Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 29-12-10, 20:40
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πατσίκας Βασίλειος Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μινι με 120 αλογα δευτερη γενια...αθηνα λαρισα σβελτα καιω 32 λιτρα......με 5η και 6η την περισοτερη ωρα.....με tsi 140 τουρμο κομπρεσορ καιιω λιγοτερο απο 55/2 που ειναι το ρεζερβουαρ.....αυτο που θελω να πω ειναι οτι εθνικη το tsi απλα δεν παιζεται..πιο ανετο πιο οικονομικο.....ναι δεν εχει ηχο ομως....μακαρι η bmw να βγαλει μοτερ τρομερα με τουρμπο σε μικρες κατηγοριες...
Αν πηγαινεις με μεση 120-140 λογικο ειναι να καψει λιγοτερο το 1.4Τ ...
Αυξησε την Μ.Ω.Τ. και μετα θα δεις....
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 29-12-10, 20:45
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Nα γραψω και εγω την γνωμη μου λοιπον...

Τα μικρα τουρμπακια ειναι πιο γρηγορα και πιο οικονομικα απο μεγαλυτερους ατμοσφαιρικους κινητηρες σε συνθηκες πολης.Ναι του Μανου,και του καθε χ,ψ Μανου,ενα 207 rc ειναι πιο γρηγορο και πιο οικονομικο απο ενα 325ti σε συνθηκες πολης.Αδιαμφισβητητο!

Αλλά...δεν ειναι πιο γρηγορο και πιο οικονομικο σε συνθηκες ταξιδιου,εθνικης η οπως αλλιως θελετε να το πειτε.Δηλαδη μετα τα 170 θα αρχισει να μενει πολυ πισω -χωρια που σε συνθηκες κοντρας (?!?!) σε μια εθνικη απτα 150 εως 200+ δεν θα ηταν ποτε και πουθενα μπροστα.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα οταν ειχα πρωτοπαρει το compact στις διαφορες δοκιμες που εκανα τοτε για να δω που και πως στεκεται,ειχα πατησει με το golf V gti του tonino για οσους τον θυμουνται και πραγματικα ηταν απλα πιο γρηγορο....η μονη φορα που μπορεσα να σταθω κοντα του (κατι περισσοτερο απο καροτσα) ηταν απο 1ες ρολ....απο 2ες,αντε γεια μου ελεγε.Λιγες μερες μετα,σε ταξιδι μου προς την Λαρισα,πετυχαινω στον δρομο τον Panoz με το τοτε εταιρικο του Golf V GTI,και φυσικα ανοιξαμε...μου εκανε το μπαμ στην αρχη αλλα δεν απομακρυνοταν,μεχρι που κοψαμε λογω κινησης μπροστα και ξαναπατησαμε απτα 180 με ηδη μια κενη διαφορα...το αποτελεσμα ηταν στα 205 να ειμαι στην πορτα του,και μετα αφου κοψαμε να μου πει οτι πατουσε κανονικα και τερμα...Και τα 2 golf ηταν στοκ και εγω με λαθος εξατμιση και κοντο διαφορικο που αποδεδειγμενα ηταν πιο αργο αποτι ειναι τωρα...

Απο εκει και περα,στο θεμα της οικονομιας αυτο που ξερω ειναι οτι ολα ειναι θεμα οδηγησης.Εχω φτασει Τεμπη και ο δεικτης της βενζινης ηταν κατω απο το 1/4 του ρεζερβουαρ και το καλοκαιρι που μας περασε εφτασα Αθυρα Πελλας,νομιζω αν θυμαμαι καλα καμια 70αρια χλμ εξω απο Θεσσαλονικη,και ειχα κατι λιγοτερο απο μισο ντεποζιτο ακομα..συνολικα εγραψα 1370 χλμ με 120 λιτρα βενζινης δηλαδη κατι λιγοτερο απο 8,8 λιτρα/100 χλμ...

Ολα τα παραπανω εχουν να κανουν σε συγκριση εκτος πολης
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 29-12-10, 20:53
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAZ118! Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πηγαινεις με μεση 120-140 λογικο ειναι να καψει λιγοτερο το 1.4Τ ...
Αυξησε την Μ.Ω.Τ. και μετα θα δεις....
μιλαω για 160 το λιγοτερο ταχυτητες.....
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 29-12-10, 21:47
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Εγώ πάλι νομίζω πως η πραγματικότητα είναι κάπου στη μέση.

