Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-04-11, 12:13
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
Με ένα search που έκανα βρήκα αυτά:
α) αποτομες μετακινησεις καθισματος (ων) μπρος ή πισω (στο τερματισμα)
β) Γονατισμα στα καθισματα (συνηθως σε πλυντηρια αυτοκινητων)
γ) Καποια φισσα δεν κλειδωνει καλα και χανει επαφη.

Και αυτά συμβαίνουν στα Ε46 τα compact περισσότερο από ότι διάβασα.
Εγώ το τερμάτησα το κάθισμα βέβαια του συνοδηγού οπότε μπορεί να μην κούμπωσε κάποια φίσα καλά ελπίζω (αναμονή μέχρι να τελειώσω την δουλειά)
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-04-11, 12:29
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από compact Εμφάνιση μηνυμάτων
το gadgetaki αυτο δειχνει στον εγκεφαλο οτι καθετε καποιος συνεχεια και αν γινει η στραβη θα σκασει και ο αεροσακος του συνοδηγου.
ασχετα αν καθετε ή οχι.
προτιμησα να βαλω αυτο παρα να μου ανοιξουν το καθισμα ταπετσερης και να μου βαλουν αισθητηρα με κοστος 80 ευρω το καθενα.1)για το κοστος και 2)γιατι το καθισμα δεν θα ξαναγινοταν ιδιο.
φιλε μου εγω το αλλαξα σε συνεργειο εξουσιοδοτημενο εδω θεσσαλονικη κ το καθισμα ειναι πιο καλο κ στρωμενο απο εργοστασιακο.!!!κανενα απολυτως προβλημα..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-04-11, 12:31
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από compact Εμφάνιση μηνυμάτων
το gadgetaki αυτο δειχνει στον εγκεφαλο οτι καθετε καποιος συνεχεια και αν γινει η στραβη θα σκασει και ο αεροσακος του συνοδηγου.
ασχετα αν καθετε ή οχι.
προτιμησα να βαλω αυτο παρα να μου ανοιξουν το καθισμα ταπετσερης και να μου βαλουν αισθητηρα με κοστος 80 ευρω το καθενα.1)για το κοστος και 2)γιατι το καθισμα δεν θα ξαναγινοταν ιδιο.


Εχω αλλαξει εγω στο δικο μου, καθισμα συνοδηγου. Δεν ανοιγουν κανενα καθισμα μην αγχωνεσαι. Απλα βγαινει το καθισμα εξω κι αυτο αλλαζεται απο κατω, δε παιρνουν μαχαιρια και ξεσκιζουν το καθισμα λες και ειναι σε καμια παλια ταινια που ψαχνουν λιρες σε παλιες πολυθρονες! Το καθισμα μετα ξαναμπανει και δε καταλαβαινεις τιποτα οτι εγινε δουλεια τετοια.

Επισης προτιμας σε μικρο τρακαρισμα (μακρυα απ ολους μας) να σκασει αεροσακος των ανω των 1000€ ζημια χωρις λογο αν δεν υπαρχει συνοδηγος στο καθισμα απ το να δωσεις 80€ και να χεις σωστο αισθητηρα?!

Συγγνωμη αλλα το βρισκω λιγακι παραλογο.

Μετα θα αναγκαστεις, αφου πληρωσεις εσυ ή η ασφαλεια σου το υπερογκο ποσο, να αλλαξεις αεροσακο συνοδηγου, ολο το ταμπλω, παιζει και το μπροστινο παρ μπριζ αν σπασει κατα την εκτονωση του αεροσακου και το χτυπημα του κομματιου του ταμπλω που ανοιγει...

