Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 04-10-09, 14:42
Το avatar του χρήστη nikos12
nikos12 Ο χρήστης nikos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Μηνύματα: 82
nikos12 is on a distinguished road
ποιο είναι το κόστος για μια τουρμπινα και τα περιφερειακά? για χαμηλές πιέσεις ενδιαφέρομαι, μέχρι 160 άλογα σε ε36 316
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-10-09, 20:02
leyteris Ο χρήστης leyteris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 366
leyteris is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χατζηπαπαδοπουλος βαλαντη Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω τι ειναι καλυτερο.να τουρπισο το 1900 μοτερ η να το αλλαξω σε 2800 και ποσο περιπου ειναι η καθε μετατροπη αν ξερει κανεις να με βοηθειση
μπορεις να βαλεις κομπρεσσορα στον καφουνη κοστος 4500-5000,με εγγυηση και αξιοπιστια.Ειχα φτιαξει το 2001 το 318 1900cc και δεν επαθε ποτε τιποτα ισχυς βεβαια 180 ιπποι.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-01-10, 17:16
Το avatar του χρήστη dkaralis
dkaralis Ο χρήστης dkaralis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Μηνύματα: 112
dkaralis is on a distinguished road
TURBO και παλι TURBO φιλε.
Θα παρεις 220 αλογα ροπατα με πιεση 0.7 χωρις προβληματα και ζημιες.Τα παιδια που σου λενε να βαλεις μοτερ 28αρι δεν τα αδικω γιατι επελεξαν αυτη τη λυση και απλα δεν ξερουν τι εχασαν.Βαθια μεσα τους θα ηθελαν τελικα να το ειχαν τουρμπισει.Θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο ασφαλειες,τελη,εφοριες,κτεο κτλ. και δεν θα ρισκαρεις καθε φορα που πας βολτα να σου κατασχεσουν το αμαξι αν κατσει στραβη.Και θα περνας ''εννοειται'' τα 28αρια.Η αποφαση ειναι δικη σου.
__________________
Dimitris Heraklio
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-01-10, 18:06
Το avatar του χρήστη billarassss
billarassss Ο χρήστης billarassss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 176
billarassss is on a distinguished road
ok ..λετε να το τουρμπισει.. καλη επιλογη... αλλα ο φιλος δεν μας λεει ποσα χλμ εχει το μοτερ του...
γτ για μενα το μοτερ του αν εχει πολλα χλμ καλυτερα να βαλει 2800... που αντεχουν μια ζωη...
υπαρχει και αλλη λυση..βαζεις το 2800 και το δηλωνεις 2000 ή 2200.. τα ιδια θα πληρωνεις σε τελη και ολα τ υπολοιπα... παντως σκεψου το καλα πριν κανεις καμια κινηση..
και κατι ακομα που θα σε προτεινω.. κανε μια βολτα με καποιον φιλο που εχει ειτε 2800 ειτε τουρμπισιο και τοτε θα βγαλεις απο μονος σου το συμπερασμα ποιο αξιζει για σενα περισσοτερο.......
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-01-10, 19:07
Το avatar του χρήστη dkaralis
dkaralis Ο χρήστης dkaralis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Μηνύματα: 112
dkaralis is on a distinguished road
Καλα λεει ο billaras.Η καλυτερη λυση ειναι να μπεις σε ενα 28αρι και σε ενα τουρμπισιο και να αποφασισεις μονος σου.Αν βρεθεις Ηρακλειο ελα αν θες να οδηγησεις το δικο μου...
