Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-09-07, 22:07
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Arrow

Στεφο αγορι μου αν θημασαι ειχα σηκωσει ενα θρεντ Σασμαν!!! και μου ειχες πει για να κοιταξω βαλβολινες...με αυτα που ειπες παραπανω οχι ψηνομαι καιγομαι να τις αλλαξω και γω.. αν μπορεις στειλε μου κανα πμ που θα τις βρω ποσο κανουν και πως τις αλλαζω...θενκ γιου....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-09-07, 09:24
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Εγω παντα ως συνηγορος του διαβολου θα σας προτεινα να μην παιζετε με το αυτοκινητο σας και πειραματιζεστε γιατι μετα που θα σκασει καποιο προβλημα θα βριζετε την BMW!

Οι βαλβολινες ειναι ενα περιεργο και πολυπλοκο θεμα και παντα να ακουτε τον κατασκευαστη!!!!Πιστεψτε με η BMW ξερει καλητερα απο εμας!!!

Τελος αν δεν εμπιστευεστε την bmw ελλαδας μπορειτε να ανταλλασετε αποψεις με τηλεφωνα και email με munich μερια...

Τελος η bmw δεν ξερω αν βαζει castrol η? Aral βαλβολινες αλλα μπορουμε να το βρουμε..
Παντος για redline ουτε λογος!

αυταααααα......

PS: για οσους δυσκολοπιστους μηπως πρεπει να μιλησουμε με την ZF?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη randombk : 18-09-07 στις 09:33
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-09-07, 10:26
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Μπορείς να βρεις τα πάντα (και σε εξαιρετικές τιμές) στον Λαμπριανίδη (στον Πειραιά και την Καλλιρόης). [Δεν βάζω άλλα στοιχεία γιατί δεν ξέρω αν οι διαχειριστές το θεωρούν διαφήμιση!]

randombk, κάθε κατασκευαστής απαιτεί τα λιπαντικά να έχουν κάποιες ελάχιστες προδιαγραφές. Κάποιες φορές, για λόγους marketing, προτείνει και ένα κατασκευαστή λιπαντικών.

Αυτό, σε καμία περίπτωση, δεν σημαίνει ότι λάδια άλλων κατασκευαστών δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-09-07, 10:35
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Κοίτα randombk

Δεν διαφωνώ μαζί σου, ωστόσο θα πρέπει να σου πώ ότι οι συγκεκριμένες βαλβολίνες (όπως και άλλες 40 που δίνει επίσημα η BMW) υπερκαλύπτουν τις προδιαγραφές που έχει θέσει η BMW. Από εκέι και πέρα, κάποια στιγμή ψάχνοντας σε φόρουμ του εξωτερικού είχα βρεί μία επιστολή από την Redline προς ένα μέλος, που τους εξηγούσε ότι οι βαλβολινες τους μπορούν να χρησιμποποιηθούν χωρίς κανένα πρόβλημα και ότι καλύπτουν όλες τις προδιαγραφές. Από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος. Όπως και να έχει εδω θα είμαστε και αν προκύψει πρόβλημα (που δε νομίζω) θα σας ενημερώσω άμεσα...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-09-07, 10:51
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Στα παραπάνω, να προσθέσω, ότι στα 8 χρόνια που έχω το αυτοκίνητο έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα λιπαντικά (που υπερκαλύπτουν τις προδιαγραφές της BMW). Δόξα τω Θεω, δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-09-07, 11:32
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
παιδια σιγουρα δεν θα δειτε καποιο προβλημα...BMW εχετε

Φυσικα οποιαδηποτε συχνη αλλαγη ποιοτητας εταιριας κτλ σε οτι εχει σχεση με λαδια λιπαντικα γενικα δεν ειναι καλο...

Για μενα καταληξτε καπου και να συνεχισετε να βαζετε το ιδιο...
Οσο για τα Redline δεν τα εβγαλα αχρηστα ομως ενα email στο μοναχο για να καταληξετε σε αυτα που πρεπει να βαζετε , δεν βλαπτει...
Πιστεψτε με αυτοι ξερουν!!!

Αυτα παιδακια...
Its your choice!!!

Τελος με τα redline θα δεις να γλυστρανε λιγο καλητερα οι 1η 2ρα και 5η! Ομως δεν ειναι για πολλα πολλα...ισως μετα απο καιρο ξαναβαλεις τα longlife της bmw...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-09-07, 12:00
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road


Ξέρεις ποιός κατασκευάζει τα λάδια/βαλβολίνες ΓΙΑ την BMW?
Κατά καιρούς ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές.

