Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-08, 00:19
xabos 5er Ο χρήστης xabos 5er δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-10-2008
Μηνύματα: 10
xabos 5er is on a distinguished road
Μετατροπη για e34 518

Γεια σας παιδια.
Εχω ενα E34 518 και νομιζω οτι το 2009 ειναι η χρονια του.
Λεω να του περασω ενα μοτερ δηλ. να φερω ενα αμαξι ολοκληρω και να γινουν οι γνωστες αλλαγες.
Τι μου πρωτεινεται απο θεμα αλλαγης δηλ πλεξουδες,ψαλιδια,αναρτησεις κ.π.α.?????
(εγω εχω στο νου μου 530V8 ή 525 24v)
Ποιο απο τα δυο αυτα μοντελα εχει τις ληγοτερες αλλαγες????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-08, 06:20
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Όποιο μοτέρ και να διαλέξεις φίλε μου, τα ίδια θα αλλάξεις. Δηλαδή σχεδόν τα πάντα. Θέλεις απαραιτήτως φυσικά το μοτέρ με ολόκληρη την μετάδοση του (σασμάν, διαφορικό), όλα τα περιφερειακά αλλά και τα ηλεκτρολογικά του νέου μοτέρ (ψυγείο, λούφτ, αντλίες, βάσεις, πλεξούδα μηχανής, εγκεφάλους κτλ) ολόκληρη την πίσω γέφυρα με τα άκρα και τα φρένα, φυσικά και τα εμπρός φρένα και άλλη ανάρτηση.

Η καλύτερη λύση είναι να βρεις ένα ολόκληρο αυτοκίνητο χωρίς πινακίδες για ανταλλακτικά και να το γδύσεις. Έτσι μπορείς να δοκιμάσεις και το μοτέρ και όχι να πάρεις ένα γουρούνι στο σακί.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-08, 09:00
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Καλημέρα,

Προσωπικά, όπως μπορείς να δεις και από την περιγραφή που κάνω στο my garage, από νωρίς επιλέχτηκε η λύση του τούρμπο. Επιδόδεις εφάμιλλες με 525i, καμία επέμβαση στον ίδιο τον κινητήρα, όλα μπήκαν περιφερειακά, αξιοπιστία, απροβλημάτιστη λειτουργία, και άφθονη ροπή αφήνοντας πίσω σε έντονες ανηφόρες πολλά Ε και CLK 15 χρόνια μετά..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-08, 14:02
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xabos 5er Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια.
Εχω ενα E34 518 και νομιζω οτι το 2009 ειναι η χρονια του.
Λεω να του περασω ενα μοτερ δηλ. να φερω ενα αμαξι ολοκληρω και να γινουν οι γνωστες αλλαγες.
Τι μου πρωτεινεται απο θεμα αλλαγης δηλ πλεξουδες,ψαλιδια,αναρτησεις κ.π.α.?????
(εγω εχω στο νου μου 530V8 ή 525 24v)
Ποιο απο τα δυο αυτα μοντελα εχει τις ληγοτερες αλλαγες????

επισης τον V8 ξεχασε τον...πανακριβο κοστος συντηρησης και δε λεει... υπαρχει και η αλλη πατεντα που την εκανε γνωστος..εβαλε μοτερ Μ44 και το αμαξι πιο γρηγορο απο Μ50 ..ποσο πιο γρηγορο δεν ξερω αλλα ετσι ισχυριζετε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-08, 14:11
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Το πιο trouble free πιστεύω θα είναι το 25άρι το Μ50 λόγω του ότι είναι σύγχρονος (σχετικά, πολύ σχετικά κινητήρας) σε σχέση με το Μ30 που φόραγε και πιο απλός στη συντήρηση από τον Μ60 του 530 και 540.

Επίσης τσιμπάει αρκετά εύκολα άλογα και κυβίζεται επίσης πανεύκολα, το κόστος συντήρησής του και η κατανάλωση του είναι απόλυτα λογικές κρίνοντας ότι :

1)είναι μοτέρ 18 ετών σχεδίασης
2)το 5άρι είναι βαρύ.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-08, 14:30
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο trouble free πιστεύω θα είναι το 25άρι το Μ50 λόγω του ότι είναι σύγχρονος (σχετικά, πολύ σχετικά κινητήρας) σε σχέση με το Μ30 που φόραγε και πιο απλός στη συντήρηση από τον Μ60 του 530 και 540.

