Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 01-11-11, 00:25
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Για εμενα ειναι πολυ καλυτερα και πιο μουσικα με πιο μαλακο ηχο. Δες ξανα το ποστ μου καθως εκανα edit πριν απαντησεις. Σχετικα με το sub και τα 13 αρια.

Οταν ολοκληρωθει το setup με ενισχυτη και το υπογουφερ θα το ευχαριστηθεις και με το παραπανω. Απλα πρπει να το ρυθμίσεις σωστα καθως ολα πανε στραφι.

Καποτε ειχα κερδισει καποιον σε ενα διαγωνσμο που φοραγε πραγματα αξιας 4000 ευρω (εχω ειχα φτασει τα 2500 αισιως) επειδη δεν ειχε ρυθμίσει τιποτα σωστα. Κριμα.....
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-11-11, 00:44
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
οκ συμφωνω... αλλα να σου πω κατι... το να ρυθμίσεις σωστά τι συμπεριλαμβάνει?? γιατι εμενα ακούγεται υποκειμενικο εντος πλαισίων.. και αυτο γιατι το αυτί του καθενός άλλο ακούει.. και αυτο το έμαθα οταν ξεκίνησα να πηγαίνω σε μερικες εκθέσεις ηχοσυστημάτων σπιτιου υψηλής πιστότητας (κοινώς hi-end) που εκεί ενω μπορεί δυο διαφορετικά μηχανηματα πολλων χιλιαδων ευρώ να παίζουν εντελώς διαφορετικά και πχ εμενα να μου κάνει το ένα και εσένα το άλλο... επίσης είναι ανάλογα τι μουσική ακούς.. και συνήθως πολλοί ακούμε λιγο απο όλα.. για πές μου τις απόψεις σου γιατι πολυ μ'άρεσει να συζητάω με ανθρώπους που βρίσκονται στο χώρο του ήχου..
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-11-11, 01:38
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Ενα σωστα ρυθμισμενο setup θα σου αρεσει. Οτι μουσικα και εαν ακους. Πρεπει τα crossover και το EQ να ρυθμιστουν με καποιο ψηφιακο οργανο RTA. Οταν η καμπυλη ρυθμιστει σωστα και δεν υπαρχουν παραφωνίες και ενοχλητικές εξαρσεις στις συχνοτητες τοτε το αποτελεσμα λογικα θα σου αρεσει. Μπορεις αλλωστε να το γυρεις και εσυ εκει που το θες λιγο παραπανω και να δωσεις τα χρωματα που θες εσυ στο συστημα σου. Απλως οι αρχικες και βασικες παράμετροι ειναι πολλες που πρεπει να ρυθμιστούν, ωστε να μην υποφερουν τα μεγαφωνα σου (και τα αυτια σου), να ταιριαξουν μεταξυ τους (tweeter - midbass) και να διορθωθούν σε επιπεδο συχνοτήτων μιας και η καμπινα του αυτοκινητου κανει τρομερες ανακλασεις.

Πρεπει να γινει η σωστη βαση και μετα επεμβαίνεις τοπικα.

Το ζητουμενο του ΗΙ-END ειναι η υψηλη υπερπιστοτητα. Δηλαδη το ηχητικο αποτελεσμα να πλησιαζει το αυθεντικο της αρχικης ηχογραφησης και να εχουμε την απολυτη σκηνη. Σαν εχουμε δηλαδη ενα Live μπροστα μας. Αρα λοιπον πολυ δυσκολο να ακουσεις πολυ μεγαλες διαφορες μεταξυ 2 καλο στημενων Hi-End. Διαφορες σιγουρα θα υπαρχουν αλλα θελουν πολυ καλο αυτι και ιδανικες συνθηκες ακροασης. Αρα απο τα setup που ακουσες καποιο απο αυτα δεν τηρουσε σωστα το frequency curve απο απαιτει το hi-end. ...Μια απολυτη ευθεια. Αλλωστε και τα καλα Hi-End έχουν ελάχιστα ρυθμιστικά για ακριβως αυτο το λογο.
Το Hi-End τεινει προς την αληθοφανεια και οχι προς τον εντυπωσιασμο οπως το Hi-Fi οπου και εκει οι διαφορες ειναι πολλες αναλογα με το γουστο του καθενος.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 01-11-11 στις 01:44
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 01-11-11, 07:15
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
δηλαδη απο οσο ακουσα τα δικα μ ηχεια να τα βαλω για πουλημα ετσι?εμενα ειναι boschman αν θυμαμαι καλα ετσι γραφεται μπρος πισω ενα ενυσχυτη 4καναλο χελιξ κ ενα σαμπ 10 φουσιον!τ εχω κανει σαλατα ε?α!η πηγη ειναι σονυ χπλοντ 52χ4 απο της καινουργιες.επειδη κ μενα μ αρεσει ο ποιοτικος ηχος για πειτε μ λυσεις!για ε46 μηλαμε παντα
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 01-11-11, 10:26
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Για δωσε μου model numbers, μοντελα γενικα για να δω τα specs. Οσο για τα μεγαφωνα σου, ναι κατευθειαν ξεμπαξ...Οι Ηelix ειναι αρκετα καλοι στα χρηματα τους, Τωρα για τα αλλα θελω περοσσοτερες πληροφοριες.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-11-11, 11:42
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
οσο για την πηγη μαριε λεω να την ανταλλαξω με μια πιονερ deh-4000ub αξηζει η θα μπω σε περιπετιες?για τα ηχεια θα σου πω περισσοτερα το απογευμα γιατι δεν εχω μπροστα μου το αμαξη οκ φιλαρακι?
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-11-11, 16:31
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
τα ηχεια πεταμα λες ε????καλα για να το λες κατι ξερεις σεβαστη η γνωμη σου!!!!απο ηχεια τι μου πρωτηνεις για να μου τεριαξουν ακριβος στα πανελ μου γιατι δεν θελω να κανω καποια πατεντα μπορο να εχω ακριβη στοιχεια για τα μεγαφωνα????οσο για την πηγη να την παρω η δεν θα εχει ουτε remote για ενυσχητη κι θα χρειαζεται πατεντες για να κατσει???ευχαριστω φιλε!
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-11-11, 17:53
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Να τα παμε ενα ενα.

