Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Αγορα και τοποθετηση Υγραεριου στα ΙΧ μας
Ενδιαφερομαι αμεσα 41 37,61%
Δεν ενδιαφερομαι αμεσα 20 18,35%
Δηλωνω ενδιαφερον για αργοτερα 48 44,04%
Ψήφισαν: 109. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-06-08, 15:19
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Oldcar συμφωνώ με τα λεγόμενα σου αρχικά...Κανείς δεν ξέρει πόσο θα πάει και η τιμή του φυσικού αερίου αν υπάρξει μεγαλύτερη ζήτηση...

Όμως το ότι οι κυβερνόντες έχουν μια Α' κακή στάση δεν σημαίνει ότι εμείς πρέπει να γίνουμε χειρότεροι και να αδιαφορήσουμε περισσότερο...Άλλωστε αυτό είναι και το άλλοθι που τους δίνουμε...Αφου κανείς δεν νοιάζεται,κανείς δεν αντιδρά (με οποιοδήποτε τρόπο,ακόμα και στέλντοντας επιστολές) ευαγγελιζόμενος ότι ποιος είναι αυτός που θα αλλάξει τα πράγματα, θα συνεχίζει να υπάρχει αυτή η ζοφερή κατάσταση χωρίς να μπορεί να βελτιωθεί στον αιώνα τον άπαντα...

Γι αυτό υποστηρίζω τα δέοντα ότι οι πολίτες πλέον πρέπει να ζητούν και να διεκδικούν το επίπεδο ποιότητας ζωής που θέλουν και να μην στέκονται αδιαμαρτύρητοι παρατηρητές που το μόνο που θα κάνουν θα είνα να γκρινιάζουν ολη την ώρα για την κατάσταση που αυτοί επέλεξαν να ζουν...

Αυτά...Φιλικά Βασίλης...

Y.Γ είμαι νέος άνθρωπος και θέλω η χώρα μου να πάει μπροστά...Έχω βαρεθεί τη στασιμότητα και την μιζέρια που εκπίπτει κυρίως απο τη νοοτροπία μας ως "Έλληνες"...Έχω ζήσει 1 χρόνο της ζωής μου στο εξωτερικό και έχω καταλάβει τις διαφορές...Ελπίζω ολο και περισσότεροι πολίτες αυτού του κράτους να αλλάξουν νοοτροπία και να πάμε λιγάκι μπροστά ή και περισσότερο,δεν θα ήταν κακό...Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να μείνουμε "στάσιμοι" ή ακόμα χειρότερα να γυρίσουμε πίσω...
Βασίλη μαζί σου 100% και για την κριτική που μου κάνεις, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ δεκτή, αν δεις παλαιότερα ποστ μου, θα δεις ότι γκρινιάζω και ότι τρέχω για πράματα που θα κάνουν τη ζωή μου καλύτερη, ΣΑΦΩΣ και δεν εγκρίνω στάσεις όπως με τη μολότωφ που ανέφερα, αυτό είναι κομμάτι του black humor Μου!

Απλά τελευταία αυτό με τις επιστολές και γενικά τις ηλεκτρονικές διαμαρτυρίες (τις οποίες δε νομίζω να τις διαβάζει ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς που προορίζονται αλλά μόνο η Ασφάλεια (τα ξέρει όλα και συμφέρει )) έχει παραγίνει τελευταία.

Ηλ. επιστολή για το ένα το άλλο το παράλο και καταντάμε επαναστάτες πίσω από το PC (δες τα τελευταία θέματά μου με τα δάση).

Δεν αποθαρρύνομαι, αλλά εκνευρίζομαι, όπως είπα και σε ένα φίλο χτες βράδυ.

Το λέω από τώρα ΜΕΣΑ σε ότι και ΟΠΩΣ μπορώ να βοηθήσω.

