Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-17, 17:05
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
ΣΥΜΜΑΖΕΜΑ Ε46

Καλησπέρα συμφορουμίτες.Προσανατολίζομαι να συμμαζέψω το αυτοκίνητο με δεδομένο ότι δεν μπορώ να το αντικαταστήσω.
Τηλεφώνησα σήμερα στη bilstein γιατί φοράω αμορτισέρ Β8 και ήθελα να δω αν μπορούν να επισκευαστούν.Η απάντηση ήταν αρνητική.Ωστόσο δεν με βοήθησαν στην απορία αν φοράω χοντρομπούκαλο ή λεπτό αμορτισέρ.Εδώ χρειάζομαι τα φώτα σας.Το εμπρός δεξί αμορτισέρ έχει πάνω τον κωδικό 050 7VN 4384H0.
Αν δεν επισκευάζονται όντως,δε θα προχωρήσω σε αντικατάσταση με ίδια μάρκα.Θα πάω σε ΚΟΝΙ.Το ερώτημα είναι FSD ή SPORT KIT?Ποια η διαφορά τους?Διάβασα στο e46 fanatics ότι η ΚΟΝΙ ΄δεν προτείνει τα FSD σε συνδυασμό με ελατήρια χαμηλώματος.Ισχύει???
Για το σύστημα διεύθυνσης θέλω να αλλάξω τα ψαλίδια,σινεμπλοκ,anti roll bars και tie rods με αντίστοιχα της ΜΕΥLE HD.Η επιλογή μου είναι καθαρά λόγω δυνατότητας αντικατάστασης των ball joints συν ότι στα meyle είναι μεταλλικά και όχι λαστιχένια όπως τα φιξ εργοστασιακά.
Να προτιμήσω εργοστασιακά tie rods ή anti roll bars?Λέω να πάω σε full meyle μπροστινό με γνώμονα ότι τα πράγματα από τον ίδιο κατασκευαστή θα συνεργάζονται καλύτερα.
Ευχαριστώ για το βήμα,κάθε γνώμη και προσωπική εμπειρία δεκτή...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-17, 09:14
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Καλημέρα
Όσον αφορά τα αμορτισέρ, τα Β8 απ' ό,τι γνωρίζω επισκευάζονται.
Θα σου στείλω pm και περισσότερα στοιχεία/πληροφορίες για τον άνθρωπο που ξέρω ότι κάνει αυτή τη δουλειά
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-17, 09:25
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Σου έστειλα pm
Παρακαλώ ενημέρωσε αν το έλαβες, γιατί για κάποιο λόγο δεν μπορώ να δώ αν έφυγε από εμένα κανονικά.
Ευχαριστώ

ΥΓ - Νομίζω ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς δεν επιτρέπεται να γράφουμε ποστς που διαφημίζουν κάποιον? Ή δεν έχω καταλάβει σωστά? Γι αυτό πάντως έστειλα pm στο φίλο. Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσουν οι mods
Επίσης, αν κάποιος άλλος ενδιαφέρεται για επισκευή μπιλσταιν ας μου πει να του στείλω pm
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-17, 17:21
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου έστειλα pm
Παρακαλώ ενημέρωσε αν το έλαβες, γιατί για κάποιο λόγο δεν μπορώ να δώ αν έφυγε από εμένα κανονικά.
Ευχαριστώ

ΥΓ - Νομίζω ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς δεν επιτρέπεται να γράφουμε ποστς που διαφημίζουν κάποιον? Ή δεν έχω καταλάβει σωστά? Γι αυτό πάντως έστειλα pm στο φίλο. Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσουν οι mods
Επίσης, αν κάποιος άλλος ενδιαφέρεται για επισκευή μπιλσταιν ας μου πει να του στείλω pm
Αν μπορεις στειλε μου και εμενα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-17, 18:44
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου έστειλα pm
Παρακαλώ ενημέρωσε αν το έλαβες, γιατί για κάποιο λόγο δεν μπορώ να δώ αν έφυγε από εμένα κανονικά.
Ευχαριστώ

ΥΓ - Νομίζω ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς δεν επιτρέπεται να γράφουμε ποστς που διαφημίζουν κάποιον? Ή δεν έχω καταλάβει σωστά? Γι αυτό πάντως έστειλα pm στο φίλο. Αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσουν οι mods
Επίσης, αν κάποιος άλλος ενδιαφέρεται για επισκευή μπιλσταιν ας μου πει να του στείλω pm
Καλησπέρα Πέτρο,το έλαβα το pm σου και σε ευχαριστώ πολύ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-17, 06:55
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Ψαλίδια και συνεμπλοκ meyle εχω βαλει 5 χρονια με καθημερινη χρήση ειναι κορυφαια.
Τοπ μαουντ ομως που αλλαξα περυσι μαζι με αμορτισέρ παρεδωσε το ενα σε 8 μηνες ,οποτε μην νομίζεις οτι είναι απολυτα τελεια σε ολα τα εξαρτηματα...βεβαια ισως ετυχε ελεγα αλλα χθες φιλος με 330 αλλαξε και εκεινος τα ιδια τοπ μαουντ meyle σε λιγοτερο απο 3 μηνες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-17, 03:40
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψαλίδια και συνεμπλοκ meyle εχω βαλει 5 χρονια με καθημερινη χρήση ειναι κορυφαια.
Τοπ μαουντ ομως που αλλαξα περυσι μαζι με αμορτισέρ παρεδωσε το ενα σε 8 μηνες ,οποτε μην νομίζεις οτι είναι απολυτα τελεια σε ολα τα εξαρτηματα...βεβαια ισως ετυχε ελεγα αλλα χθες φιλος με 330 αλλαξε και εκεινος τα ιδια τοπ μαουντ meyle σε λιγοτερο απο 3 μηνες.
Κάποια πράγματα που χρειάζομαι να κάνω rebuild σε silent block και λοιπά θα τα πάρω γνήσια.Απλά κοιτάζω να αποφύγω τα εργοστασιακά ψαλίδια και λόγω κόστους και γιατί δεν αλλάζουν τα ball joints.
Με ενδιαφέρουν τα meyle μόνο για τα εμπρός ψαλίδια-silent block,τα anti roll bars και τα tie rods που έχουν σημαντική διαφορά στην τιμή σε σχέση με τα εργοστασιακά.
Αν έχει δουλέψει κάποιος meyle tie rods,και δεν είναι κοντά στα εργοστασικά,θα με πονέσει λίγο αλλά θα δώσω τα σχεδόν 300 ευρώ που απαιτούνται.Δεν τα αλλάζεις και κάθε μέρα αυτά...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-17, 10:40
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Ούτε στο E30 υποτίθεται ότι αλλάζουν τα μπαλάκια στα ψαλίδια, αλλά τα έχω αλλάξει 2 φορές.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-17, 11:31
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε στο E30 υποτίθεται ότι αλλάζουν τα μπαλάκια στα ψαλίδια, αλλά τα έχω αλλάξει 2 φορές.
Από τι αυτοκίνητο χρησιμοποιείς ανταλλακτικά και με ποιον τρόπο αλλάζονται?Εκανες κάποια μηχανουργική κατεργασία για να μπει νέο μπαλάκι?Είναι σίγουρο ή θα είμαι δημόσιος κίνδυνος για τον εαυτό μου και τους άλλους?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-17, 13:09
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Ανταλλακτικά για Ε30 φυσικά.
Ξεπρεσσάρονται τα παλιά και πρεσσάρονται τα καινούρια.
Για E36-46 δεν ξέρω, ρώτα το μηχανικό σου.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.