Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-01-12, 20:31
antonisloud Ο χρήστης antonisloud δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 13-05-2011
Μηνύματα: 4
antonisloud is on a distinguished road
Exclamation

Γιατί φίλε μου δεν ταιριάζουν τα Bilstein B4?απο την στιγμή που τα προτείνει και ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου?Τεκμηρίωσε το σκεπτικό σου.
Δηλαδή είναι Μακάκας ο κατασκευαστής των αμορτισέρ που προτείνει συγκεκριμένα αμορτισέρ για κάθε τύπο αυτοκινήτου χωρίς να τον ενδιαφέρει η καταστροφή της φήμης του...
Έλειπα εκτός Ελλάδος για αρκετό διάστημα και τελικά θα τα αλλάξω αυτές τις ημέρες.
Επέλεξα τα Bilstein B4 . Συνολικό κόστος 400€ με την τοποθέτηση.
Μου πρότειναν και τα Sachs στην ίδια τιμή γιατί όπως με συμβούλεψε η υπάλληλος του συνεργείου:screwy: που έκλεισα ραντεβού μετα το 2ο τηλεφώνημα, τα Βilstein Β4 δεν θα αντέξουν πάνω απο 180.000 χιλ. μιας που το Z3 είναι βαρύ (?):icon02:, ενώ τα Sachs θα αντέξουν λίγο παραπάνω!..
Και ρωτώ εγώ ο αδαής, υπάρχει περίπτωση να φτάσω ακόμα τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα ώστε να με ενδιαφέρει τοσο το κάτι παραπάνω των ολίγων χιλιομέτρων???
Προφανώς ο χαϊστας Ελληναράς ιδιοκτήτης του συνεργείου "σφύριξε" στο γκομενάκι-υπάλληλο να "κάψει" τα bilstein ώστε να διαλέξω τα sachs όπου θα τσιμπήσει μεγαλύτερη προμήθεια.Τα γνωστά Ελληνικά "tricks":dblthumb2
Φταίω να τον καρφώσω στην αντιπ/σωπεία της Bisltein?:angryfire
Για τους "tzitzides" φίλους θα πρότεινα απο τo να "σακατεύουν" τα αυτοκίνητά τους θέλοντας να φτάσουν σε επίπεδο "αγωνιστικών προδιαγραφών" αλλάζοντας αμορτισέρ και χαμηλώματα σε αυτοκίνητα που δεν αντέχουν σε τέτοιες αλλαγές, τζάμπα τα ευρώπουλα! Μπήκα σε Audi S3, ίσως το καλύτερο αυτοκίνητο παραγωγής EVER!
Ότι πληρώσεις παίρνεις...:cool:
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-12, 21:11
bmwz3m44 Ο χρήστης bmwz3m44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 152
bmwz3m44 will become famous soon enough
τα b8 ειναι πολυ καλυτερα και σχετικα μαλακα αμορτισερ.180000 χιλιομετρα τα μαυρα?μου φαινονται πολλα εμενα....
ηδιαφορα τους με τα b8 θα ειναι 100 ευρω.σκεψου το.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-01-12, 18:00
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εδώ τα κίτρινα Bilstein δεν αντέχουν 50.000 χλμ, τα μαύρα αν αντέξουν 50.000χλμ...καλά θα είναι.

Έχει ρίξει πολύ την ποιότητα η εταιρεία...άσε που συνήθως μετά τον πρώτο χρόνο κάποιο από την 4άδα κλατάρει.

Τα καλύτερα που είχες να βάλεις σε σχέση με τα μαύρα μπιλστειν είναι της μάνας του τα αυθεντικά (ΟΕΜ) που είναι σαφώς ανώτερα από τα μαύρα bilstein παρά την αντίθετη γνώμη σου.

Τώρα αν τα πήρες, τα πήρες. Θα δείς πώς θα σου πάνε.

Επίσης πρόσεξε με τους χαρακτηρισμούς όλων, γιατί μπορεί να ισχύουν προς πάσα κατεύθυνση.
Κάτι ξέρουν και όσοι σου πρότειναν κάτι.