Δεν παρεξηγήθηκα σε καμία περίπτωση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχην, πλην του χωρου που πιανει η φιαλη στο πορτ-μπαγκαζ, το υγραεριο με τα νεα συστηματα δεν εχει κανενα απολυτως μειονεκτημα. Τα μπεκ οδηγουνται απο τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, δεν χρειαζεται δικο του αυτονομο συστημα ψεκασμου και η ιπποδυναμη δεν μειωνεται. Ισα ισα που σε αυτοκινητα με knock sensor που μπορουν και αυτο-ρυθμιζουν το αβανς του αυξανεται και λιγο.

Το μονο που θα πρεπει να σκεφτει κανεις ειναι αν χρειαζεται τον χωρο στο πορτ-μπαγκαζ και ποτε θα κανει αποσβεση με κατα μεσο ορο -40% οικονομια στα καυσιμα. Και εγω το σκεφτομαι σοβαρα αλλα σκεφτομαι οτι με -40% τα 1600 ευρω που κοστιζει η εγκατασταση στο δικο μου αυτοκινητο θα κανω περιπου 2,5-3 χρονια να τα αποσβεσω, οποτε δεν δειχνει να με συμφερει.


Τωρα, αν κανουν το νομοσχεδιο που ειπαν με τα τελη κυκλοφοριας αναλογα με τα καυσαερια του αυτοκινητου, συμφερει με τα 1000. Πεφτεις κατ'ευθειαν στις μηδενικες εκπομπες και θεωρειται οικολογικο αυτοκινητο.



α) κανενα απολυτως προβλημα
β) το αμαξι δουλευει βενζινη το 1ο λεπτο της λειτουργιας του για αυτον τον λογο. Δεν υπαρχει ξηρη καυση, το υγραεριο απλως δεν εχει την θερμοαπαγωγιμοτητα της βενζινης και πραγματα που ψυχονται απο την βενζινη ετειναν να καταστρεφονται με τα παλαιοτερα συστηματα ξηρου ψεκασμου. Πλεον ολα ειναι υγρου ψεκασμου.
γ) καμια πτωση αποδοσης με τα νεα συστηματα, αυτο ειναι παλιο.



Αναλογα με την φιαλη (κυριο βαρος, αλλιως σωληνωσεις και μπεκ δεν ειναι και πολυ βαρια). Καμια 50αρια κιλα ομως θα'ναι στο συνολο μαλλον.

Δεν χρειαζεται τιποτα, δουλευει με τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, απλως οδηγουνται τα νεα μπεκ με παραλληλο κυκλωματακι απο αυτον. Και αλλη μια φορα, τα νεα συστηματα δεν εχουν πτωση αποδοσης. Η πτωση αποδοσης ηταν με τα ξηρου τυπου συστηματα. Πλεον ακομα και την θερμογονο δυναμη του υγραεριο αντισταθμιζουν το +10% του ψεκασμου που θα γινεται, και ο βαθμος οκτανιου του υγραεριου βοηθαει ταμαλα.
Dear God what is ξηρού τύπου; Τα καινούρια τι είναι; Ένα λινκ η μια επεξήγηση θα βοηθούσε!

Ότι έχεις λιγότερη λίπανση πάντως έχεις ΜΕΣΑ στο θάλαμο καύσης, έχεις όμως και λιγότερες επικαθίσεις και γενικά πιο στρωτή λειτουργία (από γνώμες άλλων χρηστών).

Αυτό που βοηθάει πολύ είναι και η ταχύτητα μετάδοσης του μετώπου της φλόγας και η μεγάλη αναμειξιμότητα του αερίου με τον άερα.