Όταν μιλάμε για 4κύλινδρα μοτέρ μέχρι δύο λίτρα, θεωρώ πως το τούρμπο εμφανίζει πολλά πλεονεκτήματα, τόσο λόγω της μεγάλης του ροπής η οποία βοηθάει συνήθως στην κατανάλωση, αφού δε χρειάζεται συνεχώς υψηλό στροφάρισμα για να μείνει σε σταθερά υψηλές ταχύτητες αλλά και στις επιδόσεις (αν και με ένα σωστά κλιμακωμένο κιβώτιο και τις σωστές αλλαγές, αυτό πάει κι έρχεται, αλλά με κόστος στην κατανάλωση όπως είπα).
Φυσικά, η σχετικά οικονομική βελτιωσιμότητα των κινητήρων αυτών είναι για αρκετούς άλλο ένα πλεονέκτημα, αλλά το βάζω στην άκρη αφού μιλάμε για εργοστασιακές εκδόσεις.
Τα τέλη όμως και τα ασφάλιστρα είναι κάτι βασικό και άλλος ένας λόγος να προτιμήσει κανείς ένα μικρό τούρμπο.

Όταν μιλάμε για υψηλό κυβισμό όμως και 6+ κυλίνδρους, δε νομίζω πως υπάρχει επαφή, όχι από θέμα επιδόσεων όσο όλων των άλλων. Και πάλι ένα δίλιτρο τούρμπο μπορεί να είναι πιο δυνατό με περισσότερη ροπή, αλλά who cares??
Οι διαφορές θα είναι σίγουρα μικρότερες, αφού ένας πχ 6κύλινδρος της bmw σε καμία περίπτωση δεν υστερεί σε δύναμη, ενώ παράλληλα έχει όλα τα σπορτίφ χαρακτηριστικά (ευστροφία, ήχο, αμεσότητα, γραμμικότητα) στα οποία η τουρμπίνα υπολείπεται.
Συνεπώς, όταν έχεις επαρκή δύναμη, αρχίζουν και μετρούν άλλα πράγματα τα οποία η τουρμπίνα συνήθως δεν τα δίνει. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν πολύ καλά τουρμποκίνητα όπως τα evo, τα ΒΜW με το Ν54 κλπ. Οι φθορές σε βάθος χρόνου όμως δεν κάνουν διακρίσεις κι έτσι, αν μιλούμε για πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και πάλι η ατμόσφαιρα θα είναι περισσότερο συμφέρουσα.

Συνεπώς, στα χαμηλά κυβικά τούρμπο και στα ψηλά ατμόσφαιρα.
Τώρα, κινητήρες όπως κάποιοι δίλιτροι των 150-170 αλόγων αλλά και ορισμένοι ακόμα (πχ 1.8 140hp της honda), αποτελούν καλές και πολύ ισορροπημένες επιλογές, αφού συνδυάζουν αξιοπρεπείς επιδόσεις, φυσιολογική κατανάλωση και αξιοπιστία.
Κατά κανόνα όμως, η αγορά τούρμπο στις κατηγορίες αυτές (και κυρίως πιο κάτω), αποτελεί μονόδρομο για σβέλτες επιδόσεις χωρίς πολλά χρήματα.
Και υπάρχουν αξιόλογες τουρμπίνες όπως οι 1.6thp PSA-BMW, οι multiair της fiat, της renault κλπ, που μέχρι στιγμής έχουν δείξει καλά δείγματα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 29-12-10, 23:07
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
εγω με N42B18 στην πατρα 12L/100km
κολλητος μου με golf 5 1.4 tsi 140 PS γυρω στο 7αρι με παραλληλες διαδρομες καθε μερα. και βεβαια στο golf με 5 ατομα μεσα υφισταται προσπεραση, ενω εγω οδηγουμε στο να πιστεψω στον θεο
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 29-12-10, 23:17
Το avatar του χρήστη aggelosmk2
aggelosmk2 Ο χρήστης aggelosmk2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Μηνύματα: 203
aggelosmk2 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα VAG δε συζητώ άλλο. Δεν θα ήθελα όχι τουρμπο τφσι ενερτζαιζερ, ούτε να μου το χάριζαν. Το μοτέρ της BMW-PSA από την άλλη είναι ωραίο.

Αλλά και στους άλλους κατασκευαστές (επανέρχομαι) που δεν έχουν τη χάρη και τις επιδόσεις των VAG (τρομάρα τους με τα προβλήματα που φαίνεται να έχουν οι μικροί ειδικά κινητήρες) δε βλέπω σπουδαίες επιδόσεις και κατανάλωση. Μόνο στα χαρτιά.
Τα προβλήματα είναι σε όλη την γκάμα...όχι μόνο στα GT170 εντωμεταξύ.

