Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-11-12, 18:18
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
To πολύ ανώτερη πως το προσδιορίζεις? Νομίζω, έχοντας μπεί σε διάφορα Ε90-92-87, ότι τα υλικά φαίνονται ολόιδια.
Τα f/l Ε87 πάντως κατηγορήθηκαν για πιο σκληρά υλικά (προφανώς πιο ανθεκτικά όμως).
Aκριβώς.
Οι φλ άσσοι έχουν πιο αντοχής υλικά αλλά και πάλι δεν συγκρίνονται με την ποιότητα των Ε9Χ.
Αν εξαιρέσεις το μέρος του τιμονιού που είπα, άντε και το πλαστικό γύρω απ'τους διακόπτες στις πόρτες που αν δεν είσαι προσεχτικός ξεφλουδίζει (εγώ εδώ και 5,5 δεν έχω την παραμικρή γρατζουνιά βέβαια εκεί), η κεντρική κονσόλα του ταμπλό και γενικά το εσωτερικό είναι από πολύ ποιοτικά υλικά και με άψογη συναρμολόγηση (δεν κάνει κιχ τίποτα μέσα κι ας φοράω Μ ανάρτηση και τόσα χρόνια είχα rft).

Γενικά, τόσο για την εποχή της όσο και για τα σημερινά δεδομένα η Ε9Χ είχα μαζί με τα Α4/5 τα πιο ποιοτικά εσωτερικά.
Υπάρχει όντως η αστοχία υλικού στο τιμόνι που ξεφλουδίζει, αλλά αν εξαιρέσουμε το τμήμα αυτό (που στη χειρότερη αν μπει μια μεμβράνη λύθηκε δια παντός) όλο το υπόλοιπο εσωτερκό είναι στην κορυφή ίσως της κατηγορίας.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-11-12, 00:44
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Συμφωνώ ότι έχει ανέβει η ποιότητα αλλά πρέπει να είσαι προσεκτικός σε επιπόλαιες κινήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-11-12, 03:47
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Παντως η ποιοτητα απο Ε39 σε Ε60 επεσε...

Απο Ε36 σε Ε46 ανεβηκε....

Προσωπικες εμπειριες μεχρι εκει ξερω μεχρι εκει λεω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-11-12, 13:00
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sp!ros G Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως η ποιοτητα απο Ε39 σε Ε60 επεσε...

Απο Ε36 σε Ε46 ανεβηκε....

Προσωπικες εμπειριες μεχρι εκει ξερω μεχρι εκει λεω...
Aπό το Ε36 στο Ε46 βελτιώθηκε αρκετά το εσωτερικό,χωρίς αυτό να σημαίνει πως το Ε36 ήταν κακό ποιοτικά.Αντίθετα είναι ένα πολύ αξιόλογο αυτοκίνητο με αποδεδειγμένη αντοχή στο χρόνο.Για το Ε30 τι να πούμε???Είναι αυτοκίνητο που δεν επηρεάζεται από τον χρόνο!!!
Για το Ε60 ,έχω να πω μόνο τα καλύτερα(έχει ο πατέρας μου ενα 520 mpack και δεν έχει το παραμικρό θέμα).Ασε που είναι ίσως το ομορφότερο 5άρι(σε έκδοση Μ απλά μου τρέχουν τα σάλια όποτε το βλέπω).
Για Ε39 δε γνωρίζω..Νομίζω πως το 90% των φθορών καθορίζεται από τη χρήση που κάνουμε στο αυτοκίνητο...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-11-12, 03:23
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
προσωπικα θεωρω οτι η ποιοτητα των Ε9χ ειναι πολυ-πολυ καλυτερη απο αυτη των Α4/Α5 αφου στα τελευταια, η ποιοτητα τους, θυμιζει γκρουπ βαγκ δανεισμενη απο μικροτερα segment...φυσικα αυτο δεν το λεω επειδη κατεχω Ε9χ και απλα θελω υποβιβασω τον ανταγωνισμο της κατηγοριας.

το μονο μειονεκτημα που εχω εντοπισει (το οποιο το θεωρω ενοχλητικο) στο δικο μου οχημα ειναι μερικοι τριγμοι, που δεν εμφανιζονται παντα και ειναι αρκετα μικρης εντασης, περιπου κατω απο το τιμονι του οδηγου. εχω ανοιξει (ξεβιδωσει) το συγκεκριμενο σημειο προσπαθωντας να τοποθετησω μικρα κομματια μαλακου υλικου στα σημεια που υπαρχουν 3-4 βιδες που κρατουν και ενωνουν αυτο το κομματι του κατω μερους του ταμπλο με το πανω μερος του αλλα τελικα εκτιμω οτι εχουν περιοριστει σε καποιο βαθμο χωρις να εχουν εξαλειφθει. ανεβασα και μια σχετικη φωτο.
αυτα κ συγγνωμη αν κουραζω.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 1.JPG (113,0 KB, 39 εμφανίσεις)
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 19-11-12 στις 03:26
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-11-12, 10:08
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Παντως τριγμους δεν εχω ισα ισα που ειναι πολυ συμπαγες, επίσης επειδη για καποιο μικρο διαστημα ειχα και ενα Α4-το καινουργιο μοντελο μπορω να πω οτι ηταν εξισου καλο εσωτερικά.
Εμφανιζε και αυτό γδαρσιματα αλλα γενικά αυτό που θυμαμαι είναι ότι σαν υλικα ενω εδειχαν καλα-στιβαρα μολις τα ακουμπαγες καταλαβαινες ότι ηταν ενα σκαλι πιο κατω απο τα bmw.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-11-12, 12:57
GAN E90 Ο χρήστης GAN E90 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 56
GAN E90 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικα θεωρω οτι η ποιοτητα των Ε9χ ειναι πολυ-πολυ καλυτερη απο αυτη των Α4/Α5 αφου στα τελευταια, η ποιοτητα τους, θυμιζει γκρουπ βαγκ δανεισμενη απο μικροτερα segment...φυσικα αυτο δεν το λεω επειδη κατεχω Ε9χ και απλα θελω υποβιβασω τον ανταγωνισμο της κατηγοριας.

