Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - DIY

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 06-07-13, 20:35
Το avatar του χρήστη koutrouj
koutrouj Ο χρήστης koutrouj δεν είναι συνδεδεμένος
E36 Lover
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 76
koutrouj is on a distinguished road
Smile Code problem

Καλησπέρα παίδες ..... Να κάνω μια ερώτηση μήπως ξέρει κάποιος από εσάς να με βοηθήσει ;;; Εχω ένα ε36 που είχε από την αρχή τον μεγάλο υπολογιστή ! Το αμάξι ήταν 318is και έγινε μετατροπή σε 328 ! Εκτοτε δεν δουλεύει η λειτουργία code ! Να πω μόνο ότι το πρώτο μοτέρ δεν είχε immobilizer ενώ το Δευτερο έχει ! Ξέρει κανείς τι φταίει και αν μπορώ να κάνω κάτι για να διορθωθεί ;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 06-07-13, 20:49
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Αυτό που μπορώ να φανταστώ, χωρίς να έχω ακριβή γνώση, είναι ότι δεν συνδέθηκαν σωστά τα καλώδια από τον εγκέφαλο στο OBC, που είναι υπεύθυνα για το μη άναμμα του κινητήρα.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 07-07-13, 00:52
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koutrouj Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παίδες ..... Να κάνω μια ερώτηση μήπως ξέρει κάποιος από εσάς να με βοηθήσει ;;; Εχω ένα ε36 που είχε από την αρχή τον μεγάλο υπολογιστή ! Το αμάξι ήταν 318is και έγινε μετατροπή σε 328 ! Εκτοτε δεν δουλεύει η λειτουργία code ! Να πω μόνο ότι το πρώτο μοτέρ δεν είχε immobilizer ενώ το Δευτερο έχει ! Ξέρει κανείς τι φταίει και αν μπορώ να κάνω κάτι για να διορθωθεί ;;;;

Δεν συνδέθηκε το board με την ZKE που βρίσκεται κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.
(Pin1 λευκής φύσας του board με pin15 της φύσας X1659 της ZKE)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 07-07-13, 10:20
Το avatar του χρήστη koutrouj
koutrouj Ο χρήστης koutrouj δεν είναι συνδεδεμένος
E36 Lover
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 76
koutrouj is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συνδέθηκε το board με την ZKE που βρίσκεται κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.
(Pin1 λευκής φύσας του board με pin15 της φύσας X1659 της ZKE)
Επειδή είμαι και λίγο στουρναρι να βγάλω λοιπόν το ντουλάπακι και από πίσω θα βρω μια φυσα με τον κωδικό χ1659 επάνω της οπότε και θα κάνω την σύνδεση που ανεφερες ;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 07-07-13, 12:09
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Η φύσα αυτή έχει 15 υποδοχές σε 2 σειρές (7+8) και είναι λογικά χρώματος μωβ (ή μπορεί κ κίτρινο ή και γαλάζιο). Επειδή δεν έχουν οι υποδοχές αρίθμηση, η 15η υποδοχή είναι γωνιακή και είναι η αντιδιαμετρική της 1ης όπου έχει σίγουρα καλώδιο.

Εν τέλει, βάζεις το καλώδιο (απλά το πιέζεις λίγο να κάνει επαφή) στις 2 γωνιακές ελεύθερες που υπάρχουν νομίζω και κάνεις δοκιμή αν λειτουργεί το code.

Στη φωτό, η φύσα που ψάχνεις είναι η κάτω.

http://www.google.gr/imgres?q=bmw+e3...9&tx=171&ty=75
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 07-07-13 στις 12:11
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 07-07-13, 13:57
Το avatar του χρήστη koutrouj
koutrouj Ο χρήστης koutrouj δεν είναι συνδεδεμένος
E36 Lover
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 76
koutrouj is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φύσα αυτή έχει 15 υποδοχές σε 2 σειρές (7+8) και είναι λογικά χρώματος μωβ (ή μπορεί κ κίτρινο ή και γαλάζιο). Επειδή δεν έχουν οι υποδοχές αρίθμηση, η 15η υποδοχή είναι γωνιακή και είναι η αντιδιαμετρική της 1ης όπου έχει σίγουρα καλώδιο.

Εν τέλει, βάζεις το καλώδιο (απλά το πιέζεις λίγο να κάνει επαφή) στις 2 γωνιακές ελεύθερες που υπάρχουν νομίζω και κάνεις δοκιμή αν λειτουργεί το code.

Στη φωτό, η φύσα που ψάχνεις είναι η κάτω.

http://www.google.gr/imgres?q=bmw+e3...9&tx=171&ty=75

Να ρωτησω ομως κατι ;;; το λογικο δεν ειναι να εχει ηδη καλωδια εκει μιας και πριν την μετατροπη λειτουργουσε κανονικα το code ;;; και μηπως ευθυνεται το κουτακι του immobilazer που προστεθηκε μιας και οπως ειπα το προηγουμενο μοτερ δεν ειχε ;;;; μπορει να λεω και βλακειες αλλα ρωτοντας πας στην πολη !!!
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 07-07-13, 15:22
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω...ο φίλος Gearboxer πιστεύω θα ξέρει κάτι παραπάνω.