Τελικά έβαλες μαύρα μπιλσταιν και θεωρείς το καλύτερο όχημα EVER το S3...
Από Audi και μόνο υπάρχουν πολλά καλύτερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 27-01-12 στις 18:07
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-12, 19:09
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonisloud Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί φίλε μου δεν ταιριάζουν τα Bilstein B4?απο την στιγμή που τα προτείνει και ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου?Τεκμηρίωσε το σκεπτικό σου.
Δηλαδή είναι Μακάκας ο κατασκευαστής των αμορτισέρ που προτείνει συγκεκριμένα αμορτισέρ για κάθε τύπο αυτοκινήτου χωρίς να τον ενδιαφέρει η καταστροφή της φήμης του...
Έλειπα εκτός Ελλάδος για αρκετό διάστημα και τελικά θα τα αλλάξω αυτές τις ημέρες.
Επέλεξα τα Bilstein B4 . Συνολικό κόστος 400€ με την τοποθέτηση.
Μου πρότειναν και τα Sachs στην ίδια τιμή γιατί όπως με συμβούλεψε η υπάλληλος του συνεργείου που έκλεισα ραντεβού μετα το 2ο τηλεφώνημα, τα Βilstein Β4 δεν θα αντέξουν πάνω απο 180.000 χιλ. μιας που το Z3 είναι βαρύ (?) ενώ τα Sachs θα αντέξουν λίγο παραπάνω!..
Και ρωτώ εγώ ο αδαής, υπάρχει περίπτωση να φτάσω ακόμα τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα ώστε να με ενδιαφέρει τοσο το κάτι παραπάνω των ολίγων χιλιομέτρων???
Προφανώς ο χαϊστας Ελληναράς ιδιοκτήτης του συνεργείου "σφύριξε" στο γκομενάκι-υπάλληλο να "κάψει" τα bilstein ώστε να διαλέξω τα sachs όπου θα τσιμπήσει μεγαλύτερη προμήθεια.Τα γνωστά Ελληνικά "tricks"
Φταίω να τον καρφώσω στην αντιπ/σωπεία της Bisltein?
Για τους "tzitzides" φίλους θα πρότεινα απο τo να "σακατεύουν" τα αυτοκίνητά τους θέλοντας να φτάσουν σε επίπεδο "αγωνιστικών προδιαγραφών" αλλάζοντας αμορτισέρ και χαμηλώματα σε αυτοκίνητα που δεν αντέχουν σε τέτοιες αλλαγές, τζάμπα τα ευρώπουλα! Μπήκα σε Audi S3, ίσως το καλύτερο αυτοκίνητο παραγωγής EVER!
Ότι πληρώσεις παίρνεις...
Μαλλον εισαι ψιλοασχετος με το θεμα των αυτοκινητων και των ανταλλακτικων τους...Οποιος σου'πε οτι τ'αμορτισερ θ'αντεξει ανετα 180.000χλμ,πες του να σου δωσει κι εγγυηση γι'αυτο με την υπογραφη του....Επισης τα παιδια σου προτειναν τα Β6-Β8 γιατι συνηθως τα Ζ3 οδηγουνται ελαφρως πιο σβελτα-γρηγορα απο ενα οικογενειακο αμαξι(για το οποιο προοριζονται αμορτισερ τυπου Β4) οποτε με λιγα ευρω παραπανω θα'χες ενα καλυτερο αμαξι.
Υ.γ τωρα που κολλαει η συγκριση του Audi S3(καλο αυτοκινητο αλλα τιποτα ιδιαιτερο) με τα απανταχου φτιαγμενα,δεν καταλαβα!Και ποια αυτοκινητα εννοεις δεν αντεχουν χαμηλωματα και σκληρα αμορτισερ?....λιγο γιουχου το post σου....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-12, 21:26
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον εισαι ψιλοασχετος με το θεμα των αυτοκινητων και των ανταλλακτικων τους...Οποιος σου'πε οτι τ'αμορτισερ θ'αντεξει ανετα 180.000χλμ,πες του να σου δωσει κι εγγυηση γι'αυτο με την υπογραφη του....Επισης τα παιδια σου προτειναν τα Β6-Β8 γιατι συνηθως τα Ζ3 οδηγουνται ελαφρως πιο σβελτα-γρηγορα απο ενα οικογενειακο αμαξι(για το οποιο προοριζονται αμορτισερ τυπου Β4) οποτε με λιγα ευρω παραπανω θα'χες ενα καλυτερο αμαξι.
Υ.γ τωρα που κολλαει η συγκριση του Audi S3(καλο αυτοκινητο αλλα τιποτα ιδιαιτερο) με τα απανταχου φτιαγμενα,δεν καταλαβα!Και ποια αυτοκινητα εννοεις δεν αντεχουν χαμηλωματα και σκληρα αμορτισερ?....λιγο γιουχου το post σου....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-12, 21:27
bmwz3m44 Ο χρήστης bmwz3m44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 152
bmwz3m44 will become famous soon enough
η αληθεια ειναι οτι η καροτσα του ζ3 δεν ειναι και οτι καλυτερο για σκληρα αμορτισερ κτλ
αλλα τα bilstein τα κιτρινα δεν ειναι σκληρα σε σχεση με αλλα
τα κανουν ολα και συμφερει.
οποιον και να ρωτησεις θα σου πει οτι το μαυρο ειναι για πεταμα.
εκτος βεβαια απο τον δικο σου που λεει οτι τα sachs κανουν μη σου πω και 200.000 χλμ
χαχαχαχαχαχα δηλαδη τραγικος ο τυπος.
εγω με 70000 χλμ και σκεφτομαι οτι μπορει να θελουν αλλαγη τα κιτρινα στο 36αρι μου.
εγω μονο για να σε προστατεψω απο την βλακεια σου καθομαι και γραφω γιατι εγω εχω πληρωσει αμορτισερ για z3 και τα εχω οδηγησει και τα sachs και τα ΟΕΜ KAI τα bilstein b8 πανω του.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-01-12, 15:29
Το avatar του χρήστη street-runner
street-runner Ο χρήστης street-runner δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Μηνύματα: 52
street-runner is on a distinguished road
εγω τα μαυρα Β4 οπως λεγονται ειχα βαλει σε ενα νισσαν σανυ παλιο αυτοκινητο με λιγα αλογα απλα μια καλη μεση λυση ειναι τα μαυρα (και επειδη και η νισσαν βγαζει αυτοκινηταρες πολυ πιο τουμπανα απο τα ξενερωτα αουντι )
στο Ζ3 εβαλα τα κιτρινα το οτι ειναι σκληρα δεν σημαινει πως δεν κανουν για το αυτοκινητο αυτο ισα ισα . το οτι οι δρομοι ειναι αθλιοι και δεν κανουν για σοβαρα αυτοκινητα ισχυει