το μονο μειονεκτημα που εχω εντοπισει (το οποιο το θεωρω ενοχλητικο) στο δικο μου οχημα ειναι μερικοι τριγμοι, που δεν εμφανιζονται παντα και ειναι αρκετα μικρης εντασης, περιπου κατω απο το τιμονι του οδηγου. εχω ανοιξει (ξεβιδωσει) το συγκεκριμενο σημειο προσπαθωντας να τοποθετησω μικρα κομματια μαλακου υλικου στα σημεια που υπαρχουν 3-4 βιδες που κρατουν και ενωνουν αυτο το κομματι του κατω μερους του ταμπλο με το πανω μερος του αλλα τελικα εκτιμω οτι εχουν περιοριστει σε καποιο βαθμο χωρις να εχουν εξαλειφθει. ανεβασα και μια σχετικη φωτο.
αυτα κ συγγνωμη αν κουραζω.
Οταν λες τριγμους μηπως απο τα λαστιχα στις πορτες γιατι νομιζω πως τριγμους δεν εχουν τα Ε90 η τουλαχιστον το δικο μου 2007 με 70000χιλ και σε σχεση με τα Ε46 ειναι πολυ καλυτερα σε ποιοτητα εγω σε οσα ε46 εχω μπει φαίνεται το αντιθετο αποτι ειπε φιλος πριν δειχνουν παλιοτερα αποτι ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-11-12, 15:37
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
οχι τα λαστιχα απο τις πορτες δεν κανουν θορυβο παρα μονο αυτο της πλευρας του συνοδηγου που αν ειχες δει καποιο θρεντ που ανοιξα πριν μερες ειχα καποια θεματακια με νερο βροχης που τα εβρισκα πανω στο μαρσπιε καθως ανοιγα την πορτα μετα απο ισχυρη βροχη.
για να περιορισεις το τριξιμο στα λαστιχα των πορτων υπαρχει μαι σχετικα οικονομικη λυση και ειναι το 1Ζ gummi pfledge stift (rubber care).

ολο το ταμπλο ειναι πολυ συμπαγες κ ανθεκτικο κ στο ματι, προσωπικα μιλωντας παντα, θεωρω οτι ειναι πολυ ανωτερο απο αυτο του αντιστοιχου μοντελου βαγκ γκρουπ.

οι τριγμοι που αραια κ που ακουω προερχοταν καπου γυρω απο την κολωνα του τιμονιου. μετα απο ψαξιμο, αφου αρχισα να πιεζω ολα τα τμηματα του ταμπλο για να το εντοπισω, βρηκα οτι ειναι στο κατω μερος του ταμπλο, συγκεκριμενα το τελευταιο πλαστικο κομματι στη μερια του οδηγου που ξεκιναει απο τη θυρα obd2 και φτανει μεχρι την μεσαια κονσολα του αυτοκινητο (δειτε κ την φωτο που εβαλα πιο πριν)
αυτο οταν το πιεζω με δυναμη προς τα επανω κανει εναν μικρο τριγμο ομοιο με αυτο που ακουω οταν παταω ανωμαλιες του οδοστρωματος συνηθως τα λεγομενα σαμαρακια (speed bumps) και οχι λακουβες.

ξεβιδωσα αυτο το κομματι κ εβαλα στα σημεια που πατανε οι βιδες αυτο το μαλακο υλικο που φαινεται και στην φωτογραφια που ανεβασα. η διαφορα στους τριγμους ειναι αρκετη χωρις ομως να εξαλειφθηκαν παντελως.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 20-11-12 στις 15:41
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-01-13, 19:46
arlaadams72 Ο χρήστης arlaadams72 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Μηνύματα: 1
arlaadams72 is on a distinguished road
Aπό ότι το πρόσεχα εγώ με το γάντι έπιανα το χερούλι για να κλείσω την πόρτα εδώ και 5,5 χρόνια που έχω το αυτοκίνητο, και μια ωραία πρωία βλέπω να λείπει ένα κομματάκι από το συγκεκριμένο σημείο, τελικά δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξεφλουδίσει, τα πήρα στο κρανίο πάω στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι από μόνο του σαν ανταλλακτικό δεν βγαίνει πάει μαζί με την ταπετσαρία, τουλάχιστον το παρήγορο είναι ότι είναι μαύρο και δεν φαίνεται ενω στο μπεζ υπάρχει θέμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arlaadams72 : 23-01-13 στις 19:50
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.