Νομιζω καλυτερα 80-100€ μια αλλαγη αισθητηρα παρα τετοια ρισκα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-04-11, 14:32
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
μήν ανησυχείς. σήκωσε λίγο το κάθησμα πιό ψηλά. αυτο το παιθαίνουν επειδή όταν το κατεβάσουμε τέρμα κάτω κουνιούνται οι φίσες και δέν κάνουν καλή επαφή με αποτέλεσμα να ανάβει το λαμπάκι. άν το πρόβλημα συνεχιστεί αλλαξε τις φύσες. κόστος 50ευρώ η κάθε μία νομίζω. αλλα μιά καλή πρόταση είναι να βγάλεις την μπαταρία (για να ήν αναγνωρίσει σφάλμά) και να συνδέσεις τα καλώδια κατ ευθείαν μεταξύ τους με μιά κλέμα. αυτό είναι το λεγόμενο by-pass!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-04-11, 15:56
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
εγω παλι πιστευω οτι καποιο φυσακι κατω απο το καθισμα του συν οδηγου σου πειραξανε κατα λαθος κ ενεργοποιηθηκε....πιγενε το σε ενα διαγνωστικο μηχανημα να σου το μιδενισουν κ ολα οκ....cu
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-04-11, 16:05
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
καλα εδωσες το κ6 για αμαξη?????????????????????????????????τωρα που ερχεται καλοκαιριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιιιιιιιι?????????????????????????????δε ν μου ελεγες να σου εδεινα το δικο μου?????τεσπα στο θεμα μας....εγω πιστευω οτι κουνησανε κατα λαθος τη φυσα κατω απο του συν οδηγου κ ετσι ενεργοποιηκε το λαμπακι,πιγενε σε ενα διαγνωστικο μηχανημα να σου το μηδενισουν κ ολα οκ
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-04-11, 08:39
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
Είναι μεγάλη ιστορία το θέμα της μηχανής φίλε bmwdakias85.
Πήγα χτές και έκανα κάποια τέστ και παρατήρησα ότι ανάβει μόνο όταν κάθεται κάποιος στη θεση του συνοδήγου και αυτό με δυσαρέστησε γιατί σαν συμπέρασμα έβγαλα ότι έχει πρόβλημα ο αισθητήρας γιατί μολίς καθόσουν μετά από 4-5" άναβε το λαμπάκι,μόλις σηκονόμουν μετά από λίγο πάλι(8-10") έσβηνε το λαμπάκι.
Πείραξα και τα καλώδια, σήκωσα και το κάθισμα αλλά δεν φαινόταν να υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκεί,όλα έδειχναν εντάξει.
Τα σχόλια δικά σας μέχρι να πάω σε συνεργείο γιατί δυστυχώς τις πρωινές ωρές δεν μπορώ.
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-04-11, 08:43
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω για να με διαφωτίσεται και στο εξής:
Το άλλο το λαμπάκι που έιναι για τις ζώνες ασφαλειάς ακριβώς δίπλα αριστερά από την ένδειξη του αερόσακου όταν δεν φοράς ζώνη δεν θα έπρεπε να κάθεται αναμμένο και όχι να σβήνει?
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-04-11, 09:19
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elec Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω για να με διαφωτίσεται και στο εξής:
Το άλλο το λαμπάκι που έιναι για τις ζώνες ασφαλειάς ακριβώς δίπλα αριστερά από την ένδειξη του αερόσακου όταν δεν φοράς ζώνη δεν θα έπρεπε να κάθεται αναμμένο και όχι να σβήνει?
οχι . ειναι ο αερόσακος του αδηγού αυτος....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-04-11, 13:34
Το avatar του χρήστη elec
elec Ο χρήστης elec δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 177
elec is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι . ειναι ο αερόσακος του αδηγού αυτος....
Μάλλον δεν με κατάλαβες.Δίπλα από το λαμπάκι του αερόσακου έχει άλλο ένα λαμπάκι που έιναι η ένδειξη όταν δεν φοράς ζώνη.Για αυτό το λαμπάκι μιλάω που χωρίς να φοράω την ζώνη σβήνει μετά από 2-3sec.Αυτό δεν θα έπρεπε να μην σβήνει όταν δεν φοράς ζώνη?
__________________
Δεν ημουν μπεμπακιας αλλα τελικα.......εγινα και εχω κολλησει....!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.