Αυτό πάντως που κατάλαβα με συζήτηση με καθηγητή είναι ότι τα όποια κέρδη τα έχεις ουσιαστικά από τα παραπάνω δύο πράματα, δλδ αυξάνεις τον βαθμό απόδοσης, κατά ένα πολύ μικρό μεν μη αμελητέο δε, ποσοστό.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-06-08, 15:45
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
το κιτ για διλιτρα κοστιζει 2000 ευρω περασμενο...........και το οχημα πρεπει να ελεγχθει απο κτεο για θεμα ασφαλειας.....δλδ τυπικουρες με χαρτια....αν εχεις δικο σου συνεργειο εξειδικευμενο,τα κανει ολα αυτος ,με το αζημιωτο.παραλιγο να βαλω ,πριν 3-4 χρονια.........το κιτ προηγουμενης γενιας,αλλα δεν με αφησε ο μαγαζατορας,γιατι πηγαινε ιταλια εκεινο το καιρο για την καινουρια τεχνολογια.και οταν επεστρεψε και μου ειπε την τιμη για το καινουριο κιτ(τα 2000....) τα παρατησα......αλλα δεν μου τοποθετουσε και το παλιο πλεον λογω θεματων ασφαλειας.....
προ καιρου ακουσα για περασμενο κιτ στα 300-400 ευρω στην βουλγαρια,μαλλον τα περασμενης γενιας συστηματα θα ειναι....
και ΧΤΕΣ ζητησα πληροφοριες απο τον κινκ που πηγαινοερχετε βουλγαρια
και ΣΗΜΕΡΑ διαβαζω αυτο.......βασιλη.....διαβαζεις τα πιμι μου???????????????????
περα απο το χιουμορ.....ο κινκ μου ειπε για ενα κιτ απο ιταλια,αλλα απο οτι βλεπω ,περισοτερο με ινδια το βλεπω να συνδεετε........οποιος ξερει μαρκες κιτ lpg ...ας τις αναφερει...........
και μην κοιτατε κοντοφθαλμα............προχτες εμαθα οτι οι νομοι του maxwell για τα ηλεκρομαγνητικα πεδια (οχι οτι με εμποδιζαν ποτε οι οποιοι νομοι...),ειναι και γενικευμενες,και απλουστευσεις,τις οποιες καποιοι πέρνουνε τις απολυτου μετρητοις,λαθος τους που ζημιωνει εμας............και οταν ελεγα για φρι ενερτζι ,με δουλευανε ,βασισμενοι στον μαξουελ........και κανανε και τους καμποσους.(δεν μιλαω για εδω μεσα,που να τους βρεις του εξυπνους εδω αλλωστε..........ολοι για κατι μ3 μιλανε...............)


ολντι τα παλια κιτ ,που αφορουν αυτοκινητα με καρμπυρατερια κατα βαση,εχουν τον λεγομενο πνευμονα ,μεσα στον οποιο γινετε η μετατροπη του υγρου αποθηκευμενου ,σε αεριο,οποτε και αναροφατε σε αερια μορφη.......τα καινουρια κιτ το ψεκαζουν απο τα μπεκια σαν υγρο.........αλλα λογικα θα πωλουντε μαζι με πνευμονα ,για οποιον εχει καρμπυρατερατο,με τις απαραιτητες διευκρινισεις..............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stauros772000 : 12-06-08 στις 15:55
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-06-08, 16:00
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Dear God what is ξηρού τύπου; Τα καινούρια τι είναι; Ένα λινκ η μια επεξήγηση θα βοηθούσε!

Ότι έχεις λιγότερη λίπανση πάντως έχεις ΜΕΣΑ στο θάλαμο καύσης, έχεις όμως και λιγότερες επικαθίσεις και γενικά πιο στρωτή λειτουργία (από γνώμες άλλων χρηστών).

Αυτό που βοηθάει πολύ είναι και η ταχύτητα μετάδοσης του μετώπου της φλόγας και η μεγάλη αναμειξιμότητα του αερίου με τον άερα.

