Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποιό στυλ οδήγησης σας ταιριάζει καλύτερα?
Με πολύ ρίσκο...είμαι χάρος σε καθημερινή βάση! 20 7,38%
Ρισκάρω αλλά όχι κάθε μέρα. 121 44,65%
Ρισκάρω μόνο σε ιδανικές συνθήκες. (πίστα, ερημιά κα) 112 41,33%
Δε ρισκάρω ποτέ...οδηγώ πάντα συγκρατημένα. 18 6,64%
Ψήφισαν: 271. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-10-05, 00:49
Το avatar του χρήστη TheCondor
TheCondor Ο χρήστης TheCondor δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 404
TheCondor is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TNT
Εγω φιλε μου εχω διαπιστωσει εδω και καιρο πως η μεγαλυτερη ηδονη του κοσμου βρισκεται αναμεσα στο "κομμενα γονατα" και το "τροπετο".Δοξα τω θεω,ποτε δεν αγγιξα τη φαση "τροπετο" και μακαρι να μην την (ξανα)αγγιξει κανεις μας ποτε.Αλλα αν δεν φοβασαι και λιγο ρε παιδι μου δεν το ευχαριστιεσαι (ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΖΩΗΣ).Κι οπως λενε και στο χωριο μου "θαρραλεος δεν ειναι αυτος που δεν φοβαται,αλλα αυτος που φοβαται πολυ και το ξεπερνα".

(Ναι,ναι η χωνεψη των σουβλακιων ξυπνησε τον αμπελοφιλοσοφο μεσα μου)
Εγω παντως εχω διαπιστωσει μετα απο μια τρακα οτι θελει αρκετη συνεση και εγκρατεια το ολο θεμα. Και αν δεν βγει το αναποδο δεν χαλασε ο κοσμος.

Παντως για αυτο που λες, ακομα θυμαμαι σε μια κλασικη στροφη στο Κατω Χαλανδρι κοντα στο σπιτι της μητερας μου που παντα κανω αναποδα ( οποιοδηποτε πισωκινητο της περιοχης ξερει που λεω, Χιου-Περικλεους street ) οταν ηταν ακομα 316 το Ε30 και εβγαλα τρια αναποδα με πρωτη ( δεν ξαναβαζω δευτερα σε κλειστο δρομο γιατι θα βρεθω σε κανα τοιχο παλι ) μετα στην επομενη στροφη που ειναι το σπιτι μου, στα 20 μετρα δηλαδη, το αμαξι μου εσβησε επειδη ετρεμε το ποδι μου, απο αδρεναλινη-χαρα-κ@υλα.

Παρκαρω βγαινω απο το αμαξι, και ειχα το λεγομενο χαμογελο του μαλακα( που γελας μονο εσυ και κανενας αλλος απο καθαρη αμηχανια )

Μιλαμε κοιταζα γυρω μου μη με δει κανεις γιατι δεν μπορουσα να σταματησω να (χαμο)γελαω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-10-05, 00:54
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Αμα το παθος γινει λαθος ομως........η συνεπειες ειναι τραγικες...
Εγω πιστευω οτι απο τα απο καποια ηλικια και μετα....αλλαζει ο τροπος σκεψης....
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-10-05, 01:09
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Action Man
Αμα το παθος γινει λαθος ομως........η συνεπειες ειναι τραγικες...
Εγω πιστευω οτι απο τα απο καποια ηλικια και μετα....αλλαζει ο τροπος σκεψης....
Όλα τα πάθη μπορούν να σε καταστρέψουν...Σκεφτείτε το...τσιγάρο,ποτό,τζόγος κτλπ...

Για αυτό λέγεται πάθος.

