Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-11, 13:52
Gemouk Ο χρήστης Gemouk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Μηνύματα: 38
Gemouk is on a distinguished road
Smile Προβλημα με Parktronic

Καλημερα
Εχω ενα προβλημα με το παρκτρονικ, δεν μου αναβει το λευκο φως οταν βαζω οπισθεν και ετσι δεν λειτουργει και το παρκτρονικ.Νομιζω οτι για να λειτουργισει το παρκτρονικ ο αισθητηρας αναγνωριζει το λευκο φως ετσι δεν ειναι?
Τι κανω ρε παιδια καμια ιδεα τι συμβαινει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-11-11, 14:16
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gemouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα
Εχω ενα προβλημα με το παρκτρονικ, δεν μου αναβει το λευκο φως οταν βαζω οπισθεν και ετσι δεν λειτουργει και το παρκτρονικ.Νομιζω οτι για να λειτουργισει το παρκτρονικ ο αισθητηρας αναγνωριζει το λευκο φως ετσι δεν ειναι?
Τι κανω ρε παιδια καμια ιδεα τι συμβαινει?
τσέκαρε το διακόπτη που βρίσκεται δίπλα στο μοχλό ταχυτητων που δίνει σήμα στις πίσω λευκές λάμπες να ανάψουν... μετά κοίτα ασφάλειες , και άν πάλι δέν ανάβουν τότε τσέκαρε με ένα πολυμετρο ή με άνα δοκιμαστικό κατσαβίδι 12volt άν φέρνει ρέυμα πίσω...!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-11, 14:30
Gemouk Ο χρήστης Gemouk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Μηνύματα: 38
Gemouk is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
τσέκαρε το διακόπτη που βρίσκεται δίπλα στο μοχλό ταχυτητων που δίνει σήμα στις πίσω λευκές λάμπες να ανάψουν... μετά κοίτα ασφάλειες , και άν πάλι δέν ανάβουν τότε τσέκαρε με ένα πολυμετρο ή με άνα δοκιμαστικό κατσαβίδι 12volt άν φέρνει ρέυμα πίσω...!!!
Ο διακοπτης που βρισκεται? πρεπει να βγαλω τη φουσκα του λεβιε ? το coupe εχω εχει διαφορα..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-11, 15:11
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gemouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο διακοπτης που βρισκεται? πρεπει να βγαλω τη φουσκα του λεβιε ? το coupe εχω εχει διαφορα..
δέν ξέρω άν φαινεται απο πανω ή απο κάτω απο το αμάξι... δέν το έχω ψάξει κάν....!!! αλλα είναι ο πρώτος αίτιος γι αυτά που μας λές!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-11, 15:16
Gemouk Ο χρήστης Gemouk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Μηνύματα: 38
Gemouk is on a distinguished road
Yπαρχει περιπτωση να φταιει καμια λαμπα απο πισω? Πρεπει οντως να αναψουν οι λαμπες για να λειτουργισει το παρκτρονικ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-11, 15:21
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gemouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Yπαρχει περιπτωση να φταιει καμια λαμπα απο πισω? Πρεπει οντως να αναψουν οι λαμπες για να λειτουργισει το παρκτρονικ?
άν ήταν καμένες οι λάμπες θα δουλευε κανονικά το παρκτρόνικ!!! άρα...δέν παίρνει ρεύμα. εσύ απλά πρέπει να βρείς τί φταίει απ όλα αυτά που σου έγραψα στο 2 πόστ....!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-11-11, 18:25
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gemouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα
Εχω ενα προβλημα με το παρκτρονικ, δεν μου αναβει το λευκο φως οταν βαζω οπισθεν και ετσι δεν λειτουργει και το παρκτρονικ.Νομιζω οτι για να λειτουργισει το παρκτρονικ ο αισθητηρας αναγνωριζει το λευκο φως ετσι δεν ειναι?
Τι κανω ρε παιδια καμια ιδεα τι συμβαινει?

δεν νομιζω
το σουρουπω χωρις φωτα δηλαδη τα παρκτρονια δεν δουλευουν?