Αυτό πάντως που κατάλαβα με συζήτηση με καθηγητή είναι ότι τα όποια κέρδη τα έχεις ουσιαστικά από τα παραπάνω δύο πράματα, δλδ αυξάνεις τον βαθμό απόδοσης, κατά ένα πολύ μικρό μεν μη αμελητέο δε, ποσοστό.
Λινκ δεν εχω αλλα απ'οσο ξερω και εγω το ξηρου τυπου θελει δικα του μπεκ και δικο του εγκεφαλακι καθως τα μπεκ το ψεκαζουν ενω ηδη εχει αεριοποιηθει. Το υγρου τυπου δουλευει με μπεκ παραλληλα με τα μπεκ του αυτοκινητου, οδηγειται απο τον εγκεφαλο του αυτοκινητου κανονικα σαν να ειναι μπεκ βενζινης και οταν ψεκαστει ειναι σε υγρη μορφη. Ετσι ειναι πολυ πιο κρυο (μεγαλυτερη πυκνοτητα) και βαρυτερο. Βεβαια αεριοποιειται και αυτο μολις ψεκαστει αλλα ετσι πρακτικα εχει ελαχιστα μικροτερη θερμογονο δυναμη απο την βενζινη ενω επειδη ακριβως καιγεται καλυτερα (μεγαλυτερος βαθμος αποδοσης) και επειδη εχει πολυ μεγαλυτερο βαθμο οκτανιου (η χειροτερη μορφη του εχει 110 οκτανια, 115+ εχουν τα μεσα LPG αυτη την στιγμη στα βενζιναδικα) ειδικα σε αμαξια που προσαρμοζουν αβανς αντι να κοψει δινει κιολας.

Οπως ειπα δεν συμφερει για καποιον που δεν κανει πολλα χλμ, αλλα αν κανεις πολλα χλμ και ειδικα αν το αμαξι ειναι μεγαλου κυβισμου ειναι πολυ καλη λυση.


Οι κυριες αγορες LPG ειναι η Ιταλικη και η Πολωνικη. Δεν υπαρχουν κιτ, το LPG εχει συγκεκριμενα ανταλλακτικα. Ειδικα τα υγρου τυπου χρησιμοποιουν μπεκ αυτοκινητου (καλο θα ηταν να ειναι Bosch) και απλως μια δεξαμενη, δεν χρειαζονται κατι το ιδιαιτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-06-08, 16:21
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Οπως ειπα δεν συμφερει για καποιον που δεν κανει πολλα χλμ, αλλα αν κανεις πολλα χλμ και ειδικα αν το αμαξι ειναι μεγαλου κυβισμου ειναι πολυ καλη λυση.

Οι κυριες αγορες LPG ειναι η Ιταλικη και η Πολωνικη. Δεν υπαρχουν κιτ, το LPG εχει συγκεκριμενα ανταλλακτικα. Ειδικα τα υγρου τυπου χρησιμοποιουν μπεκ αυτοκινητου (καλο θα ηταν να ειναι Bosch) και απλως μια δεξαμενη, δεν χρειαζονται κατι το ιδιαιτερο.
Τωρα θα με πιασουν παλι οι τσιγκουνιες μου και θα αρχισω να αναζητω ανταλλακτικα απο ebay... Αφου ειναι τοσο απλη η διαδικασια γιατι ζητανε 1500 ευρω?? Υποθετω οτι μια φιαλη δεν κανει πανω απο 500ευρα.Τα αλλα 1000 που πανε??? αντε 500 τα αλλα ανταλλακτικα(σιγα μην ειναι)...500 αμοιβη θελουν οι καλοι μας γιατροι(τω αμαξιων)? α ρε ελλαδισταν....

Παντως για ενα μεσο οδηγο 10000χλμ το χρονο ειναι ενα αποιλυτα λογικο νουμερο. Μην πω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα κανουν πολυ παραπανω. Για καποιον που πρτιθεται να κρατησει το αμαξι του αλλα 3-4 χρονια τουλαχιστο νομιζω οτι συμφερει αμεσα. Καλα αμα κοψουν και τα τελη δεν το συζηταω θα παω αμεσα.

