Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-04-08, 16:40
Το avatar του χρήστη Panoramix116
Panoramix116 Ο χρήστης Panoramix116 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-07-2007
Μηνύματα: 9
Panoramix116 is on a distinguished road
βελτίωση 116(ξανα τα ίδια...)

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από δύο χρόνια κατοχής μιας 116 χωρίς κανένα παράπονο(εκτός ίσως από τον πολλαπλασιαστή που κάηκε μια φορά ), με έπιασε η περιέργια για το αν μπορώ να κάνω καποια βελτίωση στον κινητήρα.
και μετά από μία ερευνα στο ιντερνετ βρηκα τα εξής site που ασχολούνται με chip tuning. Ενδιαφέρομαι για αλλαγή στον εγκέφαλο και όχι κάτι αλλο.

1) http://www.redhotpepper.gr/
2) http://www.power-tuning.info/
3) http://www.chip-tuning.gr/

Στο πρώτο σαιτ μου ειπαν οτι θελουν 750 ευρω και το αμαξι θα παρει 11 άλογα και 15NM ροπης και θα γίνει καλύτερη κατανομή της ροπής στις χαμηλές και μεσαιες στροφες.

Στο δευτερο σαιτ μου ειπαν οτι το αμάξι θα πάρει 16 άλογα και 15NM ροπης με 400 ευρω και ένα χρονο εγγυηση προγράμματος.
Στο τρίτο δε μου απάντησαν ακόμα.(email)

Και οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
καταρχήν έχει κάνει κανείς σας κάτι παρόμοιο; αξίζει;
δεν καταλαβαίνω πως μπορεί καποιος να δωσει στο αμαξι 15ΝΜ ροπης και το αμαξι μια φορα να παρει 11 αλογα και μια φορα 15.

παρεπιπτόντως δίνεται και εγγύηση γαι το προγραμμα(5 χρόνια), οτι θα δουλευει οκ και δίνεται και μια εγγυηση μηχανική για 300 ευρω για 3 χρόνια(πρωτο σαιτ).
τι σας λέει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-08, 13:17
116sport Ο χρήστης 116sport δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-11-2007
Μηνύματα: 28
116sport is on a distinguished road
ενδιαφερον ακουγεται ιδιως το δευτερο που εχει καλη τιμη κ δινει κ 16 αλογα παραπανω.
θα ηταν πολυ χρησιμο αν απαντουσε καποιος που το εχει βαλει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-08, 13:52
sdrala Ο χρήστης sdrala δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-12-2006
Μηνύματα: 57
sdrala is on a distinguished road
Εμένα μου φαίνονται λίγο υπερβολικά τα 16 hp με επαναπρογραμματισμό μόνο.
Μόνο με δυναμομέτρηση πριν και μετά θα ήμουν σίγουρος αν και δε νομίζω να είναι στη τιμή αυτό έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-08, 15:14
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Aν πάρει 5 άλογα καλά θα είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-08, 20:53
Το avatar του χρήστη Panoramix116
Panoramix116 Ο χρήστης Panoramix116 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-07-2007
Μηνύματα: 9
Panoramix116 is on a distinguished road
για να συμπληρώσω το ποστ να πω ότι:

στο πρωτο σαιτ, αν ο αριθμός των αλόγων που θα πάρει το αμάξι είναι λιγότερος από το 5% των αλόγων που λένε ότι θα πάρει, δηλαδή το 5% των 11 αλόγων, δηλαδή αν πάρει το αμάξι λιγότερα από 10,45 άλογα τότε θα γίνει επιστροφή χρημάτων και προγραμματισμός στο αρχικό πρόγραμμα δωρεάν.

επίσης στο δεύτερο σαιτ αν κάποιος δε μείνει ευχαριστημένος μπορεί εντός 7 ημερών να ζητήσει πισω τα χρήματά του και να γίνει και πάλι προγραμματισμός στο αρχικό πρόγραμμα.

το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι στο πρώτο σαιτ δίνουν αυτήν την TUV πιστοποίηση ότι δε θα μεταβληθεί η κατανάλωση και πως δε θα μειωθεί ο χρόνος ζωής του κινητήρα. Ενώ στο δεύτερο σαιτ δε δίνουν κάτι τετοιο. Εννοείται πως αν όντως το κάνω, θα γίνει δυναμομέτρηση πριν και μετά...εννοειται...
καμμιά άλλη άποψη;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-08, 21:37
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Καλά όλα αυτά αλλά στην πράξη; γιααα να μιλήσουν οι παλιότεροι.......
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-04-08, 10:42
Το avatar του χρήστη ekztage
ekztage Ο χρήστης ekztage δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Μηνύματα: 86
ekztage is on a distinguished road
Όλοι εμείς με τα 116 το σκεφτήκαμε γιατί όντως η ιπποδύναμη ειναι οριακή για το αμάξωμα..Εγώ προσωπικά κατέληξα στο να μην κάνω τίποτα κ να μην ρίξω ούτε ένα ευρώ..Στα 2-2/5 χρόνια θα το δώσω για κανα δίλυτρο..Αυτά με τους επαναπρογραμματισμούς δεν τα πολυ εμπιστέυομαι..Άποψη μου πάντα :-)
__________________
The peach is for the bitch

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-04-08, 16:11
Το avatar του χρήστη Panoramix116
Panoramix116 Ο χρήστης Panoramix116 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-07-2007
Μηνύματα: 9
Panoramix116 is on a distinguished road
δηλαδή παιδιά κανείς εδώ μέσα δεν έχει κάνει προγραμματισμό εγκεφάλου να μας πει πόσο επικίνδυνο είναι, αν τα 16 άλογα παραπάνω είναι μέσα στις προδιαγραφές του κινητήρα κλπ,κλπ;; έστω και ας είναι από άλλο μοντέλο... εμένα με απασχολεί η επίπτωση στον κινητήρα(χρόνος ζωής). μην το κάνω και μετά από 2-3 χρόνια το αμάξι ψοφήσει στο δρόμο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-04-08, 17:12
Το avatar του χρήστη john
john Ο χρήστης john δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 235
john is on a distinguished road
καντο φιλε.το θεμα ειναι οτι τα αλογα ειναι πιο λιγα απ αυτα που σου υποσχονται.πρεπει να δεις αν η σχεση τιμης-αποδοσης σε συμφερει.τις εταιριες δεν τις ξερω.μεινε στις γνωστες.
για την εισαγωγη ή μαμα ή φιλτρακι στον παπα.τιποτα παραπανω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-04-08, 21:47
Bmw116isport Ο χρήστης Bmw116isport δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2008
Μηνύματα: 172
Bmw116isport is on a distinguished road
Ο χρόνος ζωής έχει να κάνει με το αν θα περνάς της 6.500rpm ή όχι!με λίγα λόγια ποσο θα το πατάς.γιατί νομίζω ότι ανεβαίνει κ ο κόφτης.άν είναι απο επίσημο βελτιωτή της BMW μην φοβάσαι...κ αυτο με την εγγύηση ότι δεν θα ανέβει η κατανάλωση μου ακουγετε χαζομάρα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.