Πίστεψέ με. Σημασία έχει αν το κάθε λιπαντικό που θα κοιτάξεις, καλύπτει τις τεχνικές απαιτήσεις του κατασκευαστή....ούτε η μάρκα έχει σημασία...ούτε το να πάρεις το λάδι (που μπορεί να είναι το ίδιο) από την BMW.

Δοκίμασε να ρωτήσεις. Θα διαπιστώσεις πως η απάντηση που θα πάρεις θα αφορά ιξώδη και στάνταρντς πάρα μια μάρκα!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-09-07, 12:39
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouk Εμφάνιση μηνυμάτων


Ξέρεις ποιός κατασκευάζει τα λάδια/βαλβολίνες ΓΙΑ την BMW?
Κατά καιρούς ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές.

Πίστεψέ με. Σημασία έχει αν το κάθε λιπαντικό που θα κοιτάξεις, καλύπτει τις τεχνικές απαιτήσεις του κατασκευαστή....ούτε η μάρκα έχει σημασία...ούτε το να πάρεις το λάδι (που μπορεί να είναι το ίδιο) από την BMW.

Δοκίμασε να ρωτήσεις. Θα διαπιστώσεις πως η απάντηση που θα πάρεις θα αφορά ιξώδη και στάνταρντς πάρα μια μάρκα!
+1 * 10^9......

Τυπικα, η ιδια η BMW συνηθως βαζει Castrol αλλα εχει βαλει και Titan και Fuchs και και και...

Εξαλου τα περισσοτερα Redline που ταιριαζουν με τα ιξωδη και χαρακτηριστικα των BMW εχουν και την επισημη εγκριση της BMW. Η Redline ειναι εταιρια που βγαζει πολυ ποιοτικα (και ακριβα) προιοντα, ανταγωνιζεται την Castrol και την Aral την εχει τελειως εκτος συναγωνισμου. Η Aral που ειπες βγαζει καλα προιοντα, αλλα δεν ειναι επιπεδου να ανταγωνιστει ουτε Castrol ουτε Redline σε καμια περιπτωση. Redline δεν βαζει ποτε πρωτης τοποθετησης, σωστα, βαζει συνηθως Fuchs. Ο λογος ειναι οτι της βγαινει πολυ πιο ευκολο και φτηνοτερο γιατι η Fuchs εχει εργοστασιο 22 χλμ μακρια απο την BMW ενω η Redline ειναι στην Αμερικη.


Στο κατω κατω η BMW λεει βαλβολινες lifetime σε σασμαν και διαφορικο σε μερικα μοντελα...ειναι απολυτη ανοησια να πας με τα χαρτια και να μην τις αλλαξεις ποτε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 18-09-07 στις 12:49
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-09-07, 12:49
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Παιδια δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεσεις για λαδια ... Ελεος...

Η ιστορια της ARAL και σε τι "μηχανοκινητα" αναφερεται ισως ειναι και πολυ που ασχολειτε με τα αμαξακια μας...

Η Aral υπαρχει ως εταιρια απο το 1920 προμηθευοντας λαδια για κινητηρες Maybach - Mercedes - Porsche και BMW , ξεχασα την NSU , απο το 1929 καθως ηταν η πρωτη εταιρια στον κοσμο που εφτιαξε full συνθετικα λαδια...

Παιδια μην πεφτετε θυματα μαρκετινγκ...Ακουω απο ολους για ΤΕΛΕΙΑ αμερικανικα προιοντα και απορω...

Παιδια εγω απλα σας τα αναφερω μετα απο πολυ ψαξιμο , μην το περνετε οτι σας επιβαλω να τα βαλετε...παντα λεω την γνωμη μου...σε κανεναν δεν βαζω το μαχαιρι στον λαιμο να κανει αυτο που λεω... μεγαλα παιδια ειμαστε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη randombk : 18-09-07 στις 12:54
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-09-07, 13:15
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Μα το ίδιο κάνουμε κι εμείς! Την άποψή μας λέμε! Και κάθε άποψη είναι, φυσικά, σεβαστή.

Πάντως επέτρεψέ μου να σου πω ότι η Ιστορία δεν έχει σημασία στην ποιότητα λιπαντικών.
Η RedLine και η Amsoil κατασκευάζουν εξαιρετικά προϊόντα. Το ίδιο και η ARAL. Αλλά, γνώμη μου, όχι το ίδιο καλά όπως αυτές.

Ακόμα και η Castrol (σε βαλβολίνες μπλοκέ) δεν είναι το ίδιο. Δοκίμασα την δική της βαλβολίνη (75/140) και της Amsoil. Η διαφορά υπέρ της 2ης είναι συντριπτική. Σε εξαφάνιση θορύβων εμπλοκής και ομαλότερη κύλιση...

Όπως είπα...απόψεις συζητάμε...δεν τσακωνόμαστε!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.