ενα συντομο ψαξιμο στο google και να τη βρηκα (λεει πολλα ακομα και για βουλγαρια): http://www.bikenet.gr/forum/index.ph...3123.msg174915

επιμενω group buy
__________________
αλλαξα υπογραφη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 12-06-08 στις 16:26
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-06-08, 16:53
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
1.Οπως πολυ σωστα επισημανε ο προλαλησας, η κινηση απευθυνεται σε ανθρωπους που εχουν αποφασισει να κρατησουν το αυτοκινητο τους καποια χρονια διοτι η μεταπωληση με υγρεριο τιθεται αμφιλεγομενη λογω συνολικης αγνοιας.
2.Η φιαλη υγρεριου δεν εχει καμια αξια για τον προμηθευτη αφου ο συνδρομητης αγοραζει μονο το περιεχομενο(κανονικα)
3.Αμεση και εγκυρη πληροφορηση για την ασφαλεια της φιαλης καθοσον υπαρχει σοβαρος κινδυνος απο ενδεχομενη σφοδρη συγκρουση,αφου μια φιαλη υγραεριου σε εντονο πρεσσαρισμα μετατρεπεται σε βομβα κατω απο καποιες συνθηκες(αστοχη υπερπληρωση, ιδιαιτερα αυξημενη θερμοκρασια περιβαλλοντος...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-06-08, 16:56
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
dim και αυτος ρωταει για βουλγαρια ....δεν λεει τπτ.....
αλλα και αγγλια που κοιταξα....ειναι ακριβω το κιτ,γμτ........
http://www.tinleytech.co.uk/lpgprices.html

μαλλον θα παρω καμια μπουκαλα πετρογκαζ,και περνωντας την μεσα απο τον θαλαμο επιβατων,μεσω μιας βανας,και ενως μπεκ σαν του νιτρου,την γλυτωσω με 100 ευρω..........
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-06-08, 17:29
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα θα με πιασουν παλι οι τσιγκουνιες μου και θα αρχισω να αναζητω ανταλλακτικα απο ebay... Αφου ειναι τοσο απλη η διαδικασια γιατι ζητανε 1500 ευρω?? Υποθετω οτι μια φιαλη δεν κανει πανω απο 500ευρα.Τα αλλα 1000 που πανε??? αντε 500 τα αλλα ανταλλακτικα(σιγα μην ειναι)...500 αμοιβη θελουν οι καλοι μας γιατροι(τω αμαξιων)? α ρε ελλαδισταν....
Η φιαλη κανει 500-700 ευρω αλλα το αλλο ακριβο ειναι το μπεκ. Μετρα 4-6-8-10-12 μπεκ της Bosch καλης ποιοτητας για υγρο LPG ποσο κανουν, ειναι αρκετα ακριβα σαν κομματια. Βαλε και τα λοιπα ανταλλακτικα και 2 μερες εργασιας. Δεν ειναι και η καλυτερη τιμη που μπορει να γινει αλλα δεν ειναι εξωπραγματικο νουμερο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
2.Η φιαλη υγρεριου δεν εχει καμια αξια για τον προμηθευτη αφου ο συνδρομητης αγοραζει μονο το περιεχομενο(κανονικα)
3.Αμεση και εγκυρη πληροφορηση για την ασφαλεια της φιαλης καθοσον υπαρχει σοβαρος κινδυνος απο ενδεχομενη σφοδρη συγκρουση,αφου μια φιαλη υγραεριου σε εντονο πρεσσαρισμα μετατρεπεται σε βομβα κατω απο καποιες συνθηκες(αστοχη υπερπληρωση, ιδιαιτερα αυξημενη θερμοκρασια περιβαλλοντος...
2-3, για αυτο ακριβως τον λογο οι φιαλες που βαζουν στα οχηματα δεν ειναι φιαλες σαν αυτες που εχεις σπιτι σου και ειναι ιδιαιτερα ακριβες. Αντεχουν προσκρουση ικανη να κομματιασει ολοκληρο το οχημα, εχουν σχεδον τελειες συνθηκες κενου μεσα τους (καθολου αερας), δεν πληρωνονται πανω απο 80% με βαλβιδα ασφαλειας, δεν παθαινουν τιποτα ακομα και σε παρα πολυ υψηλη θερμοκρασια (πυρκαγια) κτλ κτλ κτλ.