ισως απο καπου να εχει κοπει η παροχη ρευματος σε καπιες λαμπες και στα παρκτρονια
λιγο δυσκολο να καουν ολα μαζη απλα δεν εχει ξανασυμβει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-11-11, 18:48
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gemouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα
Εχω ενα προβλημα με το παρκτρονικ, δεν μου αναβει το λευκο φως οταν βαζω οπισθεν και ετσι δεν λειτουργει και το παρκτρονικ.Νομιζω οτι για να λειτουργισει το παρκτρονικ ο αισθητηρας αναγνωριζει το λευκο φως ετσι δεν ειναι?
Τι κανω ρε παιδια καμια ιδεα τι συμβαινει?
Αγαπητέ φίλε οι 4 αισθητήρες του παρκτρόνικ λειτουργούν μόνο όταν λειτουργεί η όπισθεν(ειδάλλως συνέχεια θα δούλευε και στα φανάρια όταν θα σε πλησίαζαν οι άλλοι, ή όταν βγαίναν γ προσπέραση κ περνούσαν δίπλα-πολύ κοντά σου!).Οι αισθητήρες πέρνουν μάλλον ρεύμα απο την γραμμή που δίνει στο ασπρο φως της όπισθεν (στο φανάρι).Τις πιο πολλές φορές δεν καίγεται η λάμπα αυτή της όπισθεν...αλλα χαλάει κ συνεπώς αλλάζεται μια φούσκα της όπισθεν...όπως χαρακτηριστικά την "λένε".......

υ.γ όταν χαλάει η φουσκα αυτή δεν υπάρχει παροχή ρεύματος προς το φαναρι της όπισθεν...άρα κ προς το parctronic αφού αυτά προείπαμε πρεπει ναναι μαζι συνδεδεμένα.....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-11, 18:50
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
και στα παρκτρονια
λιγο δυσκολο να καουν ολα μαζη απλα δεν εχει ξανασυμβει
Και ένας απο τους 4 αισθητηρες ναχει προβλημα δεν δουλευει το παρκτρονικ.
Επίσης μία φίσα απο την καλωδιωση του αυτοκινητου που κουμπωνουν οι αισθητηρες να μην ειναι καλα κουμπωμενη..παλι δεν δουλευει το παρκτρονικ.Το λεω γιατι τοχω δοκιμασει προσωπικα οταν αλλαξα προφυλακτηρα......
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-11, 19:16
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gemouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα
Εχω ενα προβλημα με το παρκτρονικ, δεν μου αναβει το λευκο φως οταν βαζω οπισθεν και ετσι δεν λειτουργει και το παρκτρονικ.Νομιζω οτι για να λειτουργισει το παρκτρονικ ο αισθητηρας αναγνωριζει το λευκο φως ετσι δεν ειναι?
Τι κανω ρε παιδια καμια ιδεα τι συμβαινει?
Τα δύο συστήματα είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους.. Μπορεί να έχεις καμένες λάμπες,
αλλά το παρκτρόνικ θα λειτουργεί κανονικά..
Μπορεί να έχεις χαλασμένο παρκτρόνικ, αλλά τα φώτα οπισθοπορείας θα λειτουργούν
κανονικά..
Αλίμονο αν ο αισθητήρας χρειαζόταν φώς για να δουλέψει.. Αλίμονο..
Με υπέρηχο δουλεύει το σύστημα..

Επί του θέματος. ¨οταν βάζεις όπισθεν, υπάρχει ένας αισθητήρας κάτω απο το κιβώτιο,
και στέλνει σήμα στην μονάδα του εγκεφάλου. Ο εγκέφαλος οπλίζει το φώς της όπισθεν,
και τα λοιπά καλούδια που συνδέονται πάνω του μέσω canbus..
Συνεπώς, βγαλμένο φίς φούσκας όπισθεν απο χωράφια που πήγαμε για νυχτερινή εξόρμηση,
ή καμένη φούσκα (δύσκολο), ή καμένη μονάδα εγκεφάλου (αδύνατο)..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.