Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-07-11, 21:03
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Τι το παιδευουμε ρε παιδια!
Διαφορικο,τελευταια ταχυτητα και διασταση ελαστικων.Τα βαζουμε σε ενα απο τα πολλα calculator,που υπαρχουν στο net γι'αυτο το σκοπο,βαζουμε και τις ζητουμενες στροφες του μοτερ και εχουμε την πραγματικη ταχυτητα στις στροφες που δωσαμε.Ειχα βρει ενα τετοιο μπλιμπλικι που υπολογιζε και την παραμορφωση του ελαστικου και σου εδινε 2 ταχυτητες,μια με την παραμορφωση μεσα στον υπολογισμο και μια χωρις παραμορφωση!
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-07-11, 22:32
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pigasos6 Εμφάνιση μηνυμάτων
240? που τα επιασες στο γκρεμο?γιατι στην ευθεια σιγουρα οχι........
Πλήρωσέ μου το σανό και πάμε απο τον Σείριο για διόδια Αφιδνών να δείς που τα έπιασα......

Καλά οτι κλέβουν τα κοντέρ το ξέρω αλλά εφόσον το τερμάτισα το κοντέρ πόσο να έκλεβε?
Ούτε άλλη διάσταση ζάντες έχω απο τις εργοστασιακές, ούτε άλλες διαστάσεις ελαστικών και προπάντων ούτε άλλο καντράν να πείς οτι κάτι δεν πάει καλά..... Εκτός αν οι ζάντες απο το Ε39 ας είναι ίδιες οι διαστάσεις με του Ε34 είναι καλύτερες τι να πω.....

Και πάνω απο όλα δεν είπα οτι τα έπιασα μπάμ, απο Σείριο μέχρι αφίδνες πήγαινα 140-150 σταθερά και κανα 3-4 χλμ πρίν την μεγάλη δεξιά στροφή πρίν τα διόδια το πάτησα σανίδα.....


race535 έτσι ήξερα φίλε μου, με συγχωρείς και ευχαριστώ για την διόρθωση!
Θεέ (το όνομά σου δεν ξέρω ακόμα..) μηπως κάτι δεν πάει καλά όντως? Δεν μπορεί το δικό μου το βαπόρι να τερματίζει κοντέρ και το δικό σου να ζορίζεται να πιάσει 200!

Όσο για το δικό μου του έβαλα πιο ψυχρά μπουζί, και τρόμπα βενζίνης απο Ε36 3bar, τίποτα άλλο......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-07-11, 22:32
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
παρε ενα gps, βαλτου εναν προορισμο σε εθνικη ή αττικη οδο και κοιτα ποσα χιλιομετρα σου γραφει. Μην εμπιστευεσαι το κοντερ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-07-11, 22:33
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλήρωσέ μου το σανό και πάμε απο τον Σείριο για διόδια Αφιδνών να δείς που τα έπιασα......

Καλά οτι κλέβουν τα κοντέρ το ξέρω αλλά εφόσον το τερμάτισα το κοντέρ πόσο να έκλεβε?
Ούτε άλλη διάσταση ζάντες έχω απο τις εργοστασιακές, ούτε άλλες διαστάσεις ελαστικών και προπάντων ούτε άλλο καντράν να πείς οτι κάτι δεν πάει καλά..... Εκτός αν οι ζάντες απο το Ε39 ας είναι ίδιες οι διαστάσεις με του Ε34 είναι καλύτερες τι να πω.....

Και πάνω απο όλα δεν είπα οτι τα έπιασα μπάμ, απο Σείριο μέχρι αφίδνες πήγαινα 140-150 σταθερά και κανα 3-4 χλμ πρίν την μεγάλη δεξιά στροφή πρίν τα διόδια το πάτησα σανίδα.....


race535 έτσι ήξερα φίλε μου, με συγχωρείς και ευχαριστώ για την διόρθωση!
Θεέ (το όνομά σου δεν ξέρω ακόμα..) μηπως κάτι δεν πάει καλά όντως? Δεν μπορεί το δικό μου το βαπόρι να τερματίζει κοντέρ και το δικό σου να ζορίζεται να πιάσει 200!