Αρχικα θελω να μου πεις τι budget διαθετεις? Τι ειδος μουσικης ακους? Τι αναζητας απο το συστημα. Ισχυ? Ποιοτητα καθαρα? Η ενα συνδιασμο ο οποιος ομως θα τείνει προς την ισχυ και χανει λιγο περισσοτερο σε quality? Τι αλλαγες εισαι διατεθειμένος να κανεις στο αμαξι? Εργοστασιακο look η σε παιρνει και για κατασκευη door panel κτλ? (με το αντίστοιχα αυξημενο κοστος φυσικα σε βαρος του setup).

Επιπλεων...

1. Τα ηχεια μην μου δωσεις κωδικο. Τα στελνεις....Απο bosschman δεν ακουσα ποτε κατι το ιδιαιτερο. Τωρα να εχεις εσυ την εξαιρεση!! Χλωμό...
2. Ξεκαθαρισε μου τι μεγαφωνα παιρνει το Ε46 13 η 16 cm? Γιατι οι οδηγοι που εχω τα λενε ανακατεμένα. Αν και θυμαμαι 13, νομιζω... Παει καιρος. Εαν εχει για 13 ισχυει το ιδιο rainbow που προτεινα παραπανω και εφοσον προσανατολίζεσαι σε ουδετερα ακουσματα με συνδυασμό εντασης - ποιοτητας επιπεδου Hi-Fi.
3. Για την Pionner ΟΧΙ. Απο χαρακτηριστικά πολυ φτωχη. Εχει μονο ενα Pre out. Πολυ εισαγωγικό μοντελο. Πες μου κωδικο της Sony. Αν και δεν τις πολυ παω μπορει να εχει καλυτερα χαρακτηριστικά.
4. Πες μου μοντελο ενισχυτη. Βασικο..

Αν δεν ξερεις τι μεγαφωνα φοραει το Ε46 βγαλε το ενα πλαστικο κάλυμμα απο τα πανελ και μέτρησε διαγωνίως απο βιδα σε βιδα.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 01-11-11, 21:19
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
cdx-gt430u sony xplod k helix dark blue 4channel seria nm.H014004 λοιπον ακουω μαριε!πες μ της λυσεις λογικες ετσι κ γω θα δω που φτανω.ευχαριστω
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-11-11, 01:30
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwdakias85 Εμφάνιση μηνυμάτων
cdx-gt430u sony xplod k helix dark blue 4channel seria nm.H014004 λοιπον ακουω μαριε!πες μ της λυσεις λογικες ετσι κ γω θα δω που φτανω.ευχαριστω
βρε...σου λέει ο άνθρωπας, τί μουσική ακούς και άν θέλει ένατση πολύ ή ποιότητα. ή κάτι ενδιάμεσο...τι να σου προτείνει λύσεις...λύσεις υπάρχουν εκατοντάδες...να τον βάλεις να σου τις γράψει όλες μία μία? χαχαχαχαχα.... απάντησέ του τί ζητάς εσύ και για τα βασικά που σε ρωτάει. διαστάσεις ηχείων κλπ....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.