__________________
Dimitris Heraklio
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-01-10, 20:17
Το avatar του χρήστη giannis_compact
giannis_compact Ο χρήστης giannis_compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2009
Μηνύματα: 819
giannis_compact will become famous soon enough
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/513884/
Αν και ειμαι της λυσης της μετατροπης...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-01-10, 09:03
Το avatar του χρήστη litsos69
litsos69 Ο χρήστης litsos69 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2006
Μηνύματα: 47
litsos69 is an unknown quantity at this point
Kαλημερα.Να πω και εγω την γνωμη μου μιας και ειχα το συγκεκριμενο αμαξι και ειχα κανει την εν λογο μετατροπη. Το καλυτερο ειναι να τουρμπισεις το μοτερ σου.Την μετατροπη την ειχαμε κανει στου Αλεκου. ΚΑΡΑΣ και τερμα. Ο καλυτερος.... Το αμαξι με λιγο μεγαλυτερη τουρμπινα αποτι συνιθος εβαζε ο Αλεκος εβγαζε 220 αλογα με πιεση στο 1bar. Οverboost ανεβαζε 1,2. Το μοτερ δεν παθενε τιποτα ποτε ευοσον δεν πειραζαμε τις πιεσεις.Ποτε ομως. Προσωπικα δουλεβα το αμαξι σταθερα 1 bar και σε κοντρες 1,3 (ειχαμε βαλει και boostcontroler).KANENA 330 ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ στο χιλιμετρο μετα λογο διαφορικου ειχα 225 τελικη και με περνουσαν. Ως την τελικη μου ηταν 2 καροτσες πισω μονο τα τριλιτρα. ΠΟΤΕ σου ξαναλεο το μοτερ δεν επαθε τιποτα. Η μονη φθορα ηταν τα διαφορικα που δεν αντεχαν την τοση παραπανισια δυναμη. Μπορουσα να βαλω διαφορικο απο 330, αφου τορναρω πρωτα τον αξωνα μου και να μην ξαναεχω ποτε κανενα προβλημα, αλλα μακρενε πολυ το βημα.Πρωτιμουσα λοιπον τα απλα κοντα διαφορικα απο 320 και το αμαξι πιροβολουσε. Το κοστος της μετατροπης το 2003 ειχε πιασει μαζι με ολα τα παρελκομενα 6500€. Ενω για τριλιτρο μοτερ μου ζητουσαν πανω απο 10.Ελπιζω να σε βοηθισα.Το αμαξι για οσος προτρεξουν ηταν 1 μαυρο ε46 κουπε. ΧΝΗ 9668.Για οποιον ζηταει παραπανω πληροφοριες, pm.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 11-01-10, 13:31
Το avatar του χρήστη ΣΚΟΡΠΙΟΣ
ΣΚΟΡΠΙΟΣ Ο χρήστης ΣΚΟΡΠΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-11-2009
Μηνύματα: 35
ΣΚΟΡΠΙΟΣ is on a distinguished road
Exclamation

....Κοίτα να δείς Βαλάντη , το καλύτερο είναι αυτό που σου προτείνουν τα παιδιά...δηλαδή να οδηγήσεις και τα δύο εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα...και έτσι θα δείς ποιός κινητήρας είναι πιο κοντά στις δικές σου απαιτήσεις.Από κει και πέρα , αν συλλέγεις πληροφορίες θα σου πω το εξής...εγώ έχω ενα 325ci από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος διότι μόνο βενζίνα του βάζω και τα λάδια του προσέχω ....δεν με προβληματίζει ΚΑΘΟΛΟΥ , όμως έχει μια αξιοπρεπή δύναμη αλλά μέχρι εκεί...αν πας στη λύση του turbo θα πρέπει α)να είσαι σιγουρος και σύμφωνος με το μηχανικό που θα στο φτιάξει ότι δεν θα το ''σκαλίσεις'' , όταν το συνηθίσεις και β)πάντα να είσαι στη ''τσίλια'' για το οτιδήποτε σου ζητήσει το μοτέρ και γ)σε οτιδήποτε χρειαστεί κατα την βελτίωση μην κάνεις τσιγγουνιές π.χ κολάρα , σωληνώσεις γενικά με ''φτηνά'' ανταλλακτικά διότι τα φτηνα θα τα ξαναπληρώσεις , άσε που θα ξαναγυρνάς στο συνεργείο και εξυπακούεται ότι θα βρείς κι ένα συνεργείο το οποίο θα έχει πείρα σε τέτοιου είδους βελτίωση...αυτά απο την μια πλευρά για το turbo , διοτί απο την άλλη η αίσθηση επιτάχυνσης , η ροπή και η ισχύς σε ''φτιάζουν'' μακράν περισσότερο απο την ατμοσφαιρική οδό...και έχεις και το μοτέρ σου νόμιμο , με χαμηλά τέλη (και ίσως και τεκμήρια αν μπουν.)...αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη και έτυχε και είχα πριν το 325 , αυτοκίνητο το οποίο το είχα κάνει εγώ turbo , γι αυτό θα διαπιστώσεις ότι γι αυτήν την οδό είμαι κάπως πιο συγκρατημένος. Και πάλι αδέρφι , πρέπει να τα δείς και τα δύο και εσύ θα αποφασίσεις...φιλικά ΓΙΑΝΝΗΣ.
__________________
Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ , Ο ΧΑΖΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΚΑΙ.....Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ !!!! ALWAYS TRUTH !!!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 11-01-10, 22:40
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
1600αρια Ν45 εχουν τουρμπιστει, ξερετε;..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.