το s3 μπροσθοκινητο ειναι ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street-runner : 29-01-12 στις 15:36
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-12-13, 20:40
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Ανοίγω ξανά το θέμα για να ρωτήσω το πως μπορώ να ελέγξω το αν χρειάζονται τα αμορτισέρ μου αλλαγή. Φοράω τα bilstein τα κίτρινα - έχω κάνει και μετρήσεις (ΚΤΕΟ και αλλού), αλλά από ότι κατάλαβα δεν μπορείς από αυτές τις μετρήσεις να βγάλεις αξιόπιστα συμπεράσματα.

Θα προσπαθήσω να μάθω πότε τα έβαλε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, αλλά αν δεν τα καταφέρω, τί προτείνετε; Τα συγκεκριμένα αμορτισέρ πόσο 'άντέχουν', χιλιόμετρα/χρόνια;

Επίσης, σε ότι αφορά του τί αμορτισέρ να βάλω σε περίπτωση αλλαγής, να ξαναπάω στα κίτρινα; Βρήκα τετράδα εδώ στα 420:

http://www.car.gr/parts/view/2852792/

Εννοεί φαντάζομαι ότι δίνει την τετράδα είτε των Β6 είτε των Β8 στα ίδια λεφτά; Η τιμή είναι καλή;
Να σημειώσω ότι οδηγώ χωρίς υπερβολές και σίγουρα όχι στο όριο, κ πρόκειται για τη Ζ3 τη δίλιτρη. Οι απαιτήσεις μου είναι δηλαδή σχετικά περιορισμένες, αλλά θα ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι έβαλα κάτι καλό πάνω στο αμάξι (έστω και για τι λίγες φορές που θα το χρειαστώ), χωρίς να ξεφεύγω και από τιμή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 29-12-13 στις 20:49
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-12-13, 21:27
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανοίγω ξανά το θέμα για να ρωτήσω το πως μπορώ να ελέγξω το αν χρειάζονται τα αμορτισέρ μου αλλαγή. Φοράω τα bilstein τα κίτρινα - έχω κάνει και μετρήσεις (ΚΤΕΟ και αλλού), αλλά από ότι κατάλαβα δεν μπορείς από αυτές τις μετρήσεις να βγάλεις αξιόπιστα συμπεράσματα.

Θα προσπαθήσω να μάθω πότε τα έβαλε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, αλλά αν δεν τα καταφέρω, τί προτείνετε; Τα συγκεκριμένα αμορτισέρ πόσο 'άντέχουν', χιλιόμετρα/χρόνια;

Επίσης, σε ότι αφορά του τί αμορτισέρ να βάλω σε περίπτωση αλλαγής, να ξαναπάω στα κίτρινα; Βρήκα τετράδα εδώ στα 420:

http://www.car.gr/parts/view/2852792/

Εννοεί φαντάζομαι ότι δίνει την τετράδα είτε των Β6 είτε των Β8 στα ίδια λεφτά; Η τιμή είναι καλή;
Να σημειώσω ότι οδηγώ χωρίς υπερβολές και σίγουρα όχι στο όριο, κ πρόκειται για τη Ζ3 τη δίλιτρη. Οι απαιτήσεις μου είναι δηλαδή σχετικά περιορισμένες, αλλά θα ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι έβαλα κάτι καλό πάνω στο αμάξι (έστω και για τι λίγες φορές που θα το χρειαστώ), χωρίς να ξεφεύγω και από τιμή.
νομίζω ότι μπορεί να γίνει σέρβις στα αμορτισέρ σου και να μη χρειαστεί να τα αλλάξεις.έχει κάποιο εξουσιοδοτημένο σέρβις bilstein στη μεταμόρφωση.κάνε ένα τηλέφωνο ίσως να σε συμφέρει αν τελικά επισκευάζονται.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-12-13, 21:38
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω ότι μπορεί να γίνει σέρβις στα αμορτισέρ σου και να μη χρειαστεί να τα αλλάξεις.έχει κάποιο εξουσιοδοτημένο σέρβις bilstein στη μεταμόρφωση.κάνε ένα τηλέφωνο ίσως να σε συμφέρει αν τελικά επισκευάζονται.
Ξέρουμε αν η 'επαναφορά' είναι η απαιτούμενη - κ πως το μετράει κανείς αυτό;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.