Ίσως δεν υπάρχει αυτό το καλώδιο γιατί απλά δεν είχες immoblizer πριν. Και μπορεί αυτό το καλώδιο να σχετίζεται κ με το immobilizer που τώρα πλέον έχεις.

Γιατί δεν κάνεις ένα κόπο να το δεις; 5 λεπτά υπόθεση είναι να βγάλεις το ντουλαπάκι (μην ξεχάσεις την βίδα στο πάνω μέρος του που δεν φαίνεται-νομίζω 10ράκι κλειδί θέλει).
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 07-07-13, 15:30
Το avatar του χρήστη koutrouj
koutrouj Ο χρήστης koutrouj δεν είναι συνδεδεμένος
E36 Lover
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 76
koutrouj is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω...ο φίλος Gearboxer πιστεύω θα ξέρει κάτι παραπάνω.

Ίσως δεν υπάρχει αυτό το καλώδιο γιατί απλά δεν είχες immoblizer πριν. Και μπορεί αυτό το καλώδιο να σχετίζεται κ με το immobilizer που τώρα πλέον έχεις.

Γιατί δεν κάνεις ένα κόπο να το δεις; 5 λεπτά υπόθεση είναι να βγάλεις το ντουλαπάκι (μην ξεχάσεις την βίδα στο πάνω μέρος του που δεν φαίνεται-νομίζω 10ράκι κλειδί θέλει).
Ευχαριστω πολύ παιδιά ! Θα πάω να το δώ και από εκεί και πέρα βλέπουμε !
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 07-07-13, 16:44
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Το Code δεν έχει να κάνει με το immobilizer. Σκέψου ότι τα 18αρια board εμφανίστηκαν το 1991 και το 36αρι δεν είχε immobilizer πριν το 96. Συνεργάζεται λοιπόν με την ZKE, μία μονάδα που μοιράζει ρεύμα σε πολλές εσωτερικές λειτουργίες του αυτοκίνητου. Στην περίπτωσή μας, αποκόπτει το ρεύμα στη μίζα αν δεν εισάγεις τον σωστό κωδικό.

Κατά τα άλλα είναι ακριβώς όπως σου τα είπε ο Μήτσος-6ylinder.
**Ασχετο αλλά μια που έκανες μετατροπή, καλό θα ήταν να προγραμματίσεις εκ νέου το board σε διαγνωστικό για να δείχνει με περισσότερη ακρίβεια καταναλώσεις κτλ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 07-07-13, 16:57
Το avatar του χρήστη koutrouj
koutrouj Ο χρήστης koutrouj δεν είναι συνδεδεμένος
E36 Lover
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 76
koutrouj is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Code δεν έχει να κάνει με το immobilizer. Σκέψου ότι τα 18αρια board εμφανίστηκαν το 1991 και το 36αρι δεν είχε immobilizer πριν το 96. Συνεργάζεται λοιπόν με την ZKE, μία μονάδα που μοιράζει ρεύμα σε πολλές εσωτερικές λειτουργίες του αυτοκίνητου. Στην περίπτωσή μας, αποκόπτει το ρεύμα στη μίζα αν δεν εισάγεις τον σωστό κωδικό.

Κατά τα άλλα είναι ακριβώς όπως σου τα είπε ο Μήτσος-6ylinder.
**Ασχετο αλλά μια που έκανες μετατροπή, καλό θα ήταν να προγραμματίσεις εκ νέου το board σε διαγνωστικό για να δείχνει με περισσότερη ακρίβεια καταναλώσεις κτλ
Παιδιά ότι και αν πω για την βοήθεια που προσφέρεται είναι λίγο πραγματικά ! Περιμένω να πέσει λίγο ο ήλιος για να αρχίσω τα πειράματα και να σας ξανά ενόχλησω !!! Τώρα όσων αφορά τον προγραμματισμό θα ήθελα κάποιες πληροφορίες επιπλέον μιας και όταν έκανα την μετατροπή έδειχνε (και συνεχίζει να δείχνει) κατα την γνώμη μου χαμηλές τιμές ! Οταν όμως ρώτησα τον ηλεκτρολογο που ανέλαβε το ηλεκτρολογικο κομμάτι της μετατροπής μου είπε ότι αυτές τις τιμές ( economy και obc ) τις παίρνει κατευθείαν από τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και ότι δεν επεμβενεις πουθενά ! Οπότε αν καταφέρετε να με διαφωτισεται και σε αυτό το κομμάτι θα ήμουν ευγνώμων !!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.