Υ.Γ: Σημασία έχει να βλέπουμε ότι η ζωή έχει και άλλες χαρές. Που ίσως αξίζουν περισσότερο από μια άλλη στιγμιαία.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-10-05, 01:14
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Αυτο δεν σημαινει οτι το παθος ειναι συνονυμο της καταστροφης ........μπορεις να κανεις πραγματα που σου αρεσουν (με παθος) και να μην συμβει τπτ τραγικο....
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-10-05, 01:33
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Δεν είναι σύνομο της καταστροφής. Απλά αυξάνεις και στις 2 περιπτώσεις την πιθανότητα να κάνεις κακό στον εαυτό σου και ανάλογα επηρεάζεις τους γύρω σου.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-10-05, 01:40
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
Πολύ Σωστός!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papajim
Εγω διαπιστωνω οτι οσο μεγαλωνω,τοσο χανω την απολαυση της οδηγησης.Οχι επειδη η οδηγηση δεν παραμενει κατι το καταπληκτικο(ποσο μαλλον με bmw) αλλα επειδη εχασα (ολη πια) την αγνοια κινδυνου που ειχα στα 18 και στα 20 μου.Ειμαι πιο συγκρατημενος,προσπαθω να προνοησω τις τυχον μλκιες των αλλων κτλ.Ολη αυτη η προσοχη και η "ανασφαλεια" μειωνει δυστυχως την απολαυση.
Αλλαζουν οι προτεραιοτητες φιλοι μου,συνειδητοποιεισαι,βλεπεις τα παντα με αλλο ματι.
Έτσι ακριβώς και εγώ.. όσο μεγαλώνω νιόθω ότι τα κότσια μου για γρήγορη οδήγηση φεύγουν.. για στροφές ειδικά .. και με αμάξι με DSC.. ενώ μικρότερος με αυτοκίνητο χωρίς κανενός ίχνος βοηθητικών συστημάτων... έκανα τα χειρότερα... Τέσπα.. Μεγαλώνουμε και πρέπει να κάνουμε τα κολπάκια και τα παιχνίδια σε ελεγχόμενους χώρους και δρόμους.. βλ. πίστα.. και όχι σε δημόσιους.. Προσωπική μου γνώμη.
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-10-05, 02:11
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papajim
Εγω διαπιστωνω οτι οσο μεγαλωνω,τοσο χανω την απολαυση της οδηγησης.Οχι επειδη η οδηγηση δεν παραμενει κατι το καταπληκτικο(ποσο μαλλον με bmw) αλλα επειδη εχασα (ολη πια) την αγνοια κινδυνου που ειχα στα 18 και στα 20 μου.Ειμαι πιο συγκρατημενος,προσπαθω να προνοησω τις τυχον μλκιες των αλλων κτλ.Ολη αυτη η προσοχη και η "ανασφαλεια" μειωνει δυστυχως την απολαυση.
Αλλαζουν οι προτεραιοτητες φιλοι μου,συνειδητοποιεισαι,βλεπεις τα παντα με αλλο ματι.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από santo
Έτσι ακριβώς και εγώ.. όσο μεγαλώνω νιόθω ότι τα κότσια μου για γρήγορη οδήγηση φεύγουν.. για στροφές ειδικά .. και με αμάξι με DSC.. ενώ μικρότερος με αυτοκίνητο χωρίς κανενός ίχνος βοηθητικών συστημάτων... έκανα τα χειρότερα... Τέσπα.. Μεγαλώνουμε και πρέπει να κάνουμε τα κολπάκια και τα παιχνίδια σε ελεγχόμενους χώρους και δρόμους.. βλ. πίστα.. και όχι σε δημόσιους.. Προσωπική μου γνώμη.
Δεν θα μπορουσε παρα να ηταν και να ειναι ισως η καλυτερη διαπιστωση που εχει γινει.Απλως εσεις οι μεγαλυτεροι,τοτε σε εκεινη την ηλικια των 20,ισως δεν ειχατε τοτε αυτες τις ευκαιριες με τις πιστες και τους ελεγχομενους χωρους.Ευτυχως για εμας που ειμαστε σε αυτη την ηλικα (περασμενη βεβαια,αλλά κοντα) θα μπορουμε να λεμε αυριο μεθαυριο οτι ναι ειχαμε αυτη την κ@υλα και ναι μπορουσαμε και να τη ζησουμε
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-10-05, 07:20
Το avatar του χρήστη Elias_Z3
Elias_Z3 Ο χρήστης Elias_Z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2005
Μηνύματα: 575
Elias_Z3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Action Man
Αμα το παθος γινει λαθος ομως........η συνεπειες ειναι τραγικες...
Εγω πιστευω οτι απο τα απο καποια ηλικια και μετα....αλλαζει ο τροπος σκεψης....
Δηλαδη γερασα και εγω.
Οντως ειναι αληθεια οταν ημουν μικροτερος δεν σκεφτομουν τοσο πολυ τα πραγματα εκανα τα παντα. Τωρα ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα ακομα και ενα αναποδο να θελω να κανω το κανω σε ανοιχτους δρομους χωρις πολυ κινηση.
Οσο μεγαλωνεις το μυαλο πηζει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-10-05, 07:27
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Τρόπος οδήγησης.

Με αφορμή τη πολύ ενδιαφέρουσα διαπίστωση του Dark Angel, ανοίγω αυτό το thread για να καταθέσουμε όλοι τις εμπειρίες μας για το πως οδηγούμε καθημερινά, για το πως οδηγούσαμε κάποτε ή και για το πως θα θέλαμε να οδηγούμε. Ο τρόπος οδήγησής μας επηρεάζει άμεσα εμάς και τους γύρω μας και είναι προέκταση του εαυτού μας!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-10-05, 07:42
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από santo
Έτσι ακριβώς και εγώ.. όσο μεγαλώνω νιόθω ότι τα κότσια μου για γρήγορη οδήγηση φεύγουν.. για στροφές ειδικά .. και με αμάξι με DSC.. ενώ μικρότερος με αυτοκίνητο χωρίς κανενός ίχνος βοηθητικών συστημάτων... έκανα τα χειρότερα... Τέσπα.. Μεγαλώνουμε και πρέπει να κάνουμε τα κολπάκια και τα παιχνίδια σε ελεγχόμενους χώρους και δρόμους.. βλ. πίστα.. και όχι σε δημόσιους.. Προσωπική μου γνώμη.
Συμφωνώ απόλυτα...πάνε πλέον οι εποχές που ήμουν χάρος (ιδίως με το Ε30)...με τα χρόνια και τα χιλιόμετρα συνηδειτοποιείς το κίνδυνο αλλά και το πόσο πολύτιμη είναι η ζωή (η δικιά σου και των άλλων) και δεν κυνηγάς τη τύχη σου σε συνθήκες απαγορευτικές (κίνηση, γλίτσα, στενά και διασταυρώσεις κ.α.). Πλέον δίνω δύναμη μόνο σε διαδρομές με καθόλου ή ελάχιστη κίνηση, με καλή ορατότητα, με καλό καιρό και γενικά μόνο σε συνθήκες που αισθάνομαι ασφάλεια. Εννοείται βέβαια ότι το καλύτερο είναι οι πίστες...οι σωστές πίστες όμως!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.