Το υγραεριο μεσα σε τετοια φιαλη δεν αναφλεγεται ουτε εκρυγνυεται (δεν υπαρχει αερας, δεν υπαρχει περιπτωση). Και να υπαρξει διαρροη απο ραγισμα και οχι απο βαλβιδα γιατι η βαλβιδα ασφαλειας θα κλεισει αν υπαρχει διαρροη μπροστα απο αυτην, το υγραεριο ειναι βαρυ και δεν διαλυεται στον αερα, παει κατω. Γι'αυτο οταν υπαρχουν διαρροες σε κατοικιες στο εξωτερικο παντα πεθαινει αυτος που ζει στο υπογειο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 12-06-08 στις 17:33
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-06-08, 17:57
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
δε ρωταμε καπου στο Ελλαντα για grup buy?
για δηλωστε συμμετοχες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-06-08, 18:04
Το avatar του χρήστη KiNG
KiNG Ο χρήστης KiNG δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2008
Μηνύματα: 121
KiNG is on a distinguished road
Πριν 12 χρόνια περίπου είχα τοποθετήσει στο αμάξι μου κιτ για υγραέριο, στα 2 χρόνια που το κράτησα δεν είχα κανένα πρόβλημα μόνο όφελος από την οικονομία.
Το μόνο κακό ήταν όταν ερχόμουν Ελλάδα δεν έβρισκα βενζινάδικο με υγραέριο. Επίσης η μπουκάλα είναι και αυτή πρόβλημα, υπάρχουν 2 τύποi, η μία είναι μεγάλη και τοποθετείται στο πορτμπαγκάζ πίσω απο τα καθίσματα, πιάνει πολύ χώρο και είναι επικίνδυνη σε περίπτωση ατυχήματος μπορεί να εισέλθει στον χώρο των επιβατών λόγω αδράνειας και του μεγάλου βάρους της και να τραυματίσει τους επιβαίνοντες (ξέρω αληθινή περίπτωση) και η δεύτερη μπαίνει στη θέση της ρεζέρβας, δεν πιάνει χώρο στο πορτμπαγκάζ αλλά από ότι θυμάμαι είναι μόνο 45lt.
Στα 14 χρόνια που πηγαινοέρχομαι Βουλγαρία δεν έχω ακούσει ποτέ σε ατύχημα για έκρηξη ή ανάφλεξη από φιάλη υγραερίου.
Ακόμα σε χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα το υγραέριο δεν μπορεί να θερμανθεί επειδή είναι κρύος ο κινητήρας και δεν αναφλέγεται άρα δεν παίρνει και μπροστά, εκεί θέλει βενζίνη.

Για όσους σκέφτονται να πάνε στο εξωτερικό για ποιο φτηνά, σας διαβεβαιώ οτι στην Βουλγαρία το 70% των βενζινοκίνητων και το 100% των ταξί είναι με υγραέριο εδώ και πάρα πολλά χρόνια, οι μάστορες έχουν μεγάλη εμπειρία και είναι 100% αξιόπιστοι.
Η καλύτερη εταιρία για κιτ υγραερίου είναι ιταλική η LOVATO, αυτή βάζουν και στην Ελλάδα.
Ο επίσημος εισαγωγέας στην Βουλγαρία είναι αυτος

Εκτός από το προπάνιο-βουτάνιο το γνωστό υγραέριο υπάρχει και το μεθάνιο που είναι πάρα πολύ ποιο οικονομικό αλλά το κιτ είναι ποιο ακριβό και η φιάλη είναι ποιο βαριά, στην Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχει.



