Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-10, 09:33
manix23 Ο χρήστης manix23 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 07-01-2010
Μηνύματα: 3
manix23 is on a distinguished road
Αλλαγη κινητηρα της 316μου

Γεια σας παιδια!! Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!! Ειμαι κατοχος μιας 316 Ε36 1993 και θα ηθελα να με βοηθησετε στο αν αξιζει και ειναι αξιοπιστη η αλλαγη κινητηρα της 316μου με την 318is και 318ti .Σκεφτομαι την αλλαγη κινητηρα γιατι εχω 346.000 χλμ και παρολα αυτα δεν θελω να δωσω λεφτα πολλα να παρω αλλο .Πειτε μου παιδια την γνωμη σας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-10, 10:02
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Φίλε manix23 το αν αξίζει ή δεν αξίζει να κάνεις μετατροπή είναι σχετικό... το βασικότερο είναι το πόσο σου το επιτρέπει η τσέπη σου.... πάντως μπορώ να σε επιβεβαιώσω ότι ο κινητήρας που φοράει το 318is Ε36 για εμένα είναι φοβερός!! Τυχαίνει να το έχει ο πατέρας μου με τα 1900 κυβικά (οι πρώτοι is κινητήρες ήταν 1800). Σε σχέση με το δικό μου 318ci 2.000 E46 valvetronic οι διαφορές είναι ελάχιστες και μπορώ να σου πω ότι η αίσθηση που σου δίνει ίσως να είναι και καλύτερη!! Πολύ καλό στροφάρισμα ο κινητήρας με ικανοποιητική δύναμη (ok, δεν βγάζει 300 άλογα, αλλά είναι σεβαστά τα 140 που έχει) και 'σπρώχνει' την καρότσα αρκετά καλά, ιδιαίτερα σε Εθνική Οδό. Η κατανάλωση σε πολύ λογικά επίπεδα. Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή λύση χωρίς να χρειάζονται υπερβολικές μετατροπές στη μπέμπα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-10, 11:53
manix23 Ο χρήστης manix23 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 07-01-2010
Μηνύματα: 3
manix23 is on a distinguished road
Σε εuχαριστο πολυ tasos.kamv" για την βοηθεια σου!! Να χαιρεσε την κουκλα σου και τις πλαγιολισθησεις σου!!Ξεχασα να προσθεσω οτι το αμαξι ηταν του Πατερα μου, ειναι ατρακαριστο το ξερω το αμαξι και αν θα γινει αλλαγη κινητηρα μαλλον θα αργησει λιγο,, σκεφτομαι ακομα την αλλαγη κινητηρα...γιατι ειναι καθαρα θεμα τυχης αμα σου κατσει το μοτερ...αμα ειναι ατρακαριστο ή εχει πολλα χλμ. Πρεπει να δοσεις και πολλα χρηματα για το is??? Εκτοσ απο μοτερ και φρενα επιβαλετε και αλλαγη σασμαν,διαφορικου,εγκεφαλου?? ανωτατο για μενα ειναι 2.500ε αν ειμαι λαθος σε κατι διορθωσε με και παλι σε ευχαριστω πολυ!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-10, 21:24
Το avatar του χρήστη propeller
propeller Ο χρήστης propeller δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 333
propeller is on a distinguished road
κοιτα τo ακολουθο link:
http://www.bimmerforums.co.uk/forum/...-thread-t5773/

ελπιζω να βοηθησει
__________________

ετσι ξεκινησαν ολα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-10, 23:13
manix23 Ο χρήστης manix23 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 07-01-2010
Μηνύματα: 3
manix23 is on a distinguished road
Σε ευχαριστω πολυ propeller!! Μαλλον ρεκτιφιε θα κανω με υπερκυβισμο δλδ στον ιδιο κινητηρα απλα θα αυξησω λιγο τα κυβικα και τη ροπη του αμαξιου χωρις να μπω στη διαδικασια να το παιξω 50-50 με μετατροπη σε 318is και βγαλει προβληματα...αχ 318is snif snif..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-10, 22:15
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Φίλε μου, υπάρχουν πολλά threads για το θέμα που θίγεις.
Ρίξε μια ματιά εδώ, π.χ. -> http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=15305&highlight=%CC%E5%F4%E1%F4%F 1%EF%F0%DE+318is, χωρίς να σε ξενίσει ο τίτλος του...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.