Επίσης τσιμπάει αρκετά εύκολα άλογα και κυβίζεται επίσης πανεύκολα, το κόστος συντήρησής του και η κατανάλωση του είναι απόλυτα λογικές κρίνοντας ότι :

1)είναι μοτέρ 18 ετών σχεδίασης
2)το 5άρι είναι βαρύ.
ο φιλος λεει για τον Μ60Β30 που ηταν 8κυλινδρος 3000 κυβικα και εβγαινε απο 1992
ο Μ30 ηταν εξακυλινδρος 3500 κυβικα και εμπαινε απο το 1989..αχταρμα τα ειχαν κανει λιγο αλλα ετσι ηταν τα πραγματα...ο Μ20 ηταν 2.0 και 2.5 και 2.7

και εγω προτεινω Μ50 μιας και εχει το ιδιο βαρος με το Μ20 λογω αλουμινιου παντου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-08, 15:42
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Με μπριζώσατε με αυτό το ποστ και χάζευα στο mobile.de για e36 328i coupe. Το ερώτημα είναι το εξής:

Υπάρχει κανένα νομικό κόλλημα να φέρεις αμάξι από έξω, με σκοπό να το "γδύσεις" για να περάσεις τα περιφερειακά του στο δικό σου και μετά να πετάξεις τον δότη; (να τον στείλεις για ανακύκλωση δηλαδή)...

Εννοείται ότι θα το δηλώσεις τον κυβισμό του νέου μοτέρ στην άδεια, θα περάσεις ΚΤΕΟ και τα σχετικά αλλά μήπως είναι τίποτε άλλο που κάνει τη διαδικασία παράνομη; (μην πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι)

Αυτό βασικά σκέφτομαι... αλλιώς ακούγεται άκρως δελεαστικό να πάρω ένα 328 από Τζέρμανυ με 3 χιλιαρικάκια και να γίνει η μεταμόσχευση!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-08, 17:30
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsova Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μπριζώσατε με αυτό το ποστ και χάζευα στο mobile.de για e36 328i coupe. Το ερώτημα είναι το εξής:

Υπάρχει κανένα νομικό κόλλημα να φέρεις αμάξι από έξω, με σκοπό να το "γδύσεις" για να περάσεις τα περιφερειακά του στο δικό σου και μετά να πετάξεις τον δότη; (να τον στείλεις για ανακύκλωση δηλαδή)...

Εννοείται ότι θα το δηλώσεις τον κυβισμό του νέου μοτέρ στην άδεια, θα περάσεις ΚΤΕΟ και τα σχετικά αλλά μήπως είναι τίποτε άλλο που κάνει τη διαδικασία παράνομη; (μην πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι)

Αυτό βασικά σκέφτομαι... αλλιώς ακούγεται άκρως δελεαστικό να πάρω ένα 328 από Τζέρμανυ με 3 χιλιαρικάκια και να γίνει η μεταμόσχευση!
Για αρχή, το μοτέρ του 328 για να μπει στο 5άρι θέλει τρελές πατέντες, τα περιφερειακά του δεν μπαίνουν τα περισσότερα, τα ηλεκτρικά καμία σχέση, και για ανάρτηση-μετάδοση-φρένα-άκρα-γέφυρες ούτε λόγος.

Να βρείς αυτοκίνητο από έξω φίλε μου (αν και δεν συμφέρει οικονομικά αφού βρίσκεις και εδώ πολλά, βάλε μεταφορικά και έξοδα ταξιδίου και τα 3 χιλιάρικα γίνονται 5) αλλά να είναι Ε34 όπως και το δικό σου. Αλλιώς μία τρύπα στο νερό κάνεις, και το μοτέρ να κάνει (που το 2.8 δεν κάνει στο Ε34 έτσι απλά) τα υπόλοιπα πάλι θα τα αγοράσεις αφού είναι όλα διαφορετικά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-08, 18:22
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
το Ε34 με Μ44 μοτερ παντως ειναι γεγονος...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-11-08, 20:15
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχή, το μοτέρ του 328 για να μπει στο 5άρι θέλει τρελές πατέντες, τα περιφερειακά του δεν μπαίνουν τα περισσότερα, τα ηλεκτρικά καμία σχέση, και για ανάρτηση-μετάδοση-φρένα-άκρα-γέφυρες ούτε λόγος.

Να βρείς αυτοκίνητο από έξω φίλε μου (αν και δεν συμφέρει οικονομικά αφού βρίσκεις και εδώ πολλά, βάλε μεταφορικά και έξοδα ταξιδίου και τα 3 χιλιάρικα γίνονται 5) αλλά να είναι Ε34 όπως και το δικό σου. Αλλιώς μία τρύπα στο νερό κάνεις, και το μοτέρ να κάνει (που το 2.8 δεν κάνει στο Ε34 έτσι απλά) τα υπόλοιπα πάλι θα τα αγοράσεις αφού είναι όλα διαφορετικά.
Βασικά θέλει ότι και για να μπει στο Ε30, δλδ κάρτερ - αντλία λαδιού - αναρρόφηση από Μ50 από Ε34 και όλο το EWS κλειδιά κεραίες Immobilizer από το 28άρι.

Από την άλλη βέβαια μπορεί να πάρει τον κορμό και την κεφαλή και όλα τα άλλα από το Μ50.


Αλλά αυτό είναι μετατροπή πριν καν ξεκινήσει και για μικρό κέρδος, χώρια ότι είναι τρελή πατέντα.

Μ50ΤUβ25 λοιπόν...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.