Όσο για το δικό μου του έβαλα πιο ψυχρά μπουζί, και τρόμπα βενζίνης απο Ε36 3bar, τίποτα άλλο......
Δημητρη μην επιμενεις, το 518 δεν βγαζει επουδενι 240 χλμ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-07-11, 22:35
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Μόλις αλλάξω λάστιχα θα πάρω ενα GPS να βγώ στην γύρα.... Είμαι περίεργος να μάθω πόσα κλέβει!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-07-11, 22:57
Το avatar του χρήστη XT660
XT660 Ο χρήστης XT660 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2008
Μηνύματα: 156
XT660 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kavouras20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια απλή ερώτηση.
Η μπέμπα μου Ε39 520i '99 150 άλογα (αυτόματη) τι τελική ταχύτητα να περιμένω να μου βγάλει??? Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο τα χιλιόμετρα (104300)
Έχω ακούσει διάφορες τιμές αλλά διαφέρουν από το αυτόματο στο χειροκίνητο. Στο εγχειρίδιο, το αυτόματο με τα 150 άλογα λέει 210 και το αντίστοιχο χειροκίνητο 220. Θα ήθελα να μου πείτε, όποιος γνωρίζει το συγκεκριμένο μοντέλο και το έχει τσεκάρει πόσα χιλιόμετρα του βγάζει, για να δω αν και το δικό μου είναι οκ!
με 225 λαστιχα 219 στο gps και περιπου 225 στο κοντερ πιανει κοφτη μετα δεν παει αλλο για χειροκινητο μιλαω, το αυτοματο μαλλον πιο λιγο θα πηγαινει...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-07-11, 23:56
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Η τελική ταχύτητα (που αναφέρει το εργοστάσιο) είναι σε δρόμο με 0 κλίση και χωρίς άνεμο.

Στα περιοδικά είχαν παλιά έναν καλό τρόπο να μετρήσουν στο περίπου με αρκετή ακρίβεια την πραγματική τελική ενός αυτοκινήτου.
Μέτραγαν τη μέρα των μετρήσεων, στη μια μεριά του δρόμου και στην αντίθετη και έβγαζαν μέσο όρο.

188 στη μια 202 στην άλλη...195 μέση. Για όσο γίνεται περιορισμό των διαφορών από κλίση δρόμου (ακόμη και μικρή σε δρόμο που φαινομενικά είναι χωρίς κλίση) και όποιο άνεμο φυσάει εκείνη την ημέρα.

Σε κατηφόρα και με ευνοϊκό άνεμο μπορεί να πετύχει κάποιος πολύ μεγαλύτερη τελική από την ταχύτητα που θα έπιανε σε μια ευθεία χωρίς κλίση. Αυτό όμως δεν είναι πραγματική τελική.

Και όλα αυτά, εκτός του τι χάνει το κοντέρ.

Edit : Ο Δημήτρης με το Ε34 τα έπιασε σε έναν δρόμο (γνωστό) που κάθε αυτοκίνητο έφτανε χλμ/ώρα που θα ήθελε 50ps παραπάνω σε ίσιωμα. Υπάρχει και η κλίση και η απόσταση για να επιτευχθούν θαύματα αν επιμείνεις αψηφώντας το ότι υπήρχαν παλιά (τουλάχιστον) και κάμερες και έλεγχοι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 27-07-11 στις 00:03
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-07-11, 00:14
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τελική ταχύτητα (που αναφέρει το εργοστάσιο) είναι σε δρόμο με 0 κλίση και χωρίς άνεμο.

Στα περιοδικά είχαν παλιά έναν καλό τρόπο να μετρήσουν στο περίπου με αρκετή ακρίβεια την πραγματική τελική ενός αυτοκινήτου.
Μέτραγαν τη μέρα των μετρήσεων, στη μια μεριά του δρόμου και στην αντίθετη και έβγαζαν μέσο όρο.

188 στη μια 202 στην άλλη...195 μέση. Για όσο γίνεται περιορισμό των διαφορών από κλίση δρόμου (ακόμη και μικρή σε δρόμο που φαινομενικά είναι χωρίς κλίση) και όποιο άνεμο φυσάει εκείνη την ημέρα.

Σε κατηφόρα και με ευνοϊκό άνεμο μπορεί να πετύχει κάποιος πολύ μεγαλύτερη τελική από την ταχύτητα που θα έπιανε σε μια ευθεία χωρίς κλίση. Αυτό όμως δεν είναι πραγματική τελική.

Και όλα αυτά, εκτός του τι χάνει το κοντέρ.

Edit : Ο Δημήτρης με το Ε34 τα έπιασε σε έναν δρόμο (γνωστό) που κάθε αυτοκίνητο έφτανε χλμ/ώρα που θα ήθελε 50ps παραπάνω σε ίσιωμα. Υπάρχει και η κλίση και η απόσταση για να επιτευχθούν θαύματα αν επιμείνεις αψηφώντας το ότι υπήρχαν παλιά (τουλάχιστον) και κάμερες και έλεγχοι
Έτσι φίλε μου για αυτό είπα τον δρόμο μη παρεξηγηθούμε οτι δίνω ορμόνες στο Μ40.... χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-07-11, 00:24
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι φίλε μου για αυτό είπα τον δρόμο μη παρεξηγηθούμε οτι δίνω ορμόνες στο Μ40.... χαχαχαχα
Απλά δεν είναι η τελική ταχύτητα του αυτοκινήτου αυτή όπως εννοηθηκε ότι γίνεται. Γίνεται σε ειδική κατηφόρα, στην ευθεία ...πιάνει ότι λέει το βιβλιαράκι περίπου.

(Αλλιώς θα μετραγαν και οι κατασκευαστές σε κατηφόρα γιατί συμφέρει και θα το έγραφαν στο βιβλιαράκι).
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-07-11, 00:39
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
thanks for the tips!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.