Υ.Γ. Έχω και πρόγραμμα στο 318 λες για αυτό να πηγαίνει τόσο καλύτερα? BMW Power φέρε το jetta να δοκιμάσουμε...

Υ.Γ.2 Ότι και να γράψουμε για όλα τα άλλα παραδείγματα, όλοι θα υποστηρίξουν το πόσο καλά πάνε τα TSi....Πάρτε παιδιά. Πράγματι. Πάνε τέλεια, δεν καίνε τιποτα, δε σπάνε, δε χαλάνε...
Mαθε πρωτα (κ μιλαω σε φιλικο τονο ) τι σημαινει TFSI κ τι μπορει να κανει αυτος ο κινητηρας απο ολες τις αποψεις κ μετα κοροιδεψε .
Εγω δεν εχω κολλημα με καμμια εταιρια κ κανεναν,ΑΛΛΑ τα συκα συκα και η σκαφη σκαφη.
Δες διαγραμματα ροπης ,δες διαγραμματα ιπποδυναμης,ρωτα και καποιους που πραγματικα ξερουν κ βγαλε μια αποψη.
ο κινητηρας αυτος ειναι διαμαντι.
Το οτι ειμαστε σε bmw φορουμ δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι η να ειμαστε με παρωπιδες.
Οσον αφορα προβληματα σαφως και υπαρχουν οταν κυκλοφορουν 100.000 αυτοκινητα με tfsi μοτερ κ οχι 1000.
Ας αλλαξει η bmw πρωτα τους πολλαπλασιαστες που μενουν τα αμαξια το ενα μετα το αλλο κ παει το ρεζιλι συννεφο....

Οταν θα σε βαλουν μεσα συνοδηγο κ σε πανε βολτα με ενα golf-leon- με revo stage 2 με υπεραξιοπιστα,εργοστασιακα σχεδον 280 αλογα,σου πατησει μια 5η απο τα 50 κ τις 2000 σ.α.λ κ βρεθεις κολλημενος στο καθισμα μεχρι τον κοφτη,μην απορρησεις.Μην αγχωνεσαι το ιδιο κανει κ με 6η.....
Οταν θα κυκλοφορεις με 280 τουρμπατα αλογα εθνικη με 140 χλμ κ καταναλωση 6-8 καπου παλι μην απορρησεις.
Λιγη αντικειμενικοτητα δεν κανει κακο.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 30-12-10, 00:26
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Κια φυσικα ακομα δεν εχουμε αναφερει το αλλο μοτερακι,του 3 mps.Πηγα βολτα πριν απο καιρο,συνοδηγος,και επαθα πλακα.Τι ροπη ειναι αυτη!!Αν ειχε αυτο το μοτερακι το is θα ηταν η απολυτη ηδονη!!
Οι εταιρειες που εχουν αυατ τα μοτερ δεν βγαζουν πισωκουνες.Και η bmw δεν βαζει τετοια μοτερ στα τουτου της.
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 30-12-10, 01:05
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggelosmk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mαθε πρωτα (κ μιλαω σε φιλικο τονο ) τι σημαινει TFSI κ τι μπορει να κανει αυτος ο κινητηρας απο ολες τις αποψεις κ μετα κοροιδεψε .
Εγω δεν εχω κολλημα με καμμια εταιρια κ κανεναν,ΑΛΛΑ τα συκα συκα και η σκαφη σκαφη.
Δες διαγραμματα ροπης ,δες διαγραμματα ιπποδυναμης,ρωτα και καποιους που πραγματικα ξερουν κ βγαλε μια αποψη.
ο κινητηρας αυτος ειναι διαμαντι.
Το οτι ειμαστε σε bmw φορουμ δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι η να ειμαστε με παρωπιδες.
Οσον αφορα προβληματα σαφως και υπαρχουν οταν κυκλοφορουν 100.000 αυτοκινητα με tfsi μοτερ κ οχι 1000.
Ας αλλαξει η bmw πρωτα τους πολλαπλασιαστες που μενουν τα αμαξια το ενα μετα το αλλο κ παει το ρεζιλι συννεφο....