stauros772000 το κιτ του υγραερίου περιέχει και ένα εξάρτημα που θερμαίνει το υγραέριο που βρίσκεται σε υγρή μορφή στην μπουκάλα, νομίζω ότι αυτό που σκέφτεσαι δεν γίνεται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KiNG : 12-06-08 στις 18:09
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-06-08, 23:49
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KiNG Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν 12 χρόνια περίπου είχα τοποθετήσει στο αμάξι μου κιτ για υγραέριο, στα 2 χρόνια που το κράτησα δεν είχα κανένα πρόβλημα μόνο όφελος από την οικονομία.
Το μόνο κακό ήταν όταν ερχόμουν Ελλάδα δεν έβρισκα βενζινάδικο με υγραέριο. Επίσης η μπουκάλα είναι και αυτή πρόβλημα, υπάρχουν 2 τύποi, η μία είναι μεγάλη και τοποθετείται στο πορτμπαγκάζ πίσω απο τα καθίσματα, πιάνει πολύ χώρο και είναι επικίνδυνη σε περίπτωση ατυχήματος μπορεί να εισέλθει στον χώρο των επιβατών λόγω αδράνειας και του μεγάλου βάρους της και να τραυματίσει τους επιβαίνοντες (ξέρω αληθινή περίπτωση) και η δεύτερη μπαίνει στη θέση της ρεζέρβας, δεν πιάνει χώρο στο πορτμπαγκάζ αλλά από ότι θυμάμαι είναι μόνο 45lt.
Στα 14 χρόνια που πηγαινοέρχομαι Βουλγαρία δεν έχω ακούσει ποτέ σε ατύχημα για έκρηξη ή ανάφλεξη από φιάλη υγραερίου.
Ακόμα σε χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα το υγραέριο δεν μπορεί να θερμανθεί επειδή είναι κρύος ο κινητήρας και δεν αναφλέγεται άρα δεν παίρνει και μπροστά, εκεί θέλει βενζίνη.

Για όσους σκέφτονται να πάνε στο εξωτερικό για ποιο φτηνά, σας διαβεβαιώ οτι στην Βουλγαρία το 70% των βενζινοκίνητων και το 100% των ταξί είναι με υγραέριο εδώ και πάρα πολλά χρόνια, οι μάστορες έχουν μεγάλη εμπειρία και είναι 100% αξιόπιστοι.
Η καλύτερη εταιρία για κιτ υγραερίου είναι ιταλική η LOVATO, αυτή βάζουν και στην Ελλάδα.
Ο επίσημος εισαγωγέας στην Βουλγαρία είναι αυτος

Εκτός από το προπάνιο-βουτάνιο το γνωστό υγραέριο υπάρχει και το μεθάνιο που είναι πάρα πολύ ποιο οικονομικό αλλά το κιτ είναι ποιο ακριβό και η φιάλη είναι ποιο βαριά, στην Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχει.



stauros772000 το κιτ του υγραερίου περιέχει και ένα εξάρτημα που θερμαίνει το υγραέριο που βρίσκεται σε υγρή μορφή στην μπουκάλα, νομίζω ότι αυτό που σκέφτεσαι δεν γίνεται.
Μερικες ακομα σημειωσεις απο εμενα επειδη το εχω ψαξει λιγο το θεμα:


1. Μεθανιο Ελλαδα δεν παιζει ουτε σαν ιδεα ακομα...
2. Η δεξαμενη πλεον δεν ειναι τοσο βαρια αλλα και τα BMW εχουν λαμαρινα στα πισω καθισματα απ'οσο ξερω, ειναι αδυνατον να ξεκολλησει και μαλιστα να μπει μπροστα εκτος αν καποιος εκανε χαλια δουλεια!
3. Η δεξαμενη της ρεζερβας εξαρταται απο το αυτοκινητο. Το Ε30 παιρνει 55 λιτρα, το Ε34 παιρνει 65. Δυστυχως για σιγουρα μονο αυτα τα 2 ξερω...
4. Τα προβληματα εκκινησης εχουν λυθει με τα κιτ υγρου ψεκασμου. Ετσι και αλλιως το 1ο λεπτο το αμαξι δουλευει βενζινη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
lpg, υγραεριοκίνηση


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.