κανεις κλικ (ζουμ) φαινεται τι γραφουν.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 04-04-08, 00:30
Το avatar του χρήστη BmWakIaS
BmWakIaS Ο χρήστης BmWakIaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 183
BmWakIaS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, μια σφραγιδουλα ειναι που λεει το σασμαν τι λαδια παιρνει. Το δικο σου πρασινα η κοκκινα παιρνει κατα 99% αλλα δεν ειμαι σιγουρος, ας μιλησει καποιος με Ε46 καλυτερα.
Nαι αλλα τη παίρνει βαρβολινα η ATF ? Mπορεί να λέει χρώμα αλλα δεν λέει τη λάδι ?
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 04-04-08, 14:49
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BmWakIaS Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι αλλα τη παίρνει βαρβολινα η ATF ? Mπορεί να λέει χρώμα αλλα δεν λέει τη λάδι ?
Βαλβολινη ειναι ο ορισμος σχεδον ολων των λιπαντικων. Στην Ελλαδα εχει 'καθιερωθει' να λεμε βαλβολινες τα υγρα του σασμαν και του διαφορικου κυριως. Το τι παιρνει το καθενα ειναι αλλη ιστορια, υπαρχουν πολλα και διαφορα ειδη βαλβολινων.

Το ταμπελακι που εχει το σασμαν σου απο το χρωμα καταλαβαινεις αν παιρνει ATF (κοκκινο) η MTF (πρασινο). Οποιοδηποτε MTF η ATF καλυπτει τις προδιαγραφες του κατασκευαστη του αυτοκινητου μπορεις να το βαλεις 100% αφοβα.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 04-04-08, 15:13
Το avatar του χρήστη BmWakIaS
BmWakIaS Ο χρήστης BmWakIaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 183
BmWakIaS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλβολινη ειναι ο ορισμος σχεδον ολων των λιπαντικων. Στην Ελλαδα εχει 'καθιερωθει' να λεμε βαλβολινες τα υγρα του σασμαν και του διαφορικου κυριως. Το τι παιρνει το καθενα ειναι αλλη ιστορια, υπαρχουν πολλα και διαφορα ειδη βαλβολινων.

Το ταμπελακι που εχει το σασμαν σου απο το χρωμα καταλαβαινεις αν παιρνει ATF (κοκκινο) η MTF (πρασινο). Οποιοδηποτε MTF η ATF καλυπτει τις προδιαγραφες του κατασκευαστη του αυτοκινητου μπορεις να το βαλεις 100% αφοβα.
Eβαλα ATF τελικά και έχει αλλάξει τελείως η λειτουργία τον ταχυτήτων μου . Eχουν γίνει πολύ μαλακες επιτέλους και μπαίνουν χωρίς κανένα ζόρι Oxi όπως πριν που πολλές φορες δεν έμπαινε η πρώτη όταν ήταν κρύο . Kαι κρύο να είναι τώρα μπαίνουν χωρίς ζόρια οι ταχύτητες και αρκετά μαλακα. Oταν ζεσταίνεται δε μπαίνουν λουκούμι .Oταν της άλλαξε ida ότι ήταν πράσινο χρώμα . Aυτές που με έβαλε ήταν κόκκινο χρώμα ATF . Tώρα έχει mini να αλλάξω του διαφορικού το λάδι όπου όπως μου είπε και ο μηχανικός εκεί παίρνει βαλβολίνες . Nομίζω δεν έχουν αλλαχτεί και ποτε. Kαι το τελευταίο που μου μένει να κάνω είναι να αλλάξω την μίζα γιατί έχει γίνει εκνευριστικός ο ήχος που κάνει σαν σφύριγμα όταν βάζω μπροστά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.