Οταν θα σε βαλουν μεσα συνοδηγο κ σε πανε βολτα με ενα golf-leon- με revo stage 2 με υπεραξιοπιστα,εργοστασιακα σχεδον 280 αλογα,σου πατησει μια 5η απο τα 50 κ τις 2000 σ.α.λ κ βρεθεις κολλημενος στο καθισμα μεχρι τον κοφτη,μην απορρησεις.Μην αγχωνεσαι το ιδιο κανει κ με 6η.....
Οταν θα κυκλοφορεις με 280 τουρμπατα αλογα εθνικη με 140 χλμ κ καταναλωση 6-8 καπου παλι μην απορρησεις.
Λιγη αντικειμενικοτητα δεν κανει κακο.
Φίλε μου με τον φιλικό σου τόνο

Ξέρω τι είναι ο TFSi (στις διάφορες εκδόσεις του από 1.2 - 2.0 με compressor ή σκέτο turbo και τις διάφορες διαμορφώσεις ισχύος). Ξέρω και από τις καμπύλες του κλπ...που ανέφερες με τόση γλαφυρότητα.

Δεν έχω ανάγκη να με ''βάλουν'' συνοδηγό και να αγχωθώ. Σιγά.
Έχω ζήσει συγκινήσεις με αυτοκίνητα πολύ ανώτερες που δεν ξεπερνώνται με 280ps και επιταχύνσεις στην ευθεία.

Τα ''υπεραξιόπιστα'' ''μαμά-εργοστασιακά-revo stage 2'' μπορούν και μπαίνουν στην ίδια πρόταση?
Σίγουρα είναι καλά μοτέρ στην εργοστασιακή κατάσταση (ειδικά τα 1.8-2.0)

Αν ξαναδιαβάσεις ξανά τα ποστ μου, δεν έχω πρόβλημα με την πολύ καλή απόδοση των κινητήρων αυτών. Άλλος είναι ο προβληματισμός - απορία που ξεκίνησε τη συζήτηση.
Αλλά οι πεινασμένοι καρβέλια ονειρεύονται. (αυτό δεν πάει σε κάποιον συγκεκριμένα, γενικά το λέω...μας λείπουν άλογα που έχει ο διπλανός και επικεντρωνόμαστε σε αυτό και μόνο).

Όταν δε σου φτάνουν 110 άλογα να προσπεράσεις, όταν δε μπορείς να πάς γρήγορα με 150. Όταν λές ''α μόνο 200 άλογα έχει το 2.5 λιτρων μοτέρ αυτό...'' τότε απλά δεν μπορείς να συννενοηθείς με όλους όσους ασχολήθηκαν επί πολλά χρόνια με την αυτοκίνηση.

Υ.Γ. Όσο για την κατανάλωση των 6-8 λίτρων πολύ θα ήθελα συγκριτική κοινή διαδρομή με διάφορα ατμοσφαιρικά BMW 2-3 λίτρων να δούμε τι έκαψε ο ένας και τι ο άλλος.
Οι δοκιμές αυτές γίνονται γεμίζοντας ρεζερβουάρ, κάνοντας τη διαδρομή (100-200χλμ) και ξαναγεμίζοντας και βλέποντας το αποτέλεσμα. Το τι δείχνει στιγμιαία το BC με 140χλμ/ώρα ειδικά σε ένα ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο, μπορεί να είναι σοκαριστικό.

Όσο για τα άλλα υπεραξιοπιστα αυτοκίνητα του λαού 1.2Τ-1.4Τ (fsi) πάντα, από αυτά τα λίγα που έμαθα ο άσχετος κάνουν τους πολλαπλασιαστές και τα DME errors να μοιάζουν ασήμαντα...

Ξεκίνησα αναφερόμενος σε όλες τι μάρκες που προωθούν το downsizing, τι πέτυχαν στην πράξη σε σχέση με αυτά που θα πετύχαιναν με μεγαλύτερα απλά μοτέρ για αυτοκίνητα καθημερινά. Φτάσαμε στο ότι ''δεν τραβάνε τα 2λιτρα''...

Εντάξει, τα μικρο-τουρμπο είναι θελκτικά στην αρχή. Ελπίζω και μετά από 2-3 χρόνια να είναι το ίδιο (για τους αγοραστές).
Οι εποχές που άλλαζαν οι περισσότεροι κάθε χρόνο αμάξι (μόλις τους βρώμαγε λίγο αυτό που είχαν πέρασαν)...αλλά ας όψονται οι περιβαλλοντικές ''ανυσηχίες'' των νομοθετών (παγκοσμίως) που στέλνουν την αυτοκίνηση σε οδούς που τα αυτοκίνητα είναι για 2 χρόνια και 50.000χλμ και μετά νέο (αν μπορείς να αγοράσεις).

Turbo ruless τελικά... (κανείς δε κοιτάει τίποτα άλλο)
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 30-12-10, 01:14
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HexDec Εμφάνιση μηνυμάτων
@ kacey PASSAT CC ήταν, 70αρι είναι και αυτό νομίζω.....
Ε τοτε ειπα μλκια, 70αρι εχει το Passat.

dim77

α)Κατ'αρχας διακρινω ενα τονο ειρωνιας στο "φανταστικο GT", "φανταστικο TSI" κλπ κλπ. Δεν χρειαζεται, εκτος αν νομιζεις οτι ειμαι υπερμαχος του VAG, που ΔΕΝ ειμαι. Αν ημουν δεν θα εγραφα εδω μεσα αλλα σε εκεινα τα φορουμ. BMWδακιας ειμαι. Δεν ειμαι κολλημενος με μαρκες, αλλα με τεχνολογιες που αποδιδουν, κ τυγχανει αυτα τα μοτερ να κανουν παπαδες.

β)Απο κει και περα, ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ δυο μοτερ που βγαζουν την ιδια αποδοση, το ενα με 2λτ κ το αλλο με 1,4λτ Τ, να καινε το ιδιο σε συνθηκες ολοκληρωτικης οδηγησης = που εχει τα παντα μεσα, κ πολη, κ ταξιδι, κ σκισιμο, κ στριψιμο, κ cruising κ τα παντα (btw τα 160χαω τα εχει με μισο γκαζι κ την τουρμπινα νεκρη κ αυτο το ξερω γιατι το εκανα καθε 3+λιγο). Δεν γινεται ρε παιδι μου, ειναι αδυνατον.

γ) Το αυτοκινητο που αναφερω ειναι Mondeo. Δεν ειναι BMW αλλα με τα βασικα τους στοιχεια σχεδον ταυτοσημα, ειναι ενα πολυ καλο μετρο συγκρισης (κ χρησιμοποιω αυτο γιατι αυτο ξερω απο πρωτο χερι). Τι σημαινει ο καθε κινητηρας αποδιδει διαφορετικα?

2 διλιτρα μοτερ με σχεδον ιδια ιπποδυναμη κ ροπη, σε σχεδον ιδιο βαρος (κ ελαφρυτερο το Mondeo), ατμοσφαιρικα κ τα δυο, ιδιας χρησης δηλαδη για πολιτικο αυτοκινητο, δεν γινεται να ειναι τοοοοοοσο διαφορετικα οσο ισχυριζεσαι ωστε να δινουν τοοοοσο διαφορετικες επιδοσεις στα δυο αυτα αυτοκινητα. Ακομα κ αν ειναι καπου τοοοοοσο καλυτερος ο BMW, τοτε καπου αλλου θα χανει κ θα κερδιζει ο Duratec.

δ) Καποιος ειπε οτι οτι δεν υπαρχει δεν χαλαει, αναφερομενος στο τουρμπο. Ναι βεβαια, αντιστοιχα αν βαλουμε απεναντι στα 1.6Τ, 1.8Τ 2.0Τ, τους εξακυλινδρους της BMW τοτε εδω εχουμε 2 εξτρα κυλινδρους με τις βαλβιδες τους κλπ κλπ που μπορει να χαιρετησουν.

Παιδες, δεν ειναι μαγικα. Ολα πατανε στην θεωρια κ η θεωρια παταει στους κανονες της φυσικης. Μπορει να εχετε προσωπικες προτιμησεις για το τι σας αρεσει να προωθει το οχημα σας κ με ποιο τροπο, αλλα το τι ειναι αντικειμενικα καλυτερα βγαινει αλλιως, με μετρησιμα μεγεθη. Κ τα μετρησιμα μεγεθη διαφωνουν μαζι σας.

ΥΓ Το ΜΧ5 μου βγαινει σε 1.8λ 126αλογα (που εχω) κ σε σε 2λ 160 αλογα. Αν εβγαινε κ σε 1.8Τ με 160 αλογα και 25,5 κιλα ροπη παντου στο στροφομετρο, εχει κανεις αμφιβολια για το ποιο θα ηταν το καλυτερο αυτοκινητο? Εγω οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 30-12-10, 01:19
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Φτάσαμε στο ότι ''δεν τραβάνε τα 2λιτρα''...
...
Turbo ruless τελικά... (κανείς δε κοιτάει τίποτα άλλο)
τα βαλβτρόνικ ειδικότερα
...
Κοιτάμε.... .... .... την ορθογραφία σου
C U out there
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.