Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-08-10, 13:38
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Επειδή το έψαξα και εγώ λιγάκι το θέμα. Στο Ρέντη υπάρχει συνεργείο αναγνωρισμένο από το κράτος. Το κόστος είναι 1600 ευρώ για κιτ 4ης γενεάς και 1900 ευρώ για κιτ 5ης γενεάς. Το παλικάρι εκεί μου είπε πως η διαφορά τους είναι ότι το 5ης γενεάς δεν έχει πνεύμονα, αυξάνει λίγο την ιποδύναμη του κινητήρα και έχει λιγότερη κατανάλωση. Το αυτοκίνητο πρέπει να μείνει δύο μέρες μέσα. Σου δίνουν όλα τα απαραίτητα πιστοποητικά και αν θέλεις στο περνάνε στην άδεια στο υπουργείο. Το παράβολο είναι 80 ευρώ, αλλά όπιος δεν θέλει να τ΄ρεχει έχουν άνθρωπο λέει που με 140 ευρώ αναλαμβάνει και στο δηλώνει. Υπάρχουν δύο μπουκάλες-δεξαμενές που τοποθετούνται στο πορτ μπαγκάζ χωρητικότητας 60 και 90 λίτρων. Εππίσης υπάρχει και η δεξαμενή τύπου ρεζέρβας που για Ε46 τετράπορτο σαν το δικό μου έχει χωρητικότητα 45 λίτρα.
Το σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά να το τοποθετήσω. Πιστεύετε ότι αξίζει;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-08-10, 18:12
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
δεν λεει..........μονο χασουρα θα εχεις απο το υγραεριο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-08-10, 18:31
Το avatar του χρήστη Airness
Airness Ο χρήστης Airness δεν είναι συνδεδεμένος
You 're despicable!!!
 
Εγγραφή: 21-06-2008
Μηνύματα: 1.087
Airness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really nice
Ένας φίλος μου ετοιμάζεται να βάλει εδώ στην Κοζάνη. Στα 1100 ευρώ θα του βγεί η τοποθέτηση. Επίσης στην Ρουμανία που βρίσκομαι τα τελευταία χρόνια, δεν υπάρχει ταξί χωρίς GPL καθώς και ένα 30% περίπου των υπόλοιπων οχημάτων.

Υ.Γ. Για τον φίλο που έλεγε για GPL σε s54, αυτό δεν είναι τίποτα. Εγώ στην Ρουμανία είδα Ferrari (και άλλα εξοτικά οχήματα) με GPL!!! Μόλις το είδα άρχισα να ακούω κάτι τριξίματα. Μάλλον απο τα κόκκαλα του γέρο Έντζο θα ήταν...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Airness : 16-08-10 στις 18:33
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-08-10, 00:45
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Δηλ. μετά την επόμενη ενεργειακή κρίση σε 20-25 χρόνια η ferrari δεν θα παράγει αυτοκίνητα επειδή δεν θα χρησιμοποιείται η βενζίνη ως καύσιμο; Δεν νομίζω...
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-09-10, 20:28
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν λεει..........μονο χασουρα θα εχεις απο το υγραεριο.
Σταυρο γιατι να εχει χασουρα?

εσυ στο δικο σου το μικρο δεν εχεις βαλει? εισαι ευχαριστημενος?
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-09-10, 21:06
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Εγώ εν τέλει τόλμησα και έβαλα υγραέριο. Όχι μόνο δεν το μετάνιωσα, αλλά το συνιστώ σε όλους. Ίσως να έπρεπε να το έβαζα και πολύ νωρίτερα. Στην απόδοση του αυτοκινήτου δεν έχει αλλάξει τίποτα απολύτως. Η κατανάλωση παραμένει η ίδια και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Αυτή τη στιγμή το λίτρο έχει 0.69-0.70 ευρώ. Καίει πλέον σαν μηχανή. Όσον αφορά τη συντήρηση είναι αλλαγή δύο φιλτράκια κάθε 25.000 χλμ με κόστος 50 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-09-10, 23:44
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Καλό είναι, να μιλάμε σωστά
και να έχουμε τεχνική κατάρτιση για αυτά που λέμε..
Διαφορετικά, αερολογίες και παπατζιλίκια, καλό είναι να τα αποφεύγουμε..
ΨΑΧΤΕ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΙΝΗΣΗ...

1) Το υγραέριο βρίσκεται στην τέταρτη και όχι στην πέμπτη γενιά.
2) Για την σωστή εγκατάσταση, πρέπει να τοποθετηθούν τα μπέκ ψεκασμού σε απόσταση
15 εκατοστών (μέγιστο) απο τις βαλβίδες.
3) Η γωνία των μπέκ προς τις βαλβίδες πρέπει να είναι 45 μοίρες..
4) Οι σωλήνες απο τη βαλβίδα αεριοποίησης μέχρι τα μπέκ πρέπει να είναι ισης απόστασης.
5) Πρέπει υποχρεωτικά να μπεί πρόσθετο σύστημα λίπανσης βαλβίδων (1 δοχείο, μια βαλβίδα και ένας σωλήνας με παροχή 1 λίτρο/1000χλμ).
6) Η απόσταση κάθε σωλήνα απο οποιαδήποτε πηγή θερμότητας, πρέπει να είναι ίση ή μεγαλύτερη των 10 εκατοστών.
7) Τα συστήματα με μπεκιέρα αποδίδουν 20% λιγότερο από αυτά με ανεξάρτητα μπέκ.
8) Ολες οι βαλβίδες και όλα τα μπέκ πρέπει να έχουν πιστοποίηση CE
9) Ολο το σύστημα πρέπει να έχει ομολογκαριστεί σε κάποια χώρα της ΕΕ και να έχει
κατατεθεί η έγκριση τύπου στην τεχνική Δ/ση Σ/νιών.
10) Ενα σωστό σύστημα, έχει μπέκ που ανοίγουν για καθάρισμα.
11) Η δεξαμενή έχει τοποθετημένη εσωτερικά βαλβίδα που αποτρέπει πλήρωση πέραν του 80%
12) Το LPG καίει 10% περισσότερο απο τη βενζίνα.
13) Ολη η ευρώπη βάζει CNG.
14) Τα συστήματα τέταρτης γενιάς, υποστηρίζουν αλλαγή LPG/CNG με απλή αλλαγή δεξαμενής και βαλβίδας αεριοποίησης..
15) Η δεξαμενή έχει χρόνο ζωής 10 έτη.
16) Οι καλύτερες δεξαμενές είναι Πολωνικές.
17) Τα συστήματα απο την γείτονα χώρα, δεν έχουν εγκριση CE.
18) Το κόστος συστήματος 4ης γενιάς με 60 λίτρα δεξαμενή είναι 980 ευρώ, πέραν φ.π.α.
και τοποθέτησης.
19) Ο εγκέφαλος πρέπει να είναι τοποθετημένος κάθετα με την φίσα στο κάτω τμήμα.
20) Για να κλέψουν σήμα ψεκασμού, δεν πρέπει να κόψουν σώμα απο την εργοστασιακή πλεξούδα στα μπέκ, αλλά να βάλουν καλωδίωση "κλέφτη" με τυποποιημένα φίς.
21) Το αυτοκίνητο ξεκινάει υποχρεωτικά με βενζίνη, και μετά απο 20 δευτερα γίνεται η μετάβαση σε LPG.
22) Λέμε όχι στην εγκατάσταση με Tie wrap..
23) Λέμε όχι στην εγκατάσταση με σφικτήρες και λαμαρινόβιδες.
24) Καλό είναι να αλλάξουμε μπουζί, και να βάλουμε ιριδίου.
25) Ο κινητήρας θα είναι στο 87% της απόδοσης.
26) Σε οχήματα ιπποδύναμης άνω των 300 αλόγων, τοποθετούμε σύστημα ταυτόχρονου
ψεκασμού βενζίνης (80% LPG 20% βενζίνη) και πλήκτρο κάτω απο το πετάλ, για να αντισταθμίσουμε την απώλεια..
27) Η μεταπωλητική αξία του οχήματος μειώνεται.
28) Η ζημία απο την τοποθέτηση του συστήματος επι του οχήματος, ξεπερνάει τις 2500 ευρω.
29) Φίατ, όπελ, φόρντ, χόντα, Volkswagen, Σιτροέν, ρενό, βόλβο και μερσεντές, παραδίδουν κατόπιν παραγγελίας οχήματα βενζίνης/CNG, πετρελαίου/CNG.
30) Το φίατ πάντα βενζίνη/CNG είναι το οικονομικότερο όχημα στον πλανήτη..

Πάμε στα στοιχεία που δίνουν οι "καλοπωλητές"..
1) 40.000 οχήματα στην Αγγλία, με 32.000.000 στόλο, (ναι 32 εκατομμύρια) είναι απλά
ΜΗΔΕΝ
2) Η Ιταλία είναι η μαμά του LPG, και με 36 εκατομμύρια οχήματα, έχει 1 εκατομμύριο LPG.
3) Η Ιαπωνία μας αφήνει αδιάφορους, πόσο μάλλον η νομοθεσία τους για τα ταξί..
Α, και για να είμαι δίκαιος.. Έφαγαν 2 πυρινικές βόμβες ενώ είχαν υπογράψει ήδη
την παράδοση τους πάνω στο καράβι..

Βαρέθηκα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-10-10, 15:39
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Πήρες ανάσα καθώς τα έγραφες;
Κατατοπιστικότατος
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-10-10, 16:05
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Θέλω να δώσω θετική και δεν μπορώ άλλη λέμεεεε.. Τέτοια posts χρειάζονται
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-10-10, 19:44
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Το ίδιο πρόβλημα